Domácí ligové dvojzápasy Slovácka

středa, 18. 4. 2018 09:57

V průběhu každé sezóny sehraje klub dva po sobě jdoucí zápasy doma a také venku. To je dané systémem Frončekových tabulek, které fotbalová liga používá od sezony 2001/02...

Jistě je zajímavé se podívat, jak je Slovácko úspěšné, pokud se mu sejdou dva domácí zápasy ve dvou kolech. V patnácti odehraných prvoligových sezónách 2000/01 až 20016/17 se Slovácku sešlo hned 20 příležitostí, odehrát dvě utkání po sobě na domácím hřišti. Ten větší počet je dán dalšími faktory. Například když se odkládaly zápasy z důvodu špatného stavu hřiště, nebo počasí, epidemií spalniček, nebo rekonstrukcí stadionu (před EURO U21). Takže v sezónách 2004/05, 2005/06 a 2014/15 odehrálo Slovácko hned dvakrát tyto dvojzápasy. Extrémem je pak ročník 2002/03, Tehdy kromě nalosovaného dvojzápasu v 5. a 6. kole, vyšly na přelomu roku hned čtyři domácí duely v jednom zátahu. Dva poslední podzimní a pak dva první jarní. Na podzim to bylo způsobeno přeložením nedohraného zápasu s Bohemians 1905 a na jaře pak nesehráním 17. kola v Olomouci, kde bylo nevyhovující hřiště.

Jak si Slovácko vedlo?  Když si vezmeme, že 100% úspěšnost je 6 bodů, tak v těchto dvaceti dvojzápasech má Slovácko průměrný zisk 3.65 bodu. Takže nějakých 60% úspěšnosti. Bilance je následující: 40 zápasů, 20 výher, 15 remíz a 5 proher, při skóre 68:42. Plných šest bodů se mu podařilo vybojovat v sezónách 2000/01, 2002/03 (hned dvakrát) a 2003/04. Takže od poslední stoprocentní bilance nás dělí již 14,5 roku! Tímto dvojzápasem byl první a druhý ligový zápas na nově otevřeném stadionu Miroslava Valenty v Uh. Hradišti v říjnu 2003. Nejprve Slovácko porazilo Sigmu 3:2 a poté i Liberec 2:1. Nikdy se nestalo, že by ztratilo oba domácí zápasy. Nejhůře dopadlo v ročníku 2010/11, když nejprve prohrálo s Bohemians 1905 1:3 a pak uhrálo nerozhodný výsledek 2:2 s Plzní. Nejčastějším výsledkem byl stav 1:0 (7x), dále 3:1 (6x) a 1:1 a 2:1 (oba 5x). Nejvyšším vítězstvím byl zápas s Viktorií Plzeň, kdy na podzim 2000 vyhrál Synot 5:0. Po čtvrtém kole se tak jako nováček soutěže ocitl na 2. místě za vedoucí Spartou. Naopak největší prohry ve výši 1:3 byly v sezónách 2010/11 s Bohemians 1905 a 2011/12 s Viktorií Plzeň. Nejvíce branek padlo v dvou zápasech s Baníkem a Libercem v říjnu 2013, tehdy bylo vstřeleno celkem deset branek. Naopak nejméně branek a to pouhá jedna, padla na přelomu března a dubna 2010. Slovácko porazilo Budějovice Ondřejkovou brankou 1:0 a s Libercem se rozešlo smírně 0:0.

Ve 40 zápasech se Slovácko potkalo s 18 kluby. Nikdy v těchto dvojzápasech nehrálo s Duklou Praha (poprve ji čeká v sobotu) , Vysočinou Jihlava, nebo Viktorií Žižkov. Nejvíce utkání sehrálo proti Teplicím 5 (1-4-0), Liberci 5 (3-1-1) a Plzni 4 (1-1-2). K těmto duelům bylo nominováno 29 rozhodčích. Nejvíce zápasů odřídili rozhodčí Karel Vidlák 3 (3-0-0, 6:3) a Libor Kovařík 3 (0-0-3, 3:8). Je až neuvěřitelné, že sudí Kovařík byl hned u tří proher z pěti, které Slovácko utrpělo! Ve 40 duelech bylo vyloučeno 10 hráčů. Šest na straně Slovácka a čtyři u soupeře. Za Slovácko to byli Dostálek (16.), Petržela (86.), Rajnoch (90.), Trousil (38.), Volešák (79.) a Šumulikoski (88.). Ani v jednom případě Slovácko v oslabení neprohrálo. Kuriózní je, že vyloučení Šumulikoski, Volešák i Petržela dokázali před svým vyloučením vstřelit branku. Padlo celkem osm branek z pokutových kopů. Šest jich proměnilo Slovácko a dvakrát soupeř (plzeňský Kolář a teplický Krob).

Nejlepším střelcem se stal Vladimír Malár, který se dokázal střelecky prosadit v osmi zápasech, kdy pokaždé vstřelil jednu branku. To se mu povedlo hned v šesti sezónách (2000/01 až 2005/06) a ani jedna branka nebyla z pokutového kopu. To druhý nejlepší střelec Jiří Kowalík nasázel 7 branek, ale stačily mu k tomu jen tři utkání. Plzni dal hattrick, což se už nikomu jinému nepodařilo, a pak v sezóně 2002/03 vstřelil po dvou brankách Zbrojovce a Bohemians 1905. Až třetím nejúspěšnějším střelcem je Libor Došek, který dokázal dát za Slovácko 6 branek ve čtyřech utkáních. V zápase s Libercem 19. října 2013 zvyšoval svou druhou brankou na průběžných 4:0 a tímto gólem také vstoupil do Klubu ligových kanonýrů, protože to byla jeho stá ligová trefa.

Libor Došek je s Milanem Petrželou jediným hráčem, který v těchto duelech slavil branku jak v dresu Slovácka, tak i v dresu soupeře. Došek se prosadil za Brno (3:2, 2002/03) a Petržela za Plzeň (1:3, 2011/12). Nejlepšími střelci soupeřů jsou se třemi brankami plzeňský Daniel Kolář a teplický Jakub Hora. V březnu 2007 se zapsal do střelecké listiny i pozdější fotbalová superstar Edin Džeko, který ve 40. minutě otevřel skóre duelu Slovácko – Teplice 2:2. Pouze dvě branky byly zapsány jako vlastní. Prvním autorem vlastní branky byl liberecký Janů a Slovan prohrál 1:3 (2002/03). Vlastence si připsal i slovácký Jan Rajnoch, který srovnal v 44. minutě na konečných 1:1 s Příbramí (2004/05). Nejrychlejší gól vsítil plzeňský Bakoš, který otevřel skóre již v první minutě zápasu v únoru 2011 a také jeho branka v následující sezóně 2011/12 byla zaznamenaná již ve 3. minutě. Naopak „last minute“ branky střílelo Slovácko, které ve čtyřech duelech zaznamenalo gól i v poslední minutě. Dvakrát to byla branka, která jen navýšila vítězné skóre a jednou znamenala srovnání stavu na konečných 1:1. Ovšem branka Tomáše Abraháma v 90. minutě s Olomoucí (3:2) byla vítěznou brankou.

Všech 40 zápasů ve Starém Městě a v Uherském Hradišti navštívilo celkem 173 101 diváků, což je průměr 4 328 na jeden duel. Na Širůchu bylo v deseti duelech 27 645, což dává průměrnou návštěvu 2 765 fanoušků. Na stadionu Miroslava Valenty to pak byla návštěvnost 145 456 diváků v 30 zápasech, což je 4 849 na jedno utkání. Největší návštěvnost přitáhnul duel s pražskou Spartou 25. května 2005, kdy Slovácko vyhrálo 2:0 (Malár a Dostálek). Na tento zápas přišlo 6 624 diváků a oslavilo výhru nad mistrem ligy. Nejmenší návštěva 1 837 návštěvníků byla zaznamenána 4. listopadu 2001 ve Starém Městě, kdy tehdejší Synot porazil Hradec Králové 2:0 (Malár a Blaha).

Díky sobotní výhře nad Zbrojovkou Brno Juroškovou brankou, má Slovácko stále šanci na první reparát od října 2003. K tomu mu stačí „pouhá“ výhra nad Duklou Praha. Podaří se to týmu a připíše si další veledůležité tři body v bitvě o setrvání v nejvyšší soutěži?