Rozhovor s Ondřejem Smetanou

úterý, 11.08.2009 16:56
Rozhovor s Ondřejem Smetanou
smetana2.jpg
Útočná čtveřice Slovácka je konečně kompletní. Doplnil ji téměř dvoumetrový Ondřej Smetana, který do Slovácka přichází na půlroční hostování z Liberce s následnou opcí. Trenér Mazura se tak konečně dočkal hráče, který je svými fyzickými předpoklady předurčen do role hrotového útočníka.

O tvém příchodu se spekulovalo vlastně celou letní přípravu. Dokonce byl tvůj příchod jednou na spadnutí. Jak to tehdy bylo?

Můj příchod do Slovácka byl komplikovaný. Jednou už to vypadalo, že by to mohlo vyjít, ale nevyšlo. Už jsem tady mohl být čtrnáct dní a bylo by to pro mě lepší. Nestrávil bych dva týdny jenom trénováním v Liberci. Snad se do toho ve Slovácku dostanu co nejdříve.

Co tvůj příchod před startem ligy zkomplikovalo? Údajně si už byl na cestě do Uh. Hradiště.

Skutečně. Už jsem odbočoval za Brnem na Slavkov a volali mně z Liberce, ať se vrátím, protože pustili Jirouše a že mě proto nepustí.

Co rozhodlo o tom, že tě Liberec nakonec na Slovácko uvolnil?

Byla za tím moje iniciativa, kdy jsem si to svým způsobem vyžádal, protože v Liberci se to pro mě neubíralo dobrým směrem. Rozhodl jsem se, že pro mě bude lepší změna působiště. Dostával jsem tam málo příležitostí. Myslel jsem si, že bych měl hrávat více. Proto jsem chtěl tam, kde o mě budou mít zájem. Trenér Mazura mně volal už dříve, a tak se mně to všechno rozleželo v hlavě. Diváci tady, zázemí, mám to blíž domů. Musím ale říci, že kulisa při zápase na stadionu a vůbec divácký zájem mě hodně nalomil. Viděl jsem v Jablonci kluky na živo, hráli pěkný fotbal a viděl jsem, že jde o dobré mužstvo. To všechno přispělo k tomu, že jsem se rozhodl v Liberci na můj odchod trochu zatlačit.

Musel si tlačit hodně? Jak dlouhou smlouvu v Liberci ještě máš?

V Liberci jsem měl smlouvu ještě na dva roky. Trenéři pro můj odchod moc nebyli, ale když jsem jim řekl své důvody, tak asi usoudili, že to pro mě bude lepší.

Vzpomněl jsi utkání v Jablonci. Viděl si Slovácko ještě v nějakém zápase?

Viděl jsem je v posledních dvou zápasech. V Jablonci a doma s Olomoucí.

Atmosféra v zápase s Olomoucí tě zlomila definitivně?

Určitě. Slyšel jsem o zdejších fanoušcích hodně, ale na fotbale jsem tady nikdy nebyl. Jenom jsem proti Slovácku tady hrál druhou ligu. V neděli se mi to skutečně moc líbilo. Jenom aby tak chodili dál. To se potom hraje úplně jinak než v Čechách, kde na fotbal přijde tři tisíce diváků a z toho polovina nadává. Tady fandí sedm tisíc lidí.

Kromě Liberce ses pohyboval výhradně po moravských klubech. Můžeš přiblížit svůj fotbalový životopis?

Pocházím z Ostravy, kde jsem začínal s fotbalem ve Vítkovicích. Pak přišly hostování ve Zlíně, Ratíškovicích. Pak jsem šel do Fulneku a odtud do Liberce, kde jsem poprvé nakoukl do první ligy. Za něj jsem odehrál 35 zápasů a zaznamenal 5 branek. Kromě půlroku na podzim minulý rok, kdy to vypadalo celkem slušně, jsem ale nedostal moc šancí prosadit se.

Kdy se o tebe Slovácko začalo zajímat poprvé?

Trenér mi volal už na začátku přípravy. Tehdy jsem jim odvětil, že se o to zkusím porvat v Liberci. Protože to pod Ještědem moc nevycházelo, tak jsem se ozval sám, jestli to ještě platí a trenér řekl, že ano. Pak to už bylo jenom na klubech, jestli se domluví . První pokus nevyšel a jsem rád, že to vyšlo alespoň napodruhé.

Přicházíš na půlroční hostování s opcí. Znamená to, že bys chtěl na Slovácku vydržet déle než půl roku?

Počítám s tím, že to bude skutečně delší angažmá. Zatím je to hostování na půl roku, ale je tam tříletá opce. Nikdy člověk nemůže říkat nic dopředu, ale rád bych tady vydržel skutečně déle.

Přicházíš jako útočník do klubu, jehož útočné řadě se daří. Cítíš tady konkurenci?

Úsměv. Pokládal jsem si otázku, jestli se nemám zase otočit a jet zpátky, protože tady to v útoku šlape víc jak v Liberci, ale konkurence je všude, hraje se spousta zápasů a já věřím, že svoje kvality tady ukážu a na hřiště se dostanu.

Na druhou stranu typologicky v týmu konkurenci nemáš. S tvými téměř dvěma metry výšky to asi ani nejde.

Nejde o konkurenci. Když budu dávat góly hrát budu, když budou dávat góly ostatní, tak budou hrát oni. A je jedno, jestli tam bude malý nebo velký.

Díky tobě, ale Slovácko bude moci používat i herní variantu nakopávaných míčů.

Samozřejmě je pro mě výška výhodou. Takový typ jsem tady asi jediný.

Cítíš se ve vzdušných soubojích a v šestnáctce nejlépe?

Jsem útočník, který má dávat góly, tak se v šestnáctce asi budu cítit nejlépe. Taky nerad bráním, jako každý útočník, ale umím hrát i nohama a nejen do toho jen třískat hlavou.

Ve Slovácku je momentálně jasným lídrem útoku Petr Švancara. Už tě zasvětil do svých fotbalových kouzel?

Zatím ne. Jsem tady teprve druhý trénink a asi to teprve přijde na předzápasovém tréninku.

Nicméně jeho fotbalové parádičky si měl možnost např. v utkání v Jablonci vidět.

On to má v sobě. Znám jej už dlouho. Hrál jsem proti němu ligu na Žižkově, takže vím, co umí. Musím přiznat, že on byl také jeden důvod, proč jsem sem šel. Je to hráč, který umí v šestnáctce pěkně přihrát a najít spoluhráče.

Před námi je derby zápas v Brně. Myslíš, že nastoupíš?

Jsem tady druhý den a upřímně s tím moc nepočítám, že bych hned nastoupil. Vítězná sestava se nemění a navíc hrála dobře. Doufám, že nastoupím třeba v průběhu utkání a pak v domácím duelu s Bohemkou bych už hrát chtěl. Musí se to ale vyvíjet i pro mě dobře.

Jaké mohou být podle tebe ambice klubu?

Myslím, že střed tabulky by Slovácku slušel. Trápit soupeře z vrchu tabulky a hlídat si ty ze spodu tabulky. Doma je porážet a venku jim také brát body. Zadarmo nedát nic ani Spartě a Slávii.

Přestože pocházíš z Moravy, asi budeš na Slovácku bydlet.

Samozřejmě, že tady budu bydlet, ale budu také dojíždět. Do Ostravy to nemám daleko, takže se těším, že si užiju i domova.

Jsi ženatý?

Ne to nejsem. Mám ale v přítelkyni, kterou jsem si našel v Liberci.

S ohledem na ni sis ale moc nepomohl?

Trochu se mně to sice zkomplikovalo, ale řekli jsme si, že budeme bojovat. V září sice nastupuje v Liberci na vysokou školu, ale určitě za mnou přijede.


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
TVSlovácko
včera, 21:20
> všechna videa
FANSHOP
Magnetka Slovácko

Magnetka Slovácko
49 Kč

Hrnek jeden kraj - jeden klub

Hrnek jeden kraj - jeden klub
150 Kč

Tričko Nike bílé

Tričko Nike bílé
490 Kč

Zapalovač Slovácko

Zapalovač Slovácko
40 Kč

Zimní čepice dětská

Zimní čepice dětská
290 Kč

Půllitr hladký

Půllitr hladký
179 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
VIDEO: Tiskovka po zápase v Liberci včera, 20:22
VIDEO: Tiskovka po zápase v Liberci

Slovácko jede z Liberce s prázdnou včera, 18:44
Slovácko jede z Liberce s prázdnou

Slovácko čeká utkání v Liberci pátek, 29.05.2020 13:29
Slovácko čeká utkání v Liberci

VIDEO: Jan Navrátil po zápase se Sigmou středa, 27.05.2020 08:50
VIDEO: Jan Navrátil po zápase se Sigmou

VIDEO: Tiskovka po zápase s Olomoucí úterý, 26.05.2020 22:16
VIDEO: Tiskovka po zápase s Olomoucí

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace