Akademie

i1uqlg8938icyq

Vytváříme podmínky pro vstup hráčů do velkého fotbalu 

Historie výchovy hráčů pro profesionální fotbal má na Slovácku hluboké kořeny. Z dřívějších let bych za všechny známé hráče vzpomenul vicemistra Evropy z roku 1996 a hráče bundesligového Kaiserslauternu Miroslava Kadlece nebo československého reprezentanta a hráče FC Porto Lubomíra Vlka. Již v této době fungovala naplno spolupráce se Základní školou Sportovní, která je svou nabídkou všeobecného sportovního rozvoje (plavání, bruslení, gymnastika, atletika,..) jedinečnou v republice.

Velkým mezníkem ve fungování mládeže na Slovácku byl rok 2000 a sloučení klubů ze Starého Města a Uherského Hradiště pod názvem 1.FC SYNOT. Od této doby se náš klub začal etablovat na prvoligové scéně nejenom v kategorii dospělých, ale také v mládežnických kategoriích. Díky spojení dvou klubů mohou mládežníci využívat zázemí jak v Uherském Hradišti, tak na Širůchu ve Starém Městě, což poskytuje ideální podmínky pro rozvoj hráčů v jednotlivých kategoriích.

Velmi důležitou součástí fungování akademie je spolupráce středními školami. Často se zdá, že status nejmenšího ligového klubu je překážkou, každopádně minimálně v této oblasti je tomu přesně naopak. Spolupráce se čtyřmi středními školami poskytuje širokou škálu učebních oborů a díky úzkým vazbám na klub umožňuje hráčům trénovat i v dopoledních hodinách. SOŠGSM ve Starém Městě nabízí ubytování pro hráče ze vzdálenějších oblastí, které je navíc vzdáleno cca 100m od tréninkového centra Širůch.

Z nedávné historie víme, že hráči mohou z těchto podmínek dosáhnout na jakoukoliv metu. Tak jako Michal Sadílek (PSV Eindhoven) nebo Matěj Kovář (Manchester United), kteří přestoupili v mládežnickém věku do evropských top klubů, nebo mnozí další, pro které se stala naše akademie odrazovým můstkem do vrcholového fotbalu:

Michal Kadlec, Milan Petržela, Milan Heča, Vlastimil Daníček, Ondřej Kudela, Petr Reinberk, Tomáš Fryšták, Marián Kovář, Michal Trávník, Tomáš Břečka, Lukáš Sadílek, Eldar Civic, Tomáš Zajíc, Matouš Trmal, Libor Holík, Jakub Rezek, Michal Sadílek, Filip Kubala, Matěj Kovář, Michal Kohút, Michal Beran, David Jurásek, Pavel Juroška, Filip Vecheta, Martin Kudela, Lukáš Ambros. 

Mgr. Zdeněk Botek
Vedoucí mládeže
1.FC Slovácko, a.s.
 

Z historie fotbalové akademie

„Budoucnost fotbalu, a to nejen v 1.FC SLOVÁCKO, vidím ve vytvoření špičkových podmínek pro talentovanou mládež".

Miroslav Valenta sen., zakladatel FA, spolumajitel firmy SYNOT

Slavná éra kopané na Slovácku pod hlavičkou SYNOTU po sobě zanechala jeden z nejcennějších pokladů. Fotbalová akademie se stala nejen splněným snem rodiny Valentů a zástupu mladých talentovaných fotbalistů, ale také skutečnou budoucností profesionálního fotbalu na Slovácku. V nevídaně kvalitních podmínkách totiž dává možnost k výchově špičkových fotbalistů, kteří se prosazují nejen v juniorských soutěžích, ale také v reprezentačních výběrech či později také ligových mužstvech. Fotbalová akademie je tím místem, kde starší generace slováckých odchovanců předává své zkušenosti nastupující generaci, aby to byla právě ona, kdo bude dále šířit slávu slovácké kopané.

O tom, že práce s mládeží na Slovácku měla i v minulosti dobrou úroveň, svědčí zejména sportovní úspěchy, kterých odchovanci později dosáhli nejen ve svých mateřských klubech, ale někteří zvlášť úspěšní jedinci také v rámci republikové reprezentace nebo dokonce i v evropské kopané. Mezi ně patří například vicemistr Evropy z roku 1996 a dlouholetý hráč Kaiserlauternu v německé 1. lize Miroslav Kadlec; československý reprezentant, hráč FC Porto a mistr ligy 1986 s Vítkovicemi Lubomír Vlk; kunovický rodák, reprezentant a obránce rakouského SC Vienna a mistrovského celku Bohemians Praha z roku 1983 Jiří Ondra; brankář Slavie Praha, Jablonce a širšího kádru české reprezentace Zdeněk Jánoš; obránce pražské Sparty a nedakonický rodák Zdeněk Caudr; obránce pražské Slavie Miroslav Pauřík; obránce Slavie Praha a Č. Budějovic Karel Kuba; Vratislav Chaloupka který prošel hned několika kluby jako Cheb, Sparta, Plzeň, nebo jihoslovenská Dunajská Streda; záložník Brna, Slave Praha, ruské Kazaně a německého Aue Richard Dostálek; Vít Valenta hráč belgických prvoligových klubů SK Lommel a Cercle Brugge; Milan Kerbr nastupující v Sigmě Olomouc a později i v německém Fürthu a navíc člen stříbrné české reprezentace na EURO 1996. Ze stále aktivních hráčů stojí za zmínku především Michal Kadlec, který za svou bohatou kariéru působil například v prazské Spartě, německém Bayeru Leverkusen či tureckém Fenerbahce Istanbul. Dalším hráčem je Ondřej Kúdela, který ze slovácké akademie odešel ve svých 20 letech do pražské Sparty odkud se později přesunul do Mladé Boleslavi, Liberce a nakonec i Slavie Praha, kde působí v současné době.