Derby na podporu zdravotníků má smysl!

pátek, 01.05.2020 07:35
Derby na podporu zdravotníků má smysl!
nemocniceuh010520-2.jpg

Již za pár hodin nás čeká charitativní VIRTUÁLNÍ DERBY na jehož konci bude podpora nemocnic a zdravotníků v Uherském Hradišti a ve Zlíně. Jaká je teď situace v souvislosti s koronavirem? Kde leží nemocní pacienti, kolik jich je a co vše je potřeba pro to, abychom boj s epidemií vyhráli? Přečtěte si rozhovor s předsedou představenstev nemocnic Zlínského kraje MUDr. Radomírem Maráčkem a zjistěte proč je potřeba se spojit a podpořit dobrou věc! VSTUPENKY NA PODPORU ZDRAVOTNÍKŮ SI KOUPIT ZDE

JAK TO TEĎ V NAŠICH NEMOCNICÍCH VYPADÁ V SOUVISLOSTI S COVID-EM?
Neradi bychom něco zakřikli, ale situace v našich nemocnicích je poměrně klidná, což prakticky kopíruje vývoj onemocnění koronavirem v celé České republice. Nemocnice ve Zlíně a Uherském Hradišti se postupně začínají vracet k běžnějšímu provozu, i když úplný návrat k normálu předpokládáme až v září. Po vyhlášení nouzového stavu se areály nemocnic uzavřely, pečovali jsme pouze o akutní pacienty a zhruba polovinu lůžkové kapacity jsme udržovali pro případný velký nárůst počtu pacientů s onemocněním covid-19. Tento scénář se naštěstí nepotvrdil. Nyní už se znovu rozbíhají ambulance pro objednané pacienty a od příštího týdne začneme i s plánovanými operacemi a výkony.

KOLIK JE V NAŠICH NEMOCNICÍCH (TJ. ZLÍN A UHERSKÉ HRADIŠTĚ) NAKAŽENÝCH A KDE LEŽÍ? 
Od počátku jsme určili Uherskohradišťskou nemocnici jako tu, která by měla primárně přijímat covid pozitivní pacienty z celého Zlínského kraje do své péče. Má největší erudici a zázemí pro infekční pacienty, jako jediná má totiž infekční lůžkové oddělení. Zbývající tři nemocnice Zlínského kraje, tedy Krajská nemocnice Tomáše Bati, Vsetínská a Kroměřížská nemocnice si rozdělily úkoly tak, abychom byly schopni pokrýt akutní péči dlouhodobě poskytovanou v KNTB a byli zároveň připraveni pomoci Uherskohradišťské nemocnici, kdyby se její kapacita naplnila. Aktuálně jsou v nemocnici v Uherském Hradišti hospitalizováni 3 pacienti s onemocněním covid-19, z toho dva jsou na lůžku intenzivní péče ve vážném stavu na dýchacím přístroji. 

JAK JSOU NA TOM V SOUČASNÉ CHVÍLI SAMOTNÍ ZDRAVOTNÍCI? ZVLÁDAJÍ TO? 
Onemocnění covid-19 bylo dosud potvrzeno u lékařky na chirurgii ve Vsetínské nemocnici, lékárnice v Kroměřížské nemocnici, lékaře neurologie v Uherskohradišťské nemocnici a zdravotní sestry na anesteziologii v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Všichni tito zaměstnanci jsou už vyléčení a jsou zpět v pracovním procesu. Pro všechny naše zdravotníky je tato pandemie stejně jako pro všechny ostatní něčím novým. Všichni také prožívají své obavy, strach z nemoci, strach o své rodiny a blízké. O to víc musím ocenit všechny naše zaměstnance, kteří po celou dobu pečují o naše pacienty, zvládají všechny změny, dodržují všechna opatření. Strávit například směnu v ochranném obleku s respirátorem na nose a ústech a s dalšími ochrannými pomůckami je velmi náročné. Poděkování si zaslouží všichni zaměstnanci našich nemocnic od lékařů přes zdravotní sestry až po administrativu a lidi v provozu, ti všichni se podílejí na tom, že tuto situaci úspěšně zvládáme.

JSME JAKO NEMOCNICE DOBŘE VYBAVENI VŠÍM POTŘEBNÝM?
Co se týče ochranných pomůcek, situace byla složitá hlavně na začátku pandemie. Na celosvětových trzích bylo těžké cokoliv nakoupit, museli jsme napínat všechny síly, abychom zajistili dostatečné množství dezinfekce, roušek, respirátorů, ochranných obleků a dalšího vybavení. V současné době už máme na skladě zásoby všeho potřebného v dostatečné míře, alespoň tedy pro nadcházející jeden až dva měsíce. Ale pandemie ještě nekončí, takže zůstáváme obezřetní a průběžně pomůcky doplňujeme. Hodně nám také pomohli dárci ať už z řad firem, organizací či jednotlivců, kteří naše nemocnice neúnavně zásobili ručně šitými rouškami. Byli úžasní a my jim za to moc děkujeme. Jsme moc rádi, že scénář typu Itálie u nás nenastal a doufáme, že nenastane. Byly jsme na něj ale v maximální míře připraveni.

A CO DALŠÍ VYBAVENÍ JAKO NAPŘÍKLAD PLICNÍ VENTILÁTORY APOD.?
Pokud se týká dalšího vybavení, u lidí s nejzávažnějším průběhem koronaviru je nutná lůžková péče s podporou dýchání. Nemocnice Zlínského kraje měly na začátku pandemie k dispozici celkem 83 ventilátorů, což byl při srovnání s dalšími kraji slušný počet, ale i tak jsme raději další ještě v průběhu posledních týdnů pořídili a nyní máme k dispozici asi 130 ventilátorů. Navíc může zlínská nemocnice díky vstřícnosti Všeobecné zdravotní pojišťovny nasadit i přístroj pro mimotělní oběh ECMO, který byl využitý například ve známém případě pražského taxikáře léčeného s covid-19 ve velmi těžkém stavu.

VÝTĚŽEK Z CHARITATIVNÍHO VIRTUÁLNÍHO DERBY, KTERÉ POŘÁDAJÍ KLUBY 1.FC SLOVÁCKO A FC FASTAV ZLÍN POPUTUJE PRÁVĚ DO NEMOCNIC V UHERSKÉ HRADIŠTI A VE ZLÍNĚ. KDE NAJDOU SVÉ VYUŽITÍ?  
Uherskohradišťská nemocnice plánuje finance využít na nákup dalších ochranných pomůcek, jako nemocnice pro covid pozitivní pacienty má v této oblasti enormní spotřebu tohoto zdravotnického materiálu. Nemocnice ve Zlíně by ráda tento finanční dar využila na nákup druhého analyzátoru pro mikrobiologickou laboratoř, kde testujeme odebrané vzorky u pacientů s podezřením na covid-19.  V každém případě za takovou pomoc oběma fotbalovým klubům i jejich fanouškům a podporovatelům velmi děkujeme, uspořádat virtuální derby byl skvělý nápad a my si tohoto vstřícného kroku velmi vážíme.

VSTUPENKY NA PODPORU ZDRAVOTNÍKŮ SI MŮŽETE KOUPIT ZDE


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
TVSlovácko
pondělí, 28.09.2020 10:35
> všechna videa
FANSHOP
Polštář FCS 2019

Polštář FCS 2019
300 Kč

Povlečení 2019

Povlečení 2019
1150 Kč

Šála bílomodrá

Šála bílomodrá
350 Kč

Klíčenka na krk FCS

Klíčenka na krk FCS
99 Kč

Tepláky Puma tmavě modré

Tepláky Puma tmavě modré
1890 Kč

Kšiltovka Slovácko bílá pánská

Kšiltovka Slovácko bílá pánská
350 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
U16: V dohrávce 8.kola mladší dorost zvítězil v Kroměříži včera, 19:52
U16: V dohrávce 8.kola mladší dorost zvítězil v Kroměříži

U11 zvítězila v KP mladších žáků včera, 09:55
U11 zvítězila v KP mladších žáků

Pohár s Prostějovem v úterý 6. října pondělí, 28.09.2020 10:55
Pohár s Prostějovem v úterý 6. října

VIDEO: Lukáš Sadílek po zápase na Slavii pondělí, 28.09.2020 10:43
VIDEO: Lukáš Sadílek po zápase na Slavii

U14: První prohra v Hodoníně neděle, 27.09.2020 21:52
U14: První prohra v Hodoníně

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace