Pod lupou: Penalty a Slovácko

středa, 6. 3. 2019 09:35
Pod lupou: Penalty a Slovácko
trmal051218,.jpg

Po vítězném zápase s Karvinou si mnozí fanoušci lámali hlavu, kdy naposledy, kopalo Slovácko dvě penalty v jednom utkání. Správná odpověď zní téměř před 18 lety! To se ještě hrálo na pravém břehu řeky Moravy a na Širůchu přivítal tehdejší Synot FK Drnovice. Rozhodčí Zejda nařídil penalty ve prospěch domácích v 27. a v 67. minutě, ve kterých Jiří Kowalík nedal šanci brankaři Pařízkovi a Synot si zaknihoval výhru 3:1.

Ve statistikách je ještě jeden záznam o podobné události, která nastala při domácím utkání se Slovanem Liberec 8. září 2000. Byla to první ligová sezóna a Synot se dařilo a byl v horních patrech tabulky. Rozhodčí Liba nařídil první penaltu minutu před přestávkou, a to za stavu 0:1. Kanonýr Kowalík z ní prostřelil brankaře Hauzra. V 60. minutě si Kowalík postavil míč na značku pokutového kopu podruhé a opět byl neomylný. Bohužel 1.FC Synot vedení 2:1 neudržel a utkání nakonec skončilo remízou 2:2. Takže v těchto třech zápasech Slovácko zahrávalo a zároveň proměnilo oba dva pokutové kopy. Nikdy jindy jich nezahrávalo více.

V opačném gardu se soupeř dočkal dvou penalt proti Slovácku ve třech zápasech. Poprvé se tak stalo v legendárním duelu na Srbské, kde Slovácko schytalo debakl 0:7. Zápas se hrál v rámci 13. kola 24. října 2010. První penaltu nařídil sudí Jílek již v 10. minutě a Michálek ji proměnil a Zbrojovka šla do vedení 1:0. Po půlhodině hry nasimuloval domácí hráč kontakt s brankařem Filipkem a rozhodčí nařídil další penaltu, a navíc Filipka vyloučil. Do branky se postavil mladý Fryšták, ale proti Michálkovi neměl šanci - 0:3. Do konce inkasoval ještě čtyři branky a Slovácko odjelo s největší ligovou nakládačkou. 

V 15. kole hraného 27. listopadu 2016 se utkal domácí Slovan Liberec se Slováckem. To šlo po povedené hře do poločasového vedení 2:0. Po přestávce se domácím nedařilo snížit. Rozhodčí Nenadál v průběhu pouhých tří minut pomohl domácím spornými verdikty. Nařídil dva pokutové kopy, které kanonýr Komličenko proměnil a srovnal tak stav na konečných 2:2.

Poslední zápas je ještě v čerstvé paměti. První prosincový den loňského roku přijela do Hradiště Sparta. V její prospěch byly nařízeny dvě penalty, které ovšem Kanga a Ristič neproměnili. Protože rozhodčí Příhoda nařídil i jednu penaltu ve prospěch Slovácka, hektické utkání nakonec skončilo domácí výhrou 2:1. Sudí Radek Příhoda byl ještě u jednom památném zápase Slovácka, kdy soupeř zahrával proti Slovácku více pokutových kopů. Bylo to utkání v sestupové sezóně 2006-07, ve třetím kole v Teplicích. I zde Slovácko šlo překvapivě do vedení dvěma góly Petra Kaspřáka. Ještě v prvním dějství pohrdl první penaltou domácí Doležal, to bylo za bezbrankového stavu. Druhou nařídil Příhoda v 52. minutě, ale i druhou penaltu zneškodnil brankař Petr Drobisz a Jirsák sklopil hlavu. Teplice spasil až závěr zápasu, když v 85. minutě byla nařízena již třetí penalta pro domácí. Tu už Džeko, pozdější hvězda evropských trávníku, proměnil a srovnal na 2:2. Minutu před koncem zápasu Stožický vstřelil třetí branku a hostující Slovácko tak odjelo s prázdnou ze Stínadel.

V české lize to nebylo poprvé a ani naposledy, kdy hráči jednoho mužstva neproměnili dvě penalty. Extrémem je pak zápas Slavia Praha vs. Union Cheb (2:0) odehraný 17. března 1996. V ročníku, který skončil oslavou slavistického titulu po 49 letech. Tento duel domácí vyhráli, ale za rámeček si ho nedají. Sudí Michal Beneš nařídil celkem čtyři penalty, tři pro domácí a jednu pro hosty. Ovšem ani jedna nebyla proměněna! Neúspěšnými exekutory byli domácí Bejbl (4.), Novotný (42.), Suchopárek (70.) a za hosty nedal Jindráček (64.). V samostatné české lize nebylo nařízeno v jednom utkání více penalt, než bylo v tomto pražském zápase.

Několik zajímavostí a penaltových statistik ze zápasů Slovácka v 1.lize.

 • Pro Slovácko bylo nařízeno 70 pokutových kopů a 54 jich proměnilo. Což je 78% úspěšnost. Penalty zahrávalo 22 hráčů. Nejčastějším exekutorem penalty byl Jiří Kowalík 13/11, dále pak Petr Švancara 7/6, Libor Došek 7/4, Vlastimil Daníček, Milan Ivana a Petr Pavlík 4/4, Ladislav Volešák 4/3, Marek Havlík a Milan Krebr 3/3, Jiří Valenta 3/2, Vladimír Malár 3/1, Pavol Kopačka a Libor Soldán 2/2, Jan Nezmar a Tomáš Zajíc 2/1, Luboš Kalouda, Jan Palinek a Tomáš Polách 1/1, Václav Činčala, Jan Kuchta, Veliče Šumulikoski a Tomáš Ťok 1/0.
 • Těmto slováckým penaltám nejčastěji čelili brankaři Tomáš Grigar (Teplice) s bilancí 4/4, poté Kamil Čontofalský (třikrát za Bohemians a jednou Slavia) 4/3, Martin Berkovec (dvakrát Karviná a jednou Bohemians) 3/3, Oldřich Pařízek (dvakrát Drnovice, jednou Příbram) 3/3 a Matej Rakovan (dvakrát Jihlava a jednou Slavia). Berkovec zneškodnil oba pokutové kopy které Slovácko zahrávalo proti Jihlavě. Poprvé vychytal Doška a podruhé Zajíce.
 • V šesti zápasech stáli v brance soupeře bývalí brankaři Slovácka. Ani jednou se jim nepodařilo uspět. Dvakrát penaltě čelil Melichárek (Brno), jednou Drobisz (Sigma), Heča (Sparta), Fryšták (Bohemians) a Vašek (Opava).
 • Soupeři kopali proti Slovácku 67 penalt a exekutoři uspěli ve 47 případech. Což je 70% úspěšnost exekutorů a 30% úspěšnost brankařů Slovácka. Nejčastěji prováděli pokutový kop Pavel Verbíř 3/3 (všechny za Teplice), Nikolaj Komličenko 3/3 (dvakrát za Liberec a jednou za Boleslav) a Rudolf Otépka 3/2 (dvakrát za Příbram a jednou za Budějovice).
 • Penaltám soupeře čelili tito brankaři Slovácka: Milan Heča s bilancí 20/15, 25% úspěšnost, Petr Drobisz 15/11, 27%, Michal Daněk 9/8, 11%, Miroslav Filipko 8/5, 38%, Matouš Trmal 5/1, 80%, Dušan Melichárek 5/3, 40%, Miroslav Ondrůšek 2/2, 0%, Tomáš Fryšták 1/1, 0% a Pavol Kopačka 1/0, 100%, když chytil penaltu Romanu Bednářovi v Mladé Boleslavi a zápas skončil 0:0.
 • Pokud nebudeme počítat neúspěšné slovácké exekutory, kteří se postavili k penaltě jen v jednom případě (Činčala, Kuchta, Ťok a Šumulikoski) a tu neproměnili, pak tu máme hráče s nejhorší % bilancí vstřelené branky z pokutového kopu: Vladimír Malár 30% (3/1), Jan Nezmar s Tomášem Zajícem 50% (oba 2/1) a Libor Došek 57% (7/4) .
 • Domácí statistika FCS je 53 zahrávaných penalt, 41 úspěšně provedených. Soupeři jich na Slovácku zahrávali 20 a u 12 penalt jásali. K tomu lze přičíst i další dva případy, kdy sice domácí brankař míč z penalty vyrazil, ale hostující hráč ho stačil dorazit do sítě. Stalo se to v zápasech s Baníkem (Melichárek 2013/14) a s Plzní (Heča 2017/18). Statisticky je to neproměněná penalta, ale soupeř dosáhl branky...
 • Na hřišti soupeře rozhodčí nařídili v neprospěch FCS 47 pokutových kopů. Dvanáctkrát se Slovácko dokázalo radovat, když soupeř penaltu neproměnil. Z těchto 12 neproměněných penalt byly hned tři v Příbrami (2x Pilík a 1x Otépka) a dvě v Teplicích.
 • Nejčastěji byly penalty nařízeny ve vzájemných zápasech Slovácka a Teplic. V těchto 33 duelech se zahrávalo 18 pokutových kopů. Pro Slovácko bylo 8 (6 doma a 2 venku) s bilancí 6/2. Teplice dostaly příležitost 10x (9 doma a 1 v Hradišti) s bilancí úspěšnosti 10/8. V zápasech s Plzní bylo nařízeno 12 penalt (7 doma a 5 v Plzni). Slovácko má bilanci 3/3 a Plzeň 9/6. Třetím nejčastějším soupeřem s penaltami je Slovan Liberec. V těchto utkáních se zahrávalo 11 penalt (5 v UH a 6 v Liberci), oba soupeři zahodili dvě penalty, takže Slovácko má bilanci 6/4 a Liberec 5/3. Neproměněné penalty Švancarou v 85. minutě a Kuchtou v 81. minutě hodně mrzely, protože byly zahrávány s Libercem za nepřiznivého stavu 0:1, tyto neúspěchy znamenaly ztrátu jednoho bodu.
 • V zápasech Slovácka nařídilo penaltu 48 rozhodčích. Nejvíce pokutových kopů (11) odpískal Radek Příhoda. Stačilo mu k tomu jen 7 zápasů. V duelu v Teplicích nařídil tři penalty (všechny pro domácí) a v Uh. Hradišti proti Spartě stejný počet. Jen s tím rozdílem, že dvě byly pro Spartu a jedna pro domácí Slovácko. Je zajímavé, že v těchto „penaltových hodech“, se soupeři vždy dvakrát zadrhli. V Hradišti Příhoda odpískal 6 pokutových kopů a vždy šlo o zápasy Slovácko vs. Sparta. Tři na každou stranu. To je s Radkem Matějkem rozhodčí, který na Slovácku odpískal nejvíce penalt. Matějek rozložil poměr penalt na pět pro Slovácko a jednu pro hostující Ústí nad Labem. Za které stejně Doležal penaltu zahodil. Na hřištích soupeřů byl králem rozdělování penalt rozhodčí Jan Jílek. Ten nařídil 7 penalt a vždy měl výhodu soupeř Slovácka. Nejčastěji se zavděčil Zbrojovce Brno (3x).
 • Nejvíce penalt bylo rozehráno v 67. minutě. V tomto čase bylo provedeno 6 pokutových kopů. Rovnoměrně rozloženo na domácí a soupeřovo hřiště. Slovácko rozehrávalo 4x a soupeř 2x. V obou případech byla tímto soupeřem Viktoria Plzeň v Doosan Aréně.
 • Nejdříve zahrávanou penaltou pro Slovácko, byla ta v Olomouci 21. dubna 2001. Rozhodčí Marada ukázal na bílý bod již na začátku utkání a Libor Soldán nařízenou penaltu v 2. minutě proměnil. Sigma však tento duel otočila a vyhrála 3:2. Nejpozději zahrávaná penalta pro Slovácko byla v zápase se Spartou 1. prosince 2018, kdy se Marek Havlík radoval v 93. minutě. Naopak v nastaveném čase dostala Sparta ještě jednu příležitost. Bylo to v 97. minutě, ale hostující Ristič branku překopl a Sparta tak prohrála. Ve statistikách je tato penalta vedená, jako nejpozději zahrávaná ze strany soupeře. Naopak rozhodčí Marek písknul pro Hradec Králové penaltu již po prvním zákroku v pokutovém území. Pázler zahrával penaltu již ve 3. minutě a dostal tím své mužstvo do vedení 1:0. Hradec 13. května 2017 nakonec vyhrál 2:1, ale záchranu v lize mu to nepřineslo.
 • V sezónách 2001/02 a 2002/03 mělo Slovácko k dispozici 7 pokutových kopů. Nejméně pak v ročnících 2014/15, 2016/17 a 2017/18, kdy bylo nařízeno jen po dvou penaltách ve prospěch Slovácka. V letošní sezóně 2018/19 je Slovácko se šesti penaltami na dobré cestě překonat statistiky. Naopak nejvíce penaltám čelilo Slovácko v ročníku 2016/17, když jich soupeř zahrával devět. Po pondělním utkání na Slavii byl tento rekord dorovnán, protože v letošní sezóně už bylo nařízeno proti naší brance devět penalt. Takže je pravděpodobné, že letošní sezóna bude s největším počtem pokutových kopů pro soupeře Slovácka.
 • V ročníku 2010/11 brankař Filipko zneškodnil tři penalty ze sedmi. Se 43% úspěšností byl nejlepším v lize. Podobně úspěšné statistiky byly v sezóně 2013/14 a 2014/15. V první soupeři zahrávali tři penalty a dali jediný gól. V té následující měli úspěšnost tří branek z pěti pokutových kopů. I v letošní sezóně je zaděláno na dobré statistiky, Matouš Trmal zneškodnil poslední čtyři penalty a Slovácko tak má bilanci 9/5.
 • V 18 sezónách se našlo období, kdy bylo nařízeno ve prospěch Slovácka devět penalt v řadě, která nebyla narušená žádným pokutovým kopem soupeře. Tato série byla v rozmezí 23. března 2003, když Kowalík skóroval v Českých Budějovicích a devátou penalta byla nařízena doma s Teplicemi 13. března 2004. Malár byl neúspěšný, Poštůlka ho vychytal. Přesto Slovácko vyhrálo 2:0. Stejně dlouhou sérii měli soupeři, kteří v devíti případech zahrávali pokutový kop. Tato dlouhá řada začala 27. listopadu 2016 v Liberci dvěma penaltami ve prospěch domácího Slovanu a skončila doma s Viktorií Plzeň 18. listopadu 2017. Heča plzeňského Koláře vychytal, ale byl krátký na dvojnásobnou dorážku Řezníka. 
 • V domácích duelech se dlouhá série penalt, jen ve prospěch FCS, natáhla na 19 utkání. S Opavou (1:0) to 10. února 2002 začalo a skončilo to 25. července 2009 penaltou Švancary v závěru zápasu s Viktorií Plzeň (2:3), v úvodním kole ročníku 2009/10.  V této sérii devatenácti penalt byla bilance 19/14. Neúspěšnými exekutory byli: Kowalík (2x). Činčala, Malár a Nezmar. Naštěstí ani jedno z těchto pěti zaváhání, nestálo Slovácko ztrátu bodů. Vždy dokázalo zvítězit.
 • Zahozená penalta slavistického Škody byla již čtvrtou penaltou v řadě, kterou soupeř Slovácka neproměnil. Je to nejdelší série Slovácka, protože v předchozích sezónách se to podařilo jen maximálně ve čtyřech případech, kdy soupeři nedali dvě penalty po sobě zahrávané.   
 • Ardeleanu byl prvním rozhodčím, který nařídil pro domácí Slavii penaltu v zápase se slováckým klubem. Do 25. února 2019 Slavia zahrávala jedinou penaltu v Hradišti a tu Milan Škoda proměnil.

 


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
TVSlovácko
neděle, 14. 7. 2019 22:03
> všechna videa
FANSHOP
Peněženka dětská černá

Peněženka dětská černá
150 Kč

Dres replika folklórní

Dres replika folklórní
600 Kč

Šála graffiti

Šála graffiti
350 Kč

Šála Slovácké peklo

Šála Slovácké peklo
350 Kč

Osuška plážová

Osuška plážová
595 Kč

Minišála

Minišála
99 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
Petržela: Je to krásný start do soutěže pondělí, 15. 7. 2019 11:31
Petržela: Je to krásný start do soutěže

VIDEO: Tiskovka po zápase na Spartě neděle, 14. 7. 2019 22:08
VIDEO: Tiskovka po zápase na Spartě

Slovácko veze tři body ze Sparty neděle, 14. 7. 2019 21:01
Slovácko veze tři body ze Sparty

Milan Petržela před zápasem na Spartě pátek, 12. 7. 2019 14:07
Milan Petržela před zápasem na Spartě

Další termíny prodeje permanentek středa, 10. 7. 2019 13:30
Další termíny prodeje permanentek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace