Zajímavosti ze zápasů se Spartou Praha. Věděli jste, že...

u63u08542totw2r

Věděli jste, že… V 38 zápasech bylo nařízeno 10 pokutových kopů. Tři ve prospěch slováckého klubu a sedm zahrávalo mužstvo z pražských Holešovic. Těchto deset pokutových kopů má na svědomí šest rozhodčích. Po jedné nařídili sudí Beneš, Jílek, Kocián a Zelinka. Karel Hrubeš byl u dvou a Radek Příhoda nařídil hned čtyři. Z toho tři penalty v jediném zápase, který se odehrál 1. prosince 2018. Za Slovácko byl úspěšný Havlík a protože Kanga v prvním poločase a Ristič v nastavení své příležitosti nevyužili, zápas skončil 2:1 pro domácí Slovácko. Úspěšnost je následující: Slovácko 3 zahrávané / 2 proměněné, Sparta má bilanci 7/5.

• Věděli jste, že… První vzájemný duel vyhrál Synot 2:1, poté dalších šest zápasů Sparta. V kalendářních letech 2004 a 2005 Slovácko třikrát vyhrálo a jednou remizovalo. V tomto období Slovácko obdrželo od Sparty jedinou branku.
  • Deset let trvala totální nadvláda Sparty v zápasech se Slováckem. V tomto období, od 13. března 2006 do 4. dubna 2016, Slovácko odehrálo se Spartou celkem šestnáct duelů a všechny vyhrála Sparta. Slovácko v těchto zápasech dokázalo vstřelit pouhých šest branek Brožíkem, Divišem, Košútem, Trousilem, Kerbrem a Trávníkem. Byla to nejhorší bilance Slovácka, ve vzájemných zápasech s některým z prvoligových soupeřů. Tato dlouhá negativní série skončila v dubnu 2016, když Slovácko překvapivě zdolalo Spartu 2:0 a úspěšnými střelci byli Koné a Čivič.
  • V zápase odehraném 18. února 2012 v Praze vyhrála Sparta 1:0 brankou Keriče z první minuty hry, což byla dlouho historicky nejrychleji inkasovaná branka do sítě Slovácka. Teplický Vaněček překonal tento rekord, když 22. října 2018 skóroval již ve 43 sekundě zápasu a poslal hostující severočeský tým do vedení.
  • Nejlepší střelci Slovácka jsou proti letenskému soupeři Vladimír Malár a Jaroslav Diviš. Oba vstřelili Spartě tři branky. Malárovy góly padly v posledních deseti minutách zápasů a všechny branky pomohly k domácím výhrám Slovácka. Naopak Diviš se trefoval jen v Praze a jeho branky jen korigovaly výši výhry Sparta (2:5, 2:3). V srpnu 2016 se Jaroslav Diviš trefil dvakrát a v 78. minutě, za stavu 2:3, byl blízko hattricku. Střelou přes hlavu trefil jen tyč odkryté sparťanské branky...
  • V zápasech padly tři vlastní branky. Za Spartu se trefil Jiří Novotný a stalo se tak hned v tom prvním vzájemném duelu v listopadu 2000 na Širůchu (2:1). První slovácký vlastní gól si připsal Jan Palinek v září 2003. Sparta tak i touto brankou vyhrála 3:1. Druhá vlastní branka do sítě Slovácka padla v říjnu 2015 na Letné (4:0). Nešťastníkem byl Jaroslav Diviš, který vlastencem zvyšoval na 2:0, těsně před odchodem na poločasovou přestávku.
  • Do začátku ligového ročníku 2019-20 Slovácko v Praze Spartu nikdy neporazilo. Na Letné bodovalo pouze jednou. Bylo to v zápase sezóny 2004-05, kdy Slovácko začínalo soutěž s odečtenými body. Utkání na Spartě se odehrálo 7. srpna 2004 a skončilo smírně 1:1. Za Slovácko otevřel brankový účet Pavlík v 48. minutě z pokutového kopu. Za domácí pak srovnal v 67. minutě Homola. Pak přišlo první kolo ročníku 2019-20 a Slovácko zavítalo na Letnou. Podalo zde výborný výkon a již v prvním poločase dokázalo vstřelit dvě branky. Ve druhé půli mohlo svůj náskok navýšit, ale další branky již nepřidalo. Zůstalo tak jen u přesných zásahů Kalabišky a kapitána Daníčka. Do nové sezóny to byl nečekaný tříbodový start.
  • Ve druhém kole 24. července 2010 spělo Slovácko na Spartě ke svému druhému nerozhodnému výsledku vzájemných duelů v Praze. Ovšem proti byl Václav Kadlec, který ve druhé minutě nastaveného času prostřelil brankaře Filipka a upravil na konečných 2:1 pro Spartu. Byl to Kadlecův první gól do sítě Slovácka. Později dal Slovácku ještě pět a v současné době je tak proti Slovácku s šesti brankami nejlepším sparťanským kanonýrem.
  • Nejdelší série Slovácka bez vstřelené branky je na hodnotě 383 minut (2001-2003), na podzim 2012 vstřelil Jan Trousil Spartě branku ve 24. minutě, takže se negativní série zastavila na čísle 322 minut bez vstřelené branky. Naopak Sparta se střelecky neprosadila v nejdelším období, které bylo 272 minut (2004-2005).
  • Sparta v dosavadních 38 vzájemných zápasech nevstřelila Slovácku branku jen ve pěti utkáních (v letech 2004 až 2005, v dubnu 2016 a v červenci 2019), zato Slovácko drželo střelecký půst hned v každém druhém utkání, tedy v devatenácti případech!
  • Oba zápasy Slovácka se Spartou v sezoně 2012-13 rozhodoval hlavní rozhodčí Radek Příhoda. Vzájemný duel v prosinci 2018 řídil Příhoda a byl to jeho čtvrtý duel. Čtyři zápasy Slovácka se Spartou odřídil i rozhodčí Jech. Třikrát rozhodoval sudí Šedivý a dvakrát Adam, Hrubeš, Puček a Zelinka.
  • Slovácko vede na obdržené žluté karty v poměru 96:72. V počtu obdržených karet jsou na tom u Slovácka nejhůře Daníček a Došek, kteří ji obdrželi v pěti zápasech. Naopak na straně Sparty je nejvíce trestaným Řepka, který byl napomínaný ve čtyřech duelech. Libor Došek viděl žlutou ve sparťanském dresu třikrát a je tak s osmi kartami nejčastějším hříšníkem těchto vzájemných duelů.
  • Nejvíc žlutých karet v jednom zápase rozdal rozhodčí Miroslav Zelinka, 30. července 2016 (Sparta-Slovácko 3:2) ukázal celkem devět žlutých (3:6).
    V 38 vzájemných zápasech bylo vyloučeno šest hráčů. První čtyři červené karty viděla pražská aréna. Stalo se to ve třech duelech. Za Spartu viděl červenou kartu Pavel Horváth v ročníku 2006/07 a Slovácku byli vyloučeni Jan Rajnoch a Thomas Sowunmi v sezoně 2005/06 a Václav Ondřejka 2011/12. V Uherském Hradišti viděli červenou kartu hráči Sparty Guélor Kanga a Eldar Čivič v prosinci 2018.
  • Sparta vyhrála na Slovácku celkem jedenáctkrát, z toho pět duelů skončilo výsledkem 0:1 pro Spartu, čtyřikrát 0:2 a jedenkrát 1:2 a 12. srpna 2012 vyhrála Sparta nejvýrazněji a to 1:4. Nejvíce branek inkasovalo Slovácko 15. května 2015, když prohrálo v Praze 2:5. Hned ten další vzájemný duel, hraný na podzim 2015 v Praze, přinesl další pohromu pro brankaře Heču. Ten inkasoval hned čtyřikrát a Slovácko si tak v kalendářním roce 2015 odvezlo z Letné celkem devět „banánů“.
  • Posledních šest domácích duelů proti Spartě přinesly pro domácí Slovácko dvě výhry, dva nerozhodné výsledky a dvě prohry. Slovácko vstřelilo sedm branek, dvě branky vstřelil Tomáš Zajíc. Další čtyři branky padly zásluhou Čiviče, Havlíka , Jurečky, Koného a Šumulikoského.
  • Po návratu do nejvyšší soutěže v roce 2009 obdrželo Slovácko od Sparty 49 branek, 25% branek padlo do sítě Slovácka v úvodní čtvrthodině zápasu. Sparta takto skórovala celkem dvanáctkrát a vždy nakonec vyhrála.
  • Slovácko dokázalo Spartu sedmkrát porazit. Těchto sedm vítězství mělo jen dva druhy výsledků. První vítězství v listopadu 2000 a v prosinci 2018 byly výhry v poměru 2:1 a další pět výher bylo s výsledkem 2:0. Nikdy neskončil zápas bezbrankovou plichtou 0:0. Takže pokud některý brankař udržel čisté konto, pak se mohl se svými spoluhráči radovat z výhry.