Statistiky a zajímavosti zápasů s Baníkem

sobota, 28. 7. 2018 10:00

Dnes v 17:00 hod. vypukne na fotbalovém stadionu bitva mezi Slováckem a ostravským Baníkem. Pojďme se společně podívat na statistiky a zajímavosti těchto duelů...

CELKOVÁ LIGOVÁ BILANCE  SLOVÁCKO – BANÍK OSTRAVA 2000 - 2018

Celková bilance: 30 zápasů  11 - 6 – 13,   38 : 43
Domácí statistika: 15 zápasů  7 - 3 – 5,   22 : 20
Venkovní statistika: 15 zápasů  4 - 3 – 8,  16 : 23

Nejčastější výsledky: 2:1 (8x), 1:0 a 2:0 (5x)
Nejvíc branek za Slovácko: 3 – Havlík a Hofmann, 2 – Diviš, Došek, Ivana, Kerbr, Košút, Polách a Zajíc
Nejvíc branek za Baník: 5 – Zd. Pospěch, 3 – Drozd, Lukeš, Žůrek, 2 – Baroš, Hrubý, Nevés, Střihavka a Varadi

Největší návštěva na Slovácku: 7 252 - 3. října 2009 (Slovácko-Baník 0:2, 1. liga)
Největší návštěva v Ostravě: 18 020 - 3. března 2004 (Baník-Slovácko 6:2, 1. liga)

Zajímavosti:

• Slovácko sehrálo s Baníkem Ostrava v kalendářním roce 2011 celkem čtyři utkání. Dvě prvoligová a dvě v rámci 4. kola Českého poháru. Ani v jednom případě Slovácko neprohrálo, obdrželo pouze jednu branku. Jenže tato jediná branka však rozhodla o postupu Baníku do čtvrtfinále pohárové soutěže.
  • Stejnou porci zápasů si přichystal los i v roce 2014. Dva ligové zápasy vyhrály vždy hostující týmy a to brankami v úplném závěru. Dvě pohárové bitvy v osmifinále přinesly shodné nerozhodné výsledky 1:1 a tak o postupujícím rozhodl penaltový rozstřel. Ten na domácím hřišti lépe zvládlo Slovácko a vyhrálo jej v poměru 4:3.
  • Na podzim 24. září 2011 dokázalo Slovácko vůbec poprvé zvítězit na slezské půdě na Bazalech a to brankou Košúta v 82. minutě. Podruhé se to podařilo v jarním duelu roku 2014, když Kerbr vstřelil branku z přímého kopu v nastaveném čase. Také na třetí výhře v Ostravě 18. dubna 2015 se podílel Milan Kerbr. V 50. minutě uzavřel skóre na 0:2, když první branku Slovácka vstřelil Jiří Valenta v 35. minutě. Poslední výhra se zrodila 17. února 2018 a Slovácko vyhrálo 2:1. Tento zápas se hrál ve Vítkovicích.
  • V období od 2. října 2010 do 17. listopadu 2012 Slovácko neinkasovalo s Baníkem celkem 356 minut. Tuto sérii zrušil v 69. minutě domácí hráč Majtán. Naopak negativní nejdelší série Slovácka v neskórování do sítě Baníku dělá 268 minut z období 21. 8. 2006 až 10. 4. 2010.
  • V posledních dvanácti ligových duelech se Slovácku dařilo a vždy si připsalo proti Baníku aspoň jeden vstřelený gól. Naopak Baník se ve stejném období střelecky hledal a branky vstřelil jen v sedmi zápasech, kdy mu tyto góly vynesly tři výhry a jednu plichtu. Bilance posledních dvanácti duelů je pro Slovácko vysoce aktivní: 8 – 1 – 3, poměr branek 21:12.
  • V období 9. 8. 2003 až 23. 4. 2011 Baník ani jednou se Slováckem neprohrál. Bilance těchto devíti duelů, pro Slovácko černého období, byla 0-3-6  6:14. Naopak posledních dvanáct ligových duelů Slovácku vyšlo, prohrálo s Baníkem jen třikrát.
  • 10. dubna 2010 vstřelil Martin Kuncl již ve 2. minutě branku, která je třetí nejrychleji vstřelenou brankou v prvoligové historii Slovácka. Přesto nestačila na bodový zisk, protože Slovácko nakonec prohrálo na Bazalech 2:3.
  • Ve vzájemných duelech byli čtyři hráči Slovácka vyloučeni, byli to Rada, Švejnoha, Košút a Volešák. Jenže Ladislavu Volešákovi se to podařilo hned dvakrát. V obou případech to bylo v rozmezí 76. – 79. minuty. V posledních čtyřech domácích duelech (jaro 2012 až podzim 2014) se odehrály tři vyloučení, dvakrát Volešáka a naposledy Rady.
  • Návštěva 18 020 diváků v zápase odehraného 3. března 2004 v Ostravě je historicky nejvyšší počet diváků, který kdy shlédl zápas Slovácka v 1. lize.
  • Ještě jednou duel z března 2004. V tomto zápase padlo osm branek, což se nikdy předtím a ani potom, v zápase Slovácka nestalo. Je zajímavé, že na jaře 2004 odehrál tehdejší Synot další dva duely, kde padlo větší množství branek a to po šesti v Liberci 3:3 a doma se Slavií 4:2, takže to bylo úrodné období.
  • Slovácko vstřelilo Baníku 38 branek, 20 v prvním poločase a 18 ve druhé půli. Nejvíc jich bylo vstřeleno v první třetině druhého poločasu (46-60. minutě) a to celkem devět branek. Naopak Slovácko obdrželo z kopaček hráčů Baníku celkem 43 branek. V první půlce zápasu 18 a po přestávce 25. V jednotlivých třetinách poločasů se nejvíc tahal míč ze sítě Slovácka v časovém úseku  76-90. minuta, kdy obdrželo dvanáct branek. Z toho v poslední minutě a v nastaveném čase téměř polovinu (pět gólů).
  • Slovácký stoper Stanislav Hofmann jistě rád vzpomíná na duely proti slezskému Baníku. Je to jediný ligový tým, kterému dokázal vstřelit branku a to hned třikrát. První gól vstřelil v Ostravě. V dubnu 2016 a svou brankou z 82. minuty jen upravil prohru na konečných 1:2. Druhá branka padla v srpnu 2017, když těsně před přestávkou zvýšil průběžný stav na 4:2. Třetí brankou otevřel skóre zápasu ve Vítkovicích a Slovácko si odvezlo tři body za vítězství 2:1.
  • Milan Baroš se dokázal střelecky prosadit i téměř po šestnácti letech od své první branky do sítě Slovácka. Ta padla 30. září 2001 na staroměstském Širůchu. Baroš zakončil demolici tehdejšího Synotu (0:4). Svou druhou branku v dresu Baníku vstřelil až 12. srpna 2017 a opět na hřišti Slovácka, tentokráte v Uherském Hradišti. V 37. minutě proměnil penaltu a snížil na průběžných 3:2. Jenže Slovácko přidalo další dvě branky a vyhrálo 5:2.
  • Žádnému hráči se nepodařilo ve 30 zápasech zaznamenat hattrick. Ovšem hned několik hráčů dokázalo vsítit dvě branky. Za Slovácko to to byli: Polák, Ivana, Došek, Diviš a Havlík. Za Baník se to podařilo: Zd. Pospěchovi, Drozdovi a Hrubému.

PAMÁTNÝ DUEL:

1. FC Slovácko - Baník Ostrava 5:2 (4:2)
odehraný 12. srpna 2017 v Uherském Hradišti
Baník přijel do Hradiště s vidinou zisku dalších bodů, když se mu v úvodních kolech podařilo vyhrát v Brně a doma remizovat s mistrovskou Slavií. Jenže již první minuty přinesly do řad slezského týmu i fanoušků šok, protože defenzíva se nacházela ve velkých nedbalkách a umožnila Slovácku jít velmi brzo do nadějného náskoku. Již v šesté minutě dorazil Zajíc střelu Havlíka, který vystihl nepovedenou malou domů. V 11. minutě to bylo 2:0. Machalík při brejku výtečně našel Navrátila, který postupoval ze strany na Vaška. Ten sice opět skvěle zasáhl, jenže u odraženého míče byl nejdříve domácí Šumulikoski, jehož zpětnou přihrávku z hranice šestnáctky uklidil do branky Daníček. Třetí branku přidal Havlík, kterému výtečně přihrál Daníček před prázdnou branku. Baníku se však podařilo rychle snížit. Po přímém kopu Baníku si na Stáňův centr naběhl Šindelář a hlavou snížil. Ve 36. minutě pak dostal Baník možnost kopat pokutový kop po faulu Divíška na Baroše a sám faulovaný bezpečně proměnil. Hosté vycítili šanci na srovnání, ale ještě do přestávky přidal čtvrtou branku domácí Hofmann a do kabin se šlo za stavu 4:2. Nikdy předtím Slovácko nevstřelilo čtyři branky v úvodním poločase. Do druhé půle provedl Baník dvě změny v sestavě. Začal aktivně a v 52. minutě Azevedo poslal do sóla Baroše, který neuspěl proti Hečovi. Po ofenzivní divočině v prvním poločase přišlo na trávník zklidnění. Slovácko se zatáhlo a vytvářelo si půdu pro rozhodující brejk. Mohl přijít v 75. minutě, ale brankař Vašek samostatný únik Zajíce skvěle přečetl a chytil jasný gól. Nakonec se prosadil až v samotném závěru Marek Havlík, který využil ztráty míče uprostřed pole a prostřelil Vaška popáte. Slovácko tak málem oplatilo Baníku potupu z jara 2004, když tehdy dostalo od ligového lídra nářez 2:6.
Branky: 6. Zajíc, 11. Daníček, 22. Havlík, 45. Hofmann, 90.+1 Havlík – 28. Šindelář, 36. Baroš (penalta)
Žluté karty: Navrátil, Divíšek, Reinberk – Granečný, Baroš, Hrubý, Hlinka
Rozhodčí: Franěk – Paták, Pelikán
Diváci: 6 115
1. FC Slovácko: Heča - Reinberk, Hofmann, Šimko, Divíšek - Daníček, Šumulikoski - Navrátil (90. Juroška), Machalík, Havlík - Zajíc (80. Kubala). Trenér: Levý.
FC Baník Ostrava: Vašek - Breda (76. Mičola), Pokorný, Šindelář, Sus (46. Azevedo) - Granečný, Hlinka, Hrubý, Stáňa - Poznar (46. Šašinka), Baroš. Trenér: Kučera.