1.FC Slovácko podpořilo MOVEMBER

středa, 13.11.2019 14:50
1.FC Slovácko podpořilo MOVEMBER
movember2019.jpg

Hráči 1.FC Slovácko se zapojili do 3. ročníku prevence proti rakovině - MOVEMBER v uherskohradišťské nemocnici.

„Již po 3. se připojujeme k celosvětové akci Movember, zaměřenou proti rakovině varlat a prostaty. Pánové, nepodceňujte prevenci a přijďte zdarma na vyšetření v průběhu listopadu,“ zní z uherskohradišťské nemocnice, kam dneska v ranních hodinách dorazilo i šest hráčů Slovácka včetně kapitána Vlastimila Daníčka.

Vyšetřit se můžete zdarma a bez lékařského doporučení každý všední den od 7:00 do 15:00 hod. na oddělení klinické biochemie, kde vám pouze odeberou malé množství krve a výsledek budete vědět ještě týž den. Akce trvá do 30. listopadu.

Rakovinu prostaty většinou odhalí už obvodní lékař, muži by neměli podceňovat prevenci

Značnými zkušenostmi a vysokou úspěšností léčby rakoviny prostaty u mužské populace se může prezentovat Uherskohradišťská nemocnice. Podle odborníků je pro účinnou léčbu nejdůležitější včasné odhalení tohoto onemocnění a včasné zahájení adekvátní terapie. Preventivní vyšetření prostaty by měli muži absolvovat pravidelně od 50 let věku.

V průběhu listopadu se Uherskohradišťská nemocnice opět připojí k celosvětové akci Movember, která upozorňuje právě na důležitost prevence rakoviny prostaty. Prostata se nachází pod močovým měchýřem. Jde o tzv. přídatnou pohlavní žlázu o velikosti vlašského ořechu, která produkuje tekutinu, jejímž úkolem je zvýšit životaschopnost spermií a tím také šanci na oplodnění. Proč prostatu napadá rakovina, není stále jednoznačně prokázáno. Ze statistiky vyplývá, že se její výskyt pohybuje kolem 60 případů na 100 tisíc mužů. Mezi důležité faktory podílející se na jejím vzniku patří věk. Jestliže mezi muži do 45 let se objevuje pouze jeden případ na 100 000 jedinců, mezi muži kolem 80 let zaznamenává česká medicína již 735 případů na 100 000 jedinců.

U rakoviny prostaty je velmi důležité její brzké odhalení a co nejrychlejší zahájení léčby, což do značné míry rozhoduje o její úspěšnosti. Problémem však je, že v první fázi se tato nemoc neprojevuje žádnými příznaky, je takzvaně asymptomatická. Odhalena tak bývá většinou při kontrole u obvodního lékaře, kterého na možnou přítomnost nemoci upozorní zvýšené množství takzvaného prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. „Včasné diagnostikování je pro úspěšnou léčbu klíčové. Pokud je rakovina lokalizována pouze na prostatě, má pacient stoprocentní naději na vyléčení. Jestliže metastázuje i do jiných částí těla, šance se snižují a pacienta může čekat už jen několik let života. Nicméně dnes nám obvodní lékaři své pacienty s podezřením na toto onemocnění posílají ve většině případů včas, takže mají velkou naději na uzdravení,“ konstatoval Miroslav Plevač, zástupce primáře Urologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Dnešní moderní medicína zná celou řadu efektivních způsobů, jak rakovinu prostaty léčit. Uherskohradištská nemocnice má v tomto ohledu značné zkušenosti a prezentuje se vysokou úspěšností léčby. Spolupracuje také s dalšími zdravotnickými zařízeními, ať již v Holešově nebo ve Zlíně. Do tamního onkologického centra posílá většinou pacienty, u kterých rakovina metastázovala z prostaty i do jiných orgánů.

Stejně jako jiným druhům rakoviny či dalším nemocem lze i rakovině prostaty předcházet. Nejlépe zdravým životním stylem, jehož součástí je dostatečné množství pohybu, v jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, doporučuje se naopak vyvarovat nadměrné konzumaci alkoholu a kouření. Prevencí jsou také pravidelné prohlídky u urologa zaměřené na kontrolu prostaty. „S těmi by každý muž měl začít od padesáti let věku. V rodinách s výskytem rakoviny prostaty u přímých příbuzných by první vyšetření mělo proběhnout dokonce dříve, tedy již po čtyřicátém roce života.,“ upozornil Miroslav Plevač.Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
TVSlovácko
před 8 hodinami
> všechna videa
FANSHOP
Tréninkové triko Puma modré

Tréninkové triko Puma modré
790 Kč

Klíčenka Slovácko černá kůže

Klíčenka Slovácko černá kůže
99 Kč

Dres originál Puma White 2019/2020

Dres originál Puma White 2019/2020
1990 Kč

Dárkový poukaz

Dárkový poukaz
200 Kč

Tričko Nike bílé

Tričko Nike bílé
490 Kč

Mikina Slovácko Jeden kraj - Jeden klub

Mikina Slovácko Jeden kraj - Jeden klub
990 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
VIDEO: Michal Kadlec po zápase se Slavií před 8 hodinami
VIDEO: Michal Kadlec po zápase se Slavií

VIDEO: Tiskovka po zápase se Slavií včera, 19:49
VIDEO: Tiskovka po zápase se Slavií

Slovácko podlehlo Slavii 2:3 včera, 17:51
Slovácko podlehlo Slavii 2:3

Statistiky a zajímavosti zápasů se Slavií včera, 11:34
Statistiky a zajímavosti zápasů se Slavií

Kalabiška: Na podcenění jsme moc vysoko pátek, 26.02.2021 21:12
Kalabiška: Na podcenění jsme moc vysoko

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace