Statistiky a zajímavosti zápasů se Zlínem

sobota, 30. 4. 2016 09:49

Již dnes úderem 15:00 hod. vypukne na fotbalovém stadionu v Uherském Hradišti krajské derby mezi Slováckem a Zlínem.

Statistika vzájemných prvoligových utkání mezi Slováckem a Zlínem

1. LIGA:
Celková bilance: 11 zápasů 4 - 2 - 5 12 : 14
Domácí statistika: 5 zápasů 3 - 2 - 0 8 : 2
Venkovní statistika: 6 zápasů 1 - 0 - 5 4 : 12
Nejčastější výsledky: 3:1 (3x), 2:0, 2:1 a 0:0 (2x)
Nejvíc branek za Slovácko: 4 – Ivana, 3 - Kowalík
Nejvíc branek za Zlín: 3 – Švach
Největší návštěva na Slovácku: 5.335 - 2. prosince 2006 (1. liga, 0:0)
Největší návštěva ve Zlíně: 5.800 - 7. listopadu 2015 (1. liga, 1:2)

Zajímavosti:

• Nejdelší úsek, kdy Slovácko neinkasovalo branku, byl v délce 165 minut a to v období od 27. července 2006 do 7. listopadu 2015. Neprůstřelnost ukončil v 33. minutě zlínský Poznar.
  • Naopak bez vstřelené branky do sítě Zlína bylo mužstvo Slovácka celkem 310 minut. Od třetí branky Kowalíka v 64. minutě 20. října 2002 se trefil až Pospěch v 14. minutě utkání, hraného 30. října, tentokráte roku 2004.
  • K listopadovému zápasu nastoupilo do zápasů po čtrnácti hráčích na každé straně. Pro třináct z obou klubů to byla premiéra v derby. Jen zlínský Tomáš Janíček si zopakoval derby po 9 letech a slovácký Veliče Šumulikoski dokonce po 12 letech!
  • K derby nastoupilo celkem 120 hráčů. Na straně Slovácka 69 a za Zlín 57 hráčů. Že ty počty nesedí? Šest hráčů totiž nastoupilo v derby v obou dresech. Byli to Činčala, Lička, Lukaštík, Malár, Šmahaj a Zbožínek. Unikátem byk do sezony 2015/16 Václav Činčala, který jako jediný hráč nastoupil ve všech předchozích deseti ligových derby a navíc vždy v základní sestavě. Odehrál 10 utkání a na hřišti pobyl celkem 816 minut. V dresu Zlína se mu podařilo vstřelit jednu branku.
  • Činčala je s odehranými 816 minutami rekordmanem těchto derby, žádný jiný hráč neodehrál větší porci minut. Ve Slovácku vede derby brankař Petr Drobisz s 630 minutami, druhý je Jan Palinek s 625 minutami a třetí Vladimír Malár s 608 minutami. Tento hráč jako jediný zasáhl v derby na obou stranách v jediné sezoně. Stalo se tak v sezoně 2004/05, když na podzim 2004 odehrál derby v dresu Zlína a na jaře 2005 už v barvách Slovácka. Celkem tedy odehrál 698 minut, což ho řadí na čtvrté místo za Činčalu (816), Švacha (810) a Vidličku (703).
  • K devíti zápasům nastoupili za Zlín Švach a Červenka. Za Slovácko má nejvíce startů Drobisz, Palinek, Malár a Ivana, kteří odehráli sedm utkání. Drobisz nastoupil k prvnímu i poslednímu derby, na opačné straně se to podařilo hned čtyřem hráčům. Byli to Červenka, Lukaštík, Švach a Vidlička.
  • Derby řídilo devět rozhodčích. Pouze Helebrant a Dvořáček rozhodovali dvakrát. V těchto deseti duelech byl vyloučen jediný hráč a to Lukaštík v dresu Zlína, stalo se tak v domácím zápase 28.07.2006, když Zlín prohrál se Slováckem 1:2. Bylo to první a zároveň poslední vítězství Slovácka na půdě soupeře v sezoně, kterou zakončilo sestupem do 2. ligy.
  • V jedenácti zápasech bylo vystřeleno 114x na branku (56x se trefilo Slovácko a 58x Zlín). Takže každá 4,38 střela v derby skončí gólem. Střelecké pokusy mimo tyče jsou historicky lepší pro Slovácko, a to v poměru 63:43. Rohových kopů se doposud zahrávalo rovných 100, opět bylo aktivnější Slovácko (60:40).
  • Derby navštívilo celkem 44 236 diváků, domácí průměr na zápasech odehraných ve Starém Městě, nebo v Uh. Hradišti byl 3 907 fanoušků. Ve Zlíně pak jen o něco lepší průměr, 4 117 návštěvníků.
  • V úvodním derby odehraném na staroměstském Širůchu se zrodilo vítězství tehdejšího Synotu v poměru 3:1. Hattrickem se blýsknul Jirka Kowalík a v závěru zápasu se trefil i zlínský Zemánek. Byl to jeho jediný start v derby a přitom vstřelil branku. Podobný počin, kdy někdo nastoupil k jedinému derby a přesto skóroval, se podařil ještě na straně Slovácka Czinegemu, Pospěchovi a Doškovi. Na druhé straně to kromě zmiňovaného Zemánka dokázal Babnič, Nehoda, Poznar a Vukadinovič.
  • Slovácko v domácích zápasech nikdy neprohrálo, pouze dvakrát remízovalo 0:0. Ovšem jeden z těchto nerozhodných výsledků se zrodil na neutrálním hřišti v Drnovicích 23. srpna 2003. Slovácko nemohlo odehrát tehdejší úvod ligy na domácím hřišti, protože nový stadion se teprve dokončoval a svaz nesmyslně trval na tom, že start do ročníku 2003/04 se musí hrát na schválených stadionech (Brno, Drnovice). Ale i tak se tato sezona skončila nejlepším umístěním v dějinách klubu, když po posledním kole figurovalo mužstvo na skvělém 5. místě.
  • Celkem bylo uděleno 43 žlutých karet a to na straně Slovácka 22x a zlínští hráči obdrželi 21x žlutou kartu. Největšími slováckými hříšníky byli Kúdela, Palinek a Rajnoch se dvěma kartami a u Ševců pak 4x Janíček a dvě karty obdrželi Lukaštík, Vidlička a Vrtělka. Rekordman Janíček obdržel opět žlutou v derby po devíti a půl letech.
  • Nejdelší sérii odehraných zápasů v derby mají Palinek a Ivana v sedmi duelech bez přerušení a na druhé straně pak Dobeš s Vrtělkou, kteří nastoupili taky k sedmi derby zápasům v jedné řadě. Z těchto čtyř hráčů jen Jan Palinek, vždy figuroval v základní sestavě.