Statistiky a zajímavosti zápasů s Brnem

sobota, 12. 3. 2016 08:17

Již dnes od 17:00 hod čeká fotbalový stadion v Uherském Hradišti moravská bitva mezi Slováckem a Zbrojovkou Brno. Pojďme si připomenout statistiky a zajímavosti tohoto duelu.

CELKOVÁ LIGOVÁ BILANCE SLOVÁCKO – ZBROJOVKA BRNO 2000 - 2016
Celková bilance: 25 zápasů 7 - 6 - 12, 24 : 34
Domácí statistika: 12 zápasů 3 - 4 - 5, 14 : 14
Venkovní statistika: 13 zápasů 4 - 2 - 7, 10 : 20
Nejčastější výsledky: 1:0 a 2:0 (5x), 0:0 (4x), 2:1 (3x)
Nejvíc branek za Slovácko: 3 – Diviš, Došek a Kowalík, 2 - Malár
Nejvíc branek za Brno: 5 - Libor Došek, 4 - Pacanda, 3 - Tomáš Došek
Největší návštěva na Slovácku: 6.152 - 28. července 2012 (1. liga, 0:1)
Největší návštěva v Brně: 6.700 - 6. května 2001 (1. liga, 2:0)

Zajímavosti:

• Celkem čtrnáct ligových zápasů v řadě v období od 21. října 2001 do 1. června 2013 nedokázalo Slovácko porazit Brno. K tomu je možné připočítat i další dva zápasy v Českém poháru, kdy v obou případech Slovácko doma jen remizovalo. Až přišel zápas v Brně, poslední kolo ročníku 2012-13 a Slovácko na Srbské vyhrálo 3:1 a konečně tak Brno porazilo. Netrvalo to dlouho a za další tři měsíce si Slovácko připsalo další výhru v Brně, tentokrát 2:0, třetí korálek výher přidalo na jaře, když doma deklasovalo Zbrojovku 5:0. Poslední výhra se zrodila v listopadovém Brně roku 2014, kdy tři slovácké body, zařídil Došek. Jednalo se tak o sérii čtyř výher nad Brnem, z toho hned tři v Brně. Slovácko, vyhrálo oba vzájemné zápasy, ve své první prvoligové sezóně 2000-01. V dalších sedmnácti se mu to podařilo jen jednou, až se negativní bilance zlomila zápasem posledního kola v ročníku 2012-13.
  • V zápase 8. května 2015 vstřelil Pavel Zavadil v 79. minutě branku a srovnal na konečných 1:1. Navíc to byla první branka Brna do sítě Slovácka, po rekordních 378 minutách. Zavadil tak navázal na svou branku z 61. minuty brněnského duelu, kterou vstřelil 1. června 2013 z přímého kopu. Tato branka již jen korigovala stav na 1:3 ve prospěch Slovácka. Naopak negativní šňůru osmi a půl ligových zápasů bez vstřelené branky drželo Slovácko až do 1. června 2013, když v 54. minutě utkání Martin Kuncl, bývalý hráč Zbrojovky, dokázal vstřelit branku. Tato neslavná série trvala celkem 841 minut.
  • Předchozí brněnská série bez vstřelené branky do sítě Slovácka byla z období od 1. října 2005 do 19. dubna 2007, kdy Brno čekalo 250 minut na svůj střelecký úspěch. Ten zaznamenal Luděk Zelenka z penalty, a protože to byla jediná branka zápasu, Brno bralo tři body.
  • Poslední domácí vítězství nad brněnským sokem se zrodilo 22. března 2014 a bylo to rekordní výhra 5:0. Před tímto zápasem se poslední domácí výhra zrodila ještě na staroměstském Širůchu 15. září 2002, Slovácko tehdy vyhrálo 3:2. Poté následovalo sedm domácích ligových a dvě pohárové utkání, které nedokázalo Slovácko dovést do vítězného konce.
  • Libor Došek dokázal v dresu Brna vstřelit Slovácku celkem pět branek. Byl to on, kdo jako první vstřelil v 49. minutě duelu hraného na Širůchu 29. října 2000, první branku vzájemných duelů. Přesto si Brno body neodvezlo, protože domácí Synot odpověděl brankami Kowalíka a Malára. Libor Došek byl také úspěšným střelcem v dresu Slovácka a to třikrát. V červnu 2013 zvyšoval na 3:1, stalo se tak v 79. minutě zápasu na Srbské. Úspěšný byl i v listopadu 2014, když jeho pohotová střela ze 75. minuty rozhodla o výsledku. Třetí branku přidal v květnu 2015, když proměnil penaltu. Přesto Slovácko jen remizovalo 1:1.
  • Ještě jednou Libor Došek. Za Zbrojovku Brno vstřelil celkem 29 prvoligových gólů. Za Slovácko přidal dalších 51 branek, čímž se stal historicky nejlepším střelcem slováckého klubu. V české lize se ještě radoval v dresu Blšan, Sparty, Liberce a Teplic. Dohromady tak vstřelil v 1. české lize již 124 branek. Navíc dal i tři ligové branky v dresu řeckého klubu Škoda Xhanthi, takže v Klubu ligových kanonýrů má připsaných 117 branek. V současné době je na 30. místě v historické tabulce nejlepších ligových střelců.
  • V obou duelech sezóny 2012-13 vedli mužstva dohromady čtyři trenéři. Za Slovácko v 1. kole Soukup a ve 30. kole jeho nástupce Habanec. Naopak u Brna byl nejprve na lavičce v Uh. Hradišti Čuhel a poslední duel vedl Grmela.
  • Jediným hráčem, který dokázal ve vzájemných duelech vstřelit tři branky, byl Jaroslav Diviš. Hattrick se mu podařil ve druhém poločase zápasu Slovácko-Brno 5:0 v sezóně 2013-14.
  • Oba dva duely v roce 2015 řídil rozhodčí Petr Ardeleánu.

Památný duel:
Brno - Slovácko 7:0 (4:0)
odehraný 24. října 2010 v Brně na Srbské

Sedmé Slovácko přijelo pro body k poslednímu Brnu, ale nakonec to byl největší debakl v historii klubu, který řídil rozhodčí Jílek. Již ve 32. minutě bylo hotovo, když Brno vedlo po dvou proměněných sporných penaltách Michálka a krásné střely Rýdela 3:0. Navíc přišlo o vyloučeného brankaře Filipka. Kalabiška nedlouho poté přidal čtvrtou branku. Po přestávce, totálně rozklíženému mužstvu, přidali domácí na cestu ještě tři branky. O dvě se postarali dva bývalí hráči Slovácka Střeštík a Polách a tečku ve skóre stanovil mladý Šamánek.

Branky: 10. a 32. Michálek (obě penalta), 27. Rýdel, 34. Kalabiška, 56. Střeštík, 65. Polách, 83. Šamánek
Žluté karty: Husár, Střeštík, Kalabiška - Kuncl, Mezlík, V. Valenta, Ondřejka
Vyloučení: 29. Filipko
Rozhodčí: Jílek - Večeřa, Santarius ml.
Počet diváků: 2.245
Sestava Brna: Lejsal - Hamouz, Trousil, Hudec, Husár - Michálek, Dostálek (60. Simerský), Polák (74. Šamánek), Rýdel, Střeštík (62. Hodek) - Kalabiška. Trenér: Večeřa.
Sestava Slovácka: Filipko - Kuncl, Mezlík, Košút (70. V. Valenta), Kubáň - Hlúpik, J. Valenta (31. Fryšták), Volešák, Reinberk - Švancara, Ondřejka (61. Fujerik). Trenér: Soukup.