Zajímavosti ze zápasů se Slavií Praha. Věděli jste, že...

doski111

Věděli jste, že… V září 2022 otevřel skóre záložník Merchas Doski, který vsítil Slavii gól již ve 14 sekundě utkání, čímž vytvořil nový klubový rekord.

• Slavia Praha byla prvním soupeřem Slovácka v 1. lize v ročníku 2000/01, na Širůchu ve Starém Městě skončilo utkání 1:1, když se o obě branky postarali hráči tehdejšího Synotu Blaha a Němčický (vlastní) v úvodní desetiminutovce.
  • V historii Slovácko se Slavií desetkrát remizovalo, z toho sedmkrát skončilo výsledkem 0:0. Je to třetí nejčastější výsledek vzájemných duelů.
  • Do 30. 5. 2015 Slovácko vstřelilo v Praze ve dvanácti zápasech pouhé čtyři branky (Blaha, Kordula a Trousil). Blahova a Kordulova branka znamenala tři body za dvě výhry 1:0. V prvním případě se tak stalo na Strahově 23. 9. 2001 a druhý zápas se hrál 22. 4. 2012 v novém Edenu. Pak přišel květen 2015 a v jediném zápase dokázali hráči FCS vstřelit hned tři branky. Podělili se o ně Došek, Trávník a Valenta.
  • Ve vzájemných zápasech bylo v Praze vyloučeno celkem kvarteto hráčů Slovácka, naposledy se před obličejem začervenalo Filipu Hlúpikovi 18. dubna 2011 v 87. minutě, kdy dostal druhou žlutou kartu a musel opustit hřiště. Dalšími hříšníky byli Šumulikovski, Polách a Palinek. Na straně Slavie se červenalo třikrát a vždy šlo o přímé udělení červené karty. Tu viděli hráči Gedeon, Kozáčik a Dosoudil. V Uherském Hradišti byl vyloučen jediný hráč a do slavistický Dosoudil v dubnu 2007, který musel opustit hřiště v 67. minutě po tvrdém zákroku. Tohle utkání skončilo 0:0.
  • Slovácko sehrálo se Slavií také tři zápasy v Českém poháru. V osmifinále 2000/01 prohrálo na Strahově v zajímavém utkání 3:5, když ještě v 81. minutě byl stav 3:3. Naopak v semifinále 2008/09 dokázalo druholigové Slovácko Slavii dvakrát porazit (1:0 a 2:1) a postoupilo do finále.
  • V období jaro 2005 až jaro 2010 nedokázalo Slovácko vstřelit Slavii ligovou branku dlouhých 470 minut. Střeleckou nemohoucnost protrhl až Lukáš Fujerik v 15. minutě domácího duelu hraného 22. března 2010, kdy Slovácko nakonec zvítězilo 3:1, ač prohrávalo brankou Trappa z 8. minuty. V září 2018 Slovácko zastavilo sérii nevstřelené branky na hodnotě 460 minut, když Daníček proměnil penaltu v 82. minutě
  • Před vzájemným duelem 1. března 2020 Slovácko dlouhých devět duelů se Slavií nevyhrálo a připsalo si jediný nerozhodný výsledek 0:0. Vstřelilo pouhé dvě branky Divišem a Daníčkem. Naopak Slavia dokázala skórovat 23x a tři branky vstřelil Škoda a Hušbauer. Barák, Souček a Zmrhal byli úspěšní dvakrát. V tomto březnovém duelu Slovácko překvapivě zvítězilo 2:0 a připsalo si desátou ligovou výhru s tímto soupeřem. Tato prohra Slavie byla její poslední a v následujících 51 duelech vždy bodovala.
  • Slovácko dokázalo nejdéle udržet čisté konto v zápasech se Slavií v období od 6. 11. 2005 do 31. 8. 2009, kdy tato série neprůstřelnosti trvala celkem 356 minut.
  • V září 2022 remizovalo Slovácko se Slavií 1:1. Byl to po devíti zápasech v řadě, první nerozhodný výsledek od posledního nerozhodného výsledku z 29. dubna 2018 v Praze (0:0). Od té doby skončila utkání 8x výhrou Slavie a jednou výhrou Slovácka.
  • V duelu hraného 8. května 2016 prohrálo Slovácko 1:5, což je největší prohra ve vzájemných zápasech. V předchozích 13 pražských zápasech obdrželo Slovácko 15 branek a v tomto květnovém zápase celou třetinu tohoto počtu.
  • Ve 42 zápasech bylo uděleno 168 žlutých karet. Slovácko obdrželo 97 a Slavia 71. Nejtrestanějším hráčem je slovácký Šumulikoski s 6 kartami (jednou jako manažer) a dále Daníček a Polách se 4 kartami. Na straně pražského týmu jsou tři hráči, kteří viděli tři napomínání. Byli to Lukáš Jarolím, Janda a Kúdela.
  • Pouze ve dvou zápasech vyšlo Slovácko bez karetního napomínání. Stalo se tak 5.10.2012, když porazilo Slavii 3:0 a 8.5.2022, když prohrálo v Praze 0:3. Naopak Slavii se podobná statistika podařila ve čtyřech utkáních. V letech 2015 – 2016 to byly tři duely bez karty v jedné řadě.
  • Slovácký středopolař Tomáš Polách viděl celkem čtyři žluté karty, čímž je po Šumulikoski a Daníčkovi druhým nejtrestanějším hráčem. Ve třech po sobě jdoucích zápasech (1.11.2003 až 2.10.2004) obdržel tři žluté a návdavkem ještě i jednu červenou. Ještě delší serii si připsal Vlastimil Daníček, který byl trestaný žlutou kartou ve čtyřech duelech v řadě a to od 29. října 2017 do 25. února 2019
  • Jan Trousil obdržel celkem tři žluté karty. První viděl 27.11.2000 a druhou až za dalších 11 let a pět měsíců – 22. 4. 2012! Na straně Slavie má 9 let a jeden měsíc dlouhou pauzu Karel Piták. První žlutou viděl 22. 4. 2006 a druhou obdržel 30. 5. 2015.
  • Petr Švancara hrál za obě mužstva a žlutou kartu obdržel v dresu Slavie 27.11.2000, na tu další v dresu Slovácka musel počkat téměř 10 let, protože mu ji udělil rozhodčí Adam 24.9.2010. Ještě jeden hráč obdržel žlutou kartu v obou dresech, tímto hráčem byl Aleš Urbánek.
  • Když už jsme u rozhodčích, tak 42 utkání rozhodovalo 27 rozhodčích. Až v 18. vzájemném duelu pískal rozhodčí, který předtím odřídil aspoň jeden zápas. Byl to sudí Adam, který v sezóně 2010/11 rozhodoval oba duely. Hned v další sezóně pískal oba souboje Královec. Ten si v ročníku 2016/17 přidal i třetí duel a je tak s Pavlem Fraňkem druhým nejčastěji obsazovaným rozhodčím. Primát drží Miroslav Zelinka, který řídil čtyři zápasy. Dvakrát pískal Adam, Ardeleanu, Nenadál, Kovařík, Julínek a Orel.
  • Již dvacetčtyři zápasů v řadě se dohrálo v plném počtu hráčů, nebo trenérů. Nikdo nebyl vyloučený. Co se týče trenerských trestů, ve dvou zápasech sezony 2020/21 a v jednom 2022/23 byl napomínaný žlutou kartou trenér. Na druhé straně se podobného trestu dočkal hlavní trenér Trpišovský, který dostal karetní trest v září 2022 a také asistent Houštěcký, který viděl žlutou kartu v září 2020.
  • Karel Jarolím trénoval oba kluby. Na lavičce Slovácka seděl 3x s bilancí 1-1-1 6:2. Slavii vedl k osmi duelům a z těchto má bilanci 2-4-2 6:6. Všech pět nerozhodných výsledků, které se pod jeho trenérským dohledem zrodily, měli stejný poměr 0:0!
  • V duelech se Slavií bylo nařízeno pouze devět penalt. Šest penalt se kopalo na stadionu v Uherském Hradišti. Tyto penalty přinesly Slovácku třikrát a Slavii jednou výhru 3:0, předposlední domácí penalta korigovala stav na konečných 1:3 pro Slavii a ta poslední, kterou proměnil Stanciu dopomohla ke konečné výhře pražských hostů v poměru 2:3. Pěti úspěšnými střelci byli: Švancara, Volešák, Kerbr a Daníček za Slovácko. Za hosty to byl Škoda a Stanciu. Dvě penatly nařídil rozhodčí Zelinka, po jedné Adam, Julínek, Kovařík a Proske. Dvě penalty se zahrávaly na Stadionu ve Vršovicích. První se kopala 25. února 2019. V 74. minutě za stavu 3:0 pro Slavii, však Škoda přestřelil branku. Byla to zatím jediná penalta, která nebyla proměněna. Další pokutový kop byl zahrávaný v září 2020, kdy hned v úvodu přivedl slovácký odchovanec Kúdela domácí do vedení 1:0. Nakonec Slavia zvítězila 3:0. Poslední penalta byla viděna 4. září 2022 v Hradišti, tuto v 74. Provod proměnil a srovnal na konečný stav 1:1.
  • V zápasech Slovácko vs. Slavia padly tři vlastní branky. Všechny do sítě Slovácka. První vlastní gól si vstřelil Pavel Němčický již ve 2. minutě prvního duelu 29. července 2000 na Širůchu ve Starém Městě. Zápas skončil plichtou 1:1. Druhá vlastní patří Lukáši Kubáňovi, který se trefil 29. srpna 2009 v Praze. Branka padla v 85. minutě a jen kosmeticky upravila výhru domácích na konečných 3:0. Poslední vlastenec padl v Praze 25. února 2019. V 26. minutě Vlastimil Daníček tečoval střelu Škody mimo dosah brankaře Trmala a Slavia šla do vedení 1:0. Nakonec dokázala vyhrát 4:0.