Statistiky a zajímavosti zápasů s Libercem

ju9ps13v438icyq

Dnes od 16:00 hod. nás čeká nejméně oblíbený soupeř, z jehož půdy jsme si nikdy nepřivezli tři body. Liberecký stadion U Nisy je jediným stadionem, kde se Slovácku nepodařilo zvítězit. V této statistice jsou započítány zápasy s týmy, se kterými sehrálo Slovácko aspoň tři venkovní duely.

LIGOVÁ BILANCE SLOVÁCKO vs. SLOVAN LIBEREC 2000 - 2021

Celková bilance: 38 zápasů 5 - 12 - 21   41 : 62

Domácí statistika: 19 zápasů  5 - 3 - 11   21 : 27

Venkovní statistika: 19 zápasů  0 - 9 - 10   20 : 35

Nejčastější výsledky: 2:1 a 1:0 (7x), 1:1 (5x), 3:1, 2:3, 0:0 a 2:2 (3x)

Nejvíc branek za Slovácko: 4 – Došek, 2 - Ivana, Kopačka, Kerbr, Kowalík, Nezmar, J. Valenta a Zajíc

Nejvíc branek za Liberec: 4 – Rabušic a Štajner, 3 – Delarge, Kozák a Nezmar

Největší návštěva na Slovácku: 5.884 - 12. září 2015 (Slovácko - Liberec 1:2)

Největší návštěva v Liberci: 7.500 - 10. srpna 2002 (Liberec – Slovácko 2:0)

ZAJÍMAVOSTI:

• Slovan Liberec je nejméně neoblíbeným soupeřem, protože ho Slovácko dokázalo v 38 zápasech porazit jen pětkrát. V roce 2003 to bylo hned dvakrát, ale další výhra přišla až po dlouhých deseti letech 19. října 2013 vysoko 4:2. Další výhra se zrodila 4. října 2019, když po rychlém vedení 2:0 již v prvních osmi minutách se podařilo zvítězit 3:1. Poslední výhra na Slovanem je ještě čerstvá, zrodila se na jaře 2021. Ve vyrovnaném zápase, když dominovala defenzíva rozhodl jediní gól. Vstřelil ho z pokutového kopu Václav Jurečka. Premiérová výhra se odehrála 16. února 2003 na Širůchu (3:1) a druhá výhra v poměru 2:1 byla dosažena 25. října 2003 již na novém stadionu v Uherském Hradišti. Bylo to teprve druhé ligové utkání na tomto slováckém stánku, od jeho otevření v říjnu 2003. Jak se zdá, říjen je zaslíbeným měsícem, protože ze pěti výher, se hned tři zrodily v tomto měsíci.

• Období od výhry nad Libercem v říjnu 2003 bylo třetím nejdelším obdobím ze vzájemných zápasů s tradičními ligovými soupeři. Tato neúspěšná série trvala 15 ligových utkání a skončila v říjnu 2013. V tomto období, bylo sehráno i semifinále poháru s výsledkem 2:2. Ovšem v tomto případě bylo Slovácko na půdě Liberce nakonec šťastnější, když vyhrálo na penalty a postoupilo do finále. Horší bilanci mělo Slovácko jen se Spartou (16 proher) a s Viktorií Plzeň (22 nevyhraných duelů, 0-7-15).

• Liberecký stadion U Nisy je jediným stadionem, kde se Slovácku nikdy nepodařilo zvítězit. V této statistice jsou započítány zápasy s týmy, se kterými sehrálo Slovácko aspoň tři venkovní duely.

• Slovácko bylo blízko k první výhře v Liberci 18. října 2014, kdy vedlo 2:0, když branky vstřelili Šumulikoski a Kalouda. Domácí snížili v 67. Delargem a v 71. minutě srovnal Pavelka na konečných 2:2. Podobný stav byl i v zápase odehraného 27. listopadu 2016, když ještě v 66. minutě vedlo Slovácko v Liberci 2:0. Jenže pak se vložil do osudu výsledku rozhodčí Nenadál, který si během tří minut vymyslel dvě penalty. Ty proměnil domácí Komličenko a srovnal na konečných 2:2.

• Všechny první čtyři ligové branky do sítě Slovanu Liberec padly z pokutových kopů, první dvě proměnil útočník Kowalík a další dvě obránce Kopačka. První tři penalty byly nařízeny v sezóně 2000-01.

• Nejvíc branek v jednom utkání padlo 26. dubna 2004 a to šest (3:3) a stejný počet i 19. října 2013 (4:2). Slovan Liberec vyšel střelecky naprázdno ze společných duelů jen třikrát. Nejprve 3. dubna 2010, dále v zápase odhraném 4. května 2012 a nakonec 6. března2016. Všechna tato ukání skončila nerozhodně 0:0.

• Nejdelší střeleckou pauzu mělo Slovácko v období 7. dubna 2007 až 31. října 2011, kdy tato pauza trvala 399 minut. Tuto nelichotivou šňůru mohl přetrhnout v říjnu 2010 Švancara, ale v domácím zápase neproměnil v poslední minutě penaltu.

• Jan Nezmar vstřelil celkem pět branek a je nejlepším střelcem vzájemných zápasů. Tři branky vstřelil do sítě Slovácka a dva góly dal Liberci. Dalším střelcem do obou sítí je liberecký David Pavelka. Ten se nejprve trefil do sítě Liberce 31. října 2011, ale Slovácko stejně prohrálo 1:2. Další jeho střelecký úspěch byl 11. května 2013, kdy tentokráte pokořil Melichárka a Slovan opět vyhrál v Uherském Hradišti, tentokráte 0:3. Pavelka se trefil i v říjnu 2014, když srovnal stav na konečných 2:2.

• Téměř 11 let trvalo Jiřímu Štajnerovi, než se opět v dresu Slovanu trefil do sítě Slovácka. Jeho třetí branka do sítě tehdejšího Synotu padla 2. prosince 2001 a ta čtvrtá v pořadí až 5. listopadu 2012.

• Slovan Liberec dokázal šestkrát vstřelit vítěznou branku v poslední minutě nebo v nastaveném čase, hned dvakrát takto vezl tři body ze Slovácka.

• Libor Došek je nejlepším střelcem Slovácka s tímto severočeským soupeřem. Na podzim 2013 vstřelil dvě branky a ta druhá byla jeho 100. ligovou brankou, takže po tomto střeleckém úspěchu vstoupil do uznávaného Klubu ligových kanonýrů.

• Dvě bezbrankové plichty v období jara 2012 a jara 2016 ohraničují sedm zápasů, ve kterých Slovan Liberec dokázal vstřelit Slovácku 17 branek, vždy nejméně dvě v jednom zápase. Průměr se tak vyšplhal na 2,43 branky na zápas. Nejvíc jich vstřelil Delarge (3) a Pavelka (2). Naopak Slovácko vsítilo 12 branek, ale bralo body jen za výhru 4:2 a remízu 2:2. V dalších pěti utkáních, této sedmizápasové série, podlehlo svému severočeskému soupeři.

• Ve vzájemných zápasech bylo uděleno celkem neuvěřitelných patnáct červených karet a to třinácti hráčům. Dvakrát ji viděli slovácký Petr Reinberk a Vlastimil Daníček. Je to téměř průměr jedné červené karty ve dvou zápasech. Slovácko bylo potrestáno 9x a Slovan 6x. V posledních šesti zápasech na libereckém hřišti U Nisy bylo uděleno celkem devět červených karet! Třikrát se poroučel do kabin hráč domácího Slovanu a šestkrát byli vyloučeni hráči Slovácka.

• Přestože Slovácko přišlo vyloučením o tolik hráčů, prohrálo jen jediný duel v oslabení, a to ještě brankami v nastaveném čase. Rozhodčí Nenadál je rekordmanem, protože v jednom zápase vyloučil tři hráče a k tomu rozdal cekem šest žlutých karet. Hned za ním jsou rozhodčí Příhoda a Rejžek, kteří tasili v jednom duelu dvě červené a sedm žlutých.

• Od května 2005, kdy slovácký Nezmar brankou v nastavení zachránil aspoň bod za plichtu 1:1, odehrálo Slovácko dalších 14 domácích zápasů, a to s bilancí 3 – 1 – 10, 13:20.

• V 38 zápasech s Libercem bylo nařízeno 16 pokutových kopů. Slovácko zahrávalo sedm a pět proměnilo. Nedali Švancara (2010-11) a Kuchta (2018-19). Slovácko to stálo ztrátu bodu, protože v obou případech prohrávalo 0:1 a pokutové kopy byly nařízeny v poslední desetiminutovce. Liberec kopal devětkrát a sedmkrát byl úspěšný. Neúspěšnými exekutory byli Štajner (2010-11) a Baroš (2016-17), ale nemuselo je to mrzet. I tak Slovan vyhrál nad Slováckem 1:0.

• V zápase 21. dubna 2019 Slovácko prohrálo v Liberci 2:3, když soupeř skóroval ze tří pokutových kopů, které proměnil Libor Kozák. Je tak jediným hráčem, kterému se podařilo dosáhnout hattricku. Zápas rozhodoval rozhodčí Pavel Rejžek. Stejný rozhodčí pískal i předchozí podzimní duel v Hradišti (10. listopadu 2018), kde také nařídil pokutový kop. Jenže Kuchta v 82. minutě penaltu neproměnil, brankař Nguyen střelu vyrazil a Slovácko prohrálo 0:1. Dotřetice rozhodoval Rejžek duel 7. prosince 2020. Opět v něm nařídil penaltu, domácí Rabušic ji proměnil. Přesto Slovácko dokázalo vyrovnat na konečných 1:1.

Památný duel:

Slovan Liberec – 1. FC Synot 3:3 (0:1)
odehraný 26. dubna 2004 v Liberci na stadionu U Nisy.

Atraktivní TV duel mužstev z horních pater ligové tabulky se nesl ve znamení totálního útočného fotbalu. První velkou šanci měl již ve čtvrté minutě Hološko, ale Drobisz šanci zmařil. Udeřilo na druhé straně, kde se trefil po přihrávce Nezmara Kadlec. Domácí nerezignovali ale Synot byl v první půli jasně lepší a to nervově nevydržel domácí Kysel, který se ohnal po Poláchovi a obdržel červenou kartu. Po přestávce domácí začali tlakem a již ve 48. srovnal z přímého kopu Janů a za pět minut přidal druhou branku Polák. V 59. minutě našel Medunův centr Ivanovu hlavu a bylo opět srovnáno 2:2. Za dvě minuty se však radoval domácí Hološko, když sice netrefil dobře míč, ale to právě zmátlo Drobisze, kterého míč přelétl. Tečku střeleckým dostihům udělal hlavou Stajič v 70. minutě. Synot nakonec mohl i vyhrát, ale 72. minutě byl v šanci opět Stajič. Na hranici pokutového území si míč zpracoval před vybíhajícím Hauzrem, přihrál nabíhajícímu Kadlecovi. Ten opuštěnou bránu ale přestřelil…

Počet diváků: 4 880

Žluté karty: Slepička, Polák, Pospíšil - Abrahám

Červená karta: Kisel (Liberec) v 39. minutě

Rozhodčí: Stredák – Slyško, Bartoš (všichni Slovensko)

Sestava Synotu: Drobisz - Kostka, Rajnoch, Palinek, Kadlec (81. Pavlík)- Petržela, Horváth (55. Ivana), Polách, Abraham - Nezmar (67. Stajič) a Meduna. Trenér: Karel Jarolím.

Sestava Slovanu: Lejsal (46. Hauzr) – Holeňák, Zápotočný, P. Lukáš, Pilný – Slepička (85. Langer), Hodúr, Polák, Kisel  – Hološko (73. Hamouz), Slepička. Trenér: Ladislav Škorpil.