Trénink musí mít zápasovou intenzitu

pátek, 10.04.2020 10:58
Trénink musí mít zápasovou intenzitu
svedik200220.jpg

České profesionální soutěže jsou pozastaveny a hráči trénují zatím pouze individuálně a čekají na uvolnění pravidel, aby mohli začít plnohodnotně trénovat...

Níže si můžete přečíst rozsáhlý rozhovor s trenérem Martinem Svědíkem, který vyšel v časopise fotbal a trénink.

Patří k progresivním trenérům, což potvrdil na několika ligových adresách i u reprezentační dvacítky. Teď Martin Svědík stojí za vzestupem Slovácka, které zimní přestávku přečkalo ve skupině o titul. „Neustále koukám na to, kam se fotbal ubírá,“ říká přemýšlivý kouč .

Jaké jsou základní principy, na kterých stavíte hru?
Velký důraz kladu hlavně na přechodovou fázi. Na rychlé přepínání z obrany do útoku a naopak. V tomhle, ale nejen v tomhle, mě velmi posunul trenér Verner Lička.

V čem nejvíc? 
Posunul mě v teorii. My kluci, kteří jsme hráli fotbal, mnohdy i na ligové úrovni, a pak se z nás stali trenéři, teoretickou stránku někdy podceňujeme. Ale teorie je opravdu moc důležitá. Hlavně u taktických záležitostí.

Čím začínáte, když se chopíte mužstva?
Ještě předtím, než k němu přijdu, si analyzuji, co je tým schopen hrát. Kde by potřeboval doplnit, v čem je třeba přidat s ohledem na způsob hry, který bych chtěl praktikovat. Samozřejmě je to všechno spojené s možnostmi klubu, názory jeho vedení a podobně. Všechno spolu souvisí.

Čili – musíte přesně vyhodnotit situaci. 
Tohle si trenér musí kompletně zanalyzovat, když do klubu jde. Nesmí koukat na to, že jen podepíše smlouvu. Je to ale také hodně o zkušenostech. Když projdete pár kluby, díváte se na tenhle proces jinak. Prostě na to musíte být komplexně připravený. Také si musíme uvědomit, že způsob hry úzce souvisí s tréninkovým procesem.

Jak? 
Co trénujete, tak stejným způsobem pak musíte v zápase i hrát. Nesouvisí to jen s herní stránkou a taktikou, ale i s intenzitou. Já jsem jednoznačně zastáncem toho, že trénink musí mít zápasovou intenzitu! Jestliže byste v zápase chtěl najednou přepnout na vyšší intenzitu, přitom na tréninku nechal hráče hrát v nižším tempu, nepůjde to. Mužstvo musí být už z tréninku navyklé na zápasovou náročnost a na zápasové situace. Ať už jde o presinkové či represinkové situace nebo v útočné fázi o okamžité přepínání po zisku míče. Pohyb bez balonu je dneska ve fotbale nesmírně důležitá věc. Jedná se vlastně o jeden z klíčových faktorů v ofenzivě. Celkově je důležité neustále sledovat trendy a vývoj fotbalu.

Vás to očividně baví. 
Delší dobu spolupracuji s Vernerem Ličkou, vždycky je pro mě skvělé se bavit o tom, kam se fotbal zase posouvá.

A kam se posouvá? 
Je daleko dynamičtější a silovější, než byl ještě před pár roky. Když se podíváme na hru současného Liverpoolu, už to zdaleka není to, co předváděla před šesti lety Barcelona. Liverpool hraje o poznání přímočařejší fotbal. Rychlostní kvalita hráčů je obrovská, stejně jako třeba i technická zdatnost. Nechci tím říct, že chci trénovat a hrát jako Liverpool. Člověk si vždycky musí vyhodnotit, co si z toho může vzít a co si naopak nemůže dovolit. Musíte samozřejmě vycházet z kvality hráčů, které máte k dispozici. Od toho se odvíjí, co si na hřišti můžete dovolit.

Zcela jistě si i v českých týmech můžeme dovolit zahraniční intenzitu. Nebo ne? 
Jednoznačně ano! Co můžou hráči sami ovlivnit, protože je to v jejich možnostech, to po nich chceme. Když sledujeme videosekvence třeba z Ligy mistrů a z jiných zápasů světového fotbalu, vždy nás zajímají věci, které můžeme praktikovat i u nás.

Například?
Třeba intenzitu napadání při presinku, dobré postavení při presinku nebo organizaci útočné fáze. Abychom byli rychle u odražených balonů a mohli okamžitě po ztrátě míče vytvořit na soupeře tlak a snažili se ho získat hned zpátky. Tím vznikají v ofenzivě krásné prostory pro to, abychom ihned přešli do útočné fáze a snažili se zakončit. Nejen rychle, ale i efektivně.

Jak složité je v tuzemsku přinutit hráče pracovat s intenzitou obvyklou v zahraničí? Oni si myslí, že hrají s vysokou intenzitou, ovšem ti, co se dostanou za hranice, záhy zjistí, že to bylo trochu jinak. 
Musíme je přesvědčit. A nejlépe je přesvědčíte výsledky. Zkrátka intenzita z tréninkového procesu musí přejít do zápasu a přinést užitek. Chce to trpělivost a správný výběr hráčů. Těch, kteří jsou ochotni tohle přijmout. Klukům opakuji, že moje náročnost vychází z toho, že je chci někam posunout. Chci posunout tým i je. V momentě, kdy tomu budou věřit, je navedu správným směrem. Pokud mi věřit nebudou, bude velice obtížné, aby do týmu zapadli a tým dosáhl na dobré výsledky. Snažím se jim také říct, kam se fotbal ubírá. Aby viděli, že cesta, kterou se ubíráme, je správná. S hráči musíte neustále komunikovat a mluvit.

A pracovat systematicky. 
Každý trénink mám založený na tom, že musí mít hlavu a patu. Tedy, že musí mít cíl. Jako hráč jsem zažil, že jsme trénovali a vlastně jsme nevěděli, proč dané cvičení děláme. Tohle u mě neexistuje. Všechno na tréninku děláme s určitým cílem. Ať už jde třeba o přepínání z obrany do útoku a naopak, nebo o nácvik presinku. Vždycky hráči musí vědět, co a proč děláme. To je pro mě zásadní. I když jdeme specificky běhat do lesa, tak i to má své opodstatnění. Protože nejde běhat pořád jen s balonem. I v zápase se vám stane, že sprintujete zpátky bez míče. Takže se snažím hráčům všechno vštípit tak, aby přesně věděli, proč danou věc děláme. A že když mi budou důvěřovat, bude to mít efekt.

Jakou máte zpětnou vazbu o intenzitě? 
Když k nám chodí hráči z druhé ligy na zkoušku, říkají, že je pro ně náš trénink velmi rychlý a náročný a mají problém se tomu přizpůsobit. To samé se opakuje, když naskočí do přípravy áčka mladý kluk z dorostu. Těžko nárůst intenzity vstřebává a adaptuje se na něj třeba až druhou přípravu, kterou s námi podstoupí. Až ta je pro něj lehčí a cítí se daleko líp. Hlavně se ale snažíme, aby intenzita z tréninku byla přenesena do utkání.

Jak v přípravě mixujete běhání s balonem a bez něj? Trenér Jindřich Trpišovský razí v úvodu přípravy hodně nabírání kondice bez míče.
My to nemáme úplně bez balonu. Ale zvláště, když trénujete na umělé trávě a nemáte k dispozici tu přírodní, zařazujeme specifické běhy mimo hřiště. Na jednu stranu je umělá tráva fajn a vážíme si jí, protože dřív se trénovalo na škváře, na druhou stranu je to na ní úplně jiný fotbal než na přírodní trávě.

Proto jste v zimě vyjeli se Slováckem hned dvakrát za přírodními trávníky.
Na soustředěních v Chorvatsku a v Turecku jsme trénovali jenom na hřišti. Pokud trénujete herní věci, je tam hodně brzd, krátkých sprintů a kolena, kotníky, achilovky dostávají zabrat. Takže přírodní tráva působí i jako prevence před zraněním. Ale v Chorvatsku jsme zařadili i osmiminutovky a čtyřminutovky podél moře. Abychom změnili prostředí a předešli jsme zranění. Protože i při hře na normální trávě je unavené tělo náchylnější ke zraněním. Když tedy vidíme, že kluci toho mají plné zuby, volíme tuto formu. V Chorvatsku bylo hodně síly, rychlosti, ale i intervalových her.

Také jste absolvovali kvalitní zápasové prověrky.
Ano, Dinamo Záhřeb a Šachtar Doněck jsou super týmy.

Co vám konfrontace ukázala? 
Na to, že jsme den předtím měli dva tréninky včetně těžké posilovny, musím říci, že mužstvo v obou zápasech pracovalo velice dobře.

Z pohledu intenzity hry jste byli konkurenceschopní? 
Intenzita naší hry byla v obou zápasech opravdu na velmi vysoké úrovni. Soupeři nastoupili v plné kvalitě, tedy se všemi oporami základní sestavy. Byli nesmírně kvalitní na balonu, v individuálních soubojích jeden na jednoho. Pro nás to znamenalo, že musíme mít výbornou organizaci hry. Neustále se posouvat, vykrývat prostory, presovat. Vyčíhnout si správný moment a udeřit. Ověřili jsme si, že i na tyto týmy to funguje. I když jsou na míči silnější než my. Naši hráči pracovali i v únavě velmi dobře a měli jsme výborná čísla nejen v naběhaném objemu, ale především v počtu naběhaných metrů ve vysoké intenzitě.

Což potěší. 
Šachtar Doněck byl technicky ještě výš než Dinamo Záhřeb. Kvalita hráčů je tam obrovská. Ale naši hráči se sami přesvědčili, že i s nimi se dalo hrát. Samozřejmě našimi zbraněmi. Tedy rychlým dostupováním, rychlým vykrýváním prostorů a rychlým přechodem po zisku míče nahoru. Oba týmy, jak Dinamo, tak Šachtar, měly v těchto momentech obranu otevřenou a vznikaly nám tím možnosti pro rychlé kontry. Ovšem když máte šance, musíte je využít. Oni vám nedopřejí deset šancí, ale jen tři, čtyři. A buď si s nimi poradíte, nebo ne. My jsme bohužel v zápase se Šachtarem dostali gól po naší standardní situaci z rychlého brejku. Jinak jsme je drželi před šestnáctkou. Sice kombinovali, ale nic jim to nepřinášelo. My jsme naopak hrozili z kontrů, které vznikly třeba i tím, že se nám je podařilo úspěšně vypresovat na jejich polovině.

Takže dobrá škola. 
Byly to moc potřebné zápasy a jsem velice rád, že jsme je mohli absolvovat. Ne každému se poštěstí se na hřišti postavit proti Šachtaru Doněck v plné palbě. Tam toho kluci naběhali ve vysokých intenzitách opravdu dost. Více než někdy v české lize.

Jak to, že v české lize nemají obecně hráči tak vysoká čísla intenzivních běhů jako ve vyspělých zahraničních ligách? Je přece v jejich možnostech sprintovat. 
Na to neumím odpovědět. My se snažíme, aby naši hráči v tomhle nezaostávali. Víme totiž, že to je cesta, po které kráčí současný fotbal. Každý metr rozhoduje. Hráčům vždycky opakuji, že když si někde ulevíme, je to na týmu hned strašně znát.

Říkal jste, že než převezmete důkladnou analýzu hráčského kádru a jeho mužstvo, uděláte si analýzu potenciálu. Jak to potom kloubíte se svými představami o způsobu hry? 
Způsob hry se snažím adaptovat na hráče, které mám k dispozici. Chci vtisknout mužstvu účinný způsob hry. Aby mužstvo mohlo být konkurenceschopné v zápasech a mohlo být úspěšné. Když přijdete k týmu s větším počtem obdržených branek, musíte logicky začít od obrany. Naopak pokud střílíte málo gólů, musíte se snažit zlepšit útočnou fází. Ale podle mě musíte začít pokaždé od obranné fáze, protože dneska je kvalitní obranná fáze předpokladem pro dobré útočení. Já to prostě tak mám. Samozřejmě se možnosti týmu nesmí moc lišit od vašich představ o fotbale. Proto si musíte na samém začátku říct, jestli vůbec se svými představami do daného klubu patříte, a musíte si spočítat, na kolik byste mohl naplnit vaše představy. Trenér by toto měl rozpoznat a měl by poskytnout týmu způsob hry, který by mu vyhovoval.

Za jak dlouho od vašeho příchodu hráči chápou, co po nich chcete? 
Záleží na charakteru a inteligenci týmu. Někteří hráči to pochopí a vstřebají rychle, jiným to trvá déle. Rychleji to jde, když se hráči přesvědčí, že to, co po nich chcete, jim na hřišti opravdu přináší užitek.

Ve Slovácku to šlo poměrně rychle? 
Začátek jsme měli dobrý. Kluci byli dobře fyzicky připravení. Jenom jsme změnili pár věcí do obranné a útočné fáze a fungovalo to. Přišly výsledky, ale leckdy fotbal nebyl takový, jaký bych si představoval. Já jsem v tomhle náročný.

K čemu jste měl zejména výhrady? 
Po dobrém nástupu jsme odehráli šest nebo sedm zápasů bez vítězství. Chyběla konzistence výkonů. Přes léto jsme opět pracovali na odstraňování nedostatků a myslím, že na podzim to bylo lepší. Už v přípravě jsem viděl, že mužstvo zase o kousek pokročilo v organizaci obranné fáze. Už jsem nemusel na tréninku hru tolik zastavovat a korigovat chyby. Hráči si to byli už schopni usměrnit sami. Z toho poznáte, že tým vaše představy nasál. Mužstvo totiž začne být samostatné – samo si vyhodnocuje chyby, samo si je opravuje. Vy už do toho nemusíte tak často zasahovat, jako v počátku. Ale i na podzim mě mrzelo, že jsme neudrželi konstantní křivku výkonnosti. Máme pořád ještě během soutěže výkyvy. Vyhráli jsme na Spartě, ale o týden později jsme byli schopni prohrát doma s Českými Budějovicemi a podlehnout v Jablonci dokonce 0:6! To je velká škoda, která nás sráží a vrhá to na nás divný stín.

Přišel jste na to, co stojí za nevyrovnaností výkonů? Určitě jste hráčům po výhře na Spartě připomínal, že nesmí podlehnout pocitu sebeuspokojení, ale naopak hrát stabilně dobře. 
Hodně to souvisí s hlavou a mentální připraveností. Neplatí to u všech hráčů, ale u některých se mi zdá, že právě podlehnou pocitu - ve Slovácku jsme se vždycky zachraňovali, teď jsme se vyšvihli trochu výše a to stačí.

Předpokládám, že vám to nestačí. 
Ne! Naším krédem je, a hráči to snad už i tak cítí, že jdeme do každého zápasu s cílem podat co nejlepší výkon a vyhrát. Jdeme vyhrát, ať už jedeme na Spartu, do Plzně nebo na Slavii. Jestli se to podaří, je věc jiná. Ale takhle musíme přemýšlet. Přece nemůžeme někam jet s tím, že si jedeme pro bod, nebo si jedeme jen tak zahrát. My musíme udělat maximum pro vítězství. Pracujeme na tom, aby mužstvo takhle přemýšlelo. Souvisí to pochopitelně nejen s mentální připraveností, ale i s kvalitou. Každé mužstvo má svoje limity, kam ho lze posunout. U některých hráčů třeba narazíte na limit, že nejsou schopni zopakovat dobrý výkon třikrát po sobě. Nebo z týmu vypadnou dva, tři lidi kvůli zraněním a máte problém.

Jak hráče učíte fotbal?
Jednoznačně tréninkovým procesem. Ne že bychom u videa neseděli často, ale víme, že hráči udrží pozornost dvacet, třicet minut. Ukazujeme jim proto podstatné věci pro náš způsob hry. Hráčům pokaždé říkám, že to nedělám proto, abych jim nadával nebo něco vyčítal, ale abych je posunul dál. A konstruktivní kritika znamená posun vpřed. Je důležité, aby hráči pochopili, že je nechci tepat, perzekuovat. Úkolem každého trenéra je dostat tým a jednotlivce na co možná nejlepší úroveň. Fyzicky, takticky, mentálně. Líbí se mi, když rostou tým i jednotlivci.

Vytýkáte chyby jedincům před celým týmem?
Jednotlivce si beru stranou jedině tehdy, když mám výhrady k celkovému přístupu. Musíte citlivě řešit – koho, kdy a jak. Ale co se týká chyb v zápasech, jednoznačně chci, aby to všichni hráči věděli. Aby i ti druzí, kteří chybu zrovna neudělali, věděli, že každý, starších hráčů nevyjímaje, je zodpovědný za svůj výkon. Že v momentě, kdy nepracuje pro mužstvo, je to zásadní chyba a hráč na to musí být upozorněn. Já upozorňuji jednou, dvakrát, ale potřetí už bohužel. Toto jsou pravidla pro všechny a kluci by sami mohli potvrdit, že v tomhle nevynechávám opravdu nikoho.

Jak moc dbáte na rozvoj dynamické síly?
Hodně. Máme výborného kondičního trenéra Mirka Mikšíčka, který se stará o silovou stránku a celkovou kondiční připravenost. Pracujeme spolu od angažmá v Jihlavě a přesvědčil jsem se, že pracuje velmi dobře. Samozřejmě spolu konzultujeme tréninkovou náplň. U mladých hráčů se nám stává, že mají dobrou aerobní připravenost, ale rychlost a rychlostní vytrvalost jim chybí. Což potvrzují jejich ukazatele, které máme objektivně změřené.

Proč mladí zaostávají v rychlostní vytrvalosti? Je to špatně strukturovaným tréninkem u mládeže? 
Je to spojené s intenzitou tréninku. Určitou roli hrají pochopitelně také silové parametry, protože vývoj jejich těl ještě není ukončený. Ale my jim vysvětlíme, že musí přepnout do režimu dospělého fotbalu. Oni to sami vidí. Pokud hráč nepostrádá sebereflexi, hned pozná, že nestíhá. Sám zaregistruje, že je pozdě v soubojích, nebo mu dlouho trvá zpracování míče. A potom nám dá za pravdu.“

Jaký zahraniční tým vás momentálně nejvíce inspiruje?
Budu-li mluvit o obranné fázi, líbilo se mi Atlético Madrid, ale to před čtyřmi lety . Intenzita v defenzivě mě opravdu zaujala . V útočné fázi mi je blízko Liverpool.

Čím? 
Přímočarostí. U nás se říká, že jak nehrajete kombinační fotbal na padesát přihrávek, tak v podstatě nehrajete útočně. To je nesmysl. Útočně hrajete, když dokážete využít každé chyby k přechodu do útoku. Ať už jde o rychlý, kombinovaný anebo postupný útok. I ten může být smrtící – jednou přihrávkou, nebo dobrým pohybem. Nemusí to být prostě na hodně přihrávek. Líbí se mi tedy určité prvky ve hře Atlética a Liverpoolu. Simeone a Klopp jsou výborní trenéři, a hlavně za ně mluví výsledky.

Taky jsou to originální koučové. 
Trenér musí být osobnost. A tihle trenéři dokázali, že jsou komplexní. Komplexnost znamená nejen dát týmu nějakou myšlenku a tvář, ale i umění přesvědčit hráče. A u obou je vidět, že jim hráči stoprocentně věří.

Co ještě patří ke komplexnosti? 
Trenérství je také manažerská práce. Musíte si umět vybrat hráče, spolupracovníky. Trenér, hráči a realizační tým musí být v symbióze. Já se snažím také o komplexnost, ale samozřejmě se nemůžu a ani nechci srovnávat s takovými trenéry, jakými jsou Klopp a Simeone. Bylo by to troufalé. S pokorou se dále učím a učím. Pokud se člověk přestane učit, ztrácí kvalitu. Neustálé sebevzdělávání je nesmírně důležité. Nemůžete mít jeden styl trénování a z něho neuhnout celý život. Musíte pořád jít s fotbalovými trendy.  

www.casopis-fotbalatrenink.cz


Share to Facebook Share to Twitter Share to Google+ Send email Print article
TVSlovácko
včera, 21:02
> všechna videa
FANSHOP
Hrnek Slovácko logo

Hrnek Slovácko logo
190 Kč

Tréninková mikina Puma modrá

Tréninková mikina Puma modrá
1390 Kč

Baby Triko Slovácko modré

Baby Triko Slovácko modré
350 Kč

Tričko grafitti tmavě modré

Tričko grafitti tmavě modré
290 a 390 Kč

Náramek modrobílý

Náramek modrobílý
40 Kč

Tričko polo Nike černo-modré

Tričko polo Nike černo-modré
790 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
Slovácko veze tři body z Liberce před 19 minutami
Slovácko veze tři body z Liberce

Statistiky a zajímavosti zápasů s Libercem před 8 hodinami
Statistiky a zajímavosti zápasů s Libercem

Ženy porazily Austrii Vídeň před 8 hodinami
Ženy porazily Austrii Vídeň

Daníček: První ligová kola bývají ošemetná včera, 17:22
Daníček: První ligová kola bývají ošemetná

Informace k prodeji vstupenek na UECL pátek, 23.07.2021 16:00
Informace k prodeji vstupenek na UECL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace