Představení soupeře - SK Slavia Praha

pátek, 5. 10. 2012 14:00

Již dnes ve 20:15 hod. vyběhnou hráči Slovácka a Slavie Praha na trávník stadionu v Uherském Hradišti, aby se utkali v předehrávce 10. kola Gambrinus ligy.

Níže se dočtete něco z historie soupeře, jak si oba celky ve vzájemných duelech vedou, jaké zajímavosti se kolem těchto utkání točí  a připomeneme si památný duel ze sezony 2010/2011.

Historie:
SK Slavia Praha je nejstarší fotbalový klub v Česku. Klub byl založen v roce 1892, původně jako cyklistický odbor v Praze.

Podle počtu získaných ligových titulů se jedná o historicky druhý nejúspěšnější český profesionální fotbalový klub. Slavia získala 17 ligových titulů (naposledy v roce 2009), třikrát se stala vítězem domácího poháru, a pravidelně se účastní evropských pohárů. V roce 1938 vyhrála Středoevropský pohár (Mitropa Cup), předchůdce současných evropských pohárů.

Mezi nejslavnější hráče klubu patří Jan Košek, František Plánička, Antonín Puč, František Svoboda (poslední tři jmenovaní stříbrní medailisté mistrovství světa 1934), Josef Bican, Jan Lála (stříbrný medailista mistrovství světa 1962), František Veselý (mistr Evropy 1976), Pavel Kuka a Vladimír Šmicer.
Domácí zápasy se od sezony 2008/2009 pořádají na stadionu v Edenu s názvem Eden Aréna.

CELKOVÁ BILANCE SLOVÁCKA - SLAVIA PRAHA 2000 – 2013
Celková bilance: 20 zápasů 6 - 7 - 7  18: 22
Domácí statistika: 10 zápasů  4 - 4 - 2   15 : 10
Venkovní statistika: 10 zápasů  2 - 3 - 5   3 : 12
Nejčastější výsledky: 0:0 (6x), 2:0 (4x)
Nejvíc branek za Slovácko: 2 - Blaha, Činčala, Meduna, Ondřejka a Ordoš
Nejvíc branek za Slavii: 3 - Piták
Největší návštěva na Slovácku: 6.951 - 24. září 2010 (Slovácko - Slavia 3:0)
Největší návštěva v Praze: 12.382 - 31. srpna 2009 (Slavia – Slovácko 3:0)

Zajimavosti:
Slavia Praha byla prvním soupeřem Slovácka v 1.lize v ročníku 2000/01, na Širůchu ve Starém Městě skončilo utkání 1:1, když se o obě branky postarali hráči tehdejšího Synotu Blaha a Němčický (vlastní) v úvodní desetiminutovce ….

Slovácko se Slavií sedmkrát remizovalo, z toho šestkrát utkání skončilo výsledkem 0:0 ….

Slovácko vstřelilo v Praze v deseti zápasech pouhé tři branky (Blaha, Činčala a Kordula). Blahova a Kordulova branka znamenala tři body za dvě výhry 1:0. V prvním případě se tak stalo na Strahově 23.9.2001 a druhý zápas se hrál 22.4.2012 v novém Edenu ….

Ve vzájemných zápasech bylo v Praze vyloučeno celkem kvarteto hráčů Slovácka, naposledy se to podařilo Filipu Hlúpikovi 18. dubna 2011 v 87. minutě, kdy dostal druhou žlutou kartu a musel opustit hřiště. Dalšími hříšníky byli Šumulikovski, Polách a Palinek…

Slovácko sehrálo se Slavií take tři zápasy v Českém poháru. V osmifinále 2000/01 prohrálo na Strahově v zajimavém utkání 3:5, když ještě v 81.minutě byl stav 3:3. Naopak v semifinále 2008/09 dokázalo druholigové Slovácko Slavii dvakrát porazit (1:0 a 2:1) a postoupilo do finále.

V období jaro 2005 až jaro 2010 nedokázalo Slovácko vstřelit Slavii ligovou branku dlouhých 470 minut. Střeleckou nemohoucnost protrhl až Lukáš Fujerik v 15. minutě domácího duelu hraného 22. března 2010, kdy Slovácko nakonec zvítězilo 3:1, ač prohrávalo brankou Trappa z 8. minuty …

Památný duel:
Slovácko - Slavia 3:0 (1:0), odehraný 24. září 2010 v Uherském Hradišti
Před zápasem 10. kola se domácí Slovácko vyhouplo po výhře v Příbrami na skvělou 5. příčku a na utkání, které bylo v TV, přišlo sedm tisíc fanoušků. Do vedení se dostalo Slovácko již ve 13. minutě, kdy rozhodčí Adam přísně potrestal penaltou dotyk míče a Koubského ruky, kterou jistě proměnil kanonýr Švancara. Do poločasu se stav i přes šance před oběma brankami nezměnil. Po serii neproměněných šancí v poslední půlhodině se nakonec prosadil v 79. minutě ex-slavista Volešák, který byl včas u tyče po přesném centru Fujerika. Závěrečnou branku vsítil v 89. minutě Szmek, který byl v tu chvíli minutu na hřišti. Protáhl se mezi obránci a nedal Vaniakovi žádnou šanci - 3:0!

Sestava Slovácka: Filipko - Kuncl, Mezlík, Košút, Reinberk - Fujerik (84. Kubáň),  Kordula, Volešák, J. Valenta - Švancara (88. Szmek), Nestoroski (59. Ondřejka). Trenér: Soukup.