Slovácko jede do Brna na Zbrojovku

čtvrtek, 29. 8. 2013 18:30

Již v pátek čeký Slovácko moravské derby na půdě Zbrojovky Brno. Poslední utkání Slovácko vyhrálo 3:1 a prolomilo tak prokletí brněnského stadionu. Potvrdit výhru z jarní části sezónu budou chtít před televizními kamerami od TV Fanda v pátek od 18:30 hod.

CELKOVÁ LIGOVÁ BILANCE SLOVÁCKO – ZBROJOVKA BRNO 2000 - 2013

Celková bilance: 20 zápasů 4 - 5 - 11, 15 : 31
Domácí statistika: 10 zápasů 2 - 3 - 5, 8 : 13
Venkovní statistika: 10 zápasů 2 - 2 - 6, 7 : 18
Nejčastější výsledky: 1:0 a 0:0 (4x), 2:0 a 2:1 (3x)
Nejvíc branek za Slovácko: 3 - Kowalík, 2 - Malár
Nejvíc branek za Brno: 5 - Libor Došek, 4 - Pacanda, 3 - Tomáš Došek
Největší návštěva na Slovácku: 6.152 - 28. července 2012 (1. liga, 0:1)
Největší návštěva v Brně: 6.700 - 6. května 2001 (1. liga, 2:0)

Zajimavosti:

• Celkem čtrnáct ligových zápasů v řadě v období od 21. října 2001 do 1. června 2013 nedokázalo Slovácko porazit Brno. K tomu je možné připočítat i další dva zápasy v Českém poháru, kdy v obou případech Slovácko doma jen remizovalo. Až přišel zápas v Brně, poslední kolo ročníku 2012-13 a Slovácko zde vyhrálo 3:1.
  • Slovácko vyhrálo v úvodní prvoligové sezoně 2000-01 oba vzájemné duely. Od té doby se v 18 zápasech radovalo již jen dvakrát.
  • V osmi ligových zápasech po sobě Slovácko nevstřelilo Brnu ani jednu branku! Tento půst trvál rovných 841 minut. Tohle střelecké prokletí zrušil 1. června 2013 v 51. minutě utkání Martin Kuncl, bývalý hráč Zbrojovky.
  • Poslední domácí vítězství nad brněnským sokem se zrodilo 15. září 2002 na Širůchu, Slovácko vyhrálo 3:2. Na novém stadionu v Uherském Hradišti tak nadále čeká, na svou první výhru nad Zbrojovkou.
  • Brno mělo nejdelší sérii bez vstřelené branky do sítě Slovácka v období od 1. října 2005 do 19. dubna 2007, kdy 250 minut čekalo na svůj úspěch. Ten zaznamenal Luděk Zelenka z penalty, a protože to byla jediná branka zápasu, Brno bralo tři body.
  • Libor Došek dokázal v dresu Brna vstřelit celkem pět branek do sítě Slovácka. Byl to on, kdo jako první vstřelil v 49. minutě duelu hraného na Širůchu 29. října 2000 první branku vzájemných duelů. Přesto si Brno body neodvezlo, protože domácí Synot odpověděl brankami Kowalíka a Malára. Libor Došek je také posledním střelcem vzájemných duelů, když v červnu zvyšoval na 3:1, stalo se tak v 79. minutě zápasu na Srbské.
  • Ještě jednou Libor Došek. Vstřelil za Zbrojovku celkem 29 prvoligových gólů a za Slovácko zatím 22 branek. Celkem už nastřádal 98 ligových gólů (včetně branek za Blšany, Liberec, Spartu, Teplice a řecké Xanthi) a je na dostřel elitnímu Klubu ligových kanonýrů. Pokud by se mu to podařilo, bude po Janu Nezmarovi druhým kanonýrem, který si připsal branky i v dresu Slovácka. Bohužel ještě několik týdnů si bude muset počkat, aby dosáhll na vytouženou metu. Současné zdravotní potíže ho stále nepustí na hřiště.
  • V současné době je v kádru Slovácka několik hráčů, kteří si vyzkoušeli brněnské angažmá, např. Trousil, Došek, Kuncl, Malár, Kubáň. Naopak v brněnské sestavě najdeme jediného a to exsparťanského Skaláka, který na jaře hostoval i ve Slovácku.
  • Za oba kluby hrají hráči s příjmením Mezlík, jsou to bratři. O rok starší Radek má ve Slovácku na starosti defenzívu, naopak Pavel ve Zbrojovce střílení a připravování branek.
  • V obou duelech sezóny 2012-13 vedli mužstva dohromady čtyři trenéři. Za Slovácko v 1. kole Soukup a ve 30. kole jeho nástupce Habanec. Naopak u Brna byl nejprve na lavičce v Uh. Hradišti Čuhel a poslední duel vedl Grmela.

Památný duel:
Brno - Slovácko 7:0 (4:0)
odehraný 24. října 2010 v Brně na Srbské

Sedmé Slovácko přijelo pro body k poslednímu Brnu, ale nakonec to byl největší debakl v historii klubu, který řídil rozhodčí Jílek. Již ve 32. minutě bylo hotovo, když Brno vedlo po dvou proměněných sporných penaltách Michálka a krásné střely Rýdela 3:0. Navíc přišlo o vyloučeného brankaře Filipka. Kalabiška nedlouho poté přidal čtvrtou branku. Po přestávce, totálně rozklíženému mužstvu, přidali domácí na cestu ještě tři branky. O dvě se postarali dva bývalí hráči Slovácka Střeštík a Polách a tečku ve skóre stanovil mladý Šamánek.

Branky: 10. a 32. Michálek (obě penalta), 27. Rýdel, 34. Kalabiška, 56. Střeštík, 65. Polách, 83. Šamánek
Žluté karty: Husár, Střeštík, Kalabiška - Kuncl, Mezlík, V. Valenta, Ondřejka
Vyloučení: 29. Filipko
Rozhodčí: Jílek - Večeřa, Santarius ml.
Počet diváků: 2.245

Sestava Slovácka: Filipko - Kuncl, Mezlík, Košút (70. V. Valenta), Kubáň - Hlúpik, J. Valenta (31. Fryšták), Volešák, Reinberk - Švancara, Ondřejka (61. Fujerik). Trenér: Soukup.
Sestava Brna: Lejsal - Hamouz, Trousil, Hudec, Husár - Michálek, Dostálek (60. Simerský), Polák (74. Šamánek), Rýdel, Střeštík (62. Hodek) - Kalabiška. Trenér: Večeřa.