Vítězslav Skopal: Chceme přinést Slovácku novou energii

skopal270722

1.FC Slovácko zažívá historické okamžiky. Po nejúspěšnější sezóně přišel další milník, který by mohl stabilizovat slovácký fotbalový klub mezi českou fotbalovou smetánkou. Dosavadní stoprocentní vlastník klubu Zdeněk Zemek převedl polovinu akcií 1.FC Slovácko na skupinu Solar Global. S převodem akcií došlo také k zásadní změně v představenstvu 1.FC Slovácko a novým předsedou představenstva fotbalového Slovácka byl zvolen Vítězslav Skopal, zakladatel skupiny Solar Global a předseda představenstva Solar Global a.s., která je předním českým producentem energie z fotovoltaických a dalších obnovitelných zdrojů.

Můžete prozradit, jaká byla jednání s dosavadním stoprocentním vlastníkem klubu Zdeňkem Zemkem a našli jste rychle společnou řeč?

S panem doktorem Zemkem jsme si názorově, a troufnu si říci, že i lidsky, sedli velmi rychle. Velmi pragmatické a konstruktivní byly i následující jednání, takže ke vzájemné dohodě jsme dospěli v rámci dnů. V naší shodě převládala jednoznačná, společná snaha pomoci stabilizovat 1.FC Slovácko na úrovni, které je schopné na sportovním poli dosáhnout. 

Co hrálo hlavní roli ve vašem rozhodnutí vstoupit do prvoligového fotbalového klubu? Byla to společenská zodpovědnost k regionu, ve kterém působíte nebo marketingová síla nejpopulárnějšího sportu na světě?

Svoji roli hrály oba faktory. Žiji v Kunovicích, a tak mám ke slováckém regionu silný vztah. Vychováváme s manželkou pět dětí, dnes už pomalu mladých lidí, a proto si uvědomuji, jaké nástrahy při naplňování volného času mohou před nimi stát. Byl bych rád, kdyby se 1.FC Slovácko stalo motivací dětí věnovat svůj volný čas i sportu. Nelíbí se mně, když mladí lidé sedí už od dětství jen u počítačů. Na 1.FC Slovácko mně vždy imponovalo, jak dokáže pracovat s mládeží. Sám si dobře uvědomuji, co tato práce znamená, protože čtyři naše kluky jsem na fotbal v Kunovicích vodil.

Svou roli hrál ale i vámi zmiňovaný marketingový potenciál kopané. V současné době se díky různým okolnostem dostávají obnovitelné zdroje, tedy komodita, ve které se naše skupina po celou dobu své existence pohybuje, do popředí zájmu společnosti. Dá se říct, že po desetiletích útoků na podnikatele, kteří se věnovali obnovitelným zdrojům, si už stát, veřejnost i média uvědomují, že obnovitelné zdroje budou klíčovou otázkou energetické budoucnosti domácností, výrobních firem a celé společnosti. Byl bych rád, kdybychom i prostřednictvím fotbalu dokázali s veřejností komunikovat obecnou prospěšnost obnovitelných zdrojů, kterým bude zcela jistě patřit buducnost. Chtěl bych tak aspoň trochu přispět k rehabilitaci obnovitelných zdrojů energie.

Hrálo ve vašem rozhodnutí vstoupit do fotbalového klubu roli, že na Slovácku žijete či z něj pocházíte?

Pocházím z Veselí nad Moravou, takže se považuji za rodáka ze Slovácka. S manželkou jsme se před dvaceti lety rozhodli, že budeme žít v Kunovicích, takže se slováckým regionem je spojen celý můj osobní i pracovní život. Mentalita lidí na Slovácku je mně hodně sympatická a to všechno společně hrálo v mém rozhodování také důležitou roli.

Fotbal je sport s největší hráčskou ale i fanouškovskou základnou. Hrál jste jej někdy aktivně nebo patříte do mnohamilionové rodiny pasivních fanoušků fotbalu?

Fotbal jsem v dětství hrál závodně velmi krátce. Více jsem se věnoval tenisu. Fanouškem fotbalu jsem ale po celý život. Navštívil jsem světový šampionát v Německu, i evropské šampionáty, kde hráli naši reprezentanti a logicky sleduji výsledky našeho 1.FC Slovácko.

Sledoval jste rozvoj 1.FC Slovácko od jeho vstupu na prvoligovou scénu v roce 2000?

1.FC Slovácko jsem začal detailněji sledovat až se stoupajícími úspěchy klubu. Na začátku letošního roku jsme se stali jedním z hlavních partnerů. Setkání s panem doktorem Zemkem mě přivedlo na myšlenku, proč to nezkusit doopravdy a stát se skutečným partnerem při rozvoji klubu.

Vzpomněl jste vaši jarní podporu 1.FC Slovácko. Měl jste možnost seznámit se za toho půl roku blíže s chodem slováckého fotbalového klubu, lidmi, kteří fotbal na Slovácku spoluvytvářejí a hrála i tato zkušenost roli ve vašem rozhodnutí?

Ano, poznal jsem lidi, kteří klub řídí, budují jej… Jejich způsob práce, směr, kterým klub vedou, mně byl sympatický. Líbí se mně, jak pan Pojezný klub řídí, nepodléhá různým populistickým tlakům, ale stále dbá na zodpovědnost, kterou má nejen k majiteli klubu, ale i k fotbalové veřejnosti na Slovácku.

Zažil jste atmosféru dosavadního největšího historického úspěchu fotbalu na Slovácku, zisku národního poháru, MOL Cupu a užil jste si euforii vyprodaného stadionu, triumfálního vítězství nad nejúspěšnějším českým klubem a zvednutí trofeje odchovancem Slovácka Michalem Kadlecem nad hlavu? 

Na finále poháru jsem byl a tu společnou euforii celého stadionu a jsem si náležitě užil. Ve chvílích, kdy kapitán Michal Kadlec zvedal nad hlavou pohár vítěze MOL Cupu a stadion vybuchl nadšením, jsem si uvědomil, že lidé se v dnešní době potřebují odreagovat, prožívat radost… Uvědomil jsem si také, že Slovácko dokáže posunout své fanoušky v kultivovaný projev radosti. To považuji také za velmi cenné.

Před novou sezónou a obhajobou dosažených pozic jste se postavil z pozice předsedy představenstva do čela 1.FC Slovácko. Klub se sice dotkl českého fotbalového Olympu, ale ke stabilizaci svého postavení mezi elitou mu chybí například dobudování fotbalové infrastruktury pro A tým, ale především pro fotbalovou akademii, která generuje hráče, oblékající ligový dres Slovácka a jsou jeho lídry. Dáváte si nějaké cíle či úkoly, které budete chtít z pozice předsedy představenstva 1.FC Slovácko realizovat?

Na cílech jsme se s panem doktorem Zemkem rychle shodli. Prvotní bude ekonomická stabilizace klubu. Tzn. aby ekonomika klubu dohnala sportovní stránku, která možná trochu předběhla původní plány. Myslím, že v tomto jsme s panem doktorem Zemkem na velmi dobré cestě. Budeme usilovat o to, aby klub nemusel procházet zásadními otřesy a v klidu mohl pracovat na svém postupném rozvoji v podmínkách, které jsou pro něj reálné.

Absenci tréninkového centra, o kterém jste mluvil, vnímám velmi silně. Máme za sebou první společné jednání se starostou Uherského Hradiště Stanislavem Blahou a mám z něj velmi dobrý pocit. Jednali jsme mimo jiné o dostavbě jedné z tribun či řešení provozu fotbalového stadionu. Oceňuji v těchto otázkách konstruktivní přístup a podporu klubu ze strany města i samotného pana starosty. Pokud jde o tréninkové centrum, tak v tuto chvíli nechceme vylučovat ani jiné alternativy. Vytvoření zázemí a podmínek pro mládež vnímáme s panem doktorem Zemkem jako další klíčovou prioritu.

1. FC Slovácko svých úspěchů dosáhlo systematickou prací s kádrem. V přestupových obdobích nikdy nedocházelo k zemětřesení v kabině. Kádr týmu je už dlouho pohromadě. Navíc je doplňován odchovanci, kteří se do klubu vracejí po získání reprezentačních či mezinárodních zkušeností. Naposledy vzpomeňme Michala Kadlece, Milana Petrželu, či teď nově Michala Trávníka.

Popsal jste způsob práce, který je mi na Slovácku také velmi sympatický a který nehodláme v žádném případě měnit. Určitě nepůjdeme cestou drahých nákupů hráčů a pokud budeme zvažovat nějaké investice, tak ty půjdou spíše do práce s mládeží, vytvoření zázemí a podmínek pro ně. S rozpočtem, který klub měl a v současnosti má k dispozici, odvádí managment klubu na sportovním poli vynikající práci.

Fanoušci si občas postesknou nad malou prezentací 1.FC Slovácko na veřejnosti. Jak vidíte  marketingový potenciál vy?

Myslím, že prezentace klubu odpovídá jeho aktuálním možnostem. Což ale neznamená, že se nemůže zlepšovat. Oblast marketingu mě obecně zajímá.

1.FC Slovácko je na svém dosavadním sportovním vrcholu. Čeká jej obhajoba čtvrtého místa v české nejvyšší soutěži a hlavně dvojnásobný pokus o vstup do základní skupiny jedné ze dvou evropských soutěží. Budete jej provázet na cestě do fotbalové Evropy a budete sledovat 1.FC Slovácko v ligových duelech přímo na stadionu?

Pokud mně to časový program dovolí, tak nepochybně na stadionu.

Zdeněk Zemek letos završil patnáct let od chvíle, kdy převzal 1.FC Slovácko od předchozího majitele v nepříliš dobré kondici. Za těch patnáct let jej přivedl až k zisku poháru a před brány evropských soutěží. Kde byste rád viděl klub za patnáct let vy?

Samozřejmě s pohárem pro vítěze ligy nad hlavou (smích). Kdo by před pěti deseti lety věřil, že Slovácko bude v lize čtvrté a navíc zvedne národní pohár nad hlavu… Mluvme ale vážně. Co chceme s panem doktorem Zemkem určitě je vytvoření podmínek pro efektivní práci s mládeží a stabilizace klubu tak, aby sportovní výsledky nepředbíhaly jeho ekonomiku.

Řídíte několik společností, které máte rozesety po celé Evropě. Najdete si čas na relaxaci a při čem si nejvíce odpočinete?

Spoustu času strávím na cestách, proto hledám aktivní relaxaci., takže se snažím věnovat turistice a jízdě na kole.