Již za pár hodin vypukne na zlínské Letné bitva o krále kraje. Slovácku se proti Zlínu dlouhodobě nedaří a nyní je ta pravá chvíle tuto nepříznivou bilanci změnit...

Statistika vzájemných prvoligových utkání mezi Slováckem a Zlínem
Celková bilance: 13 zápasů  4 - 3 - 6   14 : 18
Domácí statistika: 7 zápasů  3 - 3 - 1    10 : 6
Venkovní statistika: 6 zápasů  1 - 0 - 5   4 : 12
Nejčastější výsledky: 3:1 (4x), 2:0, 2:1 a 0:0 (2x)
Nejvíc branek za Slovácko: 4 – Ivana, 3 - Kowalík
Nejvíc branek za Zlín:  3 – Švach
Největší návštěva na Slovácku: 5.905 - 30. dubna 2016 (1. liga, 1:1)
Největší návštěva ve Zlíně: 5.800 - 7. listopadu 2015 (1. liga, 1:2)

Zajímavosti:

• Nejdelší úsek, kdy Slovácko neinkasovalo branku, byl v délce 165 minut a to v období od 27. července 2006 do 7. listopadu 2015. Neprůstřelnost ukončil v 33. minutě zlínský Poznar.
  • Naopak bez vstřelené branky do sítě Zlína bylo mužstvo Slovácka celkem 310 minut. Od třetí branky Kowalíka v 64. minutě 20. října 2002 se trefil až Pospěch v 14. minutě utkání, hraného 30. října 2004.
  • Do derby po devíti letech, hraného 7. listopadu 2015, nastoupilo do zápasů po čtrnácti hráčích na každé straně. Pro třináct z obou klubů to byla premiéra v derby. Jen zlínský Tomáš Janíček si zopakoval derby po 9 letech a slovácký Veliče Šumulikoski dokonce po 12 letech!
  •  K derby nastoupilo celkem 137 hráčů. Na straně Slovácka 79 a za Zlín 64 hráčů. Že ty počty nesedí? Šest hráčů totiž nastoupilo v derby v obou dresech. Byli to Činčala, Lička, Lukaštík, Malár,  Šmahaj a Zbožínek. Unikátem byl do sezóny 2015/16 Václav Činčala, který jako jediný hráč nastoupil ve všech předchozích deseti ligových derby a navíc vždy v základní sestavě. Odehrál 10 utkání a na hřišti pobyl celkem 816 minut. V dresu Zlína se mu podařilo vstřelit jednu branku.
  • Činčala je s odehranými 816 minutami rekordmanem těchto derby, žádný jiný hráč neodehrál větší porci minut. Ve Slovácku vede derby brankař Petr Drobisz s 630 minutami, druhý je Jan Palinek s 625 minutami a třetí Vladimír Malár s 608 minutami. Tento hráč jako jediný zasáhl v derby na obou stranách v jediné sezóně. Stalo se tak v sezóně 2004/05, když na podzim 2004 odehrál derby v dresu Zlína a na jaře 2005 už v barvách Slovácka. Celkem tedy odehrál 698 minut, což ho řadí na čtvrté místo za Činčalu (816), Švacha (810) a Vidličku (703).
  •  devíti zápasům nastoupili za Zlín Švach a Červenka. Za Slovácko má nejvíce startů Drobisz, Palinek, Malár a Ivana, kteří odehráli sedm utkání. K těmto hráčům se mohou připojit slovácký Šumulikoski a zlínský Janíček, pokud v sobotu nastoupí aspoň na jednu minutu.
  • Derby řídilo devět rozhodčích. Pouze Helebrant, Dvořáček a Proske rozhodovali dvakrát. V těchto třinácti duelech byli  vyloučeni dva hráči a to Lukaštík (28.07.2006, když Zlín doma prohrál se Slováckem 1:2) a po deseti letech Hájek (9.9.2016, když Slovácko prohrálo doma se Zlínem 1:3). Byla to první a zatím i poslední domácí utkání, kdy Slovácko a Zlín prohráli své domácí utkání.
  • Ve třinácti zápasech bylo vystřeleno 136x na branku (68x se trefilo Slovácko a 68x Zlín). Takže každá 4,25 střela v derby skončí gólem. Střelecké pokusy mimo tyče jsou historicky lepší pro Slovácko, a to v poměru 80:58. Rohových kopů se doposud zahrávalo rovných 116, opět bylo aktivnější Slovácko (70:46).
  • Derby navštívilo celkem 56 044 diváků, domácí průměr na zápasech odehraných ve Starém Městě, nebo v  Uh. Hradišti byl 4 478 fanoušků. Ve Zlíně pak jen o něco horší průměr, 4 117 návštěvníků.
  • V úvodním derby odehraném na staroměstském Širůchu se zrodilo vítězství tehdejšího Synotu v poměru 3:1. Hattrickem se blýsknul Jirka Kowalík a v závěru zápasu se trefil i zlínský Zemánek. Byl to jeho jediný start v derby a přitom vstřelil branku. Podobný počin, kdy někdo nastoupil k jedinému derby a přesto skóroval, se podařil ještě na straně Slovácka Czinegemu, Pospěchovi a Doškovi. Na druhé straně to kromě zmiňovaného Zemánka dokázal Babnič, Nehoda, Poznar a Vukadinovič. Zcela mimo je pak zlínský Harb, který ve svém jediném derby dokázal vstřelit dvě branky a to ještě na hřišti v Hradišti.
  • Celkem bylo uděleno 57 žlutých karet a to na straně Slovácka 28x a zlínští hráči obdrželi 29x žlutou kartu. Největšími slováckými hříšníky byli Kúdela, Palinek a Rajnoch se dvěma kartami a u Ševců pak 4x Janíček a dvě karty obdrželi Lukaštík, Vidlička a Vrtělka. Rekordman Janíček obdržel opět žlutou v derby po devíti a půl letech.
  • Nejdelší sérii odehraných zápasů v derby mají Palinek a Ivana v sedmi duelech bez přerušení a na druhé straně pak Dobeš s Vrtělkou, kteří nastoupili taky k sedmi derby zápasům v jedné řadě. Z těchto čtyř hráčů jen Jan Palinek, vždy figuroval v základní sestavě.

POSLEDNÍ DVA VZÁJEMNÉ DUELY
1. FC Slovácko – FC Fastav Zlín 1:3 (1:0)

Odehráno: 9. 9. 2016
Branky: 20. Civič - 57. a 69. Harba, 90.+3 Jordan
Žluté karty: Daníček, Kerbr, Reinberk - Živulič, Hájek, Vukadinovič, Holík a Holý (náhradní brankař)
Vyloučení: Hájek (88.)
Rozhodčí: Proske - Kotík, Boček
Divácí: 5 903
1. FC Slovácko: Heča - Reinberk, Rada, Košút, Šimko - Daníček, Šumulikoski - Diviš, Kerbr (86. Zajíc), Civič (67. Ťok) - Koné (62. Tetteh). Trenér: Levý.
Fastav Zlín: Dostál - Kopečný, Jugas, Hájek, Matejov - Hnaníček, Živulič  - Vukadinovič (78. Pazdera), Harba (76. Jordan), Holík - Diop (86. Janíček). Trenér: Páník.

1. FC Slovácko – FC Fastav Zlín 1:1 (0:0)
Odehráno: 30. 4. 2016
Branky: 60. Koné - 84. Diop