Zajímavosti ze zápasů s ostravským Baníkem. Věděli jste, že...

zajimavosti2

Věděli jste, že… Slovácký stoper Stanislav Hofmann rád vzpomíná na duely proti slezskému Baníku. Do začátku sezony 2018/19 měl na svém střeleckém účtu tři ligové branky a všechny vstřelil do sítě ostravského Baníku. První gól vstřelil v Ostravě v dubnu 2016 a svou brankou z 82. minuty jen upravil prohru na konečných 1:2. Druhá branka padla v srpnu 2017 na domácím hřišti, když těsně před přestávkou zvýšil průběžný stav na 4:2. Třetí branku vsítil v 33. minutě a otevřel skóre na vítkovickém stadionu v únoru 2018. Slovácko nakonec odjelo se třemi body za výhru 2:1. V září 2022 vstřelil svou čtvrtou branku do sítě ostravského Baníku. Je tak s Jurečkou nejlepším střelcem proti tomuto slezskému klubu.

• Slovácko sehrálo s Baníkem Ostrava v kalendářním roce 2011 celkem čtyři utkání. Dvě prvoligová a dvě v rámci 4. kola Českého poháru. Ani v jednom případě Slovácko neprohrálo, obdrželo pouze jednu branku. Jenže tato jediná branka však rozhodla o postupu Baníku do čtvrtfinále pohárové soutěže.
  • Stejnou porci zápasů si přichystal los i v roce 2014. Dva ligové zápasy vyhrály vždy hostující týmy, a to brankami v úplném závěru. Dvě pohárové bitvy v osmifinále přinesly shodné nerozhodné výsledky 1:1 a tak o postupujícím rozhodl penaltový rozstřel. Ten na domácím hřišti lépe zvládlo Slovácko a vyhrálo jej v poměru 4:3.
  • Na podzim 24. září 2011 dokázalo Slovácko vůbec poprvé zvítězit na slezské půdě na Bazalech, a to brankou Košúta v 82. minutě. Podruhé se to podařilo v jarním duelu roku 2014, když Kerbr vstřelil branku z přímého kopu v nastaveném čase. Také na třetí výhře v Ostravě 18. dubna 2015 se podílel Milan Kerbr. V 50. minutě uzavřel skóre na 0:2, když první branku Slovácka vstřelil Jiří Valenta v 35. minutě. Další výhra přišla 17. února 2018 na stadionu ve Vítkovicích. Duel dvou sestupem ohrožených týmů vyhrálo překvapivě Slovácko 2:1. Branky vstřelili Hofmann a Zajíc. Další výhra Slovácka ve Vítkovicích přišla 24. listopadu 2018. Byla to premiéra trenéra Martina Svědíka a oslavil ji výhrou 3:0. Branky vstřelili Havlík, Reinberk a Kuchta. V lednu 2021 roku došlo na odložený podzimní zápas a Slovácko si připsalo další venkovní vítězství. Tentokrát v poměru 2:1. Střelci slováckých branek byli Kliment z penalty a Navrátil. Stejným poměrem 2:1 vyhrálo Slovácko i sedmý venkovní duel, který byl sehraný v říjnu 2021. Střelci branek byli Jurečka a Sadílek.
  • V období od 2. října 2010 do 17. listopadu 2012 Slovácko neinkasovalo s Baníkem celkem 356 minut. Tuto sérii zrušil v 69. minutě domácí hráč Majtán. Naopak negativní nejdelší série Slovácka v neskórování do sítě Baníku dělala 268 minut z období 21. 8. 2006 až 10. 4. 2010.
  • Baník v období od 9. 8. 2003 do 23. 4. 2011 ani jednou se Slováckem neprohrál. Bilance těchto devíti duelů, pro Slovácko černého období, byla 0-3-6, 6:14. Naopak posledních devatenáct ligových duelů Slovácku vyšlo, s Baníkem prohrálo jen pětkrát. Bilance je 12-2-5, 33:22.
  • 10. dubna 2010 vstřelil Martin Kuncl již ve 2. minutě branku, která je pátou nejrychleji vstřelenou brankou v prvoligové historii Slovácka. Přesto nestačila na bodový zisk, protože Slovácko nakonec prohrálo na Bazalech 2:3.
  • Ve vzájemných duelech bylo pět hráčů Slovácka vyloučeno. Byli to Rada, Švejnoha, Košút, Volešák a Kalabiška. Jenže Ladislavu Volešákovi se to podařilo hned dvakrát. V obou případech to bylo v rozmezí 76. – 79. minuty. Naopak soupeř stejným způsobem pykal jen ve dvou případech. Vyloučenými byli Lukeš a Frydrych. Je jistě zajímavé, že v obou případech se tak stalo v poslední minutě zápasu a vždy šlo o přímou červenou kartu.
  • Návštěva 18 020 diváků v zápase odehraného 3. března 2004 v Ostravě je historicky nejvyšší počet diváků, který kdy shlédl zápas Slovácka v 1. lize. Druhá nejvyšší návštěva s Baníkem byla ve Vítkovicích 24. listopadu 2018, když na zápas přišlo celkem 9 782 diváků.
  • Ještě jednou duel z března 2004. V tomto zápase padlo osm branek, což se nikdy předtím a ani dlouho potom, v zápase Slovácka nestalo. Stejný počet branek padl až v zápase v Mladé Boleslavi, který Slovácko vyhrálo 5:3 (3:1). Zápas byl odehraný 26. září 2021. Je zajímavé, že na jaře 2004 odehrál tehdejší Synot další dva duely, kde padlo větší množství branek, a to po šesti v Liberci 3:3 a doma se Slavií 4:2, takže celkem střelecky úrodné období.
  • Slovácko vstřelilo Baníku 53 branek, 25 v prvním poločase a 28 ve druhé půli. Nejvíc jich bylo vstřeleno v první třetině druhého poločasu (46-60. minutě) a to celkem 13 branek. Naopak Slovácko obdrželo celkem 55 branek od Baníku, V první půlce zápasu 25 a po přestávce 30. V jednotlivých třetinách poločasů se nejčastěji tahal míč ze sítě Slovácka v časovém úseku 76-90. minuta, kdy obdrželo 14 branek. Z toho v poslední minutě a v nastaveném čase šest gólů.
  • Milan Baroš se dokázal střelecky prosadit téměř po šestnácti letech od své první branky do sítě Slovácka. Ta padla 30. září 2001 na staroměstském Širůchu. Baroš zakončil demolici tehdejšího Synotu (0:4). Svou druhou branku v dresu Baníku vstřelil až 12. srpna 2017 a opět na hřišti Slovácka, tentokráte v Uherském Hradišti. V 37. minutě proměnil penaltu a snížil na průběžných 3:2. Jenže Slovácko přidalo další dvě branky a vyhrálo 5:2.
  • Žádnému hráči se nepodařilo v prvních 38 zápasech zaznamenat hattrick. Až přišel duel ve skupině o titul. Poslední dubnový den roku 2022 Slovácko prohrávalo brankou Klímy z 6. minuty. O přestávce poslal trenér Svědík na hřiště nejlepšího střelce Jurečku, kterého šetřil na finále poháru, a ten tento zápas otočil čistým hattrickem. První branku dal z penalty v 55. minutě, vítěznou pak v 69. minutě. V nastavené 5. minutě doklepl vyraženou střelu Vechety a upravil výsledek na konečných 3:1 a definitivně tak potvrdil pro Slovácko čtvrtou příčku. Sám se vyhoupl do tehdejšího průběžného čela ligových střelců.
  • Baník Ostrava dlouhých 34 zápasů nečelil pokutovému kopu Slovácka. Až přišel leden 2021 a penalta i pro Slovácko. Úspěšným exekutorem byl Jan Kliment, který otevřel střelecký účet zápasu. Běžela 53. minuta utkání. O dva měsíce později se hrálo další utkání v Uherském Hradišti a zápas opět otevřel pokutový kop. Ve 20. minutě byl úspěšným exekutorem Vlastimil Daníček. Třetí proměněná slovácká penalta padla zásluhou Jurečky 30. dubna 2022, když srovnal průběžný stav na 1:1. Nakonec přidal ještě dvě branky a Slovácko zvítězilo 3:1. Naopak Baník zahrával penaltu ve čtyřech zápasech. Tu první odpískal rozhodčí Zelinka až v 17. vzájemném duelu 2. října 2010 na Bazalech. Ve 26. minutě otevřel skóre Nevés a Baník nakonec zvítězil 2:1. Druhou penaltu nařídil rozhodčí Královec v Uh. Hradišti 28. září 2013. Běžela 80. minuta a Slovácko právě vedlo 2:1. Exekutor Fantiš nevyzrál na brankaře Melichárka, jenže k vyraženému míči se dostal Engelmann a míč dostal do odkryté sítě. Zápas tak skončil nerozhodně 2:2. Třetí penalta byla nařízena opět v Hradišti, zápas se hrál 12. srpna 2017. Penaltu v 36. minutě proměnil Baroš a snížil na 3:2. Slovácko nakonec vyhrálo vysoko 5:2, zápas řídil Franěk. Poslední penaltu zahrával Baník v říjnu 2021, když ji v 32. minutě proměnil Tetour a srovnal na 1:1. Po přestávce přidalo Slovácko ještě jednu branku a ve Vítkovicích vyhrálo 2:1.
  • 16. května 2005 se odehrál ligový duel na Bazalech. Zápas skončil remízou 2:2. když v nastavení srovnal Lukáš Jarolím. V tomto zápase zaznamenali po jedné brance hráči se stejným příjmením Pospěch. Nejprve Zdeněk přivedl ve 13. minutě Baník do vedení 1:0, aby o dvacet minut později slovácký Zbyněk snížil na 1:2.
  • V duelech s Baníkem bylo rozdáno 150 žlutých karet. Slovácko obdrželo 80 a Baník 70. Nejčastěji byl napomínán slovácký Reinberk a to čtyřikrát. V dresu Baníku to byli Granečný, Kraut, Ndefe a Pokorný, ti viděli žlutou ve třech zápasech. Utkání řídilo celkem 27 rozhodčích. Nejčastějším arbitrem byl Karel Hrubeš, který rozhodoval v pěti zápasech. Tři duely pískali Franěk, Jech a Zelinka. Nejvíce žlutých karet rozdal rozhodčí Jaroslav Bílek v Ostravě 17. listopadu 2012. Slovácko obdrželo čtyři a Baník šest karet.
  • V záři 2013 skončil zápas v Uherském Hradišti remízou 2:2. Dalších 14 vzájemných zápasů skončilo výhrou jednoho týmu. Slovácko se radovalo desetkrát a Baník čtyřikrát. Brankový poměr z těchto 14 zápasů je25:16. V kalendářním roce 2021 se mužstva utkala třikrát a vždy zvítězilo Slovácko v poměru 2:1. Tato neremízová řada vzájemných utkání skončila v březnu 2022, když zápas skončil bez branek 0:0. Byl to čtvrtý duel těchto soupeřů, který skončil tímto poměrem. Stejným výsledkem skončil i ten úplně první duel na Bazalech 17. září 2000. Zápas řídil Pavlín Jirků a utkání sledovalo pouhých 2831 diváků.
  • V posledních sedmi vzájemných zápasech nastoupili do branky Slovácka čtyři brankáři. Filip Nguyen čelil soupeři ve třech zápasech, Vít Nemrava odchytali dva duely, po jednom zápase si připsali brankáři Matouš Trmal a Tomáš Fryšták.
  • Ve čtyřiceti duelech padly tři vlastní branky. Všechny vstřelili hráči Slovácka. I zásluhou branky domácího Pavla Němčického Slovácko prohrálo 0:2 v říjnu 2009. Vlastní gól Stanislava Hofmanna jen navýšil prohru ve Vítkovicích na konečných 0:3. Poslední vlastenec padl zásluhou Patrika Šimka v březnu 2021, ale body zůstaly v Hradišti po výhře 2:1.
  • Žádnému hráči se nepodařilo skórovat ve vzájemných duelech za oba kluby. Pokud nastoupí Daniel Holzer do dnešního zápasu, tak se může stát prvním takovým střelcem. V červenci 2018 dokázal skórovat na hřišti v Uherském Hradišti, ale jen mírnil prohru na 1:2.