O trávník se stará správce s certifikátem

úterý, 13. 3. 2012 14:27
Prosvěcování trávníku na stadionu v Uherském Hradišti
spravce130312.jpg

Fotbalové hřiště přes zimu odpočívá, ale před zahájením jarní části soutěže je vystaveno nemalému šoku. Odklízení sněhu, temperování a samozřejmě první tréninkové dávky se na stavu hrací plochy musí projevit. Jak probíhá taková úprava hřiště, jsme se zeptali správce hřiště Františka Bednaříka, který se stará o zelený pažit na fotbalovém stadionu v Uherském Hradišti. Ten nám prozradil, jak vypadala první letošní údržba travnaté plochy.

„Když udeřily lednové mrazy, tak jsme začali pod trávníkem temperovat, aby nepopraskalo potrubí. Řádné topení probíhalo od začátku února, do 20. února. Ve čtvrtek 16. února byl odfrézován sníh v součinnosti s kolegy ze Širůchu a ten den již mužstvo trénovalo na hlavní hrací ploše,“ přiblížil František Bednařík první úpravu hřiště. „Po odstranění sněhu začala probíhat běžná údržba - jemné válcování, zasypávání jam. Do zápasu s Bohemians proběhlo 13 tréninkových jednotek na hlavním hřišti včetně zápasu s Olomoucí,“ pokračoval.

Se svými kolegy prošel správce stadionu v zimě i školením. „Absolvovali jsme dvoudenní školení v Praze, které pořádala FAČR, kde jsme se dozvěděli spoustu nových poznatků spojených s údržbou travnaté plochy a po absolvování závěrečného testu jsme dostali certifikát od FAČR na oprávnění údržby hrací plochy pro ligové stadiony,“ říká Bednařík.

Jak vlastně probíhá údržba travnaté plochy v těchto dnech? „Teď se s tím moc dělat nedá, dopoledne je tráva zamrzlá, takže vše se musí dělat odpoledne. Díry se srovnají jemným válcem, zasypou se včetně semena. Začátkem března byla použita speciální tráva, která roste již při teplotě 5°C. Běžně přitom roste až od teploty 10 až 12 stupňů, takže abychom to uspíšili, tak jsme použili právě tuto trávu speciální. Už je navíc připravená i plocha v Sadech, aby se ušetřila hlavní hrací plocha, ale aby áčko nemuselo trénovat na umělé trávě. Přeci jenom každá tréninková jednotka se na stavu hrací plochy projevuje. Po zápase s Bohemians se již naběhne na standardní údržbu. Počítáme se zlepšením počasí a začátkem vegetace,“ přiblížil hlavní správce stadionu.

Na závěr František Bednařík objasnil žlutou zář, která večer stadion obklopuje. „Testujeme prosvěcování trávníku na jižní straně tribuny, kde je celodenní stín, a tudíž je trávník celý den v mrazu. Tento systém jednak rozmrazuje povrch, vysušuje ho a díky teplotě a světlu může tráva normálně růst a zapouštět kořeny. Určitě to je přínos a tam, kde osvit probíhá, je již patrné zlepšení,“ dodává Bednařík.


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
Reklama
TVSlovácko
před 2 hodinami
> všechna videa
FANSHOP
Tričko Jeden kraj - jeden klub folklórní

Tričko Jeden kraj - jeden klub folklórní
290 a 390 Kč

Láhev na pití

Láhev na pití
195 Kč

Osuška plážová

Osuška plážová
595 Kč

Dres replika modrý

Dres replika modrý
790 Kč

Otvírák

Otvírák
40 Kč

Kšiltovka Nike modrá

Kšiltovka Nike modrá
490 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
VIDEO: Tiskovka po zápase s Duklou před 2 hodinami
VIDEO: Tiskovka po zápase s Duklou

Slovácko porazilo Duklu 1:0 před 3 hodinami
Slovácko porazilo Duklu 1:0

Host sobotního utkání - Vladimír Michal před 9 hodinami
Host sobotního utkání - Vladimír Michal

VIDEO: Magazín před zápasem s Duklou včera, 11:55
VIDEO: Magazín před zápasem s Duklou

Musíme se vrátit k výkonu z prvních dvou zápasů včera, 09:40
Musíme se vrátit k výkonu z prvních dvou zápasů

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace