Hrací plocha prochází regenerací

pondělí, 27. 6. 2011 09:25
Hrací plocha prochází regenerací
stadion1.jpg

I když to na první pohled vypadá, že na fotbalovém stadionu v Uherském Hradišti je klid, tak opak je pravdou. Travnatá plocha se intenzivně připravuje na konec července, kdy na zeleném pažitu vypuknou boje o ligové body.

Bezprostředně po skončení sezóny začala na hřišti probíhat regenerace travnaté plochy a trávník se několik týdnů nesmí namáhat. Jak taková příprava pažitu probíhá, jsme se zeptali hlavního správce stadionu, Františka Bednaříka.

Můžete fanouškům přiblížit jak probíhá příprava travnaté plochy v době klidu?
31. Května jsme hřiště nastříhali na nejkratší výšku. Přijela firma Eurogreen, která trávu vyčesala. na hřišti v ten moment zůstalo pouze třicet procent trávy. 1. června jsme hřiště zapískovali čtyřmi tatrami písku, což je 40 tun. Udělal se vertidrein a arifikace, aby se hřiště provzdušnilo.

Následovalo řezání hřiště. Jedná se o poměrně velký zásah do hřiště, kdy vlastně dojde k oddělení travnatého povrchu v hloubce přibližně 18 cm a šířce 20 cm. Řezání proběhlo na našem stadionu poprvé v historii. Díky tomuto procesu došlo k uvolnění zhutnění, které vzniká válcováním a úpravou hřiště v průběhu celého roku. Následovala arifikace, která jednak půdu provzdušnila a srovnala nerovnosti na ploše, které vznikly řezáním.

Následně se 2. června hřiště podselo přibližně 14ti tunami trávy. Hřiště se pravidelně kropilo v několika denních intervalech. 7. června se přivezl stroj na drnování, kterým se zadrnovalo více jak 140 metrů čtverečních hřiště a zasypalo se to substrátem.

Jaký je rozdíl mezi vertikací a arifikací?
Vertidrein jde dohloubky 15 až 20 cm. Jedná se o plné trny, které navíc pohybem půdu trochu nadzvedávají. Arifikace jsou zase díry zhruba 12 mm silné a jdou do hloubky pouze 3,5 cm. Nicméně trny jsou duté a vyhazují tak materiál ven na povrch. Díky tomu dochází k lepšímu provzdušnění a lépe se do toho zapracovává písek a travnatá směs.

Jak dlouho není možné na hřišti trénovat?
Po takovém zásahu je doporučeno 5 až 6 týdnů klidu, aby nová tráva dostatečně zakořenila a zesílila.

Víme, že se trávník podsévá a zapískovává. Jedná se oběžnou trávu, nebo je to nějaká speciální odrůda?
jedná se o speciální směs pro hřiště od společnosti Eurogreen, která je určena pro fotbalové kluby a používají je například i kluby v Bundeslize.

Je nějaký rozdíl v intenzitě zavlažování a střižení trávníku oproti běžné sezóně?
Po všech výše zmíněných činnostech se každý den pravidelně zavlažovalo a více jak 10 dní se trávník nestříhal. Od minulého čtvrtka sečeme pravidelně co dva dny. Od tohoto týdne přejdeme do režimu jako při sezóně. To znamená sečení každý druhý den a ubereme intenzitu zavlažování, aby si tráva musela pro vodu do hloubky a zajistil se tak delší a díky tomu pevnější kořen. 

Jak se ošetřují pokutové území, které jsou asi nejnáchylnější?
V pokutovém území se tráva nahrazuje formou drnování. Pod tribunou „C“ se vyřezaly pásy trávy, které se dávaly právě většinou do pokutového území. Po zadrnování je potřeba místa, kde se tímto způsobem pokládala nová tráva, zalít pořádně vodou tak, aby to takřka plavalo, aby nedošlo k oschnutí kořínků.


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
TVSlovácko
před 7 hodinami
> všechna videa
FANSHOP
Polštář FCS

Polštář FCS
365 Kč

Láhev na pití

Láhev na pití
195 Kč

Hrnek jeden kraj - jeden klub

Hrnek jeden kraj - jeden klub
150 Kč

Tričko se znakem bílé

Tričko se znakem bílé
250 a 350 Kč

Minidres

Minidres
180 Kč

Půllitr Slovácko pískovaný

Půllitr Slovácko pískovaný
390 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
VIDEO: Tiskovka po zápase s Dynamem včera, 20:20
VIDEO: Tiskovka po zápase s Dynamem

Slovácko výhru ze Sparty nepotvrdilo včera, 19:15
Slovácko výhru ze Sparty nepotvrdilo

Statistiky a zajímavosti zápasů s Dynamem pátek, 19. 7. 2019 20:46
Statistiky a zajímavosti zápasů s Dynamem

Kalabiška: Výhru na Spartě musíme potvrdit čtvrtek, 18. 7. 2019 10:30
Kalabiška: Výhru na Spartě musíme potvrdit

Ve středu a v pátek na permanentky středa, 17. 7. 2019 10:30
Ve středu a v pátek na permanentky

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace