Představení soupeře - 1.FC Köln

kolin

Slovácko ve čtvrtek čeká poslední utkání v základní skupině Evropské konferenční ligy, když do Uherského Hradiště dorazí německý 1.FC Köln. Výkop utkání je v 18:45 hod.

1.FC KÖLN:

Založení: 13. února 1948
Celý název: 1. Fußball-Club Köln 01/07 e. V.
Klubové barvy: červená a bílá
Přezdívka: Die Geißböcke (Kozli)
Stadion: RheinEnergieSTADION (50.000 míst)
Adresa klubu: Franz-Kremer-Allee 1-3, 50937 Köln, Německo
Website: www.fc.de
Počet mistrovských titulů: 3 (1962, 1963 a 1978)
Vítězství v národním poháru: 4 (1968, 1977, 1978 a 1983) 

Kolínský fotbalový klub vznikl fúzí dvou starých lokálních klubů. Tím starším byl Kölner BC, který založili mladí sportovci, kteří nebyli spokojeni v gymnastickém klubu Borussia Köln. Chtěli se věnovat hlavně fotbalu, a to jim v Borussii nebylo umožněno. Proto 6. června 1901 založili nový klub, který hrál před 1. světovou válkou hlavně Zehnerligu West. Největšího úspěchu dosáhl v roce 1920, když se probojoval do finále ligy, kde však nestačil na silnou B. Mönchengladbach. Druhým klubem byl SV 1907 Köln-Sülz, který byl založen v roce 1907 a 1. ledna 1919 se sloučil s dalším klubem z této čtvrti FC 1908 Hertha Sülz do jednoho s názvem SpVgg Köln. Tento klub pak zažil nejlepší sportovní období ve druhé polovině třicátých let.

Po skončení 2. světové války a po odstranění těch nejhorších válečných následků, vznikl 13. února 1948 nový fotbalový klub, který si dal do názvu 1.FC Köln. Již v roce 1953 mu místní cirkus věnoval k 5. narozeninám živého kozla, jako klubového maskota. Fanoušci ho pokřtili na Hennes a to podle klubové legendy Hennese Weisweilera. Zanedlouho byl nový maskot i součástí klubového znaku a klubu se přezdívá Kozli. Maskot pokaždé navštěvuje domácí zápasy. V současné době je to již Hennes IX., který když není na fotbale, tak je doma v kolínské ZOO.

Kolínský klub hrál od sezony 1949-50 těžkou Oberligu West a v roce 1954 se mu podařilo tuto soutěž vyhrát. Navíc se ve stejném roce probojoval až do finále Německého poháru, kde však nestačil na VfB Stuttgart a prohrál 0:1. V roce 1960 Köln podruhé vyhrál Oberligu West, ale ve finále nestačil na Hamburg SV. V roce 1962 však slavili titul, protože ve finále zdolali 1.FC Nürnberg 4:0 a zvedli pohár německých mistrů nad hlavu. Zároveň se kvalifikovali do PMEZ, ale tam narazili na skotského mistra FC Dundee, které je vyprášilo 8:1 a tak ani zlepšený výkon v odvetě a výhra 4:0 již nestačila na postup do další fáze PMEZ. V létě 1963 byla založena profesionální Bundesliga a Köln byl zakládajícím členem. Navíc se mu jako prvnímu podařilo vybojovat stříbrnou trofej pro mistra Německa. Opět hrál mezi evropskými mistry, ale ve čtvrtfinále mu byl osudem další ostrovní klub. Tentokrát narazil na FC Liverpool. První dva zápasy skončily 0:0, třetí na neutrálním hřišti také nerozhodně 2:2 a protože se tehdy tyto stavy neřešily pokutovými kopy, došlo na hod mincí. Je kuriózní, že ani první los neskončil verdiktem, protože se mince zabořila kolmo do bahna. Musel tak rozhodnout druhý hod a ten byl šťastnější pro Liverpool. Kolínský klub jako první v Německu angažoval brazilského fotbalistu. Stal se jím Zézé, za kterého klub vysázel rekorní částku 150 000 DM. I v sezoně 1964-65 bojoval 1.FC Köln o titul, ale nakonec skončil na druhém místě za vítězem Werder Bremy. V šedesátých letech poprvé vyhrál Německý pohár, stalo se to v sezoně 1967-68. V Ludwigshafenu před 60 tisíci fanoušky přehrál VfL Bochum 4:1. Kolínu se počátkem sedmdesátých let dařilo hlavně v pohárové soutěži, když třikrát hrál ve finále. Jenže ani jednou trofej nezískal, protože se musel sklonit před soky z Offenbachu, Mnichova a Mönchengladbachu. V roce 1973 skončil 1.FCK v Bundeslize na druhém místě za Bayernem Mnichov. Pomalu se začal rodit silný tým, který v roce 1977 v opakovaném hanoverském finále Německého poháru zdolal Herthu BSC Berlín (1:0).

Do další sezony se mužstvo ještě posilnilo, a tak mezi jeho největší hvězdy patřili hráči jako H. Schumacher, H. Zimmermann, H. Konopka, B. Cullmann, H. Flohe, Y. Okudera (Japonsko), D. Müller, nebo R. Van Gool (Belgie). Bundesliga 1977-78 byla dramatická do posledního kola. Nakonec se radoval 1.FC Köln, který měl stejný počet bodů, jako druhá Borussia Mönchengladbach. Jenže Kozli měli o tři branky lepší skóre, a tak podruhé v historii zvedli stříbrný talíř nad hlavu. Aby toho nebylo málo, tak ve stejné sezoně vyhráli i Německý pohár a získali tak double. V následující sezoně zastupovali německý fotbal v PMEZ a nevedli si špatně. V prvním kole vyřadili islandský Akranes, ve druhém kole Lokomotivu Sofia a ve čtvrtfinále skotská Glasgow Rangers (1:0 a 1:1). V semifinále odehráli úvodní zápas v Nottinghamu, kde pět minut před koncem zápasu Okudera srovnal na konečných 3:3. Mnozí němečtí fanoušci už veřili, že si mohou shánět lístky na finále, které mělo být ten rok v německém Mnichově. Ovšem přepočítali se. Nottingham Forest brankou Bowyera v 65. minutě vyhrál 1:0 a postoupil do Mnichova. Poslední trofej získal kolínský klub v roce 1983, když se finále hrálo na starém kolínském stadionu, který měl atletickou dráhu. Ve finále 11. června se utkali dva kolínské kluby 1.FC Köln a Fortuna Köln. Finále sledovalo 61 tisíc diváků. Rozhodla jediná branka Pierra Littbarského z 68. minuty. V sezoně 1984-85 se podařilo Kolínu opět prodrat na stupně vítězů v Bundezlize. Skončil na bronzovém stupínku, a to ho kvalifikovalo do tehdejšího Poháru UEFA. V tom se mu hodně dařilo. V prvním kole těsně přešel přes baskický Sporting Gijon, ve druhém kole neměl moc práce s Bohemians Praha, kdy doma zvítězil 4:0 a v Praze na Letné 4:2. Ve třetím kole hrál se švédským Hammarby, když první duel prohrál 1:2 a v domácí odvetě zrušil hrozbu prodloužení brankou v 86. minutě, kterou vstřelil Bein. Ve čtvrtfinále poměřil síly s portugalským Sportingem Lisabon (1:1 a 2:1), aby byl úspěšný i v semifinálových duelech s belgickým SKV Waregem. O postupu rozhodl již v prvním duelu, když doma vyhrál 4:0 a v Belgii si pohlídat remízu 3:3. Ve finále ho čekal slavní Real Madrid. Finále Poháru UEFA se tehdy hrálo na dva zápasy. Úvodní madridský duel opanoval Real výhrou 5:1 a tak berlínská odveta už moc šancí nenabízela. Ale i tak Kolín dokázal vyhrát 2:0 a dosáhl čestné výhry nad slavným soupeřem. Dodnes je to největší evropský úspěch našeho dnešního soupeře.

Na přelomu 80. a 90. let se kolínský 1.FC pravidelně umísťoval na medailových příčkách. Pouze v sezoně 1990-91 skončil na 7. místě. Pravidelně hrával Pohár UEFA, kde v sezoně 1988-89 došel až do semifinále. Zde nestačil na pozdějšího vítěze Juventus Torino. Pod Alpami prohrál 2:3 a domácí zápas dovedl jen k bezbrankové plichtě. Sen o dalším finále se mu tak rozplynul. Od sezony 1992-93 započal postupný výsledkový úpadek. Kolín se umísťoval pravidelně až ve druhé polovině bundesligové tabulky a v ročníku 1997-98 přišel dokonce sestup. V dalších letech tým postupně pendloval mezi oběma soutěžemi v žádné nevydržel déle než dva ročníky. Až v letech 2008 až 2012 odehrál čtyři ročníky 1. Bundesligy. Poté opět dva roky dole a dva roky o soutěž výš. Prostě jak na houpačce. Až přišla sezona 2016-17, kdy 1.FC Köln dosáhl na nejlepší umístění v tomto století, skončil na 5. místě a přímo se kvalifikoval do skupinové fáze Evropské ligy. Zde se potkal s Arsenalem Londýn, CZ Bělehrad a BATE Borisov. Skončil na třetím místě, když získal jen šest bodů. V následujícím ročníku opět sestoupil z Bundesligy, když skončil poslední s nejmenším počtem bodů v klubové historii. Ovšem za rok byl již zpět. Další sestup mu hrozil v roce 2021, když hrál play-out s Kielem. Překvapivě prohrál první domácí duel 0:1, ale v odvetě soupeře přehrál 5:1 a udržel se v nejvyšší soutěži. Letošní sedmá příčka ho posunula do play-off UECL proti maďarskému Féhérváru. V Kolíně prohrál 1:2, v Maďarsku naopak uspěl 3:0 a dostal se do osudí skupinové fáze, kde nakonec potkal i naše Slovácko.

Mezi výrazné hráčské postavy v klubové historii patří např. H. Weisweiler, J. Röhrig, K.-H. Schnellinger, H. Schafer, Johannes Löhr,  Z. Čajkovski, H. Flohe, B. Cullmann, H. Schumacher, M. Olsen, A. Polster, B. Illgner, T. Klose. P. Littbarski,  H. Zimmermann, T. Allofs, K. Allofs, D. Müller, Lukas Podolski ,W. Overath.

2. kolo Poháru UEFA

1.FC Köln – Bohemians Praha 4:0 (2:0)

Köln, 23. října 1985
Branky: 11. a 84. Littbarski, 13. Geils, 53. van de Korput
Rozhodčí: Igna (Rumunsko)
Diváků: 12000

1.FC Köln: Schumacher - Prestin, van de Korput, Steiner, Geils - Geilenkirchen, Bein, Engels, Görgens (33. Mannie) - Littbarski, K. Allofs.

Bohemians: Borovička - Jakubec, Ondra, Marčík, Levý - Chaloupka (46. Chlpík), Zelenský, Šajtar, Koukal - Janečka, Mičinec.

Bohemians Praha – 1.FC Köln 2:4 (1:2)

Praha, 6. listopadu 1985
Branky:16. Janečka, 88. Mičinec - 34. a 76. Dickel, 6. Mennie, 60. Littbarski
Rozhodčí: Keizer (Nizozemí)
Diváků: 6000

Bohemians: Borovička - Jakubec, Marčík, Ondra, Levý - Kukučka, Zelenský, Vandas - Janečka, Škoda, Mičinec.

Köln: Schumacher - Geils, van de Korput, Steiner (77. Jansen), Prestin - Geilenkirchen (60. Lehnhoff), Mennie, Bein, Engels - Littbarski, Dickel.