Statistiky a zajímavosti zápasů s Baníkem

sobota, 24. 11. 2018 00:15

V sobotu úderem 17:00 hod. má na Městském fotbalovém stadionu v Ostravě – Vítkovicích výkop utkání 16. ligového kola mezi domácím Baníkem a Slováckem, které by rádo prodloužilo poslední vítěznou sérii s týmem ze Slezska.

CELKOVÁ LIGOVÁ BILANCE  SLOVÁCKO – BANÍK OSTRAVA 2000 - 2019

Celková bilance: 31 zápasů  12 - 6 – 13,   40 : 44
Domácí statistika: 16 zápasů  8 - 3 – 5,   24 : 21
Venkovní statistika: 15 zápasů  4 - 3 – 8,  16 : 23

Nejčastější výsledky: 2:1 (9x), 1:0 a 2:0 (5x)
Nejvíc branek za Slovácko: 3 – Havlík a Hofmann, 2 – Diviš, Došek, Ivana, Kerbr, Košút, Polách a Zajíc
Nejvíc branek za Baník: 5 – Zd. Pospěch, 3 – Drozd, Lukeš, Žůrek, 2 – Baroš, Hrubý, Nevés, Střihavka a Varadi

Největší návštěva na Slovácku: 7 252 - 3. října 2009 (Slovácko-Baník 0:2, 1. liga)
Největší návštěva v Ostravě: 18 020 - 3. března 2004 (Baník-Slovácko 6:2, 1. liga)

ZAJÍMAVOSTI:

• Slovácko sehrálo s Baníkem Ostrava v kalendářním roce 2011 celkem čtyři utkání. Dvě prvoligová a dvě v rámci 4. kola Českého poháru. Ani v jednom případě Slovácko neprohrálo, obdrželo pouze jednu branku. Jenže tato jediná branka však rozhodla o postupu Baníku do čtvrtfinále pohárové soutěže.
  • Stejnou porci zápasů si přichystal los i v roce 2014. Dva ligové zápasy vyhrály vždy hostující týmy a to brankami v úplném závěru. Dvě pohárové bitvy v osmifinále přinesly shodné nerozhodné výsledky 1:1 a tak o postupujícím rozhodl penaltový rozstřel. Ten na domácím hřišti lépe zvládlo Slovácko a vyhrálo jej v poměru 4:3.
  • Na podzim 24. září 2011 dokázalo Slovácko vůbec poprvé zvítězit na slezské půdě na Bazalech a to brankou Košúta v 82. minutě. Podruhé se to podařilo v jarním duelu roku 2014, když Kerbr vstřelil branku z přímého kopu v nastaveném čase. Také na třetí výhře v Ostravě 18. dubna 2015 se podílel Milan Kerbr. V 50. minutě uzavřel skóre na 0:2, když první branku Slovácka vstřelil Jiří Valenta v 35. minutě. Poslední výhra přišla 17. února 2018 na stadionu ve Vítkovicích. Duel dvou sestupem ohrožených týmů vyhrálo překvapivě Slovácko 2:1. Branky vstřelili Hofmann a Zajíc.
  • V tomto vítkovickém zápase vstřelil stoper Stanislav Hofmann svůj třetí gól do sítě Baníku ve třech po sobě jdoucích duelech. Dvakrát se radoval z výhry  a jen jen jeho první gól v 82. minutě přinesl snížení konečného stavu.
  • V období od 2. října 2010 do 17. listopadu 2012 Slovácko neinkasovalo s Baníkem celkem 356 minut. Tuto sérii zrušil v 69. minutě domácí hráč Majtán. Naopak negativní nejdelší série Slovácka v neskórování do sítě Baníku dělá 268 minut z období 21. 8. 2006 až 10. 4. 2010.
  • V posledních třinácti ligových duelech se Slovácku dařilo a vždy si připsalo proti Baníku aspoň jeden vstřelený gól. Naopak Baník se ve stejném období střelecky hledal a branky vstřelil jen v osmi zápasech, kdy mu tyto góly vynesly tři výhry a jednu plichtu. Bilance posledních třinácti duelů je pro Slovácko vysoce aktivní: 9 – 1 – 3, poměr branek 23:13.
  • Baník v období 9. 8. 2003 až 23. 4. 2011 ani jednou se Slováckem neprohrál. Bilance těchto devíti duelů, pro Slovácko černého období, byla 0-3-6  6:14. Naopak posledních jedenácti ligových duelů Slovácku vyšlo, prohrálo s Baníkem jen třikrát.
  • 10. dubna 2010 vstřelil Martin Kuncl již ve 2. minutě branku, která je třetí nejrychleji vstřelenou brankou v prvoligové historii Slovácka. Přesto nestačila na bodový zisk, protože Slovácko nakonec prohrálo na Bazalech 2:3.
  • Ve vzájemných duelech byli čtyři hráči Slovácka vyloučeni, byli to Rada, Švejnoha, Košút a Volešák. Jenže Ladislavu Volešákovi se to podařilo hned dvakrát. V obou případech to bylo v rozmezí 76. – 79. minuty. V posledních čtyřech domácích duelech (jaro 2012 až podzim 2014) se odehrály tři vyloučení, dvakrát Volešáka a naposledy Rady.
  • Návštěva 18 020 diváků v zápase odehraného 3. března 2004 v Ostravě je historicky nejvyšší počet diváků, který kdy shlédl zápas Slovácka v 1. lize.
  • Ještě jednou duel z března 2004. V tomto zápase padlo osm branek, což se nikdy předtím a ani potom, v zápase Slovácka nestalo. Je zajímavé, že na jaře 2004 odehrál tehdejší Synot další dva duely, kde padlo větší množství branek a to po šesti v Liberci 3:3 a doma se Slavií 4:2, takže celkem úrodné období.
  • Slovácko vstřelilo Baníku 40 branek, 21 v prvním poločase a 19 ve druhé půli. Nejvíc jich bylo vstřeleno v první třetině druhého poločasu (46-60. minutě) a to celkem 9 branek. Naopak Slovácko obdrželo celkem 44 branek od hráčů Baníku, V první půlce zápasu 19 a po přestávce 25. V jednotlivých třetinách poločasů se nejvíc tahal míč ze sítě Slovácka v časovém úseku  76-90. minuta, kdy obdrželo 12 branek. Z toho v poslední minutě a v nastaveném čase téměř polovinu (pět gólů).
  • Slovácký stoper Stanislav Hofmann rád vzpomíná na duely proti slezskému Baníku. Do začátku sezony 2018/19 měl na svém střeleckém účtu tři ligové branky a všechny vstřelil do sítě ostravského Baníku. První gól vstřelil v Ostravě v dubnu 2016 a svou brankou z 82. minuty jen upravil prohru na konečných 1:2. Druhá branka padla v srpnu 2017 na domácím hřišti, když těsně před přestávkou zvýšil průběžný stav na 4:2. Třetí branku vsítil v 33. minutě a otevřel skóre na vítkovickém stadionu v únoru 2018. Slovácko nakonec odjelo se třemi body za výhru 2:1.
  • Milan Baroš se dokázal střelecky prosadit i téměř po šestnácti letech od své první branky do sítě Slovácka. Ta padla 30. září 2001 na staroměstském Širůchu. Baroš zakončil demolici tehdejšího Synotu (0:4). Svou druhou branku v dresu Baníku vstřelil až 12. srpna 2017 a opět na hřišti Slovácka, tentokráte v Uherském Hradišti. V 37. minutě proměnil penaltu a snížil na průběžných 3:2. Jenže Slovácko přidalo další dvě branky a vyhrálo 5:2.
  • Žádnému hráči se nepodařilo ve 29 zápasech zaznamenat hattrick. Ovšem hned několik hráčů dokázalo vsítit dvě branky. Za Slovácko to to byli: Polák, Ivana, Došek, Diviš a Havlík. Za Baník se to podařilo: Zd. Pospěchovi, Drozdovi a Hrubému.

PAMÁTNÝ DUEL:

Baník Ostrava - 1. FC Synot 6:2 (2:1)
odehraný 3. března 2004 na Bazalech v Ostravě

Duel hraný až napodruhé, díky sněhové nadílce, která zápas v původním termínu odložila. Zápas se hrál v báječné atmosféře vyprodaného stadionu, kde zdárně sekundovalo přes šest stovek slováckých fanoušků. Utkání na těžkém terénu zvládl lépe domácí lídr ligového pelotonu. Baník vstřelil úvodní branku v 11. minutě. Z poloviny hřiště běžel na hostující branku osamocený Mario Lička, brankář Drobisz jeho střelu stačil vyrazit na levou tyč, ale k míči se jako první dostal Pospěch a dorazil ho do sítě. Za další tři minuty zahrávala Ostrava dva rohové kopy po sobě. První Heinzovu hlavičku ještě Rajnoch hlavou vyrazil z branky, ale při druhém pokusu Synot špatně rozehrál a Drozd střelou po zemi zvýšil na 2:0. V 38. Minutě první střela Synotu na branku Baníku znamenala snížení. Po Burešově centru se k odraženému míči dostal Meduna a pod padajícím brankářem Laštůvkou poslal míč přízemní střelou do sítě. Ve druhé půli v 65. minutě útočník Matušovič převzal míč, který vykopl domácí gólman Laštůvka. Vletěl do pokutového území, obhodil si brankáře Drobisze a poslal míč do prázdné branky. Další branku domácích přidal Baník v 74. minutě. Do pokutového území pronikl s míčem Čížek, nahrál volnému Heinzovi, který do lehce doklepl do prázdné branky a zvýšil na 4:1. Synot snížil v 86. minutě náhradníkem Stajičem, když doklepl míč do prázdné branky. Jenže to nebyl konec brankovým hodům. V poslední minutě řádné hrací doby Čížek poslal před branku Drobisze parádní centr, který Drozd po zemi usměrnil k levé tyči a zvýšil už na 5:2. Ve druhé nastavené minutě už diváci děkovali domácím hráčům za vysokou výhru, když utekl Pospěch po pravé straně a nádherným obloučkem přehodil brankáře Drobisze. Hned po výkopu rozhodčí Pučet utkání ukončil. Na dlouho to byla nejvyšší prohra Slovácka v ligové soutěži, kterou překonala až pozdější prohra 0:7 v Brně na podzim 2010.
Branky: 11. a 90+2. Pospěch, 14. a 90. Drozd, 65. Matušovič, 74. Heinz – 38. Meduna, 86.Stajič
Počet diváků: 18 020
Žluté karty: Rajnoch
Rozhodčí: Puček – Talpa, Filgas
Sestava Synotu: Drobisz - Kostka, Rajnoch, Palínek, Bureš - Abraham, Ivana (72. Petržela), Polách, Čoupek - Meduna (72. Nezmar), Malár (77. Stajič). Trenér: Karel Jarolím.
Sestava Baníku: Laštůvka – Pospěch, Bolf, Best, Drozd – Látal, Bystroň (88. Magera), M. Lička (79. Slončík), Čížek - Heinz, Matušovič (83. Žůrek). Trenér: František Komňacký.