Zajímavosti ze zápasů s Viktorií Plzeň. Věděli jste, že...

plzen

Věděli jste, že… V Plzni v osmifinále MOL Cupu 2017/18 Slovácko překvapivě vyhrálo 3:2. Bylo to první vítězství, byť až v prodloužení, od 10. května 2006. Tehdy se Slovácku podařilo porazit Viktorii v Plzni a to výsledkem 2:0 (branky 42. Šuškavčevič a 79. Ivana).

• Čtrnáct let nedokázalo doma Slovácko porazit Viktorii Plzeň. Série neúspěchů trvala od 3. prosince 2005, kdy se o výhru 1:0 postaral Milan Ivana svou brankou v 88. minutě do 19. prosince 2019. To Slovácko zvítězilo brankami Reinberka a Hellebranda 2:1. Poslední domácí zápas Slovácko vyhrálo 20. prosince 2020 a na světě byl výsledek 4:0. V domácím prostředí Slovácko vyhrálo jen čtyři duely a z toho tři se zrodily v prosinci!
  • Slovácko nedokázalo Plzeň porazit 22 ligových zápasů v řadě. Pouze třikrát uhrálo remízu 2:2 a 1:1 a jednou 0:0. V těchto 22 zápasech Slovácko dokázalo udržet čisté konto jen jednou, a to na jaře 2014, když duel Plzeň – Slovácko skončil nerozhodně 0:0. Bilance těchto zápasech byla 0-7-15, 28:46. Byla to aktuálně nejhorší série s prvoligovým soupeřem. Až 11. srpna 2019 dokázalo Slovácko protrhnout tuto negativní bilanci a v Plzni šokovalo výhrou 2:0, když se o branky a asistence podělili Šašinka se Zajícem.
  • Je jistě zajímavé, že se Slovácku z dlouhodobého hlediska v Plzni celkem daří, třikrát zde dokázalo vyhrát a pětkrát remizovat. Získalo jen o jeden bod méně než na domácím hřišti. Také v Plzni obdrželo méně branek (28), než v domácích zápasech (29).

• 18. srpna 2000 Slovácko vyhrálo nad Plzní 5:0, což se mu v celé ligové historii podařilo už jen dvakrát, a to proti Hradci Králové v květnu 2003 a proti Zbrojovce Brno v březnu 2014.

• Slovácko inkasovalo s Plzní velmi brzké branky. V úvodní desetiminutovce se to Plzni povedlo celkem ve třinácti případech, což je z historického hlediska téměř každá čtvrtá branka. Proto je dobré si dát pozor na úvod zápasu.
  • V letech 2011 a 2012 dokázal plzeňský útočník Marek Bakoš vstřelit ve třech po sobě jdoucích zápasech po jedné brance. Vždy to bylo v první desetiminutovce utkání.
  • Jiří Kowalík dosáhl hattricku v TV utkání 18. srpna 2000, kdy Synot dosáhl rekordní výhry 5:0 v duelu tehdejších nováčků. Byl to první prvoligový hattrick kanonýrka Kowalíka. Druhý se mu povedl až za dva roky do sítě Zlína. Žádnému hráči Plzně se podobný střelecký kousek ve vzájemných duelech nepodařil.
  • Petr Švancara dokázal vstřelit čtyři branky do sítě Plzně a stačila mu na to pouze jedna sezóna 2009-2010. V domácím i venkovním zápase dal po dvou gólech, bohužel Slovácko po výsledcích 2:3 a 2:2 bralo jen bod.
  • Slovácko udrželo s Plzní celkem 343 minut čisté konto. Stalo se tak v období od 12. 8. 2003 do 4. 11. 2006. Naopak střelecká nemohoucnost trvala dva roky, a to v období od 24. 8. 2013 do 9. 8. 2015. Střeleckou nemohoucnost protrhl Libor Došek brankou v nastaveném čase prvního poločasu.
  • V posledních 15 ligových duelech dokázali za Slovácko vstřelit branku do sítě Viktorie tito hráči: Daníček (3), Kalabiška (2), Kubala (2), Reinberk (2), Šašinka (2), Cicilia, Došek, Hellebrand, Hofmann, Jurečka, Kerbr, Sadílek a Zajíc. Těchto 19 zásahů si rozdělili útočně ladění hráči s těmi defenzívními v poměru 11:8.
  • V jarním zápase roku 2011 se Slovácko rozešlo s Viktorií smírně 2:2. Jednu branku vstřelil i obránce Jaroslav Mezlík a to v 34. minutě. Mezlík odehrál celkem 106 ligových zápasů, ale tohle je jeho jediná prvoligová branka. Také Filip Kubala a Petr Reinberk rádi vzpomínají na své zápasy s Viktorií. Kubala odehrál za Slovácko 58 zápasů a vstřelil 4 branky, dvě byly do sítě Plzně. Reinberk je slováckým rekordmanem v počtu ligových duelů. Ale jako obránce dokázal ve 271 zápasech dát jen 9 branek. Takže téměř každá pátá byla dosažena v zápasech s Viktorií.
  • Jeden „domácí“ zápas se odehrál na neutrálním hřišti, a to v Brně, když v sezóně 2003/04 nemohl tehdejší Synot začít sezónu doma a ani na starém stadionu ve Starém Městě, protože se Městský stadion Miroslava Valenty teprve dokončoval.  V tomto duelu padl na dlouho jediný vlastní gól ve vzájemných duelech těchto soupeřů. Postaral se o něj obránce Synotu Kostka, který překonal svého brankaře Drobisze již v 8. minutě. Až v květnu 2015 vsítil vlastní branku Milan Kerbr a opět to byla úvodní branka zápasu, tentokrát padla již v 5. minutě.
  • V 35 zápasech s Viktorií Plzeň, bylo nařízeno celkem 15 pokutových kopů, což je po Liberci (19) druhý největší počet s prvoligovým soupeřem. Slovácko dostalo šanci čtyřikrát. Pokaždé bylo bylo úspěšné (Kowalík, Švancara, Kerbr a Cicilia). Plzeň zahrávala penaltu jedenáctkrát (6x v Plzni a 5x v Hradišti) a v osmi případech z ní padl gól. Neuspěli jen Rezek, Horváth a Kolář.
  • Viktoria zahrávala devět penalt v posledních devatenácti zápasech se Slováckem. V sedmi případech byla z pokutového kopu úspěšná (Bakoš, Beauguel, Horváth, Kovařík, Kolář, R. Procházka a Hrošovský). Jednu penaltu Horváth neproměnil (těsně minul tyč) a plzeňský zápas skončil nerozhodně 0:0. V listopadu 2017 soupeř  zahodil další pokutový kop. Heča vyrazil Kolářovi střelu z penalty, dokázal vyrazit i dorážku Hrošovského, ale na další pokus Řezníka už byl krátký…
  • Ve 35 zápasech byla pětkrát vytažena červená karta. Za Slovácko byli vyloučeni tři hráči. Nejprve Milan Heča v poslední minutě 14. dubna 2013 v Hradišti a navíc byla za jeho zákrok nařízena penalta. Proti Horváthovi se postavil náhradník Libor Došek a ač vystihnul správný směr, nezabránil brance a konečné prohře 0:2. Další dvě vyloučení byla v roce 2015 v Plzni. V jarním duelu Jaroslav Mezlík stáhnul ve vápně Pilaře a protože uviděl již druhou žlutou, byl vyloučený. Kovařík penaltu proměnil. Další vyloučení bylo v srpnu 2015 a vyloučeným byl v 53. minutě Stanislav Hofmann. Jako poslední podrazil unikajícího Koláře a byl rozhodčím Jílkem vyloučený. I v oslabení však šlo Slovácko zásluhou Daníčkovy dělovky do vedení 2:1, ale konečné slovo měl domácí Ďuriš, který v čtvrthodinku před koncem srovnal na 2:2. Prvním plzeňským vyloučeným byl Milan Havel. V duelu hraného v Uherském Hradišti 20. prosince 2020 uviděl v 79. minutě druhou žlutou kartu a musel opustit hřiště. V duelu odehraném 8. Srpna 2021 byl ve 43. minutě vyloučený Stanislav Hofmann, který za zákrok uprostřed hřiště viděl hned červenou. Slovácko v tu chvíli vedlo 1:0, ale po přestávce dvakrát inkasovalo a prohrálo. Je zajímavé, že Hofmann viděl opakovaně červenou kartu v Plzni přesně šest let a jeden den k tomu. Doposud jsou to jeho jediné dvě vyloučení, ve 192 zápasech ve slováckém dresu.
  • Slovácko vidělo 79 a Plzeň 64 žlutých karet. U Slovácka byli nejčastěji napomínáni Jiří Valenta a  Vlastimil Daníček a to ve čtyřech případech. Na straně Viktorie byl nejčastejším hříšníkem David Limberský, který obdržel sedm karet.
  • Tři hráči viděli žluté napomínání v obou dresech. Obránce Tomáš Rada viděl žlutou celkem třikrát. V Plzni jednou a dvakrát ve Slovácku. Po jedné žluté v obou dresech obdržel útočník Vladimír Malár a take brankař Michal Daněk. Mezi jeho napomínáními uběhlo přesně deset let. V sezóne 2006/07 viděl kartu v dresu Viktorie a pak v sezóně 2016/17, když hájil barvy Slovácka. V obou zápasech Plzeň zvítězila v poměru 2:0…
  • Zápasy Plzně a Slovácka řídilo celkem 23 rozhodčích. Nejčastěji pískal Hrubeš (4x), třikrát rozhodovali Franěk a Jílek. Po dvou zápasech odpískali  Julínek, Kovařík, Marek, Orel a Příhoda. V květnu 2018 se v Plzni rodila remíza 1:1 a rozhodčí Příhoda vytáhl osmkrát žlutou kartu, jednu pro domácí Viktorii a sedm hráčům Slovácka. Osm žlutých bylo taženo o rok později v Uh. Hradišti (0:1), kde sudí Marek rozdal po čtyřech žlutých na obě strany.