Fotbalový svátek na Slovácku

středa, 22. 9. 2010 16:10
fanousci_banik.JPG

Slovácko si užívá fotbalovou radost. Po devíti kolech má na svém kontě třináct bodů a okupuje pátou příčku tabulky. Navíc, na Slovácko míří atraktivní soupeři a tak je region na nohou. „O zápas je velký zájem. Ještě jsme nezačali ani předprodej a už nás na sekretariátu bombardují žádosti o vstupenky. Slavia prostě táhne. Před dvěma roky dokázala vyprodat stadion při pohárovém utkání a podobné to bude zřejmě i letos při lize,“ upozorňuje tiskový mluvčí 1.FC Slovácko Aleš Mazúrek, aby fanoušci nenechávali nic na poslední chvíli a vstupenky si zakoupili v předprodeji. Ten bude ve čtvrtek od 15.00 do 18.00 hodin a v pátek od 9.00 hodin na pokladnách stadionu.

Na Slovácku si chtějí zápasem připomenout desáté výročí působení svého týmu v nejbližší soutěži a tak chystají řadu zajímavostí. Pozvání přijali bývalí kapitáni 1.FC Synot i 1.FC Slovácko Libor Soldán, Petr Drobisz a Pavel Němčický. Před utkáním bude odhalena pamětní deska zakladateli regionálního klubu Miroslavu Valentovi a v neposlední řadě poločasový program osvěží deset krásných dívek ze soutěže regionálního týdeníku DOBRÝ DEN S KURÝREM v retro dresech. „Samozřejmě na naši tehdejší premiéru v nejvyšší soutěži vzpomínám. Na Širůchu bylo se Slavií plno a už tehdy to byl velký svátek pro region. To se ostatně nezměnilo dodnes. Liga na Slovácku táhne a určitě bude plný dům i v pátek. Já osobně sed velmi těším,“ vzpomíná na ligové začátky na Slovácku Libor Soldán.

Dnešní realita je však docela jiná. Slovácko je v tabulce před Slavií a proto by mělo být i favoritem. Jenže trenér Slovácka Miroslav Soukup upozorňuje. „Když si přehraju její zálohu: Jarolím, Kisel, oba Černí, tak je to velmi silný tým. Kombinační, hráči vysokých kvalit a v tom jim můžeme těžko nějakým výrazným způsobem konkurovat,“ říká trenér domácích, ale hned přidává zbraně svého týmu. „My máme zase obrovskou výhodu domácího prostředí a fanoušků. V nasazení a chuti by měla být zase naše síla. Budu rád, když si vzpomeneme na utkání z jarní části, který já osobně označuji za nejlepší zápas Slovácka v sezóně za uplynulý ročník. Přestože jsme prohrávali, tak jsme to otočili, dali branky a zápas byl pro diváky obrovský zážitek,“ zve všechny příznivce Slovácka i kvalitního fotbalu trenér Miroslav Soukup.

Utkání začíná v pátek 24. září v 18.15 hodin a přenáší jej televizní stanice Nova sport.

Statistika vzájemných ligových utkání Slovácka a Slavie Praha
Celková bilance: 16 zápasů 4 - 7 - 5 13 : 17
Domácí statistika: 8 zápasů 3 - 4 - 1 11 : 7
Nejčastější výsledky: 0:0 (5x), 2:0 (3x)
Nejvíc branek za Slovácko: 2 - Blaha, Činčala, Meduna a Ordoš
Nejvíc branek za Slavii: 3 - Piták
Největší návštěva na Slovácku: 6.100 - 22. března 2010 (1.liga, 3:1)
Největší návštěva v Praze: 12.382 - 31. srpna 2009 (1.liga, 0:3)
Zajimavost: Posledních šest prvoligových a jedno pohárové utkání Slovácko na domácím stadionu se Slavií neprohrálo. Dokázalo čtyřikrát vyhrát a třikrát remizovat. Všechny nerozhodné výsledky v tomto období měly stejný poměr a to 0:0. Slovácko prohrálo na domácí půdě se Slavií pouze jedenkrát a to 24. 3. 2002 (1:3).

Památný duel:
Synot - Slavia 4:2 (1:1), odehraný 3. května 2004
První zápas po rozpoutání pseudoaféry se nesl ve znamení parádního fotbalu a to hlavně ze strany domácího týmu. Domácí Synot začal nebojácně a vytvořil si několik šancí, první branku vstřelil Činčala ve 22. minutě. Těsně před přestávkou srovnal hostující Piták. Ovšem již v 52. minutě prostřelil Černého Ivana. Přestože se Slavii podařilo za dvě minuty Kolouškem srovnat, tak do vedení šli opět domácí zásluhou Abraháma, který v 56. minutě po akci agilního Ivany upravil na 3:2. V poslední minutě předvedl Meduna skvělý slalom a střelou do prázdné branky a zakončil brankové dostihy na konečný stav 4:2.
Sestava Synotu: Drobisz - Rajnoch, Kostka, Palinek, Čoupek (83. Kadlec) - Petržela, Polách (88.Nezmar), Abrahám, Ivana - Činčala (76. Pavlík), Meduna. Trenér: K. Jarolím.