Sezóna 2009-10


Michal Kordula v akci při zápase s Ml. Boleslaví

Červen 2009 se stal významným mezníkem slováckého klubu. Představitelům Slovácka se podařilo získat prvoligovou licenci od Čáslavi (2.místo ve 2.lize 2008/09), pro kterou by vkročení na prvoligovou scénu bylo velkým soustem. Tato administrativní cesta byla legitimní, avšak mnoho lidí si ani neuvědomuje, kolik bylo potřeba vynaložit úsilí na diplomatickém poli. Zejména pan Vladimír Krejčí musel využít veškerých svých zkušeností ze svého dvacetiletého působení ve fotbale, aby elitní soutěž byla přivedena do Uherského Hradiště.

Náhlý skok o soutěž výš však kromě obrovské euforie přinesl i řadu úskalí. Musel být narychlo vybudován kádr, který bude konkurenceschopný a podaří se mu při nejmenším uchovat 1.liga i pro další sezónu. K tomuto účelu měli přispět přicházejí Aleš Urbánek (Artmedia Bratislava), odchovanec Slovácka Vít Valenta (Volendam), Tomáš Abahám (Xanthi), Peter Struhár (Slovan Bratislava) a fotbalový bavič Petr Švancara (Žižkov). V A-týmu se usadil i nadějný Václav Ondřejka. Do hlavního mužstva se nevešli Lukáš Matůš, Petr Stýskala (oba hostování Třinec), Petr Reinberk, Peter Sládek (oba hostování Vítkovice), Tomáš Kazár, Radek Gorner a Radim Holub.

Úvodních pět kol bylo ve znamení pohledných, ofenzivních výkonů Slovácka a nade všemi vynikal Petr Švancara, který měl jedinečnou formu a připsal si na své konto pět gólů. Ovšem při utkání 5.kola na domácí půdě proti Bohemians Praha (Střížkov) došlo ke kontroverznímu zákroku ”Mercedese” do tváře Heidenreicha, který se údajně neslučoval s disciplinárními pravidly hry a hráč, jenž se stal okamžitě miláčkem publika, byl odstaven na šest zápasů. Při absenci svého nejlepšího hráče bylo Slovácko bezzubé, nevstřelilo ani branku a připsalo si jediný bod, což znamenalo prozatímní umístění v nejspodnějších patrech tabulky. Přispět ke zlepšení situace měla zvučná posila Lukáš Zelenka, jehož slovácký klub ukořistil po jeho konci angažmá v Belgii a při zranění Miroslava Filipka se v týmu objevil zkušený brankář Petr Vašek. Švancara se vrátil do hry na 11.kolo a jeho kouzlo okamžitě zafungovalo. Mužstvo zvítězilo na Bohemians 1905 a výhru následně potvrdilo doma proti Kladnu. Slovácko se na chvíli přiblížilo klidnému středu tabulky, ale získaný jeden bod v posledních čtyřech podzimních zápasech znamenal, že tým přezimuje na 14.místě (4-2-10 14:23 14b) a na jaře jej bude čekat boj o holé přežití.

Na tento boj se sportovní vedení, které na pozici sportovního ředitele posílil Miroslav Soukup, snažilo vyzbrojit a v zimní přestávce přivedlo obránce Martina Kuncla a Tomáše Košúta ze Sparty Praha a makedonského útočníka Ilju Nestorovskeho z Pobedy Prilep. Do hlavního mužstva byl přeřazen dorostenec Jakub Svízela a na hostování přišel Radim Nečas. Naopak uvolněn byl Peter Struhár, který v podzimních vystoupeních nesplnil očekávání.

V jarní části si Slovácko připsalo první plný bodový zisk ve čtvrtém vystoupení, s prázdnou odjela ze stadionu Miroslava Valenty Slavia Praha. Po vítězství nad Českými Budějovicemi ve 22.kole dostala záchrana v 1.lize velmi pěkné obrysy, mužstvo mělo na 15.pozici k dobru sedm bodů. Jenže zisk dvou bodů v následujících třech utkáních přivedl tým k velkým problémům.

Tuto situaci odnesl odvoláním trenér Josef Mazura a hlavní místo na lavičce na poslední kola zaujal Miroslav Soukup, mimo jiné trenér stříbrného českého reprezentačního výběru do dvaceti let na MS 2007 v Kanadě. Jenže jeho léčba nezabrala okamžitě a Slovácko prohrálo zápas o „šest“ bodů na Kladně a propadlo se na sestupovou pozici. V kritické pozici se mužstvo semklo a vydřelo dvě nutné domácí výhry proti Mladé Boleslavi, resp. Příbrami, při čemž výhra v předposledním kole proti Příbrami zajistila klubu po nervydrásajícím průběhu sezóny záchranu v nejvyšší soutěži. V závěrečném kole Slovácko uhrálo cennou remízu 2:2 v Plzni a v konečné tabulce obsadilo 14.místo s bilancí 8 výher, 6 remíz a 16 porážek při skóre 28:42 a zisku 30 bodů (doma 9. 7-3-5 17:14 24b; venku 14. 1-3-11 11:28 6b).

Klubovými střelci sezóny se stali Petr Švancara a Václav Ondřejka, když se oba shodně trefili sedmkrát do sítě soupeřů. Zatímco Švancarovi vyšel především úvod ligy, kdy v pěti zápasech vstřelil pět gólů, a pak si připsal dvě branky do statistik až v posledním kole v Plzni, tak Ondřejka táhl mužstvo v jarní části, když představoval neustálé nebezpečí pro soupeře a pětkrát slavil gól. Kvalitními výkony se na jaře rovněž prezentoval záložník Lukáš Fujerik, který mužstvu pomohl čtyřmi brankami. Velkou oporu mělo Slovácko v brankáři Mirovi Filipkovi a klub se mohl spolehnout již tradičně na podporu svých věrných fanoušků, kteří mužstvo mohutně podporovali i při výsledkových nezdarech. V tabulce průměrných domácích návštěv na jeden zápas Slovácko obsadilo 5.místo s hodnotou 5 698 diváků. V Ondrášovce Cupu (dříve Pohár ČMFS) se mužstvo sklonilo již ve 2.kole před divizní Třebíčí.

Klub
Základní informace

Kontakty

Síň slávy 1.FCS

Historie klubu

Partneři

TVSlovácko
včera, 23:31
> všechna videa
FANSHOP
Šusťáková bunda Puma modrá

Šusťáková bunda Puma modrá
1890 Kč

Tričko Jeden kraj - jeden klub folklórní

Tričko Jeden kraj - jeden klub folklórní
290 a 390 Kč

Placatka Slovácko

Placatka Slovácko
290 Kč

Silikonové kousátko s chrastítkem Slovácko

Silikonové kousátko s chrastítkem Slovácko
450 Kč

Tričko Slovácko vavřín

Tričko Slovácko vavřín
390 Kč

Klíčenka kovová

Klíčenka kovová
99 Kč

předchozí další
> další suvenýry
Články
Slovácko zvítězilo nad Brnem včera, 16:45
Slovácko zvítězilo nad Brnem

Statistiky a zajímavosti zápasů s Brnem včera, 08:45
Statistiky a zajímavosti zápasů s Brnem

Jan Kliment: Brnu máme co vracet úterý, 20.04.2021 09:30
Jan Kliment: Brnu máme co vracet

VIDEO: Martin Svědík po zápase na Spartě neděle, 18.04.2021 22:16
VIDEO: Martin Svědík po zápase na Spartě

Slovácko podlehlo Spartě 0:1 neděle, 18.04.2021 20:28
Slovácko podlehlo Spartě 0:1

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace