Hrací plocha prochází regenerací

pondělí, 27. 6. 2011 09:25
Hrací plocha prochází regenerací
stadion1.jpg

I když to na první pohled vypadá, že na fotbalovém stadionu v Uherském Hradišti je klid, tak opak je pravdou. Travnatá plocha se intenzivně připravuje na konec července, kdy na zeleném pažitu vypuknou boje o ligové body.

Bezprostředně po skončení sezóny začala na hřišti probíhat regenerace travnaté plochy a trávník se několik týdnů nesmí namáhat. Jak taková příprava pažitu probíhá, jsme se zeptali hlavního správce stadionu, Františka Bednaříka.

Můžete fanouškům přiblížit jak probíhá příprava travnaté plochy v době klidu?
31. Května jsme hřiště nastříhali na nejkratší výšku. Přijela firma Eurogreen, která trávu vyčesala. na hřišti v ten moment zůstalo pouze třicet procent trávy. 1. června jsme hřiště zapískovali čtyřmi tatrami písku, což je 40 tun. Udělal se vertidrein a arifikace, aby se hřiště provzdušnilo.

Následovalo řezání hřiště. Jedná se o poměrně velký zásah do hřiště, kdy vlastně dojde k oddělení travnatého povrchu v hloubce přibližně 18 cm a šířce 20 cm. Řezání proběhlo na našem stadionu poprvé v historii. Díky tomuto procesu došlo k uvolnění zhutnění, které vzniká válcováním a úpravou hřiště v průběhu celého roku. Následovala arifikace, která jednak půdu provzdušnila a srovnala nerovnosti na ploše, které vznikly řezáním.

Následně se 2. června hřiště podselo přibližně 14ti tunami trávy. Hřiště se pravidelně kropilo v několika denních intervalech. 7. června se přivezl stroj na drnování, kterým se zadrnovalo více jak 140 metrů čtverečních hřiště a zasypalo se to substrátem.

Jaký je rozdíl mezi vertikací a arifikací?
Vertidrein jde dohloubky 15 až 20 cm. Jedná se o plné trny, které navíc pohybem půdu trochu nadzvedávají. Arifikace jsou zase díry zhruba 12 mm silné a jdou do hloubky pouze 3,5 cm. Nicméně trny jsou duté a vyhazují tak materiál ven na povrch. Díky tomu dochází k lepšímu provzdušnění a lépe se do toho zapracovává písek a travnatá směs.

Jak dlouho není možné na hřišti trénovat?
Po takovém zásahu je doporučeno 5 až 6 týdnů klidu, aby nová tráva dostatečně zakořenila a zesílila.

Víme, že se trávník podsévá a zapískovává. Jedná se oběžnou trávu, nebo je to nějaká speciální odrůda?
jedná se o speciální směs pro hřiště od společnosti Eurogreen, která je určena pro fotbalové kluby a používají je například i kluby v Bundeslize.

Je nějaký rozdíl v intenzitě zavlažování a střižení trávníku oproti běžné sezóně?
Po všech výše zmíněných činnostech se každý den pravidelně zavlažovalo a více jak 10 dní se trávník nestříhal. Od minulého čtvrtka sečeme pravidelně co dva dny. Od tohoto týdne přejdeme do režimu jako při sezóně. To znamená sečení každý druhý den a ubereme intenzitu zavlažování, aby si tráva musela pro vodu do hloubky a zajistil se tak delší a díky tomu pevnější kořen. 

Jak se ošetřují pokutové území, které jsou asi nejnáchylnější?
V pokutovém území se tráva nahrazuje formou drnování. Pod tribunou „C“ se vyřezaly pásy trávy, které se dávaly právě většinou do pokutového území. Po zadrnování je potřeba místa, kde se tímto způsobem pokládala nová tráva, zalít pořádně vodou tak, aby to takřka plavalo, aby nedošlo k oschnutí kořínků.


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
Reklama
TVSlovácko
středa, 10. 10. 2018 20:50
> všechna videa
FANSHOP
Placatka

Placatka
290 Kč

Tričko polo Nike modré

Tričko polo Nike modré
990 Kč

Dupačky dětské

Dupačky dětské
420 Kč

Láhev na pití

Láhev na pití
195 Kč

Vlajka 1.FCS

Vlajka 1.FCS
190 Kč

Podložka pod myš

Podložka pod myš
99 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
Navrátil: Makali jsme a trénovali koncovku před 2 hodinami
Navrátil: Makali jsme a trénovali koncovku

Kopeme za fotbal - utkání se Starou Vsí čtvrtek, 11. 10. 2018 08:10
Kopeme za fotbal - utkání se Starou Vsí

Ve středu Kopeme za fotbal a do Síně slávy úterý, 9. 10. 2018 09:55
Ve středu Kopeme za fotbal a do Síně slávy

U19 a U17: S brněnskou Zbrojovkou bez bodu pondělí, 8. 10. 2018 12:22
U19 a U17: S brněnskou Zbrojovkou bez bodu

VIDEO: Ohlasy po zápase v Jablonci pondělí, 8. 10. 2018 12:04
VIDEO: Ohlasy po zápase v Jablonci

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace