Slovácko v pátek čeká utkání v Jihlavě

čtvrtek, 26. 2. 2015 17:20

V pátek od 20:15 hod. nastoupí Slovácko v rámci 18. kola Synot ligy do zápasu v Jihlavě, kde se utká s domácí Vysočinou. Zatímco v domácím prostředí je Slovácko stoprocentní, tak v Jihlavě na ligovou výhru stále čeká...

Nejvíc branek za Jihlavu: 1 – Masopust, Šimonek a Vojtíšek
Největší návštěva na Slovácku: 4.358 - 10. listopadu 2012 (Slovácko - Vysočina 3:0, 1. liga)
Největší návštěva v Jihlavě: 3.056 - 22. května 2013 (Vysočina – Slovácko 1:1, 1. liga)

Zajímavosti:

• Slovácko sehrálo s Vysočinou jen sedm prvoligových duelů v sezónách 2005-2006, 2012-2013, 2013-2014 a 2014-2015. V prvních vzájemných zápasech 2005-06 zvítězily vždy domácí celky 1:0 a to brankami v 13. minutě zápasu.
  • Výhra 18. března 2006 brankou Sowunmiho nastartovala zachraňující se Slovácko k výbornému závěru v poslední třetině prvoligové soutěže. Ještě po 20. kole figurovalo na předposlední 15. příčce, ale v posledních deseti kolech prohrálo pod vedením Stanislava Levého pouze jednou v Ostravě. Takže v konečné tabulce skončilo Slovácko na výborném 7. místě. Naopak Vysočina opustila nejvyšší soutěž po ročním účinkování, protože skončila předposlední. Na tomto faktu se výraznou měrou podepsala Sparta, která v posledním kole překvapivě doma podlehla Plzni 1:3 a Viktoria se tak o dva body odpoutala od Jihlavy a slavila záchranu.
  • V sezóně 2007-2008 bojovalo Slovácko o návrat do nejvyšší soutěže, po výborném podzimu, kdy vyhrálo I na půdě Jihlavy 1:0, se jarní část nevydařila. Přispělo k tomu I domácí utkání s Vysočinou, které bylo dramatické, plné zajímavých akcí, ale pro domácí bohužel skončilo nerozhodně 2:2. Také tyto ztracené body později chyběly k dosažení druhé postupové příčky, o kterou Slovácko bojovalo do posledního kola.
  • Nejlepším střelcem ve vzájemných prvoligových duelech je Libor Došek. Ten doma na podzim 2012 a 2014 vstřelil dvě branky a na jaře 2013 v Jihlavě jednu. Celkem tedy v sezóně 2012-2013 dokázal dát soupeři z Vysočiny hned tři branky.
  • Vlastimil Daníček ve své nedlouhé ligové kariéře vstřelil celkem tři prvoligové branky. Rozhodl o výsledku s Jabloncem 1:0 a i další dvě branky vsítil soupeři z města začínajícím na písmeno J. První branku vstřelil Jihlavě v minulé sezoně a Slovácko vyhrálo 3:0. Další přidal ve druhém kole 2013-14 a byla to vítězná trefa v 87. minutě.
  • V zápasech v 1. Gambrinus lize Slovácko neinkasovalo od Jihlavy branku 287 minut. Tuto serii zrušil jihlavský Šimonek v 31. minutě duelu hraného 22.5.2013, kdy Slovácko remizovalo 1:1. Slovácko dokázalo v posledních šesti zápasech vždy skórovat. Branku nevstřelilo jen v tom prvním zápase, který byl sehrán v Jihlavě 25.9.2005 a domácí Vysočina zvítězila 1:0.

Památný duel:

1. FC Slovácko – Vysočina Jihlava 3:0 (1:0)
odehraný 10. listopadu 2012 v Uherském Hradišti

Poprvé vážněji zahrozilo Slovácko, když v 15. minutě po Doškově přihrávce Kovářova střela těsně minula branku. Vzápětí se ocitl ve slibné příležitosti Valenta, jehož pokus o dloubák však skončil pouze slabou střelou přímo do náruče brankáře Blažka. Po půlhodině se Slovácku podařilo otevřít skóre. Po pravé straně pronikl až k brankové čáře aktivní středopolař Hlúpik a z jeho zpětné přihrávky Došek tvrdou střelou k opačné tyči překonal brankáře Blažka. Za první poločas ohrozil z jihlavského týmu vážněji domácí branku pouze pět minut před přestávkou Vaculík, jeho pohotová střela z otočky ale trefila dobře postaveného brankáře Melichárka. Naopak v závěru poločasu ještě mohli domácí fotbalisté zvýšit svůj náskok. Hlúpik ale nestačil přesně umístit míč a brankář Blažek tuto akci zlikvidoval.

Hned po změně stran se Jihlava pokusila ofenzivní hrou o zvrat. Zahrozila však pouze trestným kopem Vaculíka, který hodně protáhl brankáře Melichárka. Ovšem v 50. minutě po Volešákově centru změnil směr míče levou nohou Došek a brankář Blažek už nestačil reagovat. Po tomto gólu se Slovácko zatáhlo do obrany. Po hodině hry se Slovácko nadechlo k dalšímu náporu. Přes hodně děravou jihlavskou obranu se v 67. minutě ocitli zcela sami před Blažkem Došek s Trousilem. Jihlavský brankář v poslední chvíli stačil míč vyrazit a tím zabránil Doškovi zaznamenat hattrick. V 69. minutě další jihlavskou defenzivní chybu potrestal třetím gólem Daníček, který zůstal po trestném kopu zcela osamocen a hlavou poslal pohodlně míč do sítě. V závěrečných dvaceti minutách už mělo Slovácko utkání zcela ve své režii.

Branky: 30. a 50. Došek, 69. Daníček
Počet diváků: 4.358
Žluté karty: Došek, Kerbr - Karlík, Rada, Jungr
Rozhodčí: Drábek - Vysloužil, Hock

Sestava Slovácka: Melichárek - Kuncl, Trousil, Košút, Mezlík - Hlúpik, Daníček, Valenta, Volešák (68. Kerbr) - Došek (86. Trávník), Kovář (78. Lukáš). Trenér: Habanec.

Sestava Vysočiny: Blažek - Obert, Tlustý, Šourek, Josl - Karlík, Rada - Masopust (83. Kosak), Jungr (74. Kučera), Vaculík - Mešanovič (29. Sedláček). Trenér: Komňacký.