Statistiky a zajímavosti zápasů se Slavií

neděle, 24. 2. 2019 10:58

V pondělí čeká Slovácko utkání na půdě vedoucího týmu ligy. Slavia sice v posledním ligovém kole prohrála na půdě Plzně 0:2, nicméně v týdnu si spravila chuť, když po výhře 4:1 v Genku postoupila do osmifinále Evropské ligy.

CELKOVÁ BILANCE SLOVÁCKA - SLAVIA PRAHA 2000 – 2019

Celková bilance: 33 zápasů 9 - 9 - 15  31: 43
Domácí statistika: 17 zápasů  6 - 4 - 7   23 : 22
Venkovní statistika: 16 zápasů  3 - 5 - 8   8 : 21
Nejčastější výsledky: 0:0 (7x), 2:0 a 3:1(6x), 3:0 (5x), 1:0 (4x)
Nejvíc branek za Slovácko: 3 - Volešák , 2 - Blaha, Činčala, Došek, Meduna, Ondřejka, Ordoš a Trávník
Nejvíc branek za Slavii: 4 – Škoda, 3 – Piták, 2 – Barák, Janda, Zmrhal
Největší návštěva na Slovácku: 6.951 - 24. září 2010 (Slovácko - Slavia 3:0)
Největší návštěva v Praze: 13.118 - 29. dubna 2018 (Slavia – Slovácko 0:0)

ZAJÍMAVOSTI:

• Slavia Praha byla prvním soupeřem Slovácka v 1. lize v ročníku 2000/01, na Širůchu ve Starém Městě skončilo utkání 1:1, když se o obě branky postarali hráči tehdejšího Synotu Blaha a Němčický (vlastní) v úvodní desetiminutovce.
  • V historii Slovácko se Slavií devětkrát remizovalo, z toho sedmkrát utkání skončilo výsledkem 0:0. Je to nejčastější výsledek vzájemných duelů.
  • Do 30. 5. 2015 Slovácko vstřelilo v Praze ve dvanácti zápasech pouhé čtyři branky (Blaha, Kordula a Trousil). Blahova a Kordulova branka znamenala tři body za dvě výhry 1:0. V prvním případě se tak stalo na Strahově 23. 9. 2001 a druhý zápas se hrál 22. 4. 2012 v novém Edenu. Pak přišel květen 2015 a v jediném zápase dokázali hráči FCS vstřelit hned tři branky. Podělili se o ně Došek, Trávník a Valenta.
  • Ve vzájemných zápasech bylo v Praze vyloučeno celkem kvarteto hráčů Slovácka, naposledy se před obličejem začervenalo Filipu Hlúpikovi 18. dubna 2011 v 87. minutě, kdy dostal druhou žlutou kartu a musel opustit hřiště. Dalšími hříšníky byli Šumulikovski, Polách a Palinek. Na straně Slavie se červenalo třikrát a vždy šlo o přímé udělení červené karty. Tu viděli hráči Gedeon, Kozáčik a Dosoudil.
  • Slovácko sehrálo se Slavií také tři zápasy v Českém poháru. V osmifinále 2000/01 prohrálo na Strahově v zajímavém utkání 3:5, když ještě v 81. minutě byl stav 3:3. Naopak v semifinále 2008/09 dokázalo druholigové Slovácko Slavii dvakrát porazit (1:0 a 2:1) a postoupilo do finále.
  • V období jaro 2005 až jaro 2010 nedokázalo Slovácko vstřelit Slavii ligovou branku dlouhých 470 minut. Střeleckou nemohoucnost protrhl až Lukáš Fujerik v 15. minutě domácího duelu hraného 22. března 2010, kdy Slovácko nakonec zvítězilo 3:1, ač prohrávalo brankou Trappa z 8. minuty. V loňském roce Slovácko zastavilo sérii nevstřelené branky na hodnotě 460, když Daníček proměnil penaltu v 82. minutě.
  • V posledních sedmi duelech Slovácko nevyhrálo a připsalo si jediný nerozhodný výsledek 0:0. Vstřelilo pouhé dvě branky Divišem a Daníčkem. Naopak Slavia dokázala skórovat 16x a nejvíce branek dosáhl Škoda (3) a Barák se Zmrhalem (2).
  • Slovácko dokázalo nejdéle udržet čisté konto v zápasech se Slavií v období od 6. 11. 2005 do 31. 8. 2009, kdy tato série neprůstřelnosti trvala celkem 356 minut.
  • V květnu 2014 remizovalo Slovácko v Praze 1:1. Byl to po devíti zápasech v řadě, první nerozhodný výsledek od posledního nerozhodného výsledku z 15. dubna 2007 v Uherském Hradišti. Od té doby skončila utkání výhrou jednoho, nebo druhého týmu.
  • V posledních deseti zápasech odehraných v Uherském Hradišti, se v sedmi případech vítězící mužstvo radovalo ze tří vstřelených branek. Čtyřikrát to bylo domácí Slovácko (třikrát vyhrálo 3:0 a jednou 3:1) a třikrát zvítězila Slavia (dvakrát 1:3 a jednou 0:3). Ve třech duelech, hraných v červenci 2014, listopadu 2015 a dubnu 2017, stačily Slavii na výhru v Uherském Hradišti vždy dvě branky. V současné době čeká Slovácko již pět zápasů na bodový úspěch v domácím zápase.
  • V duelu hraného 8. května 2016 prohrálo Slovácko 1:5, což je největší prohra ve vzájemných zápasech. V předchozích 13 pražských zápasech obdrželo Slovácko 15 branek a v tomto květnovém zápase celou třetinu tohoto počtu.
  • V 32 zápasech bylo uděleno 124 žlutých karet. Slovácko obdrželo 70 a Slavia 54. Nejtrestanějším hráčem je slovácký Šumulikoski s 5 kartami (+ jedna červená) a na straně pražského týmu jsou tři hráči, kteří viděli tři napomínání. Byli to Gedeon (+ jedna červená), Lukáš Jarolím a Janda.
  • Pouze v jednom zápase vyšlo Slovácko bez karetního napomínání. Stalo se tak 5.10.2012, když porazilo Slavii 3:0. Naopak podobná statistika, se Slavii podařila ve čtyřech utkáních. V letech 2015 – 2016 to byly tři duely v jedné řadě.
  • Slovácký středopolař Tomáš Polách viděl celkem čtyři žluté karty, čímž je po Šumulikoski druhým nejtrestanějším hráčem. Ve třech po sobě jdoucích zápasech (1.11.2003 až 2.10.2004) obdržel tři žluté a návdavkem ještě i jednu červenou.
  • Jan Trousil obdržel celkem tři žluté karty. První viděl 27.11.2000 a druhou až za dalších 11 let a pět měsíců – 22. 4. 2012! Na straně Slavie má 9 let a jeden měsíc dlouhou pauzu Karel Piták. První žlutou viděl 22. 4. 2006 a druhou obdržel 30. 5. 2015.
  • Petr Švancara hrál za obě mužstva a žlutou kartu obdržel v dresu Slavie 27.11.2000, na tu další v dresu Slovácka musel počkat téměř 10 let, protože mu ji udělil rozhodčí Adam 24.9.2010. Ještě jeden hráč obdržel žlutou kartu v obou dresech, tímto hráčem byl Aleš Urbánek.
  • Když už jsme u rozhodčích. Tyto zápasy rozhodovalo 26 rozhodčích. Až v 18. vzájemném duelu pískal rozhodčí, který předtím odřídil aspoň jeden zápas. Byl to sudí Adam, který v sezóně 2010/11 rozhodoval oba duely. Hned v další sezóně pískal oba souboje Královec. Ten si v ročníku 2016/17 přidal i třetí duel a je tak nejčastěji obsazovaným rozhodčím. Dvakrát pískal Nenadál, Kovařík, Julínek a Zelinka.
  • Karel Jarolím trénoval oba kluby. Na lavičce Slovácka seděl 3x s bilancí 1-1-1 6:2. Slavii vedl k osmi duelům a z těchto má bilanci 2-4-2 6:6. Všech pět nerozhodných výsledků, které se pod jeho trenérským dohledem zrodily, měli stejný poměr 0:0!
  • V duelech se Slavií bylo nařízeno pouze pět penalt a všechny na stadionu v Uherském Hradišti. Tyto penalty přinesly Slovácku třikrát a Slavii jednou výhru 3:0, pouze poslední penalta korigovala stav na konečných 1:3 pro Slavii. Pěti úspěšnými střelci byli: Švancara, Volešák, Kerbr a Daníček za Slovácko. Za hosty to byl Škoda. Dvě penatly nařídil rozhodčí Zelinka, po jedné Adam, Julínek a Kovařík.

PAMÁTNÝ DUEL:

Slovácko - Slavia 3:0 (1:0), odehraný 24. září 2010 v Uherském Hradišti
Před zápasem 10. kola se domácí Slovácko vyhouplo po výhře v Příbrami na skvělou 5. příčku a na utkání, které bylo v TV, přišlo sedm tisíc fanoušků. Do vedení se dostalo Slovácko již ve 13. minutě, kdy rozhodčí Adam přísně potrestal penaltou dotyk míče a Koubského ruky, kterou jistě proměnil kanonýr Švancara. Do poločasu se stav i přes šance před oběma brankami nezměnil. Po sérii neproměněných šancí v poslední půlhodině se nakonec prosadil v 79. minutě ex-slavista Volešák, který byl včas u tyče po přesném centru Fujerika. Závěrečnou branku vsítil v 89. minutě Szmek, který byl v tu chvíli minutu na hřišti. Protáhl se mezi obránci a nedal Vaniakovi žádnou šanci - 3:0!
Branky: 13. Švancara (penalta), 79. Volešák, 89. Szmek
Žluté karty: Švancara – Jarolím, Vomáčka
Rozhodčí: Adam – Pospíšil, Szarowski
Diváci: 6 951

Sestava Slovácka: Filipko - Kuncl, Mezlík, Košút, Reinberk - Fujerik (84. Kubáň),  Kordula, Volešák, J. Valenta - Švancara (88. Szmek), Nestoroski (59. Ondřejka). Trenér: Soukup.

Sestava Slavie: Vaniak – Čelůstka, Koubský, Vomáčka, Hubáček – Janda (70. Belaid), Jarolím (77. Requed), Dembélé (66. Jaroslav Černý), Kisel, Milan Černý - Vyhnal. Trenér: Jarolím.