Zajímavosti ze zápasů se Sigmou Olomouc. Věděli jste, že...

020yp31m2sz0s1r

Věděli jste, že… Sigma dokázala hned třikrát zvítězit brankou v poslední minutě, případně v nastaveném čase. Poprvé to bylo brankou Vlčka na jaře 2003, podruhé v dubnu 2004, a to zásahem Hubnika. Naposledy se tak stalo v únoru 2012, když se nešťastně odrazil míč do sítě od domácího Doška. To Slovácko dokázalo vstřelit vítěznou branku v tomto období ve dvou zápasech. Poprvé v říjnu 2003, v prvním duelu na novém stadionu. To se v 90. minutě trefil Abraham a svou druhou brankou rozhodl duel ve prospěch Slovácka 3:2. Druhý zápas rozhodnutý v posledních minutách se odehrál v dubnu 2014. Slovácko rozhodlo v nastaveném čase Liborem Doškem. Protože se nastavovalo vice než osm minut, tak v sedmé minutě nastavení se prosadil Jiří Valenta a uzavřel skóre na konečných 3:1.

• V prvních šestnácti vzájemných duelech nikdy nedokázal zvítězit hostující tým. To se změnilo 18. října 2010, když Sigma zvítězila v Uherském Hradišti 2:0. Ovšem Slovácko se nedalo a stejným výsledkem vyloupilo Andrův stadion již 1. května 2011.
  • Nejvíce vzájemných zápasů Slovácko vs. Sigma odřídil rozhodčí Zelinka a to pět, třikrát rozhodoval Liba. Po dvou odřízených zápasech mají na svém kontě rozhodčí: Jára, Kovařík, Matějek a Šedivý. Dalších sedmnáct rozhodčích, mezi nimi i Damková, odřídilo jen po jednom duelu.
  • Ve 34 zápasech bylo uděleno šest červených karet. Hráči Sigmy Dreksa, Rossi a Šindelář je obdrželi pokaždé v jiném duelu. Slovácku na tři vyloučení stačily jen dva zápasy. První byl sehrán 19. srpna 2001 a z hřiště předčasně odešli Vajda (65.) a Homér (87.), které měl na svědomí rozhodčí Jára. I přes oslabení tehdejší Synot dokázal uhrát cennou plichtu 1:1, o kterou se zasloužil v 77. minutě střelec Blaha. Druhý duel byl odehraný 28. září 2019 a z hřiště byl vykázán rozhodčím Berkou v 63. minutě Šimko. Ale i v oslabení dokázalo Slovácko vyrovnat na 2:2 zásluhou pohotového Zajíce.
  • Na žluté karty vede mírně Slovácko. To obdrželo 86 žlutých karet, na druhé straně byla Sigma napomínána 80x. U Slovácka vidělo žlutou kartu 54 hráčů, trenér Svědík a manažer Šumulikoski. Šumi obdržel žlutou i jako hráč a to dvakrát. U Sigmy vidělo žlutou kartu 46 hráčů a jednou také trenér Látal. Nejvíce žlutých karet obdrželi Daníček a Kubáň ze Slovácka a to po pěti kartách. Na straně Hanáků je nejtrestanějším hráčem Onofrej se čtyřmi napomínáními. Jan Navrátil obdržel celkem čtyři žluté karty. Třikrát byl napomínaný v dresu Sigmy a jednou za Slovácko.
  • Mezi nejlepší střelce Olomouce patří se třemi zásahy Pavel Hapal, Patrik Siegl, Michal Ordoš a Michal Hubnik. První branku vstřelil Hubnik již jako dvacetiletý v dubnu 2000 a byla to jediná branka zápasu. Naposledy se trefil do sítě Slovácka ve svých sedmadvaceti letech v říjnu 2010 a opět to byl vítězný duel pro hanácký klub, tentokrát v poměru 0:2.
  • Slovácko drží rekordní sérii bez obdržené branky a to 280 minut a každou minutou sobotního duelu tuto sérii může navyšovat. Naopak Sigmě se tato série podařila natáhnout na 299 minut a to od 9. srpna 2009 až do 1. května 2011. V současné době je na čísle 273 minut.
  • V ročníku 2017/18 Slovácko ani jednou neskórovalo. V kalendářním roce 2020 se mužstva nesetkala se střeleckou formou a oba dva zápasy odehrané na hřišti v Uherském Hradišti, skončily nepopulární remízou 0:0. Protože i poslední duel v dubnu 2021 skončil bezbrankovou plichtou, čekáme na vstřelenou branku již 273 minut. Posledním střelcem byl v Olomouci 28. září 2019 slovácký Tomáš Zajíc, který v 87. minutě vyrovnal na konečných 2:2.
  • Je jistě zajímavé, že v prvních 26 vzájemných duelech, nikdy neskončil zápas bez vstřelené branky. Naopak v posledních osmi kláních se to stalo čtyřikrát, takže každé druhé utkání, těchto moravských soupeřů.
  • Ve 34 duelech udrželi brankaři celkem 21x čisté konto. Teprve 27. vzájemný duel přinesl plichtu 0:0, takže předchozí vychytaná nula vždy znamenala vítězství. Z těchto 21 čistých zápisů si připsali na své konto nejvíce nul Petr Dobisz a Aleš Mandous a to tři. Drobisz byl úspěšný dvakrát v dresu Slovácka a jednou v hanáckém týmu. Naopak Mandous jen v hanáckém dresu a to ve třech duelech za sebou. Za Slovácko byl dvakrát úspěšný Filipko, a za hanáckého soupeře pak Vaniak a Buchta se stejným počtem nul.
  • Slovácko dokázalo porazit Sigmu dvakrát po sobě jen jednou a přesto tyto dva vítězné duely dělilo více než 28 měsíců! To proto, že Slovácko hrálo dva ročníky druhou ligu.
  • Patrik Siegl vstřelil tři své branky ve třech zápasech po sobě. Protože to byly jedné branky Sigmy v těchto zápasech, tak přinesly Olomouci jen dva nerozhodné výsledky 1:1 a prohru 1:2.
  • Sigma vstřelila Slovácku v 34 zápasech celkem 37 branek, což je průměr 1,08 branky na utkání. Jednou se jí povedlo vsítit hned tři branky, a to v domácím zápase 21. dubna 2000, když dokázala přehrát 3:2 tehdejší Synot. Stejnou porci 37 branek dokázalo vstřelit i Slovácko. Na rozdíl od Sigmy, tři branky vsítilo ve čtyřech zápasech. Třikrát z toho byla výhra 3:1 a jednou 3:2. Vždy se jednalo o domácí utkání.
  • Ve dvou po sobě jdoucích vzájemných zápasech, se za Slovácko trefil jediný hráč - Milan Kerbr. Vstřelil tři branky, a v obou případech jeho branky rozhodly o dělbě bodů (1:1 a 2:2). Jeho otec odehrál za Sigmu 140 ligových zápasů a vstřelil 35 branek. Jenže nikdy neměl možnost nastoupit proti Slovácku. Odehrál jen dva duely proti Slovácké Slavii Uherské Hradiště, v sezóně 1995/96. Milan Kerbr junior ukončil minulý týden svou profesionální kariéru pro přetrvávající problémy se zády.
  • V dubnu 2014 porazilo Slovácko Sigmu 3:1 a ukončilo tak čekání na vítězství, které s hanáckým klubem trvalo pět zápasů. V tomto období si Slovácko připsalo jen tři nerozhodné výsledky a dvě prohry.
  • Vzájemné zápasy jsou na vstřelené branky mimořádně vyrovnané. Hráči Slovácka i Sigmy vstřelili 37 branek. Když se podíváme, jak padaly góly v jednotlivých poločasech, pak Slovácko má bilanci 17/20 a Sigma 13/24. Ve srovnání herních čtvrthodin je Slovácko nejgólovější v té poslední (76-90 plus nastavení), kdy vsítilo 11 branek. Naopak Sigma má nejúspěšnější čtvrthodinku hned po přestávce. V rozmezí 46-60 minuty se Hanáci radovali z 10 úspěšných zakončení. Pokud bychom sledovali společnou bilanci, kdy v těchto zápasech padá nejvíc branek, tak je to v závěrečné čtvrthodině. To padlo dohromady 18 branek. Naopak střelecká bída drží oba kluby v rozmezí 16-30 minuty, kdy v 31 zápasech padlo pouhých 5 branek!
  • Pouze v roce 2012 byly, díky losu, sehrány tři duely mezi Slováckem a Sigmou. Slovácko ani jednou nevyhrálo, přestože hrálo dvakrát doma (0:1 a 1:1). V roce 2018 se oba potkali také třikrát. Za Slovácko v tomto roce nastoupili tři různí brankaři. V prvním zápase 3. března 2018 chytal Milan Heča (0:1), v srpnovém duelu strážil branku Michal Daněk (3:1) a v prosincovém zápase byl jedničkou Matouš Trmal (0:1).
  • Slovácko nedokázalo skórovat na Andrově stadionu dlouhých 358 minut. Serie trvala od 26. října 2013, když Milan Kerbr dokázal v 32. minutě otočit svým druhým golem na průběžný stav 2:1 pro Slovácko. Sigma však stačila v 56. minutě srovnat Michalem Ordošem na konečných 2:2. V zápase 28. září 2019 Ondřej Šašinka otevřel gólový účet zápasu v 25. minutě a ukončil tak dlouhý střelecký půst Slovácka na Hané. Utkání skončilo také 2:2.
  • Ve 34 duelech bylo nařízeno celkem 8 penalt. Dvě nařídil rozhodčí Marada v zápase hraném 21. dubna 2001 v Olomouci. Domácí Sigma vyhrála 3:2, penaltu proměnil hostující Soldán (4.) i domácí Kovář (34.). Dvě penalty nařídil i sudí Zelinka. Ty dělilo šest let. Obě v zápasech hraných na Hané, obě nařízeny za stavu 1:0 pro Sigmu. První byla nařízena v srpnu 2012 a ta druhá byla nařízena v prosinci 2018. Ovšem Nešpor na brankaře Trmala nevyzrál, ani Dvořák nebyl s dorážkou úspěšný. Takže je to jediný pokutový kop, který nebyl využitý. Oba týmy zahrávaly po čtyřech penaltách. Slovácko proměnilo všechny, Sigma jen tři.