Slovácko na nic nečeká, říká Lubomír Blaha

čtvrtek, 01.10.2015 11:30
Rozhovor s Lubomírem Blahou nejen o Slovácku
14757_lubomir_blaha_1.jpg

Lubomír Blaha (narozen 28. 3. 1978) je uherskobrodský rodák, který hraje na pozici útočníka. Během své fotbalové kariéry prošel více českými kluby (Synot, Liberec, Sparta či Zlín), zahrál si ale také v ruském Krasnodaru či skotském Aberdeenu. V současné chvíli působí v nižší rakouské lize v týmu SVU Langau.

O projektu Slovácko Slovácku

Minulý týden jste navštívil spolu se zástupci projektu Slovácko Slovácku a zástupci klubu radnici v Uherském Brodě, co Vás přimělo podpořit tento projekt a co na něm především oceňujete?
Když mě požádali zástupci 1. FC Slovácko o spoluúčast na této akci, neváhal jsem, protože jednak mi tento klub pomohl nahlédnout do velkého fotbalu a moje účast je to nejmenší, co jsem mohl udělat, a jednak jsou tyto akce důležité pro zpopularizování klubu a celého fotbalu.  Účelem je přilákat děti a rodiče na zápas, zažít atmosféru ligového zápasu, a to by mělo být motivací pro děti, že jednou budou sami na hřišti a všichni lidé na stadiónu tam budou kvůli nim.  Podobné akce jsou v zahraničí zcela běžné a je dobře, že Slovácko jen nečeká, že se stadion a případně jeho fotbalová akademie naplní sami.

Připadá Vám, že jsou děti v České republice vedeny vhodně ke sportu a venkovním aktivitám obecně? Změnilo se něco proti minulosti?
Doba se změnila. Digitální televize, internet, elektronika …. To všechno je jiné a snadno dostupné (tím nechci říct, že je to špatné). My jsme jen jako děti neměli takový výběr, a tak jsme celý volný čas trávili venku, na hřištích, na kole, v lese.  Pamatuji si, že nás do fotbalové přípravky chodilo hrozně moc, to samé do hokeje. Dnes je dětí málo. To je ale obecný problém. Kdybych jako kluk nešel na trénink, doma bych dostal… dnes jsou rodiče měkčí. 

Po setkání na radnici jste zavítal také do MŠ Olšava pozdravit děti a nalákat je na fotbal. Jak se vám toto střetnutí líbilo? Jak vzpomínáte na Vaše časy ve školce?
S děckama je to vždycky fajn. I když děti ve školce ještě neví o fotbale mnoho, jsou bezprostřední a je zábava je pozorovat. Ze školky si hlavně pamatuji můj první den: utekl jsem. Pak už jsem si zvykl a prošel jsem tím jako ostatní děti. Až v dospělosti si člověk uvědomuje tu bezstarostnost a pohodlí.

Minulý čtvrtek proběhla fanzóna v Uherském Brodě, kdy dopolední část byla věnována dětem z přilehlých škol a odpoledne veřejnosti. Jak se Vám líbily atrakce a program?
Myslím, že to pro děti bylo zajímavé a při opakování akce bude návštěva zase o něco vyšší. Navíc většinu atrakcí si mohli vyzkoušet i rodiče. Sám jsem se synem Luboškem vyzkoušel všechno a myslím, že jsme si to užili.

Vy sám jste si vyzkoušel atrakci v měření rychlosti kopu. Co říkáte na svůj výsledek, který byl nejvyšší ze všech zúčastněných?
Štěstí začátečníka :-) nebo možná náhoda.  Líbilo se mi (a přesně kvůli tomuto ta akce proběhla), jak to kluci zkoušeli a jak do toho byli zapálení. Pořád dokola zkoušet překonat vyšší rychlost. Příště by se určitě zapojilo víc kluků a další atrakce a soutěže by je určitě přitáhly.

O fotbalových štacích a Synotu

Nyní působíte v rakouském týmu SVU Langau. Jak se Vám v Rakousku líbí a jak se daří vašemu týmu?
Je to druhá nejnižší soutěž, ale jsou tam příjemní lidé a fotbal mě pořád baví. Hrajeme ve středu tabulky a občas dám i nějaký gól. Nutno dodat, že bez tréninku to už lepší nebude (dodává s úsměvem).

Dříve jste hrál nejen za české a slovenské týmy, ale také za ruský Krasnodar či skotský Aberdeen. Jak byste srovnal podmínky pro fotbal v zahraničí s těmi českými? A ve které z předchozích štací se vám nejvíce líbila atmosféra zápasů?
V každé zemi to bylo něčím jiné. Pochopitelně, že nemohu nevzpomenout Skotsko: skvělí lidé, plné stadiony. Úsměvné historky z dlouhých cest v Rusku. A v neposlední řadě Synot: obrovská euforie, zájem lidí a měli jsme docela solidní vstup do první ligy. Všechno bylo nové a neopakovatelné. Co se týká podmínek pro fotbal u nás, myslím, že to není vůbec špatné: stadiony jsou pořád lepší, zázemí klubů jakbysmet, umělé trávníky, fotbalové akademie… Standard je vysoký.

Nejvíce utkání za jeden tým jste odkopal za Synot. Jak vzpomínáte na dobu strávenou v Synotu a máte nějaký vztah k současnému 1. FC Slovácko?
Nejlepší fotbalové roky! Bylo to skvělé. Možná jsem to docenil až později, když jsem všechno, co jsem v Synotu měl, ztratil. Většina spoluhráčů pocházela z okolí, pan Valenta senior býval na každém tréninku a všechno bylo takové rodinné. Často na to vzpomínám. Slovácko samozřejmě sleduji a fandím mu. I když moc kluků i lidí z klubu už neznám. Pocházím z tohoto kraje a mám to tady rád, jsem tady doma, mám rád fotbal a k tomu patří i náklonnost k nejlepšímu regionálnímu klubu.


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
http://vstupenky.fcslovacko.cz/fcslovacko/general/list?mrsid
TVSlovácko
včera, 18:41
> všechna videa
FANSHOP
Šála Modrobílé srdce mé světle modrá

Šála Modrobílé srdce mé světle modrá
350 Kč

Vlaječka Slovácko

Vlaječka Slovácko
175 Kč

Šála tkaná

Šála tkaná
350 Kč

Podsedák

Podsedák
330 Kč

Klíčenka kovová

Klíčenka kovová
99 Kč

Podložka pod myš

Podložka pod myš
99 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
Daniel Mareček hráčem Slovácka včera, 20:00
Daniel Mareček hráčem Slovácka

Slovácko veze bod z Mladé Boleslavi včera, 16:24
Slovácko veze bod z Mladé Boleslavi

Martin Svědík před zápasem v Boleslavi čtvrtek, 20.02.2020 08:45
Martin Svědík před zápasem v Boleslavi

Michal Šmarda uvolněn do Sparty Praha úterý, 18.02.2020 09:30
Michal Šmarda uvolněn do Sparty Praha

VIDEO: Ohlasy po zápase s Baníkem pondělí, 17.02.2020 08:54
VIDEO: Ohlasy po zápase s Baníkem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace