Zajímavosti ze zápasů se Sigmou Olomouc. Věděli jste, že...

sigma4444

Věděli jste, že… V prvních šestnácti vzájemných duelech nikdy nedokázal zvítězit hostující tým? To se změnilo 18. října 2010, když Sigma zvítězila v Uherském Hradišti 2:0. Ovšem Slovácko se nedalo a stejným výsledkem vyloupilo Andrův stadion již 1. května 2011.

• Nejvíce vzájemných zápasů Slovácko vs. Sigma odřídil rozhodčí Zelinka a to pět, třikrát rozhodoval Liba. Po dvou odřízených zápasech mají na svém kontě rozhodčí: Jára, Kovařík, Matějek, Petřík a Šedivý. Dalších sedmnáct rozhodčích, mezi nimi i Damková, odřídilo jen po jednom duelu. V sezoně 2021/22 oba duely rozhodoval sudí Jan Petřík (*1992).
  • V 36 zápasech bylo uděleno šest červených karet. Hráči Sigmy Dreksa, Rossi a Šindelář je obdrželi pokaždé v jiném duelu. Slovácku na tři vyloučení stačily jen dva zápasy. První byl sehrán 19. srpna 2001 a z hřiště předčasně odešli Vajda (65.) a Homér (87.), které měl na svědomí rozhodčí Jára. I přes oslabení tehdejší Synot dokázal uhrát cennou plichtu 1:1, o kterou se zasloužil v 77. minutě střelec Blaha. Druhý duel byl odehraný 28. září 2019 a z hřiště byl vykázán rozhodčím Berkou v 63. minutě Šimko. Ale i v oslabení dokázalo Slovácko vyrovnat na 2:2 zásluhou pohotového Zajíce.
  • Na žluté karty Slovácko mírně vede. Obdrželo 88 žlutých karet, na druhé straně byla Sigma napomínána 82x. U Slovácka vidělo žlutou kartu 54 hráčů, trenér Svědík, Mucha (v zápase ve kterém vedl tým jako hlavní, protože Svědík byl v trestu za 4 žluté karty…) a manažer Šumulikoski. Šumi obdržel žlutou i jako hráč a to dvakrát. U Sigmy vidělo žlutou kartu 46 hráčů a jednou také trenér Látal. Nejvíce žlutých karet obdrželi ze Slovácka Daníček šest a Kubáň pět. Na straně Hánáků je nejtrestanějším hráčem Onofrej se čtyřmi kartami. Jan Navrátil obdržel celkem čtyři žluté karty. Třikrát byl napomínaný v dresu Sigmy a jednou za Slovácko.
  • Mezi nejlepší střelce Olomouce patří se třemi zásahy Pavel Hapal, Patrik Siegl, Michal Ordoš a Michal Hubnik. První branku vstřelil Hubnik již jako dvacetiletý v dubnu 2000 a byla to jediná branka zápasu. Naposledy se trefil do sítě Slovácka ve svých sedmadvaceti letech v říjnu 2010 a opět to byl vítězný duel pro hanácký klub, tentokrát v poměru 0:2.
  • Slovácko drží rekordní sérii bez obdržené branky a to 460 minut a každou minutou nedělního duelu tuto sérii může navyšovat. Naopak Sigmě se tato série podařila natáhnout na 344 minut. Utnul ji Petr Reinberk brankou v 71. minutě posledního zápasu hraného na Andrově stadionu v Olomouci.
  • V ročníku 2017/18 Slovácko ani jednou neskórovalo. V kalendářním roce 2020 se mužstva nesetkala se střeleckou formou. Oba dva zápasy odehrané na hřišti v Uherském Hradišti, skončily nepopulární remízou 0:0.
  • Je jistě zajímavé, že v prvních 26 vzájemných duelech, nikdy neskončil zápas nepopulární remízou 0:0. Naopak v posledních deseti duelech se to stalo čtyřikrát.
  • V 36 duelech udrželi brankaři celkem 23x čisté konto. Teprve 27. vzájemný duel přinesl plichtu 0:0, takže předchozí vychytaná nula vždy znamenala vítězství. Z těchto 23 čistých zápisů si připsali na své konto nejvíce nul Petr Dobisz a Aleš Mandous a to tři. Drobisz byl úspěšný dvakrát v dresu Slovácka a jednou v hanáckém týmu. Naopak Mandous jen v hanáckém dresu a to ve třech duelech za sebou. Za Slovácko byl dvakrát úspěšný Filipko, a za hanáckého soupeře pak Vaniak a Buchta se stejným počtem nul. V posledním duelu Slovácko zvítězilo 1:0 a o čisté konto se nakonec podělili dva branklaři. V 25. minutě vystřídal zraněného brankaře Fryštáka mladý Borek a duel dochytal bez inkasované branky.
  • Slovácko dokázalo porazit Sigmu dvakrát po sobě jen dvakrát. První dvojvýhru však dělilo více než 28 měsíců! To proto, že Slovácko hrálo dva ročníky druhou ligu. Další dva vítězné duely se odehrály v sezoně 2021/22, když Slovácko vyloupilo Hanou 3:0 a doma zvládlo odvetu za tři body díky výsledku 1:0. Když k tomu připočítáme úspěšné čtvrtfinále v poháru, kdy SLovácko postoupilo po nerozhodném stavu 0:0 až na lepší produkci pokutových kopů, tak se dá jistě napsat, že šlo o hodně podařenou sezonu.
  • Sigma dokázala hned třikrát zvítězit brankou v poslední minutě, případně v nastaveném čase. Poprvé to bylo brankou Vlčka na jaře 2003, podruhé v dubnu 2004, a to zásahem Hubnika. Naposledy se tak stalo v únoru 2012, když se nešťastně odrazil míč do sítě od domácího Doška. To Slovácko dokázalo vstřelit vítěznou branku v tomto období ve dvou zápasech. Poprvé v říjnu 2003, v prvním duelu na novém stadionu. To se v 90. minutě trefil Abraham a svou druhou brankou rozhodl duel ve prospěch Slovácka 3:2. Druhý zápas rozhodnutý v posledních minutách se odehrál v dubnu 2014. Slovácko rozhodlo v nastaveném čase Liborem Doškem. Protože se nastavovalo více než osm minut, tak v sedmé minutě nastavení se prosadil Jiří Valenta a uzavřel skóre na konečných 3:1.
  • Patrik Siegl vstřelil tři své branky ve třech zápasech po sobě. Protože to byly jedné branky Sigmy v těchto zápasech, tak přinesly Olomouci jen dva nerozhodné výsledky 1:1 a prohru 1:2.
  • Sigma vstřelila Slovácku v 36 zápasech celkem 37 branek, což je průměr 1,03 branky na utkání. Jednou se jí povedlo vsítit hned tři branky, a to v domácím zápase 21. dubna 2000, když dokázala přehrát 3:2 tehdejší Synot. Slovácko vstřelilo 41 branek. Narozdíl od Sigmy, tři branky vsítilo v pěti zápasech. Třikrát z toho byla výhra 3:1 a jednou 3:2 a 3:0.
  • Ve dvou po sobě jdoucích vzájemných zápasech, se za Slovácko trefil jediný hráč - Milan Kerbr. Vstřelil tři branky, a v obou případech jeho branky rozhodly o dělbě bodů (1:1 a 2:2). Jeho otec odehrál za Sigmu 140 ligových zápasů a vstřelil 35 branek. Jenže nikdy neměl možnost nastoupit proti Slovácku. Odehrál jen dva duely proti Slovácké Slavii Uherské Hradiště, v sezóně 1995/96.
  • V dubnu 2014 porazilo Slovácko Sigmu 3:1 a ukončilo tak čekání na vítězství, které s hanáckým klubem trvalo pět zápasů. V tomto období si Slovácko připsalo jen tři nerozhodné výsledky a dvě prohry. To Sigma naposledy porazila Slovácko 1:0 v sobotu 18. prosince 2018 na domácí půdě. Byl to teprve třetí zápas trenéra Martina Svědíka na lavičce našeho týmu. Od tohoto duelu se mužstva rozešla čtyřikrát smírně a jednou zvítězilo Slovácko.
  • Vzájemné zápasy jsou na vstřelené branky mimořádně vyrovnané. Hráči Slovácka vstřelili 41 branek a soupeř z Olomouce 37 gólů. Když se podíváme, jak padaly góly v jednotlivých poločasech, pak Slovácko má bilanci 17/24 a Sigma 13/24. Ve srovnání herních čtvrthodin je Slovácko nejgólovější v té poslední (76-90 plus nastavení), kdy vsítilo 13 branek. Naopak Sigma má nejúspěšnější čtvrthodinku hned po přestávce. V rozmezí 46-60 minuty se Hanáci radovali z 10 úpěšných zakončení. Pokud bychom sledovali společnou bilanci, kdy v těchto zápasech padá nejvíc branek, tak je to v závěrečné čtvrthodině. To padlo dohromady 20 branek. Naopak střelecká bída drží oba kluby v rozmezí 16-30 minuty, kdy v 35 zápasech padlo pouhých 5 branek!
  • Pouze v roce 2012 byly, díky losu, sehrány tři duely mezi Slováckem a Sigmou. Slovácko ani jednou nevyhrálo, přestože hrálo dvakrát doma (0:1 a 1:1). V roce 2018 se oba potkali take třikrát. Za Slovácko v tomto roce nastoupili tři různí brankaři. V prvním zápase 3. března 2018 chytal Milan Heča (0:1), v srpnovém duelu strážil branku Michal Daněk (3:1) a v prosincovém zápase byl jedničkou Matouš Trmal (0:1).
  • Slovácko nedokázalo skórovat na Andrově stadionu dlouhých 358 minut. Serie trvala od 26. října 2013, když Milan Kerbr dokázal v 32. minutě otočit svým druhým golem na průběžný stav 2:1 pro Slovácko. Sigma však stačila v 56. minutě srovnat Michalem Ordošem na konečných 2:2. V zápase 28. září 2019 Ondřej Šašinka otevřel gólový účet zápasu v 25. minutě a ukončil tak dlouhý střelecký půst Slovácka na Hané. Utkání skončilo také 2:2.
  • V 36 duelech bylo nařízeno celkem 8 penalt. Dvě nařídil rozhodčí Marada v zápase hraném 21. dubna 2001 v Olomouci. Domácí Sigma vyhrála 3:2, penaltu proměnil hostující Soldán (4.) i domácí Kovář (34.). Dvě penalty nařídil i sudí Zelinka. Ty dělilo šest let. Obě v zápasech hraných na Hané, obě nařízeny za stavu 1:0 pro Sigmu. První byla nařízena v srpnu 2012 a ta druhá byla nařízena v prosinci 2018. Ovšem Nešpor na brankaře Trmala nevyzrál, ani Dvořák nebyl s dorážkou úspěšný. Takže je to jediný pokutový kop, který nebyl využitý. Když to shrneme, oba týmy zahrávaly po čtyřech penaltách. Slovácko proměnilo všechny, Sigma jen tři.