Fanoušci zpovídali trenéra Soukupa

čtvrtek, 24. 6. 2010 13:35
Fanoušci zpovídali trenéra Soukupa
soukup1.jpg
1. Proč nejsou naši fotbalisté stejně vytrénovaní jako jejich kolegové v zahraničí. Fyzický fond hráčů v Německu, francii apod. je dle mého někde jinde než u našich hráčů. Stejně tak, když se podívám na jejich nohy – mají je mohutnější než hráči našeho mužstva. S tím souvisí i otázka nasazeného tempa v zápasech. Posilujeme dostatečně? Trénujeme špatně?

S tímto názorem v podstatě souhlasím, protože si myslím, a stojím si za tím, že dlouhodobě v české lize se trénuje málo. Má to dva faktory. Trenér, který začne vytvářet velké nároky na tréninkové dávky tak, aby hladinu trénovanosti zvednul, riskuje to, že než se hráči zadaptují do nových podmínek, tak v první etapě mohou vypadat mdle, unaveně, protože nejsou na to zvyklí. Je třeba adaptovat tělo na vyšší zátěž a to není otázka jednoho týdne. Je to otázka dvou až tří měsíců než si tělo zvykne na vyšší dávky, větší tréninkové objemy, intenzivnější, speciální tréninky. Narážím na tyto problémy i u stávajícího mužstva a proto se snažíme i v této letní fázi, kdy je méně času, pracovat i na těchto speciálních věcech. Zvětšovat objemy, zvyšovat dávky, speciální posilování i s kondičním trenérem. Určitě budu usilovat o to, aby se zvýšily tréninkové objemy i tréninková náročnost, ale znovu říkám, může to ze začátku vypadat i hůře. Je to ale dáno tím, že tělo se musí adaptovat na vyšší zátěž, aby ji tělo začalo přijímat jako normální. Pokud si na to tělo zvykne, tak se začne chovat jinak i v zápasech, protože mu vyšší zátěž nebude dělat problémy.

2. Je reálné přivést do našeho mužstva kvalitního hráče z Egypta kde jste trénoval? Zaplatili bychom ho?

Myslím si, že to reálné je a pracujeme na tom a věřme, že se to v průběhu podzimu a nebo třeba až v zimě podaří. Myslím, že Egypt má velký hráčský potenciál a pokud by se tam našel nějaký systematičtější pramen, tak bychom byli schopní udělat nejen jednoho jednotlivce, ale třeba v nějaké etapě přivést hráčů víc a na posty, které nemáme. Musí to všechno splňovat určité podmínky. Hráč se musí adaptovat na podmínky. Salah Salimen, který se s námi připravoval, je třeba jeden z mála, který se slušně domluví anglicky, což je první bariéra, protože si těžko můžeme tady představit hráče, který mluví jenom arabsky. Mít tlumočníka na tréninku je složité a já jsem to poznal i při mém působení v Egyptě. Znovu opakuji, my se o to pokoušet budeme a Salah ukázal, že je kvalitním hráčem, já ho znám, ze svého egyptského působení a byl by přínosem pro naše mužstvo. O nějakou realizaci se budeme pokoušet teď na podzim a nebo spíše v zimě. A pokud jde o to, jestli bychom egyptské hráče zaplatili, tak Egypt přestože nepatří k nejbohatším africkým zemím, tak špičkové kluby mají velmi slušné podmínky. Proto by to nebylo jednoduché. Dnešním zájmem hráčů ale je dostat se mimo Egypt a hrát v zahraničí. Jako někteří hráči z Chorvatska a Makedonie jdou přes Českou republiku dál na západ, tak i toto může být cesta egyptských hráčů.

3. Chtěl bych se zeptat jak to vypadá s posilami na příští ročník GL. Jestli je reálné přivést 2 záložníky + 1 útočníka, který by byly opravdu posilami pro Slovácko. Děkuji za odpověď.

Dobrá otázka. Je třeba si v první řadě říci priority, co chceme přivést a na co máme a co jsme schopni zrealizovat. V první řadě si musíme uvědomit, že pokud chceme přivést nadprůměrného hráče do ligového týmu, tak ten hráč musí zaprvé odněkud chtít přejít k nám, za druhé musíme být schopni zrealizovat jeho transfer a také být schopni i jemu nabídnout podmínky, které by byly lepší než v týmu, ze kterého odchází. Když si tohle sečtu a vezmu, že jsme vlastně na Moravě provinční klub, tak to samo o sobě není jednoduchá věc. Proto se třeba zdá, že někteří hráči, kteří k nám přicházejí nejsou podle fanoušků těmi pravými posilami a spíše by čekali velká jména. Já můžu oponovat, že nejen velká jména dělají velké posily. Vhodné doplnění kádru na místech, které jsme si řekli může být někdy daleko lepší, než udělat velké jméno s velkým očekáváním. To jsme si tady už vyzkoušeli a touto cestou nechceme jít. Priority pro nadcházející sezónu byly takové, že jsme chtěli přivést levonohého krajního obránce, myslím, že v tuto chvíli se nimro celkem daří a příchod Jardy Starého ze Slávie by mohla být ta postava, která by mohla hrát pravidelně na levé straně obrany. Chtěli jsme přivést typově útočníka, kterého jsme hledali v zimě. V zimě se nám to bohužel nepodařilo, kdy Hesek po testech odešel nazpět. Teď si myslím, že jsme na nejlepší cestě dohodnout se se Zlínem na angažování Karla Kroupy, který je vysoký hlavičkář, hrotový hráč, střelec druhé ligy uplynulé sezóny. Takže i v tomto bodě naplňujeme prioritu, kterou jsme si vytýčili. Dále jsme chtěli přivést jednoho kvalitního středního záložníka, který by věkem, herním pojetím i charakterem osoby zapadl do našeho týmu. V tomto případě jednání stále probíhají a věřím, že do konce týdne a našeho odjezdu do Rakouska se nám podaří to finalizovat a pak by to byl opět hráč do základní sestavy a myslím, že i velká posila pro náš tým.

4. Dobrý den , je nutný odchod Lukáše Zelenky?


Myslím, že tato otázka není dobře postavená. Nikdy není naprostá nutnost, aby hráč odešel. My ale musíme vědět, na jakých zásadách klub pracuje. Lukáš Zelenka přišel do klubu ne s cílem dostat smlouvu na tři, čtyři roky. Jinak by se mu nabídla. Přišel s cílem pomoci k záchraně v první lize, ale ne s dlouhodobou vizí. On se na záchraně podílel a svůj úkol splnil. Není ale v dlouhodobých možnostech a ani cílech Slovácka, aby tady dál působil. Proto si hledá angažmá a my potřebujeme najít hráče, se kterým budeme chtít pracovat dlouhodobě minimálně v horizontu dvou až tří let. Jak herním pojetím, tak i začleněním do týmu bych rád viděl charakterově i celkově jiný typ hráče.

5.mám pro Vás otázku a názor:
dostali jsme licenci s podmínkou jakou? většina odchodů z mužstva byla dle mého přesná, jen si myslím , že co se týká Zelího se klub nezachoval zrovna slušně , když mu zakázal trénovat s mužstvem . Ano ,nepředvedl někdy v zápasech to čeho je schopen ,ale přeci jen si myslím , že Zelího jen tak nikdo nenahradí . Ono ani Švancara nebyl zrovna ve své koži. Děkuji za odpověd a přeji Vám štastnou ruku při skládání mužstva a celému mužstvu přeji , aby se jim vyhýbalo zranění a hráli oku lahodící fiotbal , který by bavil je i diváky.

Pokud se jedná licence, tak to jsou technické věci a to není otázka na mě, protože já mám na starosti sportovní úsek. Licenční řád je stavěný na spoustě detailů, které se týkají vybavenosti stadionů, takže na to by spíše odpověděl buď přímo ředitel Vladimír Krejčí a nebo generální sekretář Petr Pojezný. A pokud jde o Zelenku a jeho odchod. Znovu zopakuji. Každý hráč, který přijde do mužstva a který tady hraje má v jeho hierarchii určité postavení. Lukáš Zelenka jsem přišel s vizí nadprůměrného hráče, který svými kvalitami bude stálým členem základního kádru a který pomůže výkony k záchraně v lize. A nejenom záchraně, ale i k vyšším příčkám. Tomu odpovídalo i jeho finanční ohodnocení a další věci s tím spojené. Pokud hráč za dobu svého působení není schopen výkony zopakovat a nadprůměrné výkony, které se dají od něj očekávat, předvedl v závěru, kdy se skutečně podílel výrazným způsobem na záchraně v lize. Pokud ale toto splní hráč ve dvou zápasech, tak je to málo. Z tohoto pohledu očekávání nesplnil. Nevím z čeho fanoušci vychází, když Lukáše Zelenku hodnotí jako nadprůměrného, špičkového fotbalistu v našem týmu. Já vycházím z přesných analýz italské profesionální společnosti, která každý náš zápas analyzuje a posílá nám hned druhý den hodnocení. Tam já vidím přesně kolik měl kontaktů s míčem, kolik měl přesných přihrávek, kolikrát vystřelil na branku, kolik dal finálních přihrávek. Troufnu si říci, že jedině na základě těchto údajů můžeme udělat objektivní hodnocení hráče. Jestli ale někdo jen „vypadá dobře na hřišti“ a je sympatický pro diváky, tak to neznamená, že je nadprůměrný při hře a plní to, co od něj trenér očekává. No a co se týče toho, že s námi netrénuje, tak je to proto, že jsme stavbu mužstva chtěli udělat jinou a někdy musíme přijít i k nepopulárním krokům. Neřekli jsme jenom Lukáši Zelenkovi, že se nesmí připravovat s týmem, tuto stopku dostalo více hráčů a při skladbě týmu pracuje trenér s určitým počtem hráčů v přípravě, přípravných zápasech atd. Myslím, že ani není vhodné, když s vámi hráč trénuje a pak nedostane ani chvilku prostoru zahrát v přípravném zápase. Podle mě je smysluplnější varianta s hráči, se kterými do sezóny nepočítáme a nepočítáme ani do přípravy, tak se do týmu nezapojí.

6. Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké se chystají v klubu změny...Něco se říká, že by sem mohl přijít Ladislav Volešák je to pravda??a jak to vypadá s Karlem Kroupou...Jsou tu ještě nějací hráči na zkoušku??

Láďa Volešák je jedním z hráčů, kteří by určitě splnil požadavky, které jsem odpovídal v předchozích otázkách. Je to hráč, který je prověřený ligou, svoje kvality ukázal ve Slávii a hlavně v Budějovicích, kde s podílel v závěru na záchraně Budějovic. Je to hráč v ideálním fotbalovém věku a povahově i charakterově velmi dobrý fotbalista. Určitě bychom chtěli Volešáka přivést do našeho týmu. Znovu ale říkám. Je to hráč, který má smlouvu ve Slávii, je to nadprůměrný hráč a jednání o jeho příchodu nejsou jednoduchá. Máme ale ještě nějaký vyjednávací prostor a uvidíme, jak jednání dopadnou. Na Karla Kroupu jsem už odpovídal. S ním i vedením Zlína jsme pokročili hodně daleko a myslím si, že jednání směřují ke zdárnému konci. Na zkoušku máme ještě Radka Szmeka, který je hráčem Třince. Musím říci, že i on plní naše očekávání. Je to hráč, který je typově podobný jako Karel Kroupa. Samozřejmě hrál v horším týmu než Karel a proto těch branek nedal stejně tolik. Musím ale říci, že pokud jde o herní projev a charakter hry, tak si jsou hodně podobní a Radek má jednu výhodu. Je o něco mladší a může se stále zlepšovat. Proto zůstává stále u nás i on a my se budeme rozhodovat do poslední chvíle.

7. Dobrý den pane Soukupe chtěl by jsem se zeptat na dvě otázky 1.otázka jak vypadá vaše příprava a 2. otázka jaké budete mít nové posily.

Věděli jsme, že do začátku sezóny jsme měli šest týdnů. Těch šest týdnů jsme rozdělili tak, že první tři týdny jsme se připravovali v domácích podmínkách a ten následující budeme trávit v Rakousku na herním soustředění. Po návratu budeme mít finální fázi zbývajících čtrnáct dní, abychom se připravili na první zápas. Osobně jsem zastáncem toho, aby se většina věcí dělala na hřišti, tak aby hráči neběhali po lesích nebo v terénu. Přesto jsme se některým tréninkům v terénu nevyhnuli, ale troufnu si tvrdit, že 90% z nich odehráváme na hřišti. V prvních třech týdnech to bylo kombinované jak po stránce kondiční i herní. Šlo velké tréninkové objemy, o vysokou náročnost a samozřejmě převážně celé tři týdny, pokud to šlo, měli hráči třífázové tréninky. To znamená ráno trénink, po obědě druhá fáze a po návratu z druhé fáze ještě speciální posilování na hřišti s kondičním trenérem Alešem Maňáskem, který nám v tom výrazně pomáhá. On pracuje dlouhodobě u naší mládeže a myslím, že výsledky kondiční přípravy i způsoby provádění má velmi dobré. Proto jsem rád, že nám v tomto vyšel vstříc a spolupracuje s námi na těchto speciálních kondičních věcech.
Na posily jsem odpověděl v předchozích odpovědích.

8. chtěl bych se zeptat jestli nejednáte i o angažmá se Zdeňkem Šenkeříkem, naposledy působícím ve Slavii? Myslím,že je to kvalitní hráč,který by se snad hodil do Vaší koncepce stavby mužstva a hry a taky pochází z regionu, což je koneckonců i Vaše politika oslovovat hráče se vztahem k regionu Slovácka.

Šenkeřík je velmi zajímavé jméno. Přiznám se, že toto jméno v seznamu určitých nabídek a možností padlo. Musíme si ale uvědomit, že Šenkeřík je nadstandardně nadprůměrný hráč. My nejsem Sparta, Slavia, Teplice, a tím Slovácko nechci podceňovat, které možná manipulační možnosti transferových peněz, peněz na samotné zaplacení mají. My máme nastaveny určitá kriteria, kterých s držíme a žádný hráč, který sem přijde je nemůže překročit. Musím říci, že určitý kontakt s hráčem proběhl, ale je nám jasné, že hráč bude v první řadě preferovat zahraničí a troufnu si říci, že určité signály, že zájem ze zahraničí je, jsme měli. Musíme si přiznat to, že doba doba velkých transferů ve Slovácku je minulostí a my musíme velmi zvažovat všechny prostředky. Jak transferové, tak platové, tak abychom na hráče stačili a dokázali se udržet v určitých tendencích. K tomu jsou potřeba chápat i cíle, které jsou pro určité části sezóny nastaveny.

9. Z jakého důvodu byli odejiti Zelenka, Abrahám a Cleber? Zelenka s Abrahámem zásadním způsobem přispěli k záchraně a byli to právě tito hráči, kteří svými zkušenostmi přispěli k udržení nejvyšší soutěže. Je pravda, že měli hluchá místa, ale pokud je pan odborník Mazura nechával z nějakých záhadných důvodů na střídačce anebo dokonce přeřazoval do béčka, tak se tomu nelze divit. Pokud tito hráči měli důvěru, hráli nadstandardně. Spočítejte si, kolik bodů jsme získali s těmito hráči a kolik bez nich. Co se týče Clebera - pomalu se o něj soudíte s Baníkem a pak ho pošlete pryč. Chtěl bych připomenout, že byl zraněný a nehrál pravidelně - potenciál jistě má a řekl bych, že si ještě šanci zasloužil - obzvlášť, pokud je tým (hlavně záloha) takto vybrakován.

O Lukáši Zelenkovi jsme se už bavili dostatečně. U Abraháma je situace jiná. Tomáš svým přístupem k tréninku i zápasu patřil k velmi platným hráčům a určitě každý trenér by jej chtěl mít ve svém týmu. Pak tady ale narážíme na další věc. Tým stavíme s nějakou vizí. V zimě jsme udělali Martina Kuncla, který přišel jako pravý obránce. Tomáš Abrahám při zranění Korduly a Perůtky nastupoval celou zimu na místě záložníka a nemohli jsme jej zkoušet na jiných postech. Po té, co se oba uzdravili tam začal zejména Kordula hrát na jeho postu a proto Tomáš třeba v některých zápasech ani nenastoupil. Bylo na něm i vidět, že tento post není ten pravý. Nakonec jsem v závěru vsadil na to, že jsem jej dal na kraj obrany a Kuncla jsem posunul na stopera. Nakonec tento tah vyšel. Musím ale říci, že pokud jsme si dali pro tuto sezónu jednoznačnou prioritu levonohého obránce a s Tomášem bychom měli počítat jako s pravým obráncem, tak bychom vyřadili Kuncla a neměli bychom místo ani pro Kubáně. Z hostování se vrací Reinberk a to jsou všechno hráči, kteří mají daleko větší perspektivu. Pokud bychom odsunuli Tomáše, který by se výrazným způsobem rval o místo v sestavě, tak si troufnu říci, že bychom je odsouvali na druhou kolej a to jsem já nechtěl. Budu se teď opakovat, ale Tomáš přišel za podobných okolností, jako Lukáš Zelenka, aby pomohl k záchraně Slovácka v první lize. Proto dostal smlouvu jen na jeden rok s opcí, kterou jsme nakonec neuplatnili z právě zmiňovaných důvodů, že na tyto posty jsme vzali hráče s dlouhodobější perspektivou. Pokud bereme hráče ze Sparty a nebo máme našeho hráče, jako je Kubáň, tak s nimi máme dlouhodobější záměry než když jsme brali někoho s roční smlouvou, aby pomohl k záchraně. Pak jsme mu umožnili angažmá mimo náš klub. Já myslím, že Tomáš splnil to, co se od něj očekávalo a my mu musíme za to poděkovat a popřít hodně štěstí v zahraničním angažmá. Pokud jde o Clebera, tak neznám detailně jeho historii, protože on ve druhé lize tady podával velmi dobré výkony, ale to bylo ve druhé lize. Adaptace na první ligu už údajně nebyla taková. Všichni fanoušci si musí uvědomit a představit, že v závěru sezóny hrajeme zápasy, kdy se nejednalo moc o krásu fotbalu, ale byla tam obrovská zodpovědnost výsledková a ligu jsme potřebovali jednoduše zachránit. Potom je zodpovědnost každého trenéra, typově jakého hráče dá. Cleber má určitě své přednosti. Všichni také víme, že co se týče nasazení, herní morálky a disciplíny, to není úplně ten rváč o každý míč, tak abychom se na něj mohli v tomto směru spolehnout. Proto jsme jak já, tak trenér Mazura jsme se rozhodli preferovat jiné typy hráčů Nakonec se ukázalo, že tato volba byla správná. Tím ale nechci Clebera nijak odsuzovat. Troufnu si říci, že kdybychom se pohybovali v jiných patrech tabulky, tak by těch příležitostí dostal více. Na obhajobu svoji i trenéra Mazury musím říci, že i on mu dával příležitostí dost. Nastoupil v Teplicích, s Budějovicemi. A že byl střídaný nebylo proto, že by mu trenér křivdil, ale bylo to proto, a shodla se na tom i většina, že v těch zápasech, ve kterých nastoupil, tak nesplnil kvalitu, která od něj byla očekávaná a v dalších zápasech nenastoupil.

10. Uváděl jste, že o Abraháma nemáte zájem, neboť na pozici pravého beka dáte šanci našim mladým hráčům. Zajímalo by mně, proč by musel hrát Abrc právě na tomto postu. Mám ten dojem, že Abrahám je hlavně záložník. Nebo se domníváte, že hráči jako Svízela, Hlůpik, Stráník, a spol. jsou kvalitativně lepší a že máme takto široký kádr? Dále jste uvedl, že hodláte sázet na mladší a perspektivnější hráče. Domníváte se, že hráč, jenž má 31. let, je starý a myslíte si, že takto nezkušený a mladý tým má naději na záchranu? (zejména záloha, ta mně v současné podobě přímo děsí). Kvalitní tým je přece složen ze zkušených hráčů, střední generace a mladých talentů. Když se podívám např. na naši zálohu, tak co se týče zkušeností, tak vidím jen Valentu (a při tom i on je stále relativně mladý) a Kordulu, ovšem ten zdaleka nemá místo ani v základní sestavě a to se mi zdá hodně málo.

Nemůžu vám brát vaše názory na skladbu týmu. Je to vidění trenéra, je to o jeho zodpovědnosti, je to o zodpovědnosti sportovního vedení. Jestli bychom ale tady měli polemizovat o tom, jestli je Abrahám více krajní záložník nebo střední záložník nebo obránce, tak bychom se dostali do nějakých faktů. Já musím říci, že žádný fanoušek, kdo to vidí takto ty fakta v ruce nemá. Je to s odpuštěním subjektivní pohled fandy Slovácka, který vidí bojovníka na hřišti, kterým Tomáš je a u kterého převažují takové vlastnosti, které bych si přál i u jiných hráčů. Já mám však i fakta a kolikrát si při hodnocení musím rukou zakrýt jméno a když se podívám na výsledky aktivity hráčů na jednotlivých postech, na kterých hráli, pak musím zhodnotit, jestli ten post je pro něj ten pravý nebo není. Já musím říci, že Tomáš se na postu středního záložníka snažil a bojoval. Neplnil ale požadavky moderního fotbalu, které na tyto posty jsou. Proto jsme i po diskusi s ním vše zvážil dával jsem mu prostor na kraji obrany, kde ty požadavky šly nahoru a zvedaly se. Znovu bych se vrátil k předchozí odpovědi, proč by tady neměl zůstat. Jestli chceme posouvat práci v naší akademii dál, tak všichni hráči v ní musí vidět, že jejich práce má výsledný produkt a to je dostat se do A týmu. Nechceme dělat tento krok za každou cenu, ale troufnu si říci, že byť kritizovaný Jakub Svízela některými diváky, tak kdybych vám předložil jeho herní statistiky a analýzy třeba v porovnání s Lukášem Zelenkou, tak byste možná byli někteří překvapeni v některých zápasech, kde hrál jeden nebo druhý nebo kde hráli spolu, tak ty výsledky byly buď výsledky srovnatelné a nebo byl Jakub lepší. Neposuzujme projev hráčů jenom fandovským okem, ale snažme se to zhodnotit objektivně a někdy si i přiznat, že ten náš oblíbený hráč, který se nám líbí naoko to nemusí zase tak docela plnit. A pokud jde o děsení ze zálohy. Neodsuzujme něco, co ještě neproběhlo. My samozřejmě děláme všechno s vědomím toho, aby Slovácko nehrálo o záchranu. Ty kroky, které děláme, děláme jak na návaznost herní, sportovní a samozřejmě i ekonomickou. Jednoduše nemůžeme mýt dlouhodobě několik hráčů, které nejsme schopni finančně zvládnout. Nechci se pouštět do finančních analýz, na to by musel odpovědět ředitel klubu. Proto musíme jít cestou celkového zkvalitnění a zefektivnění týmu. To znamená místo čtyřech, pěti hráčů, kteří pravidelně nehrají a jsou i drazí pro klub, tak musíme přivést, dva, tři, kteří budou levnější a navíc budou v základní sestavě. Je to náš cíl a musím říci, že není jednoduché jej naplnit. Proto jsme ty kroky začali částečně v zimě. Proto ty kroky děláme teď v létě a postupem času by se situace měla stabilizovat natolik, že bychom se v zimě bavili už třeba o jednom, který by tým ještě lehce posílil na tom místě, kde nás bude lehce tlačit bota.

11. Proč jste vydal nařízení, že mohou hráči podávat rozhovory jen ve čtvrtek a celkově, jak hodnotíte mediální prezentaci Slovácka? Mediální obraz tohoto klubu je tristní. Všude ve světě se kluby snaží zviditelnit, prodat, zaujmout, přitáhnout zájem médií... Slovácko? Zakáže rozhovory s hráči a dotazy může novinář pokládat akorát ve čtvrtek. Dnešní fotbal je o médiích, zájmu... to dělá strašně moc. Vemte si Mourinha. Ten v tom umí chodit. Když se o klubu nepíše, jako by nebyl. Koho zajímá takový klub? Nikoho. Sponzory už vůbec. A co fanoušek? Nemá snad právo vědět, co se v jeho oblíbeném klubu děje? To má jenom vždy čekat na pátek, jestli se tam o Slovácku náhodou někdo nezmíní? (pokud společně s panem Krejčím nezakážete i čtvrteční rozhovory?) Další věc: webová prezentace: graficky pěkné, obsahově - nic. I druholigová mužstva na svých webových stránkách mají více informací, než Slovácko. Výsledky béčka či mládežnických kategorií, podrobnější informace, to se spíše dozvím na stránkách soupeře. Celkově bída. Klub si neuvědomuje, že internet je v současné době nejčastěji používaným médiem, které používají tisíce lidí?

Začnu od konce. Co se týče webových stránek a informací tam, si troufnu říci, že některé informace jsou obsahově v pořádku. Množství informací musí odpovídat postavení jednotlivých týmů. Samozřejmě bychom rádi, kdyby se tam objevovalo víc informací, rychlých o mládeži, protože ta sekce by nás měla zajímat. Určitě to jsou podněty, na kterých bychom se měli zamyslet a pracovat na nich. Určitě se je zlepšovat budeme snažit. Pokud jde o mediální výstupy. Hráč je v první řadě od toho, aby trénoval a nedával rozsáhlé rozhovory o tom, jak by se mělo bojovat a kdo, kde dělal chybu. To hráči nepřísluší hodnotit. Proto jsme řekli, že se musíme naučit mediálně pracovat. Jestliže chceme někam posunout tým, tak si musíme stanovit nějaká pravidla hry. My jsme neudělali nic jiného, než že jsme tyto pravidla hry mezi novináři a naším týmem nastolili. Pravidelně jednou týdně děláme tzv.mediální den, kdy umožňujeme médiím přístup na trénink a rozhovory s hráči, které si oni vytipují. Nesmíme zapomenout, že i pozápasové rozhovory jsou povoleny v mixzóně a není to problém. Pokud hovoříte o roli Mourinha, tak ten naopak roli převzal na sebe, tak aby novináři co nejméně bombardovali samotné hráče a aby byl on tím nárazníkem, který odvrátí pozornost novinářů od hráčů. Tam bych oponoval myšlence, že se snaží Chelsea prezentovat co nejvíce. Není tomu tak. Pozornost strhává na sebe, aby odvrátil pozornost od hráčů. Nemyslím si, že my tím znehodnocujeme práci týmu a troufnu si říci, že nevím, o čem by hráči v době přípravy měli hovořit. O tom jak trénují? Oni se musí koncentrovat na svůj výkon a po zápase, po výkonu se k němu mohou vyjádřit, protože oni jsou spolu s trenérem a vedením zodpovědni za to jak hráli a jaký výkon odevzdali. A jestli má někdo z fanoušků zájem vědět, co se děje během týdne? Nemáme uzavřené tréninky a není problém je navštívit. Na Širůchu i na jiných místech, kde občas trénujeme vidím pár diváků. Klidně ať vědí co se děje, kdo je zraněný, kdo nehraje a proč. Možná, že ti, kteří tak mocně kritizují na fanouškovských stránkách webových, by se spíše mohli přijít na trénink podívat než tak vehementně kritizovat. Někdy nás odsuzují za to, co není pravda a přitom by se někdy stačilo přijít se podívat na některý modelový trénink nebo modelový zápas. Některé odpovědi byste na nich našli sami.


12. Myslíte si, že koncepce - testovat týden zcela neznámého hráče - pak jej poslat domů - je koncepční? Měli jsme tu tři Srby (mně osobně Dragovič a Ignatovič zaujali), nějaké Makedonce, teď Rimkus, Pilát.... co si od takových testů slibujete?

Tak jak to popisujete v otázce, tak se to jeví jako nekoncepční a náhodné. Znovu si ale musíme představit, v jakých podmínkách pracujeme. Za prvé: Pokud chceme udělat hráče do našeho týmu, tak by měl být lepší než hráči, kteří tady působí. V první řadě se snažíme dívat do vlastní akademie, jestli to není někdo z hráčů z juniorky, popřípadě z akademie. Pak si tipujeme hráče, kteří by měli přijít. Pokud to je hráč z české ligy, tak si musíme uvědomit, že tam jsou vždycky transferové podmínky a vždycky je tam platová náročnost. Pokud jsou to hráči ze zahraničí, tak v podstatě většinou přichází tito hráči zadarmo a je to jenom otázka platu. My spolupracujeme s určitými agenty, kdy si myslíme, že ty zprávy o nich mají svoji věrohodnost a důvěryhodnost. Pracujeme tedy na obou frontách. Snažíme se tedy doplňovat a tipovat hráče z české ligy. Tam to někdy naráží na to, že hráč nechce přijít nebo jej nechce klub uvolnit a nebo jej uvolnit chce, ale za podmínek, které nejsme schopni naplnit. Proto některé jednání s českými hráči se zdají být zdlouhavé a nejdou tak rychle, jak bychom si představovali. Proto se nechceme zbavovat té náhodné složky, kdy nám někdo doporučí nějakého hráče ze zahraničí. Pokud jde konkrétně o Rimkuse, tak ten přišel na pozici levého záložníka nebo levého obránce a nakonec neukázal, že má lepší kvality než naši hráči. To ale neznamená, že jsme udělali chybu, že přišel. To naopak znamená, že nechceme dělat hráče za každou cenu, ale chceme si je ověřit v našich podmínkách. Ne všechny kluby se hned trefí. Já bych to nechtěl přirovnávat s něčím nebo s obhajovat, ale vezměte třeba Spartu. Ta teď testovala dva hráče tmavé pleti z Afriky, kteří s nimi taky absolvovali testy, taky skončili a taky odjíždí. Musíme si uvědomit, že pokud hráči ze zahraničí mají vysokou kvalitu, tak jsou tipovaní a skautovaní špičkovými manažery a pak u nich takové angažmá nehrozí. Musíte tedy někdy jít do toho rizika, že hráč tady bude týden a buď se vám ten tip povede nebo ne.


13. Skauting: jste znám jako velký odborník na mládež. Jak probíhá skauting Slovácka? Má klub nějaké své vlastní pozorovatele, nebo sází jen na různé hráčské agenty (a poté zde testuje různé Srby a Makedonce, kteří se většinou neuchytí). Na Balkáně ši v Africe je jistě řada talentů, ale chce to mít kvalitní skauting (Nestorovski je toho důkazem - ostatně, jak vidíte jeho současnou pozici a vyhlídky do nové sezony - techniku má skvělou ale dle mého potřebuje zesílit a více důrazu by neuškodilo). Celkovým skautingem myslím nejen sledování českých hráčů ale i skauting zahraniční. A ještě jedna věc: je pravda, že i sebevětší talent, pokud chce hrát za Slovácko, musí ze své školy přestoupit na Sporovní školu v Uherském Hradišti? Pokud je to pravda, nezdá se vám to zbytečné a poněkud komplikované?

Tato otázka je ohromně široká a obsáhlá. Na úrovni mládežnických trenérů samozřejmě vyžadujeme, aby všichni trenéři v rámci svých kompetencí sledovali i okolní týmy tak aby včas vhodně doplňovali hráče jak do naší akademie, tak potažmo do školy, aby ti hráči mohli využívat i tělesnou přípravu v rámci školy. Miniskauting na mládežnické úrovni probíhá ve všech kategoriích v rámci turnajů, soutěží a zápasů tak, aby nám z tohoto regionu neprošel žádný hráč, který by nám tady neměl chybět. Ne vždy je možné, aby jsme u hráče, který chodí do druhé, třetí třídy základní školy mimo Hradiště, hned přesvědčili rodiče, aby jej dali do Hradiště na školu. Někteří hráči proto hrají mimo a přichází k nám až v pozdějším období. Přitom se snažíme být v kontaktu a komunikovat, tak by ten hráč mohl co nejdříve přijít k nám a trénovat a připravovat se v akademii. Pokud jde o o mládežnický skauting a vyhledávání do A týmu, tak tam je to složitější, protože všechny ligové či profesionální týmy se snaží mít co nejlepší mládež, juniorku. Oni si ve svém regionu hlídají své pozice a své talenty. Děje se i to, že si je navzájem přetahují. Proto si troufám říci, že přetáhnout mladého talentovaného hráče z Teplicka či Budějovicka je téměř nemožné a je to spojené s tím, že by se ten hráč stěhoval nebo šel do školy, která není v té oblasti. Navíc si nemyslím, že je to správná cesta. Protože pokud tu práci budeme dělat kvalitně na úrovni mládežnického skautingu a třeba do kategorie U15, U16 sem dostaneme většinu kvalitních hráčů z regionu a budeme s nimi dobře pracovat, takže tu kvalitu bychom si měli vytvořit my sami. V první řadě tedy dát přednost vlastním hráčům a až teprve na místa, na které nemáme vychované vlastní hráče přivést někoho zvenčí. Teď uvedu konkrétní případ. Ani v juniorce ani v dorostu nemáme kvalitního levého obránce, proto jsme angažovali Jardu Starého, který je ze Slavie a je to jeden z talentovaných mladých hráčů a jenom proto, že je ve Slavii nedostal více šancí v první lize. Myslím si, že parametry a schopnosti na to hrát první ligu má. Když se dostanu k mezinárodnímu skautingu, tak si musíme uvědomit, na co se ptáme. Na mezinárodní skauting bychom museli mít námi placeného člověka, který nám bude dlouhodobě vybírat hráče ze zahraničí. Nám ale nejde o to mít jenom hráče ze zahraničí a spoléhat se na to. My chceme jít cestou výchovy vlastních hráčů a ze zahraničí doplňovat jenom ty hráče, na které nedosáhneme tady z Čech a nedosáhneme z vlastní akademie. Myslíte si, že by placení nemalými penězi skauta, který by pracoval jenom v nějakém úzkém teritoriu mělo výsledný efekt a zrealizovalo nám jednoho hráče za dva roky. Myslím si, že úplně ne. Mezinárodní skauting nemají řešený ani nejlepší kluby v naší republice.

14. Jak vidíte současnou Fotbalovou akademii? Cítíte posun k lepšímu?

Tak jako si A tým Slovácka prodělal jakousi recesi po pádu po tolikrát zmiňované aféře, tak to samozřejmě mělo svůj dopad i na akademii. Akademie pracovala v omezených možnostech. Byli prodáni, či přetaženi kvalitní hráči. Musím říci, že jak byly nastoleny nové podmínky od léta 2009 tak musím říci, že výsledky se budou dostavovat a u některých kategorií se tak už děje. Celá akademie se stabilizuje, práce se celkově zlepšuje. Zlepšila se i obsazenost u trenérských postů u mládeže. Myslím, že v horizontu dvou, tří let začne mít její práce větší ovoce a Slovácko bude znovu produkovat hráče jako byl Ondra Kudela, či Lukáš Kubáň a další. Znovu tady budou hrát hráči, kteří přijdou do ligy a budou jí hrát a budou to naši odchovanci a budeme na to pyšní.

15. Máme ekonomickou krizi, všude se šetří, zdvojují se funkce, každá koruna dobrá a fotbal není výjimkou. Není to otázka na Vás, ale kdybyste znal odpověď budu rád. Minulou zimu, kdy klub předváděl hrozný fotbal a pohyboval se na hraně sestupu, a fanoušci i odborná veřejnost volali po odvolání pana Mazury, pan Krejčí naopak ještě panu Mazurovi smlouvu prodloužil o další rok. Pan Mazura se tedy někdy v březnu pakoval, ovšem s tím, že Slovácko ho bude platit do konce kalendářního roku, tj. 9 platů. Nevíte, jestli pan Krejčí z toho vyvodil pro sebe nějaké důsledky? Potom se nelze divit, že na posily "nejsou peníze".

Trenéru Mazurovi končila na konci roku smlouva. Představenstvo a tehdejší sportovní vedení klubu neshledalo zásadní chyby, které by trenér a proto muselo nějakou formou reagovat na ukončení jeho smlouvy. To znamená se rozhodli mu smlouvu prodloužit. Samozřejmě nemohu prozrazovat detaily smlouvy, ale na druhou stranu vy nemůžete vědět, jak ta smlouvy byla koncipovaná a kolik platů mu Slovácko po jejím ukončení vyplatilo. Každý na sportovní úseku musí dělat rozhodnutí, která jsou podstatná. Rozhodnutí o prodloužení smlouvy a odvolání trenéra jsou klíčová a podstatná rozhodnutí. Jsme jenom lidi a všichni se snažíme pro tento klub dělat maximum a rozhodujeme v dobré víře tak, aby to přineslo pozitivní výsledek. Samozřejmě se nám to ne vždy musí podařit a odrazem by měla být sebereflexe každého pracovníka, aby si z toho vzal ponaučení. Když se vrátím k oněm ekonomickým ukazatelům, tak právě že po mém přechodu na post trenéra jsme neřešili nového sportovního ředitele, ale místo toho jsme vzali šéftrenéra mládeže za podstatně jiných podmínek, než by měl sportovní ředitel a funkci trenéra a sportovního manažera kumuluji já ve svých funkcích. Vidíte, že i z těchto věcí je patrné, že se snažíme ušetřit na manažerských postech. Ruku v ruce toho musíme dosáhnout i u týmů. Tam jsme mnohdy kritizovaní za to, že pouštíme hráče neefektivní přestože mají obrovské platy.

16. Je veřejným tajemstvím, jak někteří hráči nakládají s volným časem (zejména ti mladí). Poker, ruleta, alkohol, automaty jsou naprosto běžnou věcí a to i před zápasem. Řešíte to nějakým způsobem? Co takovým hráčům hrozí?

Tohle jsou nepříjemné dotazy a byl bych rád, abych na ně nemusel vůbec odpovídat. Musíme pracovat na bázi důvěry. Musíme pracovat na bázi, že hráči jsou profesionálové a profesionálně se připravují na všechny zápasy a dodržují životosprávu. Samozřejmě si na druhé straně musíme uvědomit i druhou věc. Jsou to kluci, kterým je dvacet, pětadvacet let. Ráno přijdou na hřiště a v těchto dnech odcházejí navečer a druhý den mají opět náročný trénink. Někteří mají rodiny, někteří mají přítelkyně a někteří si je teprve hledají. Je složité zakázat hráčům jakýkoliv pohyb. Máme v tom ale daná jasná pravidla a troufnu si říci, že když jde hráč do kina nebo si jde sednout na večeři a odchází zavčas domů a nebo sedí někde s přítelkyní na kávě či večeři a odejde včas domů, tak na tom není nic špatného. Samozřejmě bych byl nerad, kdyby to byly excesy a troufnu si říci, že v přípravě nebo mezi zápasy není důvod, aby se hráč vracel odněkud v jednu hodinu v noci. My samozřejmě takovéto excesy budeme trestat vážným způsobem. V první řadě hráčům hrozí obrovská finanční pokuta, která se rovná až násobku jeho platu. Při druhém opakovaném případu okamžité ukončení profesionální smlouvy nebo vyloučení z týmu. My jako trenéři nejsme schopni obsáhnout všechna místa, kam by hráči mohli jít nebo se mohli pohybovat. To není v našich silách ani by to nebylo účelem. Když bych to trochu odlehčil. Pokud se někdo z hráčů objeví v jednu v noci, tak nám to vyfoťte a pošlete. To je jednoznačný důkaz, že hráč toto porušil a my se podle toho zachováme. Tím nechci říci, aby se naši fanoušci proměnili v paparazzi a bombardovali hráče. Buďme k nim tolerantní ale na druhou stranu vyžadujme a to si myslím je správné, že když divák chce aby podporovaný hráč bojoval za Slovácko, tak to je správné.

17. Kde bude hrát Gonda,je ještě hráč Slovácka? 

Gonda je dále hráčem, Slovácka, protože v Opavě byl na hostování, jen mu skončila profesionální smlouva. Zájem o něj má jeden druholigový tým a Gonda by tam měl odejít. Jestli to bude na přestup nebo na hostování, to je zatím ve fázi jednání.

18. jak to vypadá se Zelenkou? Já bych ho udělal hrajícím trenérem bečka spolu s Němčickím.

Juniorku jsme přihlásili do třetí ligy, byť jsme nebyli na postupovém místě. V tuto chvíli je to naprosto ideální věc, protože od dalšího soutěžního ročníku se rozběhne soutěž ligových juniorských týmů, takže tuto sezónu můžeme odehrát bez jakéhokoliv tlaku na sestupové pozice připravovat se s kvalitními mužstvy na příští rok, kdy budeme hrát juniorskou ligu. Aby to mělo význam a byla to příprava na juniorskou ligu, tak by většina hráčů měla být do jednadvaceti, dvaadvaceti let, protože tak bude koncipovaná i ta nová soutěž. Doplnit by ji měli dva až tři hráči, kteří zrovna nebudou hrát v A týmu. Tím odpovídám na to, proč by nemělo absolutní význam, aby tam byl nějaký hrající trenér a hrál za juniorku. Příští rok by ta možnost nebyla a juniorka nám neslouží k tomu, aby tam byli hráči, kteří mají velké smlouvy a nenastupují za A tým a s jejich platy hráli za juniorku.

19. Kdo povede bečko, prej přichází Křeček z Brna 

Při změnách v závěru sezóny přešel k juniorce trenér Miškovec a v příští sezóně povede B tým v MSFL on. Asistentem, který mu bude pomáhat v práci a koordinovat práci mezi juniorkou a A týmem bude Honza Palinek, který zůstává jako asistent v A týmu. Jelikož si ale dělá profesionální licenci, tak bude vytížený i při studiu. Křeček k nám v tuto chvíli nepřichází a pokud mám informace, tak by měl jít do Jihlavy dělat šéftrenéra mládeže.

20. Co říkáte že by juniorky měli mít samostatnou soutěž.

Já proto zvedám ruku, protože si myslím, že největší deficit ve struktuře mládežnických soutěží je právě juniorka. Jak v Itálii, tak hlavně v Anglii je rozběhlá dlouhou dobu a myslím. Hráči do devatenácti let hrají dorosteneckou ligu na slušné úrovni. Proti sobě se potkávají profesionální týmy a najednou ti hráči skončí a spadnou dolů na úroveň MSFL či divize. Ten článek, který je podle mě nejdůležitější chyběl. Tak je soutěž zacelí a ti mladí hráči postoupí o stupínek. Dva roky budou mít čas ukázat, jestli mají na ligu a nebo ne. Navíc budeme moci pokračovat v měření s dalšími ligovými týmy, které to budou mít na podobné úrovni. Pro mě to je vynikající věc a jsem tomu jenom rád.

21. Dostane trenérka Klimková možnost vést nějaký trénink mužů,mohlo by se jednat o hecovaní když se nebude dařit

To je zajímavá myšlenka. Jitka Klimková je podle mě velmi dobrá, kvalitní trenérka, která si udělala profesionální licenci. Práci u ženského fotbalu dělá velmi dobře. Je to možná téma k zamyšlení. Já ale odpovím jinak. My bychom se chtěli chovat tak, abychom neměli problémy s postavením v tabulce a k podobným krokům nemuseli sahat.

22..Netlačíte moc Svízelu aby hrál, ja bych napřed poslal na host. do 2ligy, třeba do Zlína.

Toto jsou hrozně citlivé a složité věci. Ne vždy tato rychlá změna může přinést ovoce. My jsme si Jakuba Svízelu vyzkoušeli v několika zápasech v Turecku. Kuba je odolný hráč, který dokáže podat opakovaně výkon na tréninku i v utkání. Dokázal to i v ligových utkáních, ve kterých nastoupil. Myslím, že potenciál má a v tuto chvíli by asi nebylo nejlepší pouštět jej do cizího prostředí, protože tam jej neznají. Mohli by ho tam posadit do role náhradníka. Žádný trenér vám neřekne o hráči na hostování, že vám ho nechá pravidelně hrát. Pokud by tam měl sedět na lavičce, tak by mu to nepomohlo. V tuto chvíli má možnost trénovat s námi. S postupem času bude mít možnost nastupovat do utkání nebo se stát střídajícím hráčem a pokud by se mu nedařilo a byl by horší než ostatní, tak tady stále máme MSFL a může nastupovat tam. U Kuby bych byl trpělivý. Má ještě dorostenecký věk a úplně bych netlačil na pilu. A my na ni netlačíme. Kubu jsem postavil proto, že jsem byl přesvědčený, že na to má a myslím si, že on to prokázal a v žádném utkání, ve kterém nastoupil vyloženě nezklamal. Některé se mu povedly líp, některé hůř, ale že by vyloženě zklamal to určitě ne. V této fázi udělal ohromný krok dopředu a věřme, že bude nastupovat a pomůže nám k výsledkům. Samozřejmě pokud by naskočil v tomto věku do ligy a pravidelně ji hrál, tak proč by to nemohl být slovácký Vydra nebo jiný hráč, který to dokázal a odešel třeba do zahraničí a za nemalé prostředky.


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
TVSlovácko
neděle, 17. 11. 2019 20:00
> všechna videa
FANSHOP
Dres replika Puma Electric Blue 2019/2020

Dres replika Puma Electric Blue 2019/2020
790 a 990 Kč

Otvírák

Otvírák
40 Kč

Tričko polo Nike černo-modré

Tričko polo Nike černo-modré
790 Kč

Hrnek jeden kraj - jeden klub

Hrnek jeden kraj - jeden klub
150 Kč

Kšiltovka Slovácko bílá dětská

Kšiltovka Slovácko bílá dětská
299 Kč

Štamprle sada 6 ks

Štamprle sada 6 ks
320 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
Daníček: Chceme využít domácího prostředí včera, 07:41
Daníček: Chceme využít domácího prostředí

U17 a U19 na zájezdu v Německu úterý, 19. 11. 2019 13:42
U17 a U19 na zájezdu v Německu

Přípravka: Hodnocení podzimní části úterý, 19. 11. 2019 09:27
Přípravka: Hodnocení podzimní části

Hráči Slovácka v reprezentačních výběrech pátek, 15. 11. 2019 09:46
Hráči Slovácka v reprezentačních výběrech

1.FC Slovácko podpořilo MOVEMBER středa, 13. 11. 2019 14:50
1.FC Slovácko podpořilo MOVEMBER

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace