Rozhovor s Tomášem Ťokem

sobota, 15.10.2016 10:00
První ligovou branku vstřelil Ťok do sítě Příbrami
tomas_tok_1_gol.png

Dnes přinášíme rozhovor s odchovancem naší mládežnické akademie a členem A-týmu 1.FC Slovácka Tomášem Ťokem. Tomáš toho stihl za poslední tři měsíce opravdu hodně - kromě letního přechodu z juniorky do A-týmu se stal smutným hrdinou derby se Zlínem, ale také střelcem jediné branky ve veledůležitém utkání v Příbrami. O tom všem jsme si s ním povídali. 

Tome, rád bych se vrátil o týden zpátky do Příbrami k tvému rozhodujícímu gólu. Co ti běželo hlavou, když k tobě letěl míč od Jardy Diviše?
Hlavou mi běželo, abych hlavně správně nastavil nohu, jelikož to bylo na moji slabší pravou. A potom jsem si přál, ať to tam spadne. Mířil jsem cíleně na zadní tyč a vyšlo to parádně.

Co ti běželo hlavou, když jsi pak viděl míč v síti?
Přemýšlel jsem, jak ten gól oslavit, protože to byl můj první ligový, což jsem si jako malý kluk vždycky hrozně přál (dát gól v 1.lize). A také jsem měl v hlavě své blízké, kteří mi fandí a podporují mě, takže branka patří hlavně jim.

Když rozhodčí pískl naposledy do píšťalky, tak se ti po Zlínu asi ulevilo co?
Určitě ano, ta penalta na mně byla psychicky znát. Mrzelo mě to vůči hráčům, realizačnímu týmu a také fanouškům.

Kdybys mohl vrátit čas a postavit se k té penaltě ještě jednou, udělal bys něco jinak?
Ano, udělal. Kopnul bych to tak, jak jsem prvně chtěl, a to doprostřed. Nakonec jsem zvolil zakončení k tyči a bohužel to nevyšlo.

V létě si tě trenér Levý vytáhl z juniorky do A-týmu. V čem je pro tebe největší rozdíl mezi A-týmem a juniorkou, potažmo první a třetí ligou?
Pro každého mladého hráče, který přichází z dorosteneckého nebo juniorského týmu, je největší rozdíl v rychlosti (tempu) hry. Všechno je rychlejší, hráč má daleko méně času na práci s míčem. Hlavně v první lize se hraje naplno do 90.minuty. Ve třetí lize většina týmů kondičně v průběhu druhého poločasu odpadne.

Bylo to již podruhé, co jsi byl s áčkem v přípravě, ale v kádru jsi zůstal až nyní. Proč to podle tebe nevyšlo hned napoprvé?
Napoprvé to nevyšlo, protože mi dřívější trenér Habanec dopředu řekl a objasnil, jak bude moje působení s A-týmem probíhat. Bylo to bráno jako „stáž“, abych si vyzkoušel přípravu, zápasy a další věci. Poté jsem se měl vrátit do B-týmu s tím, že pokud budu nadále podávat výkony jaké jsem podával, tak mě přeřadí nastálo, což se v létě stalo.

V  rámci letní přípravy jsi měl možnost zahrát si utkání proti účastníkovi jedné z nejlepších soutěží na světě, anglické Premier League, West Hamu United. Zápas se vám dokonce povedlo zremizovat v poměru 2:2. Přibliž nám prosím tě, jak na utkání vzpomínáš s odstupem času.
Jen v superlativech. Byl to pro nás fotbalový svátek zahrát si proti takovému týmu. Nastoupil jsem cca v 65.minutě a každou minutu jsem si na hřišti užíval. Jsem strašně rád, že jsem se podílel asistencí na jedné z branek. Bonusem pro nás byl remizový výsledek, který jsme v té chvíli a podle vývoje utkání brali jako vítězství.

Který z hráčů West Hamu na tebe udělal největší dojem?
Dá se říct, že všichni, hlavně kvůli tomu jak pracovali s míčem. Byla radost se na ně dívat. Individuálně hlavně hráči dopředu jako byli Feghouli, Gökhan Töre, Ashley Fletcher nebo Mikail Antonio. Mrzí mě, že nenastoupili Carrol s Payetem, chtěl jsem je vidět naživo. Největší dojem na mě ale udělal Mark Noble, hlavně pro jeho přehled ve hře.

Svůj prvoligový debut jsi absolvoval v prvním kole na hřišti pražské Sparty, jaký byl tvůj první zákrok?
Můj první zákrok byl takový, že jsem málem asistoval Šuralovi na gól.. (smích). Bylo to tak, že se ke mně dostal odražený míč a já ho chtěl přihrát našemu stoperovi, bohužel jsem nahrál přímo do gólovky sparťanskému hráči. Bylo to zapříčiněno nervozitou. Po této situaci ze mě nervozita spadla a věřím, že jsem v ligové premiéře obstál.

Jaké byly tvé dojmy po zápase? Převládal pocit, že už jsi na ligu přichystaný, nebo že se ještě máš co učit?
Měl jsem smíšené pocity, byl jsem šťastný z prvního ligového startu a také zklamaný, že jsme prohráli. Pocit jsem měl takový, že musím nasbírat zkušenosti a zvyknout si na dané tempo. Mám ještě co zlepšovat.

Hrát na Letné proti nejslavnějšímu českému klubu - splnění dětského snu?
Určitě ano, hlavně pokud se jedná o ligovou premiéru. Není lepší stadion, kromě našeho na Slovácku, kde si hráč může poprvé zahrát 1.ligu.

Vraťme se ještě zpátky do tvých mládežnických let. Ve Slovácku jsi od přípravky a postupně jsi prošel všemi kategoriemi. Na které období vzpomínáš nejraději?
Přesně tak, jsem tu od úplného začátku a prošel jsem si všechny kategorie. Nejraději vzpomínám na dorostenecké období, ze kterého mám spoustu příjemných chvil a zážitků.

Je nějaké utkání, které se ti vrylo do paměti?
Těch utkání je více, hlavně ty čerstvé. Ať už West Ham, premiéra na Spartě nebo první ligový gól. Pamatuju si ale na utkání se Spartou, jednalo se o tradiční dorostenecký turnaj U17, který se hrává ve Starém Městě. Porazili jsme Spartu 2:0, což bylo parádní. Pamatuju si hlavně náš výkon, kdy jsme soupeře předčili ve všem a zaslouženě vyhráli. Nakonec jsme vyhráli i celý turnaj.

Nedá mi to nezeptat se, jak vznikla tvá přezdívka „čočka“?
Tato přezdívka vznikla za trenérů Ondry a Blažka v žácích. Vymýšleli jsme pro hráče přezdívky. Do té doby mi říkali Ťokíno (podle příjmení). Poté trenéři přišli s Čočíno, což bylo tomu podobné a poté se to nějakým způsobem převedlo na zkrácené čočka. To už si nepamatuju přesně, kdo první přišel s čočkou.

Co bys poradil klukům, kteří se chtějí dostat do áčka Slovácka a hrát za něj první ligu?
Ať se nadále rozvíjejí v herních činnostech. Nevypustí jediný trénink a hlavně pokud chtějí hrát nejvýše a být úspěšní, musí si přidávat. Dělat věci, které druzí nedělají, pracovat na sobě, když druzí sedí u počítače. Jedině tak mohou být úspěšní. Pouze talent nestačí! Pokud mám mluvit o sobě, dřív jsem to nedělal. Byli hráči, kteří byli v mé kategorii lepší než já, ale pochopil jsem, co musím udělat a opravdu toto je cesta k úspěchu. 

Tome, díky moc za rozhovor a ať se ti daří tak jako proti Příbrami!
Taky děkuju.


Článek je přiřazen k hráči: Tomáš Ťok.

Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
TVSlovácko
před 2 hodinami
> všechna videa
FANSHOP
Otvírák na přívěsku

Otvírák na přívěsku
49 Kč

Půllitr vroubkovaný

Půllitr vroubkovaný
179 Kč

Mikina Slovácko šedá

Mikina Slovácko šedá
990 Kč

Šála Modrobílé srdce mé světle modrá

Šála Modrobílé srdce mé světle modrá
350 Kč

Baby čepička Slovácko růžová

Baby čepička Slovácko růžová
290 Kč

Dárkový poukaz

Dárkový poukaz
200 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
Výhra nad Lokomotivem na postup nestačila včera, 22:12
Výhra nad Lokomotivem na postup nestačila

VIDEO: Tiskovka před EKL s Plovdivem středa, 28.07.2021 21:56
VIDEO: Tiskovka před EKL s Plovdivem

FOTO: Trénink před odvetou s Plovdivem středa, 28.07.2021 19:27
FOTO: Trénink před odvetou s Plovdivem

Info pro fanoušky k zápasu s Plovdivem pondělí, 26.07.2021 22:00
Info pro fanoušky k zápasu s Plovdivem

Informace k prodeji vstupenek na UECL pondělí, 26.07.2021 16:00
Informace k prodeji vstupenek na UECL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace