Rozhovor s Vladimírem Krejčím

pátek, 01.02.2013 00:05
Rozhovor s Vladimírem Krejčím
krejci160512.jpg

Jsou tomu více jak čtyři roky, kdy Vladimír Krejčí usedl na post ředitele 1.FC Slovácko. Psal se rok 2009 a Slovácko se krčilo v dolních patech 2. ligy. Nikdo tehdy neměl ani tušení, že o pár měsíců později bude Slovácko ve finále poháru ČMFS a ještě téhož roku se vrátí do Gambrinus ligy. Níže přinášíme rozhovor nejenom k aktuálnímu dění ve Slovácku, ale zabrouzdáme i do minulosti...

Jak jste spokojen s podzimní částí soutěže?
Došlo k výměně trenéra s tím, že se podařilo herně i výsledkově naplnit předsezónní cíle, když jsme v polovině soutěže na osmém místě. Nicméně soutěž končí až třicátým kolem, takže pracujeme dál.

Když už jsme u výměny trenéra, jak zpětně hodnotíte jeho účinkování?
Já si vážím každého člověka, který tady v tomto klubu působil a odvedl to, na čem jsme se dohodli. Já bych nikdy neřekl nic špatného ani proti trenérovi Mazurovi, který klubu odvedl dobrou práci. Všechny kroky je potřeba posuzovat v rámci situace a dané doby. Josef Mazura zachraňoval druhou ligu a přivedl Slovácko do finále národního poháru. Jeho práce byla nesmírně poctivá. Vývoj jde ale dál, a pak se stane, že je nutné udělat změnu, stejně tak jako v hráčském kádru. Miroslav Soukup přišel na Slovácko a formoval akademii, trenérské kádry a s tím kádr A-týmu. To s cílem naplnit dlouhodobé cíle včetně zapracování mladých hráčů do A týmu. Na to měl předpoklady a velký vliv. Odvedl tady velký kus práce. Po třech letech týmu nevyšel vstup do soutěže, a vliv trenéra na mužstvo slábl, to byl rozhodující moment ke změně trenéra, ale to neznamená, že se tady tři roky odváděla špatná práce, naopak.

Příprava je v plném proudu, jde vše podle vašich představ?
Příprava běží podle plánu a to jak z pohledu sportovní přípravy, tak i doladění kádru. Rozdělili jsme to na dvě části. V první fázi jsme dali příležitost všem hráčům, kteří mají kmenovou příslušnost ke Slovácku s tím, že po třetině přípravy trenér dle výkonnosti vybral hráče do další fáze. Byl rovněž vyslyšen požadavek trenéra zajistit vyšší konkurenci v útočné řadě, proto přišel Skalák ze Sparty. V tuto chvíli intenzivně jednáme o tom, aby to jeho účinkování na Slovácku bylo nejenom epizodní, ale aby byla možnost prodloužení hostování na případný přestup. Samozřejmě jednání s velkými kluby jsou specifická a není to tak, že přijdeme, řekneme co chceme a odejdeme. Takto to nefunguje. Nicméně ten předpoklad, že bychom to mohli dotáhnout je velký.

Dají se očekávat ještě nějaké příchody?
Je tady určitý požadavek na doplnění levé strany, ale to řeší všechny týmy v lize. Jedná se o velmi žádané posty, a pokud bychom chtěli opravdu absolutní kvalitu, která by měla být rychlou posilou, tak je to pro nás finančně nedostupné. Spíš tedy půjdeme cestou, že si na daný post hráče dovychováme a nebo si přivedeme hráče s perspektivou růstu .

S konkurencí v týmu jste tedy spokojen?
Myslím, že máme z čeho vybírat. I z tohoto pohledu je kádr na jarní část dobře připraven. Nyní nás čeká finální fáze přípravy v Turecku, kde by měl trenér dostat odpověď na konečnou verzi kádru pro jarní část soutěže.

Byl doplněn realizační tým u B-týmu a Juniorky co si od toho slibujete?
Úvaha je taková, že A-tým bude mít kádr v relativně úzkém složení, ale není to tak, že bychom chtěli šetřit na nesprávném místě. Naopak, chceme koncentrovat kvalitu s tím, že hráči širšího kádru budou pracovat s B-týmem a Juniorkou. Přišel nový trenér Vladimír Michal, který by měl mít s kolegy Palinkem a Vajčnerem prostor na intenzivní trénink s důrazem na individuální i skupinovou  přípravu. Celý tréninkový proces bude navíc probíhat velmi synchronně s A-týmem a bude tam možnost prolínání hráčů jak v tréninkovém procesu, tak i v utkáních. Tento nový model by měl zajistit, aby hráči užšího kádru neusnuli na vavřínech a měli v klubu reálnou konkurenci.

Slovácko má v kádru hodně odchovanců, jak jste s prací fotbalové akademie spokojen?
Nechci to přeceňovat, ale Slovácko je v této oblasti jedním z nejlépe pracujících klubů, to ve smyslu uplatnění vlastních odchovanců do ligového týmu. To je fakt, který se dá doložit čísly. Na druhé straně máme svoje limity. Některé kluby mají daleko lepší podmínky z hlediska lidnatosti aglomerace, někde i komplexnějšího zázemí včetně finančních možností, navzdory tomu jsou  naše výsledky velmi dobré a je zcela jednoznačné, že naši odchovanci mohou hrát jak ligu u nás, tak i ve špičkových zahraničních klubech. Poslední případ gólmana Nemravy, který bude účinkovat ve West Hamu United je toho důkazem. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že mládí není tím co hráče kvalifikuje do ligového týmu. Hlavním kritériem je vždy výkonnost. Realita je taková, že fyzicky a psychicky vypjaté momenty v ligovém utkání zvládají lépe zkušení hráči a ti mladí vedle nich mohou růst a získávat zkušenosti. Nelze si myslet, že bychom postavili ligové mužstvo jenom z mladých hráčů.

V zimní přestávce příliš změn nenastalo, znamená to, že jste s kvalitou týmu spokojen?
Není ani tak důležité jestli jsem spokojený já, ale musí být spokojený trenér. Já jsem rád, že Slovácko jde i nadále cestou, kterou si před čtyřmi lety vytyčilo a systematicky k tomu dlouhodobějšímu cíli postupuje. Je evidentní, že před třemi lety bylo potřeba dělat dalekosáhlejší změny, než k dnešnímu dni a to je důkaz toho, že jsme celou dobu dělali práci ve smyslu dlouhodobé koncepce. Mužstvo se postupně stabilizovalo. V současnosti již není potřeba dělat tolik změna. Neznamená to ovšem, že bychom na doplňování hráčského kádru rezignovali. Vše jde samozřejmě i s ekonomickou stabilitou klubu.

Vít Nemrava bude hostovat ve West Hamu United, můžete přiblížit jak tato jednání probíhala?
Jednání byla škola i pro náš klub. Přijít do kontaktu s klubem jako je West Ham je velká zkušenost. Fotbal v Anglii má obrovské renomé. Pro West Ham jsme byli rovnocenným partnerem pro vyjednávání. Vyjednávání o podmínkách nám trvalo skoro rok. Pro nás je podstatné, že v rámci tohoto kontraktu se dohodly takové věci, jako trenérské stáže v Anglii pro naše mládežnické trenéry.  V případě, že by Víťa Nemrava neskončil své hostování uzavřením profi smlouvy, vrátí se do Slovácka o zkušenost bohatší a nadále bude v našem klubu působit. Bude našim kmenovým hráčem i s těmi zkušenostmi, které nabude.

Mluvíte o stážích znamená to, že se rýsuje užší spolupráce?
Nechtěl bych to nazývat nějakou užší spoluprací. My jsme dokázali uplatnit i jiné nároky než finanční a klub to respektoval. Jsem přesvědčený, že trenérská výměna bude pro náš klub prospěšná.

Je to čtyři roky, co jste přišel do Slovácka, jak tyto roky hodnotíte?
Když jsem přicházel do Slovácka, tak jsem prohlásil, že své působení vidím jako výzvu. Nebylo to o tom koupit ligu, to by bylo velmi lehké, laciné a takto to možná vypadalo z venku. Ono to stálo dost úsilí, práce a znalosti prostředí a lobbingu. Navíc to pro nás bylo obrovským rizikem, které málokdo tušil, protože byla euforie. Já jsem si uvědomoval, že náš klub šel do soutěže naprosto nekonkurence schopný. Udělali jsme pro to maximum včetně majitele, který byl ochoten uvolnit prostředky nejen na odkoupení soutěže, ale i na doplnění kádru a ten výsledek byl  odměnou. Dneska jdeme dál a ta naše práce není náhodná. Slovácko je v českém fotbale opět dobrá značka a to nejenom v Gambrinus lize. Do budoucna nechceme být průměrní, ale musíme respektovat ekonomickou realitu. Pryč je doba, kdybychom chtěli dosáhnout úspěchu za každou cenu. To by mohlo napáchat více škody než užitku a mohlo by to pohřbít všechno to, co jsme tu budovali. My se musíme posouvat výše postupnou, systematickou prací s důrazem na vlastní odchovance

Je nějaký další cíl, kterého chcete dosáhnout?
Nejbližší možnost úspěchu je každoročně v poháru. Dlouhodobá soutěž ukazuje rozdílnost kvality. Je to dáno i finančním hlediskem a kluby s vyšším rozpočtem mají často zcela přirozeně v dlouhodobé soutěži lepší výsledky. Pohár umožňuje v krátkodobé konfrontaci porazit třeba i Manchester, tak jak se to děje v pohárových zápasech v Anglii. Pokud jsme v poháru, tak budeme bojovat o to, abychom té možnosti využili. Tím však nevylučuji možnost, že bychom nemohli uspět v dlouhodobé soutěži. Pokud se dobře poskládá tým, sehraje se a sedne si to, tak týmový duch dokáže divy.

Mluví se o dostavbě stadionu, můžete k tomu říci něco bližšího?
Stadion je složitější problém. Byť je vnímán jako nový, tak byl postaven  před 10 ti lety a to pouze v první etapě, řada věcí nebyla dostavěna. Zázemí tribun, sociální zázemí pro diváky a další věci. Nároky na bezpečnost a organizaci se za tu dobu zvýšily. Takže stadion dnes vykazuje značné rozdíly mezi požadovanými normami a skutečností. My jsme ve spolupráci s městem stav popsali a zhodnotili ho v rámci zpracované studie a dnes přesně víme, jak to ve skutečnosti je, což je podkladem proto, abychom se stadionem mohli něco dělat. Možnost pořádat mistrovství U21 v roce 2015 byla prakticky jediná cesta, jak přivést do stadionu nějaké investice, které ten stadion nutně potřebuje. Faktem zůstává, že město v tuto chvíli nemá možnosti realizovat investice v řádech desítek milionů, které stadion potřebuje. V případě, že bude možnost využít dotačních programů, které se budou vázat k Mistrovství Evropy, je to cesta, jak reálně přiměřenou částí se podílet na investicích a zhodnocovat tak vlastní majetek. Konkrétní řešení a podpora by měla být známa v průběhu tohoto roku, kdy vedení FAČR bude vyjednávat se státem možnosti této podpory.

Je podle vás reálné, aby se na Slovácku hrála liga dlouhodobě i přesto, že jsme nejmenším městem kde se liga hraje?
Určitě může, ale je pravdou, že jsme opravdu nejmenším městem a města našeho rozsahu hrají třeba ligu třetí. My hrajeme ligu první a to velmi důstojně. Důvodem je skutečnost, že pan Zemek v rámci svých podnikatelských aktivit spojil působení v regionu s fotbalem na Slovácku. Bez této podpory by se fotbal v tomto regionu mohl uživit jen velmi těžko. My se  snažíme, aby zátěž na jeho firmy byla co nejnižší a k tomu by měli přispět místní organizace a podporovatelé, aby i on věděl, že není jediný komu na fotbale v Uherském Hradišti záleží.

Chtěl byste závěrem fanouškům něco vzkázat?
Aby fotbal vnímali jako sport a  zábavu a náš  klub podporovali i v době, kdy se mu nedaří, protože náš cíl je společný se všemi příznivci.

 


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
TVSlovácko
pondělí, 01.03.2021 07:02
> všechna videa
FANSHOP
Zimní čepice tmavě modrá

Zimní čepice tmavě modrá
350 Kč

Otvírák na přívěsku

Otvírák na přívěsku
49 Kč

Tričko Nike bílé

Tričko Nike bílé
490 Kč

Peněženka dětská černá

Peněženka dětská černá
150 Kč

Podtácek Slovácko

Podtácek Slovácko
99 Kč

Kšiltovka Puma modrá

Kšiltovka Puma modrá
490 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
Zápasy s Pardubicemi a Sigmou odloženy čtvrtek, 04.03.2021 13:52
Zápasy s Pardubicemi a Sigmou odloženy

Sadílek: Byl to spíš centr než střela úterý, 02.03.2021 09:15
Sadílek: Byl to spíš centr než střela

VIDEO: Michal Kadlec po zápase se Slavií pondělí, 01.03.2021 07:00
VIDEO: Michal Kadlec po zápase se Slavií

VIDEO: Tiskovka po zápase se Slavií neděle, 28.02.2021 19:49
VIDEO: Tiskovka po zápase se Slavií

Slovácko podlehlo Slavii 2:3 neděle, 28.02.2021 17:51
Slovácko podlehlo Slavii 2:3

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace