Rozhovor s Miroslavem Soukupem

sobota, 12.12.2009 08:49
Rozhovor s Miroslavem Soukupem
soukup1.jpg
Na poslední volné křeslo ve vedení klubu usedne od 1. ledna čtyřiačtyřicetiletý Miroslav Soukup, rodák z jižních Čech, který má za sebou úspěšné působení u mládežnických reprezentačních celků. S jedním z nich získal před dvěma lety dokonce stříbro na MS dvacetiletých v Kanadě. Od nového roku bude zodpovídat za sportovní úsek v 1.FC Slovácko. Ještě před oficiálním nástupem se představil i návštěvníkům našich webových stránek.
 
Jak dlouho a jak probíhala vaše jednání s naším klubem?
V určitém spojení s vedením Slovácka jsem byl asi tři týdny. Po tuto dobu jsme si s vedením Slovácka upřesňovali, co bude náplní mé práce, protože přece jen jdu do pozice, kterou jsem v tomto rozsahu nikdy nedělal. Osvětlení celé situace mně hodně napomáhala komunikace s ředitelem panem Krejčím, který mě postupně do všech otázek zasvěcoval. Za tři týdny jsem tak pochopil, jak zhruba klub funguje a kam se chce posunout. Nejvíc tomu pomohla společná návštěva Turecka, kde jsme připravovali herní část jarní přípravy a kde jsme měli možnost rozebírat větší detaily věcí, které by se měly řešit hned. Měl jsem možnost sedět i s trenérem a majitelem klubu. Nechci říkat, že už do všech věcí vidím, ale přece jen už jsem více v obraze.    
 
Co vás z té nabídky nejvíce oslovilo?
Byla konkrétní a bylo to koncepční řešení situace v klubu. Slovácko nemělo pozici sportovního ředitele obsazenu a chtělo ji posílit profesionálem. Druhá věc byla, že zvažovat nabídky můžete tehdy, když jich máte víc. Tato z nich byla nejkomplexnější. Třetím bodem proč se mně zdála zajímavá, je fakt, že si nezavírám dveře k trenérské profesi. Přiznám se, že v dlouhodobém horizontu není mojí ambicí být funkcionářem, ale tato práce mě může obohatit, otevřít nový obzor a třeba mi to někdy pomůže k zajímavému trenérskému angažmá, protože budu mít bohatší fotbalovou vizitku. Jen doufám, že bude úspěšná.  U nás je jen jeden trenér, který z pozice sportovního ředitele přešel zpět na trenérskou židli. Jirka Plíšek, který po ředitelování ve Spartě šel trénovat do Teplic.
 
V čem bude vaše práce diametrálně odlišná od předchozí trenérské práce?
Největší změna je ta, že odcházím ze hřiště, to znamená, že se nebudu přímo podílet na komunikaci v kabině, tvorbě přípravných plánům tréninkových jednotek apod. Dostávám se do role naplňování strategie oddílu. Tzn. tipovat hráče, jednat o možném doplnění kádru, řešit případné odchody. A to ve všech věkových kategoriích, tak aby klub někam směřoval, čímž nechci říci, že to tady dosud nebylo. Slovácko je vyhlášené svojí mládežnickou výchovou. Vždyť jen v mojí dvacítce jsem měl čtyři hráče, kteří prošli akademií Slovácka. Kúdelu, Kubáně, Fryštáka i Střeštíka, který zde nějaký čas vyrůstal.
 
Vy ale trenérské křeslo tak úplně neopouštíte. Vždyť budete zastávat také pozici šéftrenéra. To asi bude znamenat, že se na hřišti budete objevovat hodně často. I když třeba bez píšťalky.
Ano, komunikovat budu se všemi trenéry. Nejvíce asi s Josefem Mazurou, ke kterému mám ze společného působení z Brna nejblíže. Ale ne z důvodů, že bych mu měl do práce zasahovat, tak jak se někde spekulovalo. Trenérské kompetence na všech úrovních zůstávají zachované. I jemu chci být jen konzultantem, oponentem. Jestli nápady a návrhy přijme je na jeho rozhodnutí. Zodpovědnost pak může mít jen jeden.
 
Spolupráce s trenérem Mazurou tedy bude velmi úzká.
Určitě, vždyť máme kanceláře naproti sebe (úsměv). Zaměřit se však nechci jen na áčko, ale na všechny týmy. I když áčko je takovou třešničkou na dortu a pokud se daří jemu, tak je více klidu i pro ostatní.
 
Už jste konkrétní spolupráci zahájili?
Už jsem řekl, že jsme spolu seděli. Bavili jsme se o počtu hráčů, o soustředění, o tom na jakých hráčích budeme pracovat. Spolupráce se tedy už rozběhla. Mimochodem osoba Pepy Mazury byla také významná v mém rozhodování. Pepa je komunikativní není ješitný a vím zcela jistě, že mé rady bude brát jako snahu pomoci společné věci a to je hodně důležité.
 
Měl jste možnost seznámit se s analýzou podzimní části, kterou trenér Mazura vypracoval?
Při cestě do Turecka jsem si stihl přečíst hodnocení téměř všech týmů. Pokud se týká hodnocení A týmu, tak vycházím i ze svého vlastního pohledu. Po svém návratu do Čech jsem viděl všechny zápasy Slovácka. Byl jsem v Boleslavi, Příbrami. Viděl jsem i zápas s Jabloncem. Josef má samozřejmě tu výhodu, že hráče zná z kabiny. Já zatím ne, i když jsem s některými pracoval a některé znám. Proto těžko můžu a ani nechci komentovat jeho hodnocení hráčů. Navíc jde o interní věc klubu.  
 
Co tedy podle vás ovlivnilo současné postavení Slovácka v tabulce?
V první řadě to byl rychlý nástup z druhé ligy do první. Nebyl klid na přípravu, všechno bylo hektické. Hrát uprostřed druhé ligy a z ní skočit rovnýma nohama přímo do nejvyšší soutěže je heroický výkon.. Když se nepodaří hrát top ve druhé lize, tak pak je velmi těžké vyhrávat v první. Všechno s sebou neslo velmi složité a rychlé věci. To se muselo někde odrazit. Druhou věcí je nově složený tým, který neměl dostatek času se zapracovat tak, aby fungoval a bylo naprosto jasné, kdo bude kde hrát. Poskládat rychle nový tým tak, aby začal rychle fungovat, to je skutečně ohromný výkon Určitě je velkým důvodem i řada zranění, která podzim poznamenala. Samozřejmě i disciplinární trest Petra Švancary byl na českou ligu pojatý hodně exemplárně a svaz v tu chvíli možná ukázal nadměrnou sílu. Bohužel to ukázal zrovna na Slovácku. Troufám si říci, že Petr se už potom nedostal do takové pohody. Myslím, že po těch důvodech, které jsem vyjmenoval, můžeme být rádi, že jsme v pozici, kdy máme vše ve vlastních rukou.
 
Už jsme vzpomínali, že klub má vypracovanou analýzu podzimu a na základě ní i hráčská opatření. Podílel jste se na nich?
Za poslední období jsme se bavili o konkrétních jménech. Samozřejmě jsem využil svých kontaktů, abych doporučil některé typy, které by byly vhodné. V této fázi jde o hodně rozpracovaný materiál, ale řekli jsme si, o jaké typy by pro jarní sezónu mělo jít. Priority v příchodech i odchodech jsou dané. Teď je to otázka mechanismu jak je naplnit. Máme vytipované určité úrovně hráčů A,B,C. Samozřejmě pokud by se podařilo získat ty nejkvalitnější hráče, bude to pozitivní. Ale může se stát, že se to nepodaří. Pro jarní sezónu máme dva cíle. Krátkodobý, kterým je záchrana ligy a na to se musí brát zřetel. Budu konkrétní. Určitě by se dala přivést spousta mladých hráčů ze zahraničí, ale s těmi by se asi liga nezachránila. To by byl spíše ten dlouhodobější cíl a ten je pokusit se zapracovat do týmu i v této situaci dva až tři perspektivnější hráče tak, aby se v létě či zimě nemusel řešit stejný problém.
 
Půjde klub cestou početných nákupů?
To určitě ne. Mladou generaci se pokusíme řešit z vlastních zdrojů. Myslím, že vhodných adeptů je v akademii dost. Až kdyby na ten post nebyl vhodný kandidát, tak se porozhlédnout třeba v zahraničí. Pokud jde o střední generace, tak ta je v tuto chvíli nejcennější. Hráči ve věku 25-27 let jsou nejvíc cenění. Je ale potřeba mít je v mužstvu, protože mají dlouhodobější perspektivu. Pak je to kvalita zkušených hráčů, kteří mají za sebou několik prvoligových sezón. Tam je potřeba najít správnou efektivitu, protože dnes se jenom zkušeností nevyhraje nic.
 
Přestože oficiálně nastupujete až v lednu, už pro Slovácko pracujete.
Sice jsem skutečně mohl vyčkat až do chvíle, kdy mně naběhne smlouva a teď sedět v klidu doma a užívat si rodiny. Jenže ten, kdo fotbal dělá, ví, že teď je pro sportovní ředitele a funkcionáře nejvíce práce. Dát dohromady zimní přípravu, změny v kádru atd. Proto jsem se zde začal vyskytovat, absolvoval jsem důležitá jednání, prostudoval jsem plány příprav všech týmů, přípravných utkání apod.
 
Vzpomněl jste vaší cestu do Turecka. Jaký měl cíl?
S panem Krejčím jsme v Turecku využilinašich kontaktů na to, abychom tam objeli ty nejzajímavější lokality, kde by se dal udělat kvalitní herní kemp. Objeli jsme čtyři vhodné resorty. Porovnávali jsme kvalitu služeb, cenové nabídky včetně manažerského zajištění přípravných utkání tak, abychom mohli trenérovi nabídnout dvě varianty, ze kterých si on zvolí.
 
Které resorty jste trenérovi nabídli?
Vybrali jsme Antalyi a Belek.
 
Znáte už soupeře, se kterými se tým na soustředění utká?
To samozřejmě ještě ne. Manažeři finalizují objednávky týmů, které do těchto oblastí míří a pak nám nabídnou. Víme ale, že půjde o týmy z nejvyšších soutěží zemí jako je Rusko, Ukrajina, Chorvatsko, Slovinsko či Srbsko.
 
Naposledy jste působil v Egyptě a už jste v našem rozhovoru vzpomněl zahraniční hráče. Měl jste na mysli například někoho ze svých bývalých svěřenců z egyptské dvacítky?
Určitá možnost by tam byla. Samozřejmě spoustu egyptských hráčů znám a na nejvyšší soutěž by měli. Egyptští hráči však mají jeden handicap, pro který si tak trochu zavírají dveře a tím je jazyková vybavenost. Kromě arabštiny neznají jiný jazyk a to je potom těžké.                    
Co od vás mohou vaši budoucí spolupracovníci očekávat? Jaký chcete zvolit styl práce?
Nechci být v roli, kdy budu říkat trenérům, jak mají dělat svoji práci. Svoji roli si představuji jako roli konzultanta a oponenta tak, aby oni mě přesvědčovali, že svoji práci dělají dobře. Budu s nimi pracovat formou workshopů, které se mi osvědčily. Jeden člověk se nemůže postavit a říci udělejte ten trénink takto a pak to bude dobře. Trenérům je potřeba ukázat jen správný směr, otevřít jim oči. Myslím, že jsem za svého působení nasbíral dostatek zkušeností a vím, kam se ubírá světový mládežnický fotbal. Vždyť mám za sebou pětasedmdesát odkoučovaných utkání a při nich se jen nezajímal o to, jak to vypadalo na hřišti, ale i o to, jak ti trenéři pracují, jak fotbal vidí. 
 
Měl jste před svým rozhodnutím dostatek informací o Slovácku?
I když jsem byl dva roky pryč, tak jsem českou ligu sledoval. Slovácko jsem sledoval z toho důvodu, že jej trénoval Pepa Mazura, se kterým jsem trénoval v Brně. Sledoval jsem jej i za svého působení v Brně, protože to byl vlastně nejbližší ligový klub, kam jsme často jezdili sledovat soupeře i hráče. Pokud se nepletu, tak jsem zde odehrál první zápas po svém příchodu do Brna s Jirkou Kotrbou. To bylo tuším na jaře 2005. Pikantní bylo, že Jirka tady tenkrát se Spartou skončil a s Brnem začínal. Tehdy jsme zde vyhráli a tuším, že to tehdy bylo vůbec poprvé, co Slovácko prohrálo na stadionu v Uh. Hradišti.
 
Jak náš klub vnímáte těsně před svým příchodem?
Vnímám jej jako klub, který patří stabilně do nejvyšší soutěže z několika důvodů. Za prvé. Region má fotbalovou tradici i historii na vysoké úrovni. Pamatuji si to ještě z dob, kdy jsem sem jel s Prachaticemi hrát do Kunovic druhou ligu. Je zde jeden z těch hezčích stadionů v republice. Navíc ten stadion není prázdný. Lidi zde klub podporují, i když se mu daří střídavě více či méně. Atmosféra je tady vždycky výborná. Pamatuji se, že se mi povedlo zažít tady ocenění úspěšné devatenáctky, kterou jsem tehdy vedl při reprezentačním loučení Pavla Nedvěda. I tyto věci hráli v rozhodování roli.

Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
TVSlovácko
před 3 hodinami
> všechna videa
FANSHOP
Půllitr Slovácko pískovaný

Půllitr Slovácko pískovaný
390 Kč

Tričko grafitti bílé

Tričko grafitti bílé
290 a 390 Kč

Vlaječka Slovácko

Vlaječka Slovácko
175 Kč

Tričko polo Nike černo-modré

Tričko polo Nike černo-modré
790 Kč

Zimní čepice dětská

Zimní čepice dětská
290 Kč

Náramek modrobílý

Náramek modrobílý
40 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
MK: Neměl jsem se nechat vyprovokovat včera, 18:50
MK: Neměl jsem se nechat vyprovokovat

Výhra nemocnici a dětskému domovu neděle, 31.05.2020 14:27
Výhra nemocnici a dětskému domovu

Penalta, vyloučení, zlomenina a gól v nastavení neděle, 31.05.2020 14:03
Penalta, vyloučení, zlomenina a gól v nastavení

VIDEO: Tiskovka po zápase v Liberci sobota, 30.05.2020 20:22
VIDEO: Tiskovka po zápase v Liberci

Slovácko jede z Liberce s prázdnou sobota, 30.05.2020 18:44
Slovácko jede z Liberce s prázdnou

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace