Slovácké ikony: Libor Soldán

pátek, 13.01.2017 17:40
Slovácké ikony: Libor Soldán
soldan-130117.jpg

Malajský tygr, později šedý vlk. Poznáváte? Tyto přezdívky provázely v kariéře Libora Soldána, který v našem novém seriálu „Slovácké ikony“ říká: „Neurážely mě ani mi nevadily. Naopak.“

Malajský tygr přirostl k jeho osobě ještě v době, kdy oblékal dres Brna. V jednu chvíli obdržel nabídku na angažmá v Malajsii a všude se psalo, že Soldán odchází. Jenže nakonec z exotiky sešlo a přezdívka byla na světě. A šedý vlk? Ten se dostal do úst fanoušků poté, co přirozený přeliv sympatického fotbalisty získal stříbrnou barvu.

Pokročilá přezdívka sedí už na časy, kdy bylo jeho domovem Slovácko. V letech 1994 až 1997 bojoval Libor Soldán za Uherské Hradiště a další čtyři a půl sezony odváděl výtečnou práci i ve Starém Městě.
„Na tato angažmá vzpomínám jen rád,“ přiznal. Zejména období strávené na staroměstském Širůchu v něm zanechalo hluboké stopy.

„V Uherském Hradišti už to pomalu vypadalo na konec kariéry. Ve třiceti třech letech jsem ale ještě odcházel do Starého Města, říkal jsem si, že o chvíli si kariéru prodloužím. Nakonec jsem vydržel do třiceti sedmi. Byly to nádherné časy. Klubu začala nová éra a já jsem moc rád, že jsem u toho byl.“

Ano, na přelomu tisíciletí fotbal na Slovácku kvetl. Růst symbolizoval postup Starého Města do první ligy v roce 2000, který i po 16,5 letech vyvolává v rodákovi z Moravské Třebové krásné emoce.

„Je to můj největší zážitek z působení. Vybavuji si například, jak jsme slavili na kašně v Hradišti. S Hradištěm jsem také zažil postup, ale tento byl takový monstróznější. Pozornosti a „slávy“ bylo více,“ vysvětlil.
V nejvyšší soutěži veterán Synotu ukázal, že ani v 36 letech nepatří do starého železa a zkušenostmi pomohl nováčkovi k poklidné záchraně. Ba co víc! Jako libero nasázel pět branek, což pro něj znamenalo jednu z nejúspěšnějších sezon v kariéře.

„Trenér Komňacký mě posílal na standardky. Navíc se cvičily tak, že balony mířily do prostorů, do kterých jsem si nabíhal. A pomohlo mi i to, že jsem dřív hrál v útoku. Pamatoval jsem si, kam naklonit hlavu po rozích nebo nasměrovat nohu,“ usmál se Soldán.
V dresu Synotu pak nastoupil i do sezony 2001/2002, ale v ní už dokončil jen první polovinu. Ligovou derniéru prožil 2. prosince 2001 v Liberci (1:4). V ten moment měl univerzál, kterého fanoušci milovali pro příkladnou skromnost, 37 let 8 měsíců a 3 dny.

„Cením si, že jsem vydržel hrát tak dlouho. Na základě výkonnosti mi to umožnilo Staré Město, vyhýbala se mi vážnější zranění a také mi pomohlo domácí zázemí. Rodině jsem se snažil věnovat, ale když jsem si potřeboval oddechnout, dopřála mi klid.“

Libor Soldán v klubu zůstal i po skončení vrcholové kariéry – pracoval jako trenér v mládežnické akademii. Avšak po dvou letech se klub obešel bez jeho služeb. „Občas mě to zamrzí. Nicméně postupem času jsem si říkal, že kdyby moje činnost ve fotbale pokračovala, zase by trpěla rodina. Tak jsem se mohl víc věnovat dcerám,“ vypíchl.

Profesní život jej poté zavál do firmy na výrobu van, sprchových koutů, masážních systémů a tak dále. Režim zde byl pochopitelně jiný než ve fotbalovém prostředí a Libor Soldán přiznává, že si na změnu chvíli zvykal.

„První půlrok byl takový těžší. Ale postupně jsem se na vstávání o půl šesté ráno a další věci adaptoval. Já už před vojnou, než jsem se dostal do fotbalu, jsem pracoval jako obráběč kovů. Takže jsem si civilní zaměstnání po nějakých dvaceti letech jen oživil,“ říká.
Ve firmě pracuje dodnes. Zastává pozici vedoucího skladu a na nic si nestěžuje. Naopak. „Práce mě baví a celkově jsem v životě spokojený,“ prohlásil bývalý kapitán týmu.

Jelikož zná proměnu mezi fotbalovým životem a tím „běžným“, může mladým nadějím předat cenné zkušenosti a upozornit je, ať si sportovní šance váží a chytnou ji za pačesy. Využili jsme příležitosti a zde je vzkaz slovácké ikony: „Už ve své hráčské kariéře jsem potkával dost šikovných kluků, kteří byli ve věku, kdy se mohli začít výrazněji prosazovat. Jenže jim místo toho napršelo do nosu a jejich výkonnost šla strmě dolů. Ve Slovácku je teď hodně mládežnických reprezentantů, tak bych jim vzkázal, ať zůstanou pokorní, pracovití, mají respekt k lidem v klubu, spoluhráčům, soupeřům a sebevědomí ať drží na zdravé úrovni.“

Libor Soldán zcela neopustil fotbal ani po konci profesionální kariéry. Hrou se bavil v nižších soutěžích a v sezoně 2008/2009 nastřílel za Babice neuvěřitelných 50 branek! Zároveň se věnoval i trenéřině, dnes je koučem Boršic. Přitom mu pořád zůstává blízké ligové Slovácko, pro které nachází slova ocenění.

„Mužstvo má kvalitu. Je mladé, tak je potřeba, aby pořád pracovalo. Trenér Levý je výborný, takže jej určitě dá dohromady tak, aby jednou bojovalo třeba i o vyšší příčky. Asi je to ale i otázka financí. V této oblasti je potřeba poděkovat panu Zemkovi. Nebýt jej, tak vysoká úroveň by na Slovácku nebyla. Buďme vděční za to, že tým nehraje druhé housle a fanděme mu,“ nabádá na závěr 52letý patriot.

Děkujeme za povídání a přejeme hodně radosti v dalším životě!


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
TVSlovácko
včera, 21:20
> všechna videa
FANSHOP
Povlečení 2019

Povlečení 2019
1150 Kč

Náramek modrobílý

Náramek modrobílý
40 Kč

Otvírák na přívěsku

Otvírák na přívěsku
49 Kč

Bermudy tmavě modré

Bermudy tmavě modré
450 Kč

Podsedák

Podsedák
330 Kč

Multifunkční šátek

Multifunkční šátek
190 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
Datart e:LIGA: bonusový zápas je tu! před 8 hodinami
Datart e:LIGA: bonusový zápas je tu!

Penalta, vyloučení, zlomenina a gól v nastavení před 8 hodinami
Penalta, vyloučení, zlomenina a gól v nastavení

VIDEO: Tiskovka po zápase v Liberci včera, 20:22
VIDEO: Tiskovka po zápase v Liberci

Slovácko jede z Liberce s prázdnou včera, 18:44
Slovácko jede z Liberce s prázdnou

Slovácko čeká utkání v Liberci pátek, 29.05.2020 13:29
Slovácko čeká utkání v Liberci

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace