Rozhovor s Matějem Kovářem

čtvrtek, 22. 11. 2018 20:00
Rozhovor s Matějem Kovářem
kovar_matej221118.jpg

Když mu bylo devět, tak k narozeninám dostal dres svého oblíbeného klubu - Manchesteru United. Již tehdy se možná začal psát zajímavý příběh Matěje Kováře, který nyní dres United se svou jmenovkou nosí s tím rozdílem, že už to pro něj není jen suvenýr oblíbeného klubu...

Jak se vlastně zrodil tvůj přestup do ManU?
Byl jsem na turnaji ve Španělsku s reprezentací, po které mi pan Mikloško sdělil, že by byla možnost jet na testy do Manchesteru United. Vůbec jsem tomu nemohl uvěřit a měl jsem z toho i trochu obavy. Ale šel jsem do toho a následovala stáž v United, po které mi řekli, že jsem zanechal dojem a následně jsem do United ze Slovácka přestoupil.

Jaké byly tvé fotbalové začátky, kdo tě k němu přivedl a nastupoval jsi od začátku na postu gólmana?
K fotbalu mě přivedl taťka a asi jako každý gólman jsem začínal v poli. Když mi bylo asi devět, tak jsem se přesunul do brány, kde už jsem zůstal.

Měli jsi jako dítě nějaký oblíbený fotbalový klub?
Já byl od mala velkým fanouškem Manchesteru United a k devátým narozeninám jsem dostal brankářský dres Manchesteru United, kde mám na zádech i svou jmenovku. O to víc mi ten příběh přijde neuvěřitelný. V devíti letech dostanete dres svého oblíbeného týmu a o pár let později sedíte v šatně toho klubu a říkáte si, že se vám splnil dětský sen.  
 
Manchester United je pojem, jak moc se liší zázemí ve srovnání se Slováckem?
Byl jsem z toho všeho naprosto nadšený. Ve Slovácku jsme měli super zázemí, ale tady se najednou člověk ocitl v naprosto jiném světě. Když jsem poprvé přijel, tak mi spadla brada. Co se kolem Manchesteru United děje od servisu až po tréninkové zázemí mě naprosto udivilo. 
 
Můžeš popsat, jak vypadá takový den Matěje Kováře?
Ráno vstávám kolem osmé hodiny a odjíždím do tréninkového centra United, kde máme nachystanou snídani a od 10:15 následuje trénink, který trvá přibližně do 12:00. Následuje oběd a odpoledne posilovna. Večery pak člověk odpočívá a relaxuje, protože mnohdy je to hodně náročné. 

Jak zvládáš odloučení od rodiny?
Ze začátku to nebylo jednoduché, protože nikdy jsem tak daleko na delší dobu bez rodiny nebyl, ale uvědomoval jsem si, že je to taková příležitost, která se již nemusí opakovat, takže jsem se kousl a zvládl to. Našel jsem si tady nové kamarády a hodně času trávím s Alexem Fojtíčkem, který je ze Slovenska. 

Alex je stejně jako ty gólman. Není mezi vámi cítit konkurence?
Vůbec ne. My se spíš snažíme jeden druhého zlepšovat a je na trenérovi, koho postaví do brány, a tak to i bereme. 

Jak bylo těžké zapracovat na angličtině a co vlastně studuješ?
Vždycky když člověk přijde do nového prostředí, tak s řečí má největší problém a u mě to nebylo jinak. Sice nějaké základy jsem měl, ale potom člověk pochopí, že něco jiného je mluvit ve škole a něco jiného s lidmi v Anglii. Naštěstí tady je škola, kde kluci do osmnácti let musí chodit. Strávil jsem tam půl roku a nyní již s angličtinou nemám problémy. Dálkově pak ještě studuji v Česku.

Potkáváš se s bývalými hráči United? Potkal jsi se třeba s dlouholetým trenérem Alexem Fergusonem? 
Se Sirem Fergusonem jsem se ještě nepotkal, ale téměř každý den se setkávám s Nicky Buttem, který je našim trenérem pro juniorskou Ligu mistrů. Pak jsem měl možnost se setkat se Sirem Bobby Charltonem, který nám minulou sezonu,před finále ligového poháru s Chelsea přišel popřát do kabiny hodně štěstí.

Trenérem United je José Mourinho, jak ten přistupuje k mladým hráčům jako jsi ty? A jak často se potkáváte?
Záleží jak kdy. Občas chodím trénovat s A-týmem, tak jako tomu bylo včera po návratu z reprezentačního srazu, takže tam se potkáváme, a baví se s námi jako se všemi ostatními. I toto je pro mě obrovská zkušenost. 

Přestoupil jsi do United, což je sen mnoha hráčů a tobě se to povedlo již v sedmnácti. Jaké jsou tvé ambice a fotbalový cíl? 
Již od dětských let jsem chtěl chytat za United, takže částečně jsem se teď tomu snu přiblížil. Já si však uvědomuji, že jsem na začátku a ještě jsem toho moc nedokázal. Je přede mnou dlouhá cesta a já se snažím každý den pracovat na sto procent, abych se stal pevnou součástí prvního mužstva a třeba jednou ta příležitost přijde, vyjde to a budu moci říci, že opravdu chytám za Manchester United.
 
Sleduješ Slovácko? V brance nyní dostal šanci čerstvě dvacetiletý Matouš Trmal. Viděl jsi nějaké jeho zápasy a co mu říkáš?
Samozřejmě Slovácku fandím a výsledky sleduji, ale v této sezoně jsem neměl možnost žádný zápas sledovat živě. Že se v ligovém mužstvu prosadil Matouš Trmal jsem samozřejmě zaregistroval. Matyho znám a přeji mu jenom to nejlepší, ať se mu daří a je super, že začal chytat v áčku. Zároveň přeji Slovácku, aby se týmu v lize dařilo a chtěl bych určitě poděkovat za všechno, co pro mě klub udělal, což mi pomohlo dostat se tam, kde jsem.


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
TVSlovácko
včera, 17:46
> všechna videa
FANSHOP
Placatka

Placatka
290 Kč

Placka Slovácko modrá

Placka Slovácko modrá
30 Kč

Teplaková souprava

Teplaková souprava
1190 a 1490 Kč

Mikina FC Slovácko

Mikina FC Slovácko
790 a 990 Kč

Peněženka dětská černá

Peněženka dětská černá
150 Kč

Tričko Nike bílé

Tričko Nike bílé
490 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
Sadílek vydražil dres a částku zdvojnásobil včera, 18:25
Sadílek vydražil dres a částku zdvojnásobil

Hofmann: Nejspíš nás čeká dobývání včera, 10:08
Hofmann: Nejspíš nás čeká dobývání

VIDEO: Magazín před Karvinou čtvrtek, 14. 2. 2019 15:49
VIDEO: Magazín před Karvinou

Havlík: Výhru chceme potvrdit i doma středa, 13. 2. 2019 14:55
Havlík: Výhru chceme potvrdit i doma

Kalabiška: Byli jsme dobře připravení pondělí, 11. 2. 2019 11:28
Kalabiška: Byli jsme dobře připravení

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace