Statistiky a zajímavosti zápasů se Zlínem

pátek, 6. 11. 2015 08:35

Již zítra úderem 17:00 hod.  se na fotbalovém stadionu ve Zlíně odehraje krajské ligové derby mezi Zlínem a Slováckem.

Na ligové střetnutí čekali fanoušci dlouhých osm let a tomu odpovídá i zájem o utkání.

V ligových zápasech Slovácko dokázalo zvítězit pouze jednou a to navíc v sezoně 2006/2007, která pro Slovácko znamenala sestup z nejvyšší soutěže. Časy se však mění a minulý rok v pohárovém zápase Slovácko zvítězilo na půdě druholigového Zlína vysoko 4:0 a mužstvo trenéra Svatopluka Habance tak má na co navazovat.

Statistika vzájemných prvoligových utkání mezi Slováckem a Zlínem
1. LIGA:
Celková bilance: 10 zápasů  4 - 2 - 4   11 : 12
Domácí statistika: 5 zápasů  3 - 2 - 0    8 : 2
Venkovní statistika: 5 zápasů  1 - 0 - 4   3 : 10
Nejčastější výsledky: 3:1 (3x), 2:0 a 0:0 (2x)
Nejvíc branek za Slovácko: 4 – Ivana, 3 - Kowalík
Nejvíc branek za Zlín:  3 – Švach
Největší návštěva na Slovácku: 5.335 - 2. prosince 2006 (1. liga, 0:0)
Největší návštěva ve Zlíně: 5.420 - 4. května 2003 (1. liga, 0:3)

Zajímavosti:

• Nejdelší úsek, kdy Slovácko neinkasovalo branku bylo v délce 146 minut a to v období od srpna 2005 do července 2006. V současné době drží Slovácko neprůstřelnost 132 minut, takže pokud vydrží bez inkasované branky aspoň první čtvrthodinu sobotního duelu, pak si vylepší svůj rekord.
  • Naopak bez vstřelené branky do sítě Zlína bylo mužstvo Slovácka celkem 310 minut. Od třetí branky Kowalíka v 64. minutě 20. října 2002 se trefil až Pospěch v 14. minutě utkání, hraného 30. října, tentokráte roku 2004.
  • K derby nastoupilo celkem 94 hráčů. Na straně Slovácka 56 a za Zlín 44 hráčů. Že ty počty nesedí? Šest hráčů totiž nastoupilo v derby v obou dresech. Byli to Činčala, Lička, Lukaštík, Malár,  Šmahaj a Zbožínek. Unikátem je Václav Činčala, který jako jediný hráč nastoupil ve všech deseti ligových derby a navíc vždy v základní sestavě. Odehrál deset utkání a na hřišti pobyl celkem 816 minut. V dresu Zlína se mu podařilo vstřelit jednu branku.
  • Činčala je s odehranými 816 minutami rekordmanem těchto derby, žádný jiný hráč neodehrál větší porci minut. Ve Slovácku vede derby brankař Petr Drobisz s 630 minutami, druhý je Jan Palinek s 625 minutami a třetí Vladimír Malár s 608 minutami. Tento hráč jako jediný zasáhl v derby na obou stranách v jediné sezoně. Stalo se tak v sezoně 2004/05, když na podzim 2004 odehrál derby v dresu Zlína a na jaře 2005 už v barvách Slovácka. Celkem tedy odehrál 698 minut, což ho řadí na čtvrté místo za Činčalu (816), Švacha (810) a Vidličku (703).
  • K devíti zápasům nastoupili za Zlín Švach a Červenka. Za Slovácko má nejvíce startů Drobisz, Palinek, Malár a Ivana, kteří odehráli sedm utkání. Drobisz nastoupil k prvnímu i poslednímu derby, na opačné straně se to podařilo hned čtyřem hráčům. Byli to Červenka, Lukaštík, Švach a Vidlička.
  • Derby řídilo osm rozhodčích. Pouze Helebrant a Dvořáček rozhodovali dvakrát. V těchto deseti duelech byl vyloučen jediný hráč a to Lukaštík v dresu Zlína, stalo se tak v domácím zápase 28.07.2006, když Zlín prohrál se Slováckem 1:2. Bylo to první a zároveň poslední vítězství Slovácka na půdě soupeře v sezoně, kterou zakončilo sestupem do 2. ligy.
  • V deseti zápasech bylo vystřeleno 103x na branku (53x se trefilo Slovácko a 50x Zlín). Takže každá pátá střela v derby skončí gólem. Střellba mimo tyče byla opět lepší pro Slovácko, a to v poměru 60:37. Rohových kopů se zahrávalo 95, opět bylo aktivnější Slovácko (58:37).
  • Derby navštívilo celkem 38 436 diváků, domácí průměr na zápasech odehraných ve Starém Městě, nebo v  Uh. Hradišti byl 3 907 fanoušků. Ve Zlíně pak jen o něco menší průměr, 3 780 návštěvníků.
  • V úvodním derby odehraném na staroměstském Širůchu se zrodilo vítězství tehdejšího Synotu v poměru 3:1. Hattrickem se blýsknul Jirka Kowalík a v závěru zápasu se trefil i zlínský Zemánek. Byl to jeho jediný start v derby a přitom vstřelil branku. Podobný počin, kdy někdo nastoupil k jedinému derby a přesto skóroval, se podařil ještě na straně Slovácka Czinegemu a Pospěchovi. Na druhé straně to kromě zmiňovaného Zemánka dokázal Babnič a Nehoda.
  • Slovácko v domácích zápasech nikdy neprohrálo, pouze dvakrát  remízovalo 0:0. Ovšem jeden z těchto nerozhodných výsledků se zrodil na neutrálním hřišti v Drnovicích 23. srpna 2003. Slovácko nemohlo odehrát tehdejší úvod ligy na domácím hřišti, protože nový stadion se teprve dokončoval a svaz nesmyslně trval na tom, že start do ročníku 2003/04 se musí hrát na schválených stadionech (Brno, Drnovice). Ale i tak se tato sezona skončila nejlepším umístěním v dějinách klubu, když po posledním kole figurovalo mužstvo na skvělém pátém místě.
  • Celkem bylo uděleno 40 žlutých karet a to na straně Slovácka 21x a zlínští hráči obdrželi 19x žlutou kartu. Největšími slováckými hříšníky byli Kúdela, Palinek a Rajnoch se dvěma kartami a u Ševců pak 3x Janíček a dvě karty obdrželi Lukaštík, Vidlička a Vrtělka,
  • Nejdelší sérii odehraných zápasů v derby mají Palinek a Ivana v sedmi duelech bez přerušení a na druhé straně pak Dobeš s Vrtělkou, kteří nastoupili taky k sedmi derby zápasům v jedné řadě. Z těchto čtyř hráčů jen Jan Palinek, vždy figuroval v základní sestavě.