Pod lupou: Penalty a Slovácko

středa, 6. 3. 2019 09:35

Po vítězném zápase s Karvinou si mnozí fanoušci lámali hlavu, kdy naposledy, kopalo Slovácko dvě penalty v jednom utkání. Správná odpověď zní téměř před 18 lety! To se ještě hrálo na pravém břehu řeky Moravy a na Širůchu přivítal tehdejší Synot FK Drnovice. Rozhodčí Zejda nařídil penalty ve prospěch domácích v 27. a v 67. minutě, ve kterých Jiří Kowalík nedal šanci brankaři Pařízkovi a Synot si zaknihoval výhru 3:1.

Ve statistikách je ještě jeden záznam o podobné události, která nastala při domácím utkání se Slovanem Liberec 8. září 2000. Byla to první ligová sezóna a Synot se dařilo a byl v horních patrech tabulky. Rozhodčí Liba nařídil první penaltu minutu před přestávkou, a to za stavu 0:1. Kanonýr Kowalík z ní prostřelil brankaře Hauzra. V 60. minutě si Kowalík postavil míč na značku pokutového kopu podruhé a opět byl neomylný. Bohužel 1.FC Synot vedení 2:1 neudržel a utkání nakonec skončilo remízou 2:2. Takže v těchto třech zápasech Slovácko zahrávalo a zároveň proměnilo oba dva pokutové kopy. Nikdy jindy jich nezahrávalo více.

V opačném gardu se soupeř dočkal dvou penalt proti Slovácku ve třech zápasech. Poprvé se tak stalo v legendárním duelu na Srbské, kde Slovácko schytalo debakl 0:7. Zápas se hrál v rámci 13. kola 24. října 2010. První penaltu nařídil sudí Jílek již v 10. minutě a Michálek ji proměnil a Zbrojovka šla do vedení 1:0. Po půlhodině hry nasimuloval domácí hráč kontakt s brankařem Filipkem a rozhodčí nařídil další penaltu, a navíc Filipka vyloučil. Do branky se postavil mladý Fryšták, ale proti Michálkovi neměl šanci - 0:3. Do konce inkasoval ještě čtyři branky a Slovácko odjelo s největší ligovou nakládačkou.

V 15. kole hraného 27. listopadu 2016 se utkal domácí Slovan Liberec se Slováckem. To šlo po povedené hře do poločasového vedení 2:0. Po přestávce se domácím nedařilo snížit. Rozhodčí Nenadál v průběhu pouhých tří minut pomohl domácím spornými verdikty. Nařídil dva pokutové kopy, které kanonýr Komličenko proměnil a srovnal tak stav na konečných 2:2.

Poslední zápas je ještě v čerstvé paměti. První prosincový den loňského roku přijela do Hradiště Sparta. V její prospěch byly nařízeny dvě penalty, které ovšem Kanga a Ristič neproměnili. Protože rozhodčí Příhoda nařídil i jednu penaltu ve prospěch Slovácka, hektické utkání nakonec skončilo domácí výhrou 2:1. Sudí Radek Příhoda byl ještě u jednom památném zápase Slovácka, kdy soupeř zahrával proti Slovácku více pokutových kopů. Bylo to utkání v sestupové sezóně 2006-07, ve třetím kole v Teplicích. I zde Slovácko šlo překvapivě do vedení dvěma góly Petra Kaspřáka. Ještě v prvním dějství pohrdl první penaltou domácí Doležal, to bylo za bezbrankového stavu. Druhou nařídil Příhoda v 52. minutě, ale i druhou penaltu zneškodnil brankař Petr Drobisz a Jirsák sklopil hlavu. Teplice spasil až závěr zápasu, když v 85. minutě byla nařízena již třetí penalta pro domácí. Tu už Džeko, pozdější hvězda evropských trávníku, proměnil a srovnal na 2:2. Minutu před koncem zápasu Stožický vstřelil třetí branku a hostující Slovácko tak odjelo s prázdnou ze Stínadel.

V české lize to nebylo poprvé a ani naposledy, kdy hráči jednoho mužstva neproměnili dvě penalty. Extrémem je pak zápas Slavia Praha vs. Union Cheb (2:0) odehraný 17. března 1996. V ročníku, který skončil oslavou slavistického titulu po 49 letech. Tento duel domácí vyhráli, ale za rámeček si ho nedají. Sudí Michal Beneš nařídil celkem čtyři penalty, tři pro domácí a jednu pro hosty. Ovšem ani jedna nebyla proměněna! Neúspěšnými exekutory byli domácí Bejbl (4.), Novotný (42.), Suchopárek (70.) a za hosty nedal Jindráček (64.). V samostatné české lize nebylo nařízeno v jednom utkání více penalt, než bylo v tomto pražském zápase.

Několik zajímavostí a penaltových statistik ze zápasů Slovácka v 1.lize.

• Pro Slovácko bylo nařízeno 70 pokutových kopů a 54 jich proměnilo. Což je 78% úspěšnost. Penalty zahrávalo 22 hráčů. Nejčastějším exekutorem penalty byl Jiří Kowalík 13/11, dále pak Petr Švancara 7/6, Libor Došek 7/4, Vlastimil Daníček, Milan Ivana a Petr Pavlík 4/4, Ladislav Volešák 4/3, Marek Havlík a Milan Krebr 3/3, Jiří Valenta 3/2, Vladimír Malár 3/1, Pavol Kopačka a Libor Soldán 2/2, Jan Nezmar a Tomáš Zajíc 2/1, Luboš Kalouda, Jan Palinek a Tomáš Polách 1/1, Václav Činčala, Jan Kuchta, Veliče Šumulikoski a Tomáš Ťok 1/0.
  • Těmto slováckým penaltám nejčastěji čelili brankaři Tomáš Grigar (Teplice) s bilancí 4/4, poté Kamil Čontofalský (třikrát za Bohemians a jednou Slavia) 4/3, Martin Berkovec (dvakrát Karviná a jednou Bohemians) 3/3, Oldřich Pařízek (dvakrát Drnovice, jednou Příbram) 3/3 a Matej Rakovan (dvakrát Jihlava a jednou Slavia). Berkovec zneškodnil oba pokutové kopy které Slovácko zahrávalo proti Jihlavě. Poprvé vychytal Doška a podruhé Zajíce.
  • V šesti zápasech stáli v brance soupeře bývalí brankaři Slovácka. Ani jednou se jim nepodařilo uspět. Dvakrát penaltě čelil Melichárek (Brno), jednou Drobisz (Sigma), Heča (Sparta), Fryšták (Bohemians) a Vašek (Opava).
  • Soupeři kopali proti Slovácku 67 penalt a exekutoři uspěli ve 47 případech. Což je 70% úspěšnost exekutorů a 30% úspěšnost brankařů Slovácka. Nejčastěji prováděli pokutový kop Pavel Verbíř 3/3 (všechny za Teplice), Nikolaj Komličenko 3/3 (dvakrát za Liberec a jednou za Boleslav) a Rudolf Otépka 3/2 (dvakrát za Příbram a jednou za Budějovice).
  • Penaltám soupeře čelili tito brankaři Slovácka: Milan Heča s bilancí 20/15, 25% úspěšnost, Petr Drobisz 15/11, 27%, Michal Daněk 9/8, 11%, Miroslav Filipko 8/5, 38%, Matouš Trmal 5/1, 80%, Dušan Melichárek 5/3, 40%, Miroslav Ondrůšek 2/2, 0%, Tomáš Fryšták 1/1, 0% a Pavol Kopačka 1/0, 100%, když chytil penaltu Romanu Bednářovi v Mladé Boleslavi a zápas skončil 0:0.
  • Pokud nebudeme počítat neúspěšné slovácké exekutory, kteří se postavili k penaltě jen v jednom případě (Činčala, Kuchta, Ťok a Šumulikoski) a tu neproměnili, pak tu máme hráče s nejhorší % bilancí vstřelené branky z pokutového kopu: Vladimír Malár 30% (3/1), Jan Nezmar s Tomášem Zajícem 50% (oba 2/1) a Libor Došek 57% (7/4) .
  • Domácí statistika FCS je 53 zahrávaných penalt, 41 úspěšně provedených. Soupeři jich na Slovácku zahrávali 20 a u 12 penalt jásali. K tomu lze přičíst i další dva případy, kdy sice domácí brankař míč z penalty vyrazil, ale hostující hráč ho stačil dorazit do sítě. Stalo se to v zápasech s Baníkem (Melichárek 2013/14) a s Plzní (Heča 2017/18). Statisticky je to neproměněná penalta, ale soupeř dosáhl branky...
  • Na hřišti soupeře rozhodčí nařídili v neprospěch FCS 47 pokutových kopů. Dvanáctkrát se Slovácko dokázalo radovat, když soupeř penaltu neproměnil. Z těchto 12 neproměněných penalt byly hned tři v Příbrami (2x Pilík a 1x Otépka) a dvě v Teplicích.
  • Nejčastěji byly penalty nařízeny ve vzájemných zápasech Slovácka a Teplic. V těchto 33 duelech se zahrávalo 18 pokutových kopů. Pro Slovácko bylo 8 (6 doma a 2 venku) s bilancí 6/2. Teplice dostaly příležitost 10x (9 doma a 1 v Hradišti) s bilancí úspěšnosti 10/8. V zápasech s Plzní bylo nařízeno 12 penalt (7 doma a 5 v Plzni). Slovácko má bilanci 3/3 a Plzeň 9/6. Třetím nejčastějším soupeřem s penaltami je Slovan Liberec. V těchto utkáních se zahrávalo 11 penalt (5 v UH a 6 v Liberci), oba soupeři zahodili dvě penalty, takže Slovácko má bilanci 6/4 a Liberec 5/3. Neproměněné penalty Švancarou v 85. minutě a Kuchtou v 81. minutě hodně mrzely, protože byly zahrávány s Libercem za nepřiznivého stavu 0:1, tyto neúspěchy znamenaly ztrátu jednoho bodu.
  • V zápasech Slovácka nařídilo penaltu 48 rozhodčích. Nejvíce pokutových kopů (11) odpískal Radek Příhoda. Stačilo mu k tomu jen 7 zápasů. V duelu v Teplicích nařídil tři penalty (všechny pro domácí) a v Uh. Hradišti proti Spartě stejný počet. Jen s tím rozdílem, že dvě byly pro Spartu a jedna pro domácí Slovácko. Je zajímavé, že v těchto „penaltových hodech“, se soupeři vždy dvakrát zadrhli. V Hradišti Příhoda odpískal 6 pokutových kopů a vždy šlo o zápasy Slovácko vs. Sparta. Tři na každou stranu. To je s Radkem Matějkem rozhodčí, který na Slovácku odpískal nejvíce penalt. Matějek rozložil poměr penalt na pět pro Slovácko a jednu pro hostující Ústí nad Labem. Za které stejně Doležal penaltu zahodil. Na hřištích soupeřů byl králem rozdělování penalt rozhodčí Jan Jílek. Ten nařídil 7 penalt a vždy měl výhodu soupeř Slovácka. Nejčastěji se zavděčil Zbrojovce Brno (3x).
  • Nejvíce penalt bylo rozehráno v 67. minutě. V tomto čase bylo provedeno 6 pokutových kopů. Rovnoměrně rozloženo na domácí a soupeřovo hřiště. Slovácko rozehrávalo 4x a soupeř 2x. V obou případech byla tímto soupeřem Viktoria Plzeň v Doosan Aréně.
  • Nejdříve zahrávanou penaltou pro Slovácko, byla ta v Olomouci 21. dubna 2001. Rozhodčí Marada ukázal na bílý bod již na začátku utkání a Libor Soldán nařízenou penaltu v 2. minutě proměnil. Sigma však tento duel otočila a vyhrála 3:2. Nejpozději zahrávaná penalta pro Slovácko byla v zápase se Spartou 1. prosince 2018, kdy se Marek Havlík radoval v 93. minutě. Naopak v nastaveném čase dostala Sparta ještě jednu příležitost. Bylo to v 97. minutě, ale hostující Ristič branku překopl a Sparta tak prohrála. Ve statistikách je tato penalta vedená, jako nejpozději zahrávaná ze strany soupeře. Naopak rozhodčí Marek písknul pro Hradec Králové penaltu již po prvním zákroku v pokutovém území. Pázler zahrával penaltu již ve 3. minutě a dostal tím své mužstvo do vedení 1:0. Hradec 13. května 2017 nakonec vyhrál 2:1, ale záchranu v lize mu to nepřineslo.
  • V sezónách 2001/02 a 2002/03 mělo Slovácko k dispozici 7 pokutových kopů. Nejméně pak v ročnících 2014/15, 2016/17 a 2017/18, kdy bylo nařízeno jen po dvou penaltách ve prospěch Slovácka. V letošní sezóně 2018/19 je Slovácko se šesti penaltami na dobré cestě překonat statistiky. Naopak nejvíce penaltám čelilo Slovácko v ročníku 2016/17, když jich soupeř zahrával devět. Po pondělním utkání na Slavii byl tento rekord dorovnán, protože v letošní sezóně už bylo nařízeno proti naší brance devět penalt. Takže je pravděpodobné, že letošní sezóna bude s největším počtem pokutových kopů pro soupeře Slovácka.
  • V ročníku 2010/11 brankař Filipko zneškodnil tři penalty ze sedmi. Se 43% úspěšností byl nejlepším v lize. Podobně úspěšné statistiky byly v sezóně 2013/14 a 2014/15. V první soupeři zahrávali tři penalty a dali jediný gól. V té následující měli úspěšnost tří branek z pěti pokutových kopů. I v letošní sezóně je zaděláno na dobré statistiky, Matouš Trmal zneškodnil poslední čtyři penalty a Slovácko tak má bilanci 9/5.
  • V 18 sezónách se našlo období, kdy bylo nařízeno ve prospěch Slovácka devět penalt v řadě, která nebyla narušená žádným pokutovým kopem soupeře. Tato série byla v rozmezí 23. března 2003, když Kowalík skóroval v Českých Budějovicích a devátou penalta byla nařízena doma s Teplicemi 13. března 2004. Malár byl neúspěšný, Poštůlka ho vychytal. Přesto Slovácko vyhrálo 2:0. Stejně dlouhou sérii měli soupeři, kteří v devíti případech zahrávali pokutový kop. Tato dlouhá řada začala 27. listopadu 2016 v Liberci dvěma penaltami ve prospěch domácího Slovanu a skončila doma s Viktorií Plzeň 18. listopadu 2017. Heča plzeňského Koláře vychytal, ale byl krátký na dvojnásobnou dorážku Řezníka.
  • V domácích duelech se dlouhá série penalt, jen ve prospěch FCS, natáhla na 19 utkání. S Opavou (1:0) to 10. února 2002 začalo a skončilo to 25. července 2009 penaltou Švancary v závěru zápasu s Viktorií Plzeň (2:3), v úvodním kole ročníku 2009/10.  V této sérii devatenácti penalt byla bilance 19/14. Neúspěšnými exekutory byli: Kowalík (2x). Činčala, Malár a Nezmar. Naštěstí ani jedno z těchto pěti zaváhání, nestálo Slovácko ztrátu bodů. Vždy dokázalo zvítězit.
  • Zahozená penalta slavistického Škody byla již čtvrtou penaltou v řadě, kterou soupeř Slovácka neproměnil. Je to nejdelší série Slovácka, protože v předchozích sezónách se to podařilo jen maximálně ve čtyřech případech, kdy soupeři nedali dvě penalty po sobě zahrávané.
  • Ardeleanu byl prvním rozhodčím, který nařídil pro domácí Slavii penaltu v zápase se slováckým klubem. Do 25. února 2019 Slavia zahrávala jedinou penaltu v Hradišti a tu Milan Škoda proměnil.

pondělí, 20. 5. 2019 19:34