Zajímavosti ze zápasů se Slovanem Liberec. Věděli jste, že...

liberec

Věděli jste, že… Libor Došek je se čtyřmi góly nejlepším střelcem Slovácka s tímto severočeským soupeřem. Na podzim 2013 vstřelil dvě branky a ta druhá byla jeho 100. ligovou brankou, takže po tomto střeleckém úspěchu vstoupil do uznávaného Klubu ligových kanonýrů.

• Slovan Liberec je nejméně neoblíbeným soupeřem, protože ho Slovácko dokázalo ve 40 zápasech porazit jen sedmkrát. V roce 2003 to bylo hned dvakrát. Premiérová výhra se odehrála 16. února 2003 na Širůchu (3:1) a druhá výhra v poměru 2:1 byla dosažena 25. října 2003 již na novém stadionu v Uherském Hradišti. Bylo to teprve druhé ligové utkání na tomto slováckém stánku, od jeho otevření v říjnu 2013. Další další výhra 4:0 přišla až po dlouhých deseti letech 19. října 2013. Čtvrtá výhra se zrodila 4. října 2019, když po rychlém vedení 2:0 již v prvních osmi minutách, se nakonec podařilo zvítězit 3:1. Jak se zdá, říjen je zaslíbeným měsícem, protože z těchto prvních čtyř výher, hned tři se zrodily v tomto měsíci. Dvě výhry přišly v roce 2021. Obě měly stejný výsledek 1:0. První 10. dubna v domácím duelu a druhá v 1. kole 2021/22 ročníku, tentokráte na hřišti v Liberci 25. července. Poslední zaknihovaná výhra přišla ve 30. kole, kdy se po dvou Jurečkových proměněných penaltách radovalo Slovácko z výhry 2:0.
  • Liberecký stadion U Nisy byl do července 2021 jediným stadionem, kde se Slovácku nikdy nepodařilo zvítězit. V této statistice byly započítány zápasy s týmy, se kterými Slovácko sehrálo aspoň tři venkovní duely. Ovšem první kolo ročníku 2021/22 přineslo na 20. pokus kýžené tři body a plný import ze severu. Jediným střelcem byl Milan Petržela, který se trefil v 31. minutě.
  • Nejdelší čekání na výhru s Libercem trvalo 15 ligových utkání a skončila v říjnu 2013. V tomto období, bylo sehráno i semifinále poháru s výsledkem 2:2. Ovšem v tomto případě bylo Slovácko na půdě Liberce nakonec šťastnější, když vyhrálo na penalty a postoupilo do finále. Horší ligovou bilanci mělo Slovácko jen se Spartou (16 proher) a s Viktorií Plzeň (22 nevyhraných duelů, 0-7-15).
  • Slovácko bylo blízko k první výhře v Liberci 18. října 2014, kdy vedlo 2:0, když branky vstřelili Šumulikoski a Kalouda. Domácí snížili v 67. Delargem a v 71. minutě srovnal Pavelka na konečných 2:2. Podobný stav byl i v zápase odehraného 27. listopadu 2016, když ještě v 66. minutě vedlo Slovácko v Liberci 2:0. Jenže pak se vložil do osudu výsledku rozhodčí Nenadál, který si během tří minut vymyslel dvě penalty. Ty proměnil domácí Komličenko a srovnal na konečných 2:2.
  • Všechny první čtyři ligové branky do sítě Slovanu Liberec padly z pokutových kopů, první dvě proměnil útočník Kowalík a další dvě obránce Kopačka. První tři penalty byly nařízeny v sezóně 2000-01.
  • Nejvíc branek v jednom utkání padlo 26. dubna 2004 a to šest (3:3) a stejný počet i 19. října 2013 (4:2). Slovan Liberec vyšel střelecky naprázdno ze společných duelů jen pětkrát. Nejprve 3. dubna 2010, dále v zápase odehraném 4. května 2012 a 6. března 2016. Všechna tato ukání skončila nerozhodně 0:0. Rok 2021 přinesl dvě výhry Slovácka v poměru 1:0.
  • Nejdelší střeleckou pauzu mělo Slovácko v období 7. dubna 2007 až 31. října 2011, kdy tato pauza trvala 399 minut. Tuto nelichotivou šňůru mohl přetrhnout v říjnu 2010 Švancara, ale v domácím zápase neproměnil v poslední minutě penaltu.
  • V současné době drží Slovácko neprůstřelnost svého brankaře v délce 337 minut. Naposledy byl slovácká obrana pokořena 7. prosince 2020 ve 23. minutě z pokutového kopu, který proměnil Rabušic.
  • Jan Nezmar vstřelil celkem pět branek a je nejlepším střelcem vzájemných zápasů. Tři branky vstřelil do sítě Slovácka a dva góly dal Liberci. Dalším střelcem do obou sítí je liberecký David Pavelka. Ten se nejprve trefil do sítě Liberce 31. října 2011, ale Slovácko stejně prohrálo 1:2. Další jeho střelecký úspěch byl 11. května 2013, kdy tentokráte pokořil Melichárka a Slovan opět vyhrál v Uherském Hradišti, tentokráte 0:3. Pavelka se trefil i v říjnu 2014, když srovnal stav na konečných 2:2.
  • Téměř 11 let trvalo Jiřímu Štajnerovi, než se opět v dresu Slovanu trefil do sítě Slovácka. Jeho třetí branka do sítě tehdejšího Synotu padla 2. prosince 2001 a ta čtvrtá v pořadí až 5. listopadu 2012.
  • Slovan Liberec dokázal šestkrát vstřelit vítěznou branku v poslední minutě nebo v nastaveném čase, hned dvakrát takto vezl tři body ze Slovácka.
  • Dvě bezbrankové plichty v období jara 2012 a jara 2016 ohraničují sedm zápasů, ve kterých Slovan Liberec dokázal vstřelit Slovácku 17 branek, vždy nejméně dvě v jednom zápase. Průměr se tak vyšplhal na 2,43 branky na zápas. Nejvíc jich vstřelil Delarge (3) a Pavelka (2). Naopak Slovácko vsítilo 12 branek, ale bralo body jen za výhru 4:2 a remízu 2:2. V dalších pěti utkáních, této sedmizápasové série, podlehlo svému soupeři.
  • Ve vzájemných zápasech bylo uděleno celkem neuvěřitelných šestnáct červených karet a to čtrnácti hráčům. Dvakrát ji viděli slovácký Petr Reinberk a Vlastimil Daníček. Slovácko bylo potrestáno 10x a Slovan 6x. V posledních sedmi zápasech na libereckém hřišti U Nisy bylo uděleno celkem deset červených karet! Třikrát se poroučel do kabin hráč domácího Slovanu a sedmkrát byli vyloučeni hráči Slovácka.
  • Přestože Slovácko přišlo vyloučením o tolik hráčů, prohrálo v oslabení jen jediný duel a to ještě brankami v nastaveném čase. Rozhodčí Nenadál je rekordmanem, protože v jednom zápase vyloučil tři hráče a k tomu rozdal cekem šest žlutých karet. Hned za ním jsou rozhodčí Příhoda a Rejžek, kteří tasili v jednom duelu dvě červené a sedm žlutých.
  • Ve 40 zápasech s Libercem bylo nařízeno 19 pokutových kopů. Slovácko zahrávalo devět a sedm proměnilo. Nedali Švancara (2010-11) a Kuchta (2018-19). Vždy to Slovácko stálo ztrátu bodu, protože v obou případech prohrávalo 0:1 a pokutové kopy byly nařízeny v poslední desetiminutovce. Liberec kopal desetkrát a osmkrát byl úspěšný. Neúspěšnými exekutory byli Štajner (2010-11) a Baroš (2016-17), ale nemuselo je to mrzet. I tak Slovan vyhrál nad Slováckem 1:0.
  • V zápase 21. dubna 2019 Slovácko prohrálo v Liberci 2:3, když soupeř skóroval ze tří pokutových kopů, které proměnil Libor Kozák. Je tak jediným hráčem, kterému se podařilo dosáhnout hattricku. Zápas rozhodoval rozhodčí Pavel Rejžek. Stejný rozhodčí pískal i předchozí podzimní duel v Hradišti (10. listopadu 2018), kde také nařídil pokutový kop. Jenže Kuchta v 82. minutě penaltu neproměnil, brankař Nguyen střelu vyrazil a Slovácko prohrálo 0:1. Dotřetice rozhodoval Rejžek duel 7. prosince 2020. Opět v něm nařídil penaltu, domácí Rabušic ji proměnil. Přesto Slovácko dokázalo vyrovnat na konečných 1:1.