úterý, 14. 6. 2011 14:00
ruurlo.JPG

Dorostenecké týmy U17 a U19 se o víkendu zúčastnily turnajů v Holandsku.

U17

U17 hrála své zápasy ve městě Boekelo a po úvodní prohře s dánským IF Hvidovre (0:1) postupně ve skupině zdolala Peterborough United (ENG) 2:1, Tennis Borusii Berlín (GER) 4:0 a KAA Gent (BEL) 3:0. V pondělním semifinále narazila U17 na švédský Elfsborg, který po velkém boji porazila 1:0. Ve finále se opakoval souboj z úvodu turnaje – 1.FC Slovácko : Hvidovre IF. I ve druhém klání byli úspěšnější Skandinávci, kteří si gólem v prodloužení zajistili celkové prvenství.

U19

Velmi zdatně reprezentovali 1.FC Slovácko také hráči kategorie U19, kteří se zúčastnili 27. ročníku Karel Stegeman Toernooi v městečku Ruurlo. Na tomto skvěle organizovaném turnaji, kterého se v minulosti zúčastnil např. Roman Pavlyuchenko (Tottenham Hotspur), se naši svěřenci postupně utkali s Hvidovre IF (DEN), AS Trenčín (SVK), VV Ruurlo (HOL), Djurgaarden IF (SWE) a Istanbulspor BB (TUR). První den vydolovali hráči Slovácka ze dvou zápasů pouze jeden bod za remízu 1:1 s dánským Hvidovre a situace nevypadala moc růžově. Cílem bylo obsadit ve skupině alespoň třetí místo, které zajišťovalo pozvánku na turnaj i v příštím roce. Druhý den se však situace rapidně obrátila. Po výhře nad domácím VV Ruurlo 5:0 (Tesař 2, Křivánek, Zůbek, Kovář) a Djurgaarden IF 3:1 (Kovář 2, Mikulica) se mohli kluci při výhře v pondělním zápase nad Istanbulem kvalifikovat do finále celého turnaje. Soupeř však měl stejný počet bodů i stejnou motivaci a tak bylo k vidění vskutku zajímavé utkání. V úvodu zápasu se po stažení Bartoše v jasné vyložené šanci pískal pokutový kop pro Slovácko a Křivánek s jistotou poslal náš tým do vedení. Istanbulský zadák navíc viděl červenou kartu a tak zbytek zápasu hráli Turci s deseti lidmi v poli a pocitem velké křivdy v duši. Nervózní druhý poločas ukončil až v nastavení Kovář, který si pohrál s brankářem a zavěsil do prázdné branky na konečných 2:0.
Ve finále turnaje, kterému předcházelo představování hráčů zaplněným ochozům a národní hymny obou celků, se Slovácko utkalo se švédským Elfsborgem. Švédové si ve skupině připsali čtyři výhry a jednu remízu a v Ruurlo předváděli výborný fotbal. V 15.minutě utkání se také ujali vedení, když brankář Slovák neudržel skákavou střelu zpoza šestnáctky. Do poločasu však vyrovnal Jan Bartoš, který využil nedorozumění stopera s gólmanem a dopravil míč do opuštěné branky – 1:1. Do konce utkání měl Elfsborg mírnou územní převahu, ale vážnějších šancí bylo pomálu a tak v normální hrací době se rozešly týmy s výsledkem 1:1. Následovalo prodloužení 2krát 10 minut, které však také vítěze nepřineslo. A tak přišly na řadu pokutové kopy. V první sérii neproměnil ani jeden ze střelců, ale poté následovala neuvěřitelná šňůra 41 penalt, ve které nezaváhal ani jeden z exekutorů. Rozuzlení přinesla až 22. série, ve které švédský brankář zneškodnil pokutový kop svému kolegovi mezi tyčemi Slovákovi a vítězem se tak stal Elfsborg IF.
I přes zklamání z nešťastné penaltové loterie je druhé místo v konkurenci týmů jakými byli např. Vitesse Arnhem, KAA Gent, Tennis Borussia Berlin, Istanbulspor nebo právě Elfsborg obrovským úspěchem a 1.FC Slovácko bylo největším překvapením turnaje. Marián Kovář se navíc stal se čtyřmi góly nejlepším střelcem turnaje a tým obdržel cenu Fair Play, kterou udělují rozhodčí nejslušnějšímu týmu turnaje.
Velké poděkování patří domácím rodinám, ve kterých byli naši hráči ubytováni, a panu Hansu Schurinkovi, hlavnímu organizátorovi turnaje.

neděle, 19. 11. 2017 14:26