Zajímavosti ze zápasů s Českými Budějovicemi. Věděli jste, že...

budejky-zajimavosti

Věděli jste, že… Dynamo České Budějovice se nedokázalo střelecky prosadit proti Slovácku dlouhých 541 minut. Střelecké prokletí Jihočechů zrušil až ve 14. minutě Klesa, v zápase hraném 18. března 2012 v Budějovicích.

• Naopak Slovácko se střelecky trápilo v období 16. 4. 2005 do 28. 3. 2010 a to 366 minut. Branka Ondřejky znamenala konec série, a hlavně tři body, protože byla jedinou brankou zápasu.
  • Po návratu Budějovic do nejvyšší soutěže Slovácko dvakrát prohrálo 0:2 v sezóně 2019/20. V sezóně 2020/21 Slovácko doma remizovalo 0:0 a venku zvítězilo 1:0. V loňské sezóně doma zvítězilo 1:0 a na jihu Čech nečekaně padlo 2:3, i když vedlo 2:0 a hrálo přesilovku…
  • Slovácko po návratu do 1. ligy v létě 2009 neodešlo poraženo v prvních deseti odehraných duelů s Budějovicemi. Doma pětkrát zvítězilo a venku pětkrát uhrálo remízu. Dynamo bylo na jaře 2012 blízko výhře, ale ani vedení 2:0 v 88. minutě mu nestačilo na plný bodový zisk. V úplném závěru Hlúpik a Čtvrtníček vstřelili branky a Slovácko uhrálo nerozhodný výsledek 2:2. Prvních dvou výher od března 2007 se Dynamo jako nováček dočkalo v sezoně 2019/20.
  • Dynamo vstřelilo na Slovácku ve třinácti zápasech pouhé čtyři branky, ale i tak za tři body bralo šest bodů. V sestupové sezóně 2006-07 Slovácko doma prohrálo 0:1 a branku vstřelil v 13. minutě Jaroslav Černý. Druhá domácí prohra přišla ve 2. kole 2019/20, kdy Dynamo vyhrálo brankami Provoda a Táborského.
  • Největší vítězství dosáhlo Slovácko dne 10. dubna 2004 na domácí půdě, kdy za silného deště porazilo Budějovice 3:0 brankami Kostky, Polácha a Abraháma. Zápasu přihlíželo téměř pět tisíc diváků.
  • V zápase na jihu Čech, hraného 23. března 2003, se kopaly během tří minut hned dvě penalty. Na každé straně jedna. Nejprve ve 40. minutě srovnal Kowalík na 1:1 a za další dvě minuty byla podobná příležitost nabídnuta domácímu Sedláčkovi, který z penalty nezaváhal a překonal Drobisze. Tato branka byla v zápase poslední a Dynamo tak vyhrálo, 2:1. V dalších vzájemných duelech se kopaly již jen tři penalty. Nejprve 18. března 2012 v 66. minutě. Otépka překonal brankaře Heču, ale ani stav 2:0 nestačil domácímu Dynamo k výhře. Zápas nakonec skončil nerozhodně 2:2. Druhá penalta byla nařízena take na českobudějovickém stadionu. V květnu 2021 byl faulovaný Jan Kliment a Vlastimil Daníček bezpečně proměnil penaltu. Brankař Drobný skočil na druhou stranu, než šel míč. Slovácko touto brankou vyhrálo 1:0. Poslední penalta byla k vidění 27. listopadu 2021 v Budějovicích. V 25. minutě byl faulovaný Jurečka a sám postižený si postavil míč na penaltový bod. Jenže brankař Vorel jeho pokus zneškodnil a udržel stav 0:1 pro Slovácko až do konce poločasu. Nakonec ve druhé půli domácí zápas otočili a překvapivě zvítězili 3:2.
  • V duelech s Dynamem nikdy nebyl vyloučen hráč Slovácka. Za Dynamo byl vyloučen Plocek, když v září 2002 uviděl z ruky rozhodčího Šedivého druhou žlutou a v 58. minutě musel opustit hřiště Na Širůchu. Druhým vyloučeným byl Jakub Hora, který dostal od rozhodčího Ginzela přímou červenou kartu v zápase hraného v Budějovicích 27. listopadu 2021.
  • Z odehraných 26 vzájemných duelech dokázalo Slovácko hned v patnácti případech udržet čisté konto, Dynamu se to povedlo devětkrát.
  • Až v 16. vzájemném duelu přivedl na hřiště rozhodčí, který odřídil alespoň jeden z předchozích vzájemných zápasů. Byl to rozhodčí Tomáš Kocourek. S Miroslavem Zelinkou jsou se třemi nominacemi nečastějšími sudími společných soubojů. Rozhodčí Tomáš Adámek rozhodoval dva duely, dalších 19 rozhodčích si připsalo po jednom zápase.
  • Ve 26 zápasech bylo uděleno celkem 124 žlutých karet. Slovácko obdrželo 51 a Dynamo 73. Nejvíce žlutých karet v jednom zápase udělil rozhodčí Jan Petřík 1. srpna 2021. V duelu hraném v Uherském Hradišti udělil dvě napomínání Slovácku a pět žlutých karet rozdal v řadách Dynama. Stejný počet žlutých karet a navíc jednu červenou udělil rozhodčí Ondřej Ginzel v duelu 27. listopadu 2021. V zápase viděli žlutou kartu hned tři trenéři. Za Budějovice hlavní Horejš a asistent Kohout. Za Slovácko pak v nastaveném čase trenér brankařů Přibyl.
  • Na straně Slovácka byli nejčastěji napomínáni Daníček čtyřikrát a pak Abraham, Kordula, Kubáň, Mareček, Trousil, V. Valenta a Volešák všichni viděli žlutou v ruce rozhodčího ve dvou případech. Na straně Dynama je největším hříšníkem David Lafata, který obdržel čtyři žluté. Ladislav Volešák působil v obou klubech a v každém obdržel po dvou žlutých kartách.
  • V zápasech padlo jen 50 branek, což je průměr 1,92 branky na zápas. Slovácko vstřelilo 31, v prvním poločase 10 a ve druhé půli 21 branek. To Budějovice vstřelily dohromady 19 branek a v první půli hned 11 gólů a po přestávce 8 branek. Budějovice jsou nejproduktivnější do 30. minuty, kdy dokázaly vsítit 63% svých branek. Nejčastěji se Budějovice trefily v rozmezí 16-30 minuty a to v šesti případech. Slovácko má nejúrodnější čtvrthodinu po přestávce. V rozmezí 46 až 60 minuty dokázalo skórovat desetkrát.
  • V posledních pěti vzájemných duelech nastoupili za Slovácko čtyři brankaři. V listopadu 2019 chytal Matěj Trmal (0:2), v sezóně 2020/21 nejprve v lednu Vít Nemrava (0:0) a v květnu pak Pavol Bajza (1:0). V loňském ročníku hájil branku v srpnovém i v tom listopadovém duelu Filip Nguyen (1:0 a 2:3).