Host sobotního utkání - Pavel Nožička

pátek, 20. 4. 2018 07:54
dukla-his200418.JPG

Osmadvacet let a deset dní uběhlo od historického finále Českého poháru, které se odehrálo 11. dubna 1990 v Hodoníně a tehdejší třetiligová Slovácká Slavia Uherské Hradiště, předchůdce dnešního 1.FC Slovácko, v něm málem šokovala celou fotbalovou Evropu.

„Velmi dobře si pamatuji, sedmdesátou třetí minutu tohoto finále, kdy jsme vedli tři jedna a to ještě Zdena Lorenc spálil v úvodu druhé půle vyloženou šanci, když přestřelil bránu vojáků. To jsme mohli zápas definitivně rozhodnout. Pak už nám začaly docházet síly, při kontaktním gólu Dukly nás trochu nabrousil i pomezní rozhodčí a také náš gólman tehdy neměl, kulantně řečeno, svůj den “ vzpomíná na památný zápas „Slovácké“ s Duklou Praha tehdejší asistent trenéra Ladislava Jánského Pavel Nožička a už se raději dívá k utkání, ve kterém následovníci červenobílých barev změří své síly s pokračovateli slavné tradice celků z Julisky.

Svěřenci Michala Korduly se v něm budou snažit popřít nepsané, fotbalové pravidlo o dvou po sobě jdoucích domácích zápasech… „…Že se velmi těžce vyhrávají. Já vím,“ přikyvuje nestor slovácké kopané. „Balon je ale kulatý a já bych to klukům strašně přál. Byl by to hodně velký krok k záchraně. Vývoj mužstva sleduji a vím, že má problém vstřelit branku. Herně mají tlak i převahu, ale koncovka je neefektivní. To bude stěžejní i v sobotu,“ uvědomuje si úskalí sobotního zápasu Nožička.

„Každopádně ale mohou být kluci klidnější a mohli by být i motivovanější. Mají 50% z daného úkolu splněno a i v sobotu mohou hrát ze zabezpečené obrany a trpělivostí utkání zvládnout, i když domácí výhra Dukly s Libercem hostující celek nakopne,“ varuje na závěr Pavel Nožička, který bude u mikrofonu stadionu Miroslava Valenty vzpomínat na pohárovou cestu Slovácké Slavie do finále Českého poháru 1990 půl hodiny před výkopem sobotního zápasu 25. kola HET ligy 1.FC Slovácko – Dukla Praha, který je naplánovaný na 17.00 hodin.

Zpět v čase: Slovácký sen o Poháru vítězů skončil

Ve finále Českého poháru se ve středu 11. dubna 1990 v Hodoníně střetla prvoligová Dukla Praha s třetiligovou Slováckou Slavií Uherské Hradiště, která po vyřazení Baníku Ostrava 1:0 ve čtvrtfinále a Bohemians Praha 4:3 v semifinále, živila sen o účasti v evropském PVP. Ovšem start Slovácké Slavii nevyšel. Ze snahy o útočnou kopanou se sice hned ve 2.minutě po centru Kuby ocitl Ježek sám před brankařem Novákem, nestačil však zpracovat míč a šanci promarnil. Hned z protiútoku ukázala Dukla svou sílu a Krejčík hlavou vsítil první branku vojáků. Po ní získali Pražané územní převahu, ale v koncovce postrádali přesnost.

Na nohy postavil tým ze Slovácka Takáč, který po hrubé chybě vojáků v 10. minutě vyrovnal. Proti bojovnému a nadšenému výkonu třetiligového týmu vsadila Dukla na poněkud chladnokrevný profesorský fotbal. S vyjimkou střelecké příležitosti Bittengela ve 13. minutě však většinou končily její akce před šestnáckou Slovácké Slavie. Ta se spoléhala spíše na rychlé protiútoky a po jednom v 31. minutě Ježek zcela sám chladnokrevně obešel i brankaře Nováka a nečekaně zvýšil na 2:1.

Po změně stran potkala favorizovanou Duklu místo očekávaného náporu další sprcha. V 52. minutě se prokličkoval Takáč středem obrany, našel volného Ježka, jenž střelou k opačné tyči přidal třetí branku. Po ni vojáci na chvíli viditelně znervózněli, pokusy o získání střeleckého prostoru většinou ztroskotávaly na nepřesné přihrávce. Slovácká Slavia vynikala hlavně vysokým herním nasazením, ovšem i taktickým uměním podžet míč, stejně jako bleskovým přímočarým protiútokem. Zápas mohli rozhodnout Takáč s Lorencem, kterým ovšem ve vyložených šancích chyběla přesnost.

Herní nadšení ale viditelně ubralo Hradišti síly a zejména v obraně přibývaly chyby, které zkušená Dukla dokázala během několika málo minut využít. V 68. minutě dal Foldyna druhou branku, o tři minuty později vyrovnal Hapal a v 74. minutě to bylo již 3:4, když se trefil Krejčík a dal svému již vyčerpanému soupeři dokonalý mat. Tím slovácký sen o případném startu v československém finále či dokonce v evropském poháru skončil, neboť Dukla převzala režii do svých rukou a pět minut před koncem přidal Bittengel poslední branku, kterou uzavřel skóre na 3 : 5. I přes tuto prohru dosáhla Slovácka Slavia obrovského úspěchu. Za soupeře měla velmi silný tým, za který nastoupili hráči, kteří se stali vicemistry Evropy 1996, a většina později hrála i v předních evropských klubech, jako jsou Trabzonspor, Schalke 04, Bayer 04 Leverkusen, Racing Strasbourg, CD Tenerife nebo Eintracht Frankfurt.

Dukla Praha – Slovácká Slavia Uh. Hradiště 5:3 (1:3)
Branky: 2. a 74. Korejčík, 68. Faldyna, 71. Hapal, 85. Bittengel – 10. Takáč, 31. a 52. Ježek
Zápas řídil: Krondl, sledovalo jej 6 955 diváků.

Dukla Praha: Novák – Bažant, Suchopárek (55. Karoch), Rada, Látal – Hapal, Foldyna, Němec, Fitzel – Bittengel, Korejčík. Trenér Jaroslav Jareš.

Slovácká Slavia: Švec – Kuba, Flašar, Kadlček (26. Kučera), Melichárek – Rolinc, Litoš, Šuranský (85. Gojš) – Takáč, Lorenc a Ježek. Trenér Ladislav Janský.

Ohlasy po zápase:
L. Janský: “Cením si toho, že jsme se nesnížili k antifotbalu. Vsadili jsme na útok i za nepříznívého stavu. Škoda neproměněných šancí v druhé půli., které mohly znamenat definitivní vítězství. Nepodržel nás ani brankář Švec, na jehož vrub padají dva góly. Ve druhém poločase se již projevil rozdíl mezi vrcholovou a výkonnostní kopanou.”

J. Mareš: “Pro diváky bylo finale takové, jaké má být. Bohaté na výsledkové zvraty i hrubé chyby. Mám-li být upřimný, tak jsem nepředpokládal, že jasně zvítězíme. Spíše jsem myslel na prodloužení.”

neděle, 11. 11. 2018 15:28