Alena Pěčková: Chtěla bych být v každém utkání lepší než v tom minulém

PJml_20221029_027190

Alena Pěčková se letos zlepšila ve všech aspektech hry, našla ideální místo v sestavě a po celý podzim se jí držela forma, které jí nakonec vynesla nominaci do reprezentace. Jak jí sedí pozice na kraji obrany nebo jak hodnotí svůj reprezentační debut se dočtete v našem rozhovoru.

Minulou sezónu jste nastupovala převážně v útoku a pouze v případě personální nouze jste zaskočila na postu obránkyně. Od začátku této sezony jste jiný post neokusila a podle výkonů na hřišti Vám i vyhovuje. Sedí Vám osobně více obrana?
Ano, do obrany jsem párkrát nakoukla už minulou sezónu. Jestli si to dobře pamatuji, bylo to zapříčiněné marodkou stoperek, tak jsem se posunula z křídla na levého beka. Od nové sezóny, té letošní, jsem primárně v obraně. Na novém postu se cítím dobře, mám více balón, to mi vyhovuje. Je fajn, že i tak můžu stále podporovat útok. Snažím se každým tréninkem a utkáním sbírat defenzivní zkušenosti, které nemám tak bohaté, jako jiné defenzivní hráčky. Myslím si, že jsem se teď v obrané fázi dost naučila a zlepšila.

Vašich výkonů si nedávno všiml i trenér Rada, který Vás poprvé povolal do reprezentačního áčka. Kde Vás zastihla tato zpráva a s kým jste se o ni podělila jako první?
Prvně mi to volal pan trenér Vlachovský, kterému jsem to nejdřív nechtěla věřit. Měli jsme zrovna den volna, takže jsem byla doma, a tak se to dozvěděla jako první moje rodina. Bylo pěkné s nimi sdílet tu radost.

Dle mého názoru můžete být s výkonem v reprezentačním dresu spokojená. Jak to cítíte vy?
Asi z větší části jsem s výkonem spokojená, samozřejmě jsem tam měla nějaké chyby a situace, které jsem mohla vyřešit lépe, ale byla to skvělá zkušenost, která mě snad posune dále. Ke konci utkání mi to tam málem padlo, což by byl úplně snový start, ale jsem ráda, že jsme to zvládly a moje první utkání bylo vítězné.

Čeho chcete dále ve fotbalové kariéře dosáhnout?
Moc mě mrzelo, že jsme nepostoupili v kvalifikaci Ligy mistryň, protože tu bych si chtěla hrozně zahrát. Postoupili jsme dál v Poháru FAČR, tam bych se moc chtěla s týmem dostat až do finále, protože jsem ho ještě nikdy nezažila. A mé osobní cíle jsou spíše takové, že bych chtěla být v každém utkání lepší než v tom minulém, poučená z chyb, které bych chtěla neopakovat. A samozřejmě pomoct co nejvíce týmu k dobrým výsledkům. Reprezentační sraz mi moc pomohl v motivaci na sobě více pracovat a chtěla bych, aby nebyl poslední. Jednou bych si chtěla zahrát i za kvalitní zahraničí klub.

Zmiňovala jste Ligu mistryň, do toho bylo na konci podzimu několik anglických týdnů v lize, těšíte až si přes svátky odpočinete?
Ano, těším se, že na chvíli fotbal úplně vypustím. Ale po týdnu mi to bude určitě chybět, takže budu chodit trénovat na hřiště během svátků.

A ještě poslední otázka. Dodržujete nějaké vánoční zvyky?
Moc toho asi není. Půst nikdy nevydržím a kapra nejím, takže mívám lososa se salátem. Ale pravidelně chodíme pro Betlémské světlo a letos chceme jít s rodinou na půlnoční mši.