Historie stadionu

33rrt0o338icyq

První informace o stadionu pochází z roku 1926, kdy byla postavena klubovna AC Slovácké Slavie. Ovšem o možnost užívat městského pozemku k fotbalovým zápasům a tréninkům požádal ČSK Uherské Hradiště radu královského města již 14. března 1905. Ještě téhož roku bylo sehráno první mezinárodní utkání s Kriketou Vídeň. V letech 1926-1927 hřiště dvakrát měnilo polohu, musela být rozebrána ohrada, což klub stálo 10 000 Kč! V roce 1934 slavila AC Slovácká Slavia 15. výročí vzniku a 30 let neorganizované kopané ve městě. K oslavám přijel mistr republiky SK Slavia Praha i s mnoha stříbrnými reprezentanty z MS 1934 v Itálii. Snadno vyhrál nad Uh. Hradištěm 8:0. V třicátých letech minulého století byla vybudována první dřevěná tribunka. Ta byla zvětšena a zastřešena v průběhu padesátých let. Do roku 1960 byly vybudovány okolo fotbalového hřiště se škvárovou atletickou drahou betonové ochozy. Byla postavena zděná věž s hodinami, ukazatelem skóre a vedle věže i se záchody pro diváky. Takto zrekonstruovaný stadion byl využíván od srpna 1960. Podoba stadionu zůstala zachována až do roku 1978, kdy byla stará dřevěná tribunka zbořena. Na jaře 1979 byla zahájena výstavba nové tribuny pro tisíc sedících diváků. Tato tribuna byla otevřena v dubnu 1980.

Po příchodu firmy T.I.C. do klubu započaly investice do rekonstrukce stadionu. Nejprve byla v roce 1993 vyměněna nevyhovující budka hlasatele na věži za světelnou informační tabuli. Uvnitř byly zrekonstruovány kanceláře a v červenci 1995, po postupu do nejvyšší soutěže, byly na hlavní tribuně díky kovové konstrukci přidána další místa k sezení. Tehdejší kapacita hlavní zastřešené tribuny čítala 1150 míst na sezení a několik desítek míst k stání. V úterý 2.8.1995 byl sehrán první zápas v lize, a to hned proti mistru AC Sparta Praha. Tento zápas zhlédlo více než 12 000 diváků a Slovácká v něm uhrála velmi dobrý výsledek 2:2, když ještě nedlouho před koncem vedla 2:1. Plánovaly se další úpravy v hledišti, například nová tribuna mezi stadionem a škvárovým hřištěm, výstavba hotelového komplexu a další úpravy areálu.

Velká červencová povodeň v roce 1997 zcela zničila hrací plochu i celé zázemí fotbalového klubu. V září až listopadu 1997 byla provedena rekonstrukce hrací plochy. Byla odvezena kontaminovaná půda, provedena instalace umělého zavlažování a byl zaset nový trávník. První zápas na novém pažitu byl sehrán 22. 8. 1998 v rámci MSFL, a to s rezervou Boby Brno. Utkání sledovalo jen 400 platících diváků, kteří však nebyli moc spokojeni s remízou 2:2. Dne 13. 5. 2000 sehrál tým mužů Slovácké Slavie poslední mistrovský zápas na svém stadionu před totální rekonstrukcí celého areálu.

1. července 2000 se uherskohradišťský klub spojil s letitým rivalem z pravého břehu řeky Moravy v jeden silný prvoligový klub 1.FC Synot. Ten si musel na prvoligový zápas v Uherském Hradišti počkat až do soboty 18. 10. 2003, kdy přivítal Sigmu Olomouc a vyprovodil ji výhrou 3:2. Ovšem slavnostní otevření nového stadionu proběhlo již o týden dříve, kdy si 1.FC Synot pozval slavnou Borussi Mönchengladbach. Ta odjela s překvapivou prohrou 3:2. Prvním hráčem, který pokřtil nový stadion premiérovou brankou, byl kanonýr Michal Meduna.

Město Uherské Hradiště svým přístupem k tělovýchově a sportu jasně deklarovalo podporu této oblasti i modernizací sportovních zařízení. Dokladem toho bylo dokončení největší investice v historii města, a to městského sportovního areálu, jehož součástí je i fotbalový aréna, kterou město začalo budovat v polovině roku 2000 a v říjnu 2003 byla slavnostně otevřena. Investice do celého areálu byly ve výši 251,5 mil. Korun, z toho 102 mil. Korun činily státní dotace, 18 mil. Korun investoval do vyhřívaného trávníku a vybavení interiéru zpadní tribuny 1.FC Synot. Stadion s kapacitou 8 121 sedadel patří mezi nejlépe vybavené stadiony v ČR. Význanou dominantou jsou čtyři sloupy osvětlení, tzv. „soví oči“, s výkonem 1 400 luxů a s možností zapojení čtyř stupňů intenzity. Trávník přitom vyhřívá nejmodernější německý systém Aquaterm, kvalitu hrací plochy 105 x 68 m umožňuje udržovat i drenážový a závlahový systém. Kvalitní je rovněž zázemí pro fotbalisty, činovníky a pracovníky sdělovacích prostředků. V roce 2005 bylo za jižní tribunou otevřeno tréninkové hřiště s umělým povrchem o rozměru 80 x 40 m. Prvním oficiálním mezistátním zápasem stadionu v Uherském Hradišti bylo přátelské utkání U-21 Československo – Maďarsko, tohle bylo sehráno 20. 4. 1977 před 4 500 návštěvníky. Hosté vyhráli 2:0 i díky hrubé chybě Ondruše již v 5. minutě. Tento mistr Evropy z roku 1976 nastoupil jako jeden ze dvou povolených starších hráčů, když nemohl pomoci seniorské reprezentaci za disciplinární trest po vyloučení se Skotskem. Další mezistátní zápas se odehrál až 26. 7. 1994, v němž jedenadvacítka ČR zvítězila v srpnu nad stejně starými Dány 2:1 a za náš výběr nastoupili např. Lokvenc, Galásek, Hyský, Černý. Zápasu přihlíželo přes 2 000 diváků. Na další zápas se čekalo plných 11 let, kdy na novém stadionu nastoupili 7. září 2005 v rámci kvalifikace ME U-21 mužstva Česka a Arménie. Výsledek 6:0 pomohl našim mladíkům k postupu do play-off, které se opět odehrálo v Uherském Hradišti 11. listopadu 2005. Před vyprodaným hledištěm český tým nestačil na Německo a prohrál 0:2. Skvělá atmosféra v hledišti i kvalitní pořadatelská služba byly asi tou nejlepší reklamou, a tak se ČMFS rozhodl svěřit Uherskému Hradišti i zápas seniorské reprezentace. Jak se později ukázalo, nabyl tento duel se Srbskem velkého významu, když dva dny před tímto utkáním oznámil Pavel Nedvěd ukončení své reprezentační kariéry. Opět vyprodaný stadion aplaudoval držiteli Zlatého míče za rok 2003 a jednomu z nejlepších fotbalistů v naší historii, když v 44. minutě odcházel ze hřiště. Bohužel i tento duel dopadl nepříznivě a reprezentace ČR po špatném výkonu prohrála 1:3.

V roce 2014 prošel stadion další přestavbou a modernizací za účelem konání ME hráčů do 21 let, které Uherské Hradiště hostilo v červnu 2015. Stadion se dočkal nových turniketů moderního zázemí pro hráče, VIP hosty i fanoušky včetně barevné obrazovky na jižní tribuně. 

Fotogalerie