V Ďolíčku přepsáno hned několik rekordů

pondělí, 25.01.2021 08:21
kalabiska250121.JPG

Slovácko přepsalo v Ďolíčku svou sobotní výhrou 3:1 mnohé klubové rekordní zápisy. Můžeme se nyní na některé podívat...

ZÁPASY

Jak už bylo často zmiňováno, výhra nad Baníkem byla rekordní čtvrtou výhrou Slovácka v řadě, takže tři body z Vršovic jen znamenají navýšení této rekordní série. Navíc bylo dosaženo i nového záznamu v počtu vyhraných duelů na hřišti soupeřů. Tato šňůra už čítá 3 zápasy a její navýšení může nastat v Jablonci nad Nisou. Ale nepředbíhejme a podívejme se na další současné statistické údaje. Slovácko vstřelilo ve Vršovicích tři branky, což se nikdy předtím nestalo. Pouze dvakrát dalo dvě branky. Naposledy 29. listopadu 2014 a výhra 2:1 znamenala poslední plný zisk u Botiče. Navíc Slovácko dokázalo vstřelit tři a více branek na hřišti svého soupeře jen 14x, když budeme počítat i sobotní úspěch. Poprvé se tak stalo 22. listopadu 2003 na příbramském stadionu U Litávky, kde měl Chmel Blšany svůj azyl. Tehdejší Synot zvítězil před pouhými 177 diváky 3:1 a branky zaznamenali Meduna, Polách a Činčala. Na další tři zásahy u soupeře si Synot počkal do jarních odvet, když 25.dubna 2004 přijel pod Ještěd. Bohužel ani tři zásahy nestačily na tři body, protože domácí Slovan dokázal vstřelit stejný počet branek a zápas tak skončil nerozhodně 3:3. Je to již téměř 17 let, přesto si tento zápas mohou pamatovat stále aktivní hráči Slovácka - Milan Petržela a Michal Kadlec. Oba nastoupili v základní sestavě a Kadlec navíc 9. minutě otevřel skóre zápasu. Byla to jeho první ligová branka v kariéře. Příbramský stadion je oblíbeným venkovním stadionem, protože Slovácko zde dokázalo vysoko porazit nejen Blšany, ale hned třikrát domácí Příbram (4:0, 3:1 a 4:1). Početných střeleckých úspěchů na venkovních stadionech Slovácko slavilo v jarní části sezony 2012/13, když dokázalo vyhrát v Teplicích 4:0, v Hradci Králové 3:2 a v posledním kole i v Brně 3:1. Sobotní tři branky v Ďolíčku jsou historické i v tom, že byly vstřeleny v prvním poločase a mužstvo na to potřebovalo pouhých 12 minut (25. až 37. minuta). Doposud byl rekordní zápis ze 14. prosince 2019 z Příbrami, kdy byl rozestup mezi první a třetí brankou 13 minut (3. až 16. minuta).

Kdo vedl Slovácko v těchto 14 zápasech, kdy se radovali ze tří a více vstřelených branek na stadionu soupeře? Do soboty byl premiantem Svatopluk Habanec se čtyřmi duely, ale v současné době se na něj dotáhnul Martin Svědík se stejným počtem. Dva zápasy seděli na lavičce Karel Jarolím a Miroslav Soukup. Z jedné vysoké výhry se radovali Stanislav Levý a Petr Vlachovský. Střelecky se v těchto duelech zapsalo celkem 27 hráčů, kteří dohromady vstřelili 45 branek. Asi nepřekvapí, že nejlepším střelcem je Libor Došek se sedmi zásahy. Čtyři branky dal Jiří Valenta. Po třech gólech dali Kliment a Zajíc. Dvakrát byli úspěšní Havlík, Kuchta, Sadílek a Volešák. Nejvyšší výhrou 4:0 na hřišti soupeře se podařilo zaznamenat 12. května 2012 v Příbrami a 10. března 2013 v Teplicích. Ta v Příbrami mohla být vyšší, ale Došek neproměnil pokutový kop v 72. minutě, přesto se radoval z hattricku. Je jistě zajímavé, že rovná polovina těchto zápasů byla sehrána jen ve dvou měsících (listopad a prosinec).

PENALTY

Slovácko od první ligové sezony 2000/01 zahrávalo celkem 82 penalt a neproměnilo jen 17 příležitostí. Když se podíváme na další týmy, tak v tomto období je premiantem Viktoria Plzeň se 105 zahrávanými penaltami, Sparta dostala 99 příležitostí a Slavia 92. Slovácko je hned za nimi na 4. místě s výše uvedeným počtem 82 a úspěšností proměnění 79,3%. Letos Slovácko zahrávalo 8 pokutových kopů, což je se Slovanem Liberec největší počet. Úspěšnost má 100%, protože všichni exekutoři byli úspěšní. Vlastimil Daníček proměnil čtyři penalty, Jan Kliment tři a Regino Cicilia jednu. Naopak Liberec jednu z osmi penalt neproměnil.

V sobotu došlo k dalšímu rekordnímu zápasu i v penaltách. Byl to totiž čtvrtý duel v řadě, ve které Slovácko zahrávalo penaltu. Tato série začala 23. prosince 2020 v Mladé Boleslavi, kde Daníček zvyšoval vedení na 3:1. V prvním „jarním“ zápase Daníček otevřel skóre z penalty. Ve vítkovickém duelu proti Baníku přišla další penaltová příležitost. Protože kapitán Daníček nehrál, postavil se k pokutovému kopu Jan Kliment a zvýšil na 2:0. Repete, a to hned dvojnásobné, si dal o tři dny později ve Vršovicích. Svou první proměněnou penaltou zvýšil skóre na 2:0 a o necelých pět minut později byl opět úspěšný a navýšil vedení již na 3:0 pro Slovácko. Je to tak nejdelší série penaltových zápasů v historii slováckého klubu. Po nahlédnutí, kdo že je nejlepší v těchto statistikách, tak zjistíme, že je to Slavia Praha. Ta dostala příležitost v šesti případech a stalo se tak v sezoně 2018/19. Ve stejné sezoně si šáhli na podobný klubový rekord i v Jablonci a ve Spartě, když měli pokutovou šanci ve čtyřech po sobě jdoucích duelech. Pouze Slovan Liberec má vousatější rekord. V sezoně 2002/03 měl Slovan míč na penaltové značce ve čtyřech podzimních duelech.

V letošní sezoně se zahrávalo nejvíce penalt proti Příbrami, a to hned osmkrát. V sedmi případech čelily penaltě týmy z Olomouce a z Uherského Hradiště. Oba dva moravské kluby přežily hned dvě příležitosti soupeře, stejný počet penalt úspěšně zvládl i Liberec, ale proti němu byly zahrávány jen čtyři penalty. V roce 2021 bylo zatím Slovácko úspěšné nejenom v proměňování, ale také v zabránění skórování z pokutových kopů. V obou případech vyšli naši soupeři naprázdno. Nejprve karvinský Michal Papadopulos nevyzrál na Víta Nemravu, který míč vyrazil mimo branku a v sobotu byl neúspěšný vršovický Tomáš Necid, který branku minul a míč skončil v zámezí. Nebudeme se zlobit, pokud tyto penaltové série budou trvat co nejdéle.

Z historického pohledu prvoligových sezon, odehraných od naší první v roce 2000/01 je Slovácko s Teplicemi na čele s největším počtem spáchaných penalt. Proti Slovácku bylo zahráváno celkem 80 pokutových kopů a z toho 23 bylo zahozeno, což je 28,8% úspěšnost našich brankařů. V tomto období jsou procentuálně lepší už jen dva týmy a to 40% Sparta (16 zneškodněných ze 40 pokusů) a 36,8% Jablonec (21 z 57 penalt).

STŘELCI

Jan Kliment je konečně zdráv a hraje s velkou chutí. Jeho zlepšená forma se projevuje i na statistikách. Svou první branku sezony vstřelil 12. září v Teplicích ve 3. kole. Padla z rychlého brejku v poslední minutě utkání. Na další trefu si musel počkat prakticky až do Vánoc. Den před Štědrým večerem se hrál zápas Mladá Boleslav vs. Slovácko a v 34. minutě po Navrátilově pasu zužitkoval průnik po levé straně a srovnal na 1:1. V dalším zápase proti Karviné využil v 59. minutě Sadílkův rohový kop a hlavou na zadní tyči zvýšil na konečných 2:0.

Středeční duel odloženého zápasu s Baníkem Ostrava se odehrál na vítkovickém stadionu a Honza byl opět střelcem. V pokutovém území byl zatažen za dres Hofmann a rozhodčí Pechanec po konzultaci s VARem nařídil penaltu. Zraněný Daníček zůstal v Hradišti, a tak se na penaltu v 53. minutě postavil Kliment a polovysokou střelou otevřel skóre zápasu, který Slovácko vyhrálo 2:1. V posledním duelu si svou kopací jistotu z penaltové značky vyzkoušel hned dvakrát. V obou případech nedal brankaři Le Giangovi šanci a radoval se jak v 32., tak i o pět minut později. To už jeho tým vedl celkově 3:0 a jistě nasměřoval Slovácko ke třem bodům. Honza Kliment vstřelil pět branek ve čtyřech po sobě jdoucích zápasech. Tohle se žádnému hráči ve slováckém dresu nepodařilo. Do sobotního duelu ve Vršovicích bylo jen dalších sedm hráčů, kteří dokázali dát branku ve třech po sobě jdoucích zápasech. Jednomu se to povedlo hned dvakrát. Ano, byl kanonýr Libor Došek, který se takto prosadil v sezoně 2012/13 a pak 2014/15. A kdo byli ti další třízápasoví střelci? Ve většině šlo o vyhlášené střelce.

Prvnímu, komu se to podařilo byl Michal Ordoš v dubnu 2005, když vstřelil dohromady čtyři branky Opavě, Slavii a Budějovicím. Dalším byl Petr Švancara, který se čtyřikrát trefil v úvodních kolech ročníku 2009/10 a to do sítě Plzně, Jablonce a Sigmy. Pak přišel na řadu Lukáš Fujerik, kterému zranění zkrátilo fotbalovou kariéru. Celkem odehrál 70 prvoligových zápasů a vstřelil jen šest branek. Z toho tři během měsíce března roku 2010. Nejprve uspěl v Praze se Střížkovem (1:1), poté otevřel skóre se Slavií (3:1), a nakonec byl úspěšný v Teplicích (1:2), i když to body nepřineslo. Pak přišly Doškovy série. V té první dal čtyři branky a přispěl k remíze 1 :1 v Jihlavě, doma k porážce Baníku 2:0 a k porážce rodného Brna 3:1 na Srbské. V té druhé sérii dal dokonce pět branek, když Příbram (4:1) a Budějovice (2:2) inkasovaly jednou a Dukla (5:1) obdržela Liborův hattrick. V sezoně 2015/16 se podobný kousek povedl rychlému Jaroslavu Divišovi. Ten se rozstřílel v měsíci květnu a odnesli to soupeři ze Slavie (1:5), Olomouce (2:1) a v Dejvicích rozhodl o výhře nad Duklou 1:0. V loňské sezoně jsme měli na hostování ostravského Ondřeje Šašinku. Na podzim dokázal skórovat proti Teplicím (1:1), Sigmě (2:2) a Liberci (3:1), V tomto duelu se trefil i Jan Kalabiška, který jako by chtěl navázat na Šašinkovu sérii. Hned v dalším zápase skóroval v Karviné (2:0) a přidal branku i doma s Opavou (4:0). V dalších třinácti ligových duelech již gól nevstřelil. Sezonu tak zakončil se čtyřmi vstřelenými brankami. V jeho případě to byl vždy tříbodový příspěvek, protože i ten čtvrtý gól byl v zápase, který Slovácko vyhrálo, tentokrát na Spartě (2:0).

Do této společnosti třízápasových střelců se mohli protlačit i bývalí hráči Jan Kuchta a Tomáš Zajíc, ale díky neproměněným penaltám se sami o tuto možnost připravili. Držme palce Janu Klimentovi, aby navýšil svou sérii již v sobotním zápase s Českými Budějovicemi, kterým se uzavře první polovina Fortuna:ligy. Slovácko má Dynamu co oplácet, loni dvakrát prohrálo 0:2.