Report 6. kolo - SK Slavia Praha - 1. FC Slovácko

6. kolo - Gambrinus liga 2009/10
SynotTip Arena 31. 8. 2009 | 19:30:00
3:0

Slovácko podlehlo Slavii 0:3
Slovácko prohrálo v Synottip Areně se Slávií Praha 0:3 a nenavázali tak na dvě jarní výhry nad mistrem v semifinále domácího poháru. Branky vstřelili Šenkeřík, Čelůstka, třetí gól si dal Kubáň vlastní.

Trojici dlouhodobě zraněných Šmicra, Kaufmana a Pekharta rozšířili Janda, Hubáček a Ragued, a tak domácí kouč Karel Jarolím musel opět zamíchat se sestavou. Přesto slávisté začali aktivněji. Hosté se museli vyrovnat s absencí nejlepšího ligového střelce Švancary, který dostal stop od disciplinární komise, proto vepředu byl osamocený Chmelíček.

Po rychlém útoku Slavie a přihrávce Milana Černého vystřelil po čtvrthodině hry z 20 metrů aktivní Belaid, míč šel ale těsně nad břevno. O tři minuty později to z přímého kopu z ideální pozice zkusil Volešák, ale hostující gólman Kubásek, který nastoupil místo zraněného Filipka, jeho pokus k levé tyči vyrazil. Hosté se prakticky jen bránili, ale do velkých šancí domácí tým nepouštěli.

Centrované míče Slovácko s jistotou odvracelo, dokázalo eliminovat i kombinační akce Slavie. Po centru Jaroslava Černého hlavičkoval Šenkeřík nad, poté sám Černý vypálil z 20 metrů tvrdě, ale těsně vedle, podobně dopadl i jeho pokus v 31. minutě.

Hosté spoléhali na brejky, stejně jako na jaře, kdy zatím jako jediný český tým dokázali vyhrát v novém Edenu, kde Slavii pokořili v Poháru ČMFS. Z ochozů se ozval první pískot, ale ten záhy rázně ukončil Šenkeřík. V druhé minutě nastavení si za hostující obranu naběhl na Belaidův centr a hlavou otevřel svým čtvrtým gólem sezony skóre zápasu.

Jak skončil první poločas, tak druhý začal. Slavia pokračovala v tlaku a po rohu se prosadil střelou ze skrumáže před Kubáskovou brankou Čelůstka, který tak dal svůj první ligový gól v červenobílých barvách.

Hrálo se prakticky na jednu branku. Domácí hráli s chutí, dobře kombinovali a hosté se jen zoufale bránili, na polovinu Slavie se dostávali jen sporadicky. Prohru Slovácka stvrdil vlastní brankou Kubáň, který tísněn Hlouškem usměrnil hlavou míč za Kubáskova záda.

Trenéři obou celků označili vysoké vítězství Slavie nad Slováckem za naprosto zasloužené. "Tušili jsme, že vzhledem k trestu Švancary se soupeř zaměří na defenzivu, a to se potvrdilo. Takové zápasy bývají o prvním gólu a nám se jej podařilo dát, i když až v závěru poločasu," řekl domácí kouč Karel Jarolím

Po Čelůstkově druhé brance v úvodu druhého poločasu bylo podle jeho názoru o zápase rozhodnuto. "Bylo to již jen otázkou skóre. Jsem spokojen. Chtěli jsme potvrdit body získané z venku, a to se podařilo," pokračoval Jarolím.

Posun Slavie na třetí místo tabulky však nepřeceňuje. "Pořadí není nyní tak důležité, ale body ano. Pozoroval jsem na hráčích, že postup do Evropské ligy jim pomohl, a věřím, že budeme podávat dobré výkony a vyhrávat," podotkl slávistický kouč.

Hodně rozladěný je ale z toho, že v reprezentační přestávce se hraje domácí pohár. "To je evropská rarita. Neustále se volá po tom, že není tak ceněn, a toto mu rozhodně nepřidá. Napočítal jsem, že mám k dispozici bez reprezentantů a zraněných jedenáct hráčů," řekl Jarolím a dodal, že ještě bude s vedením Slavie jednat o případném odložení čtvrtečního souboje v České Lípě.

Také trenér Slovácka Josef Mazura přiznal, že domácí vyhráli zaslouženě. "Přehráli nás pohybem, kombinací i důrazem. Věděli jsme, že dokud nedostaneme gól, tak Slavia bude útočit," uvedl Mazura, který má po dnešku na kontě 100 ligových zápasů v trenérské roli.

Za rozhodující moment utkání považoval první branku. "Nepokryli jsme nabíhajícího hráče," zdůraznil Mazura. Poukázal však rovněž na úder do Valentova obličeje. "Budeme podávat protest," dodal Mazura.

Slavia Praha - 1. FC Slovácko 3:0 (1:0)

Branky: 45.+2 Šenkeřík, 47. Čelůstka, 85. vlastní Kubáň. Rozhodčí: Franěk - Chytil, Vysloužil. ŽK: Vlček - Ondřejka, Abrahám, Kordula. Diváci: 12.382.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Vomáčka, Čelůstka - M. Černý, Belaid, Volešák (83. Vasiljevič), J. Černý (36. Vlček) - Šenkeřík (72. Naumov), Hloušek. Trenér: K. Jarolím.

Slovácko: Kubásek - Kubáň, Struhár, Němčický, Urbánek - Ondřejka (82. Racko), Kordula, Valenta, Abrahám (59. Gonda), Cleber - Chmelíček (29. Smetana). Trenér: Mazura.

5. Teplice 25 11 7 7 33:22 40

6. Zlín 25 10 8 7 31:27 38

7. Jablonec 25 8 8 9 37:34 32

8. Dukla 25 8 6 11 32:30 30

9. Liberec 25 7 8 10 21:25 29

10. Slovácko 25 6 11 8 24:31 29