Jan Baránek: Nabídka ze Slovácka? Rozhodování pro mě bylo jednoduché

baranek030123

Realizační tým ligového A-týmu doplnil Jan Baránek, který naposledy působil v Baníku Ostrava a na Slovácku bude působit v roli asistenta trenéra.

„Že mi Martin Svědík zavolá, jsem vůbec nečekal. Pro mě bylo rozhodování jednoduché. První věcí byl fakt, že mě Martin Svědík v minulosti trénoval. Na to období vzpomínám moc rád. A když se podívám na jeho trenérskou kariéru, tak je úspěšná, což já chci taky. Pracovat po jeho boku pro mě může být velice přínosné. Na spolupráci s ním se nesmírně těším. Těšil jsem se i na to prostředí. Taťka se v Uherském Hradišti narodil, nějaké kořeny a rodinu tady mám. Babička pochází z Jarošova, takže ještě nějaké tetičky tady jsou,“ říká s úsměvem Baránek, který byl v roce 2014 vyhlášen Fotbalistou roku v kategorii Talent roku. Kvůli zranění však musel profesionální hráčskou kariéru pověsit na hřebík.

„Měl jsem vleklé problémy s kolenem a asi po roce, co jsem nehrál, jsme to s lékaři po dohodě ukončili. Po konci v Plzni jsem začal u nás v Dolním Benešově trénovat mládež. Později mě oslovili lidé z Baníku Ostrava, abych šel do jeho mládežnické akademie. Kývl jsem a působil u dorostu. Po nějakých třech letech za trenéra Luboše Kozla jsem se posunul k ligovému týmu Baníku, kde jsem byl vlastně dva a půl roku. Spolupracoval jsem se třemi trenéry. Kromě Luboše Kozla to byli také Ondra Smetana a Pavlem Vrbou, když nepočítám Tomáše Galáska, který byl hlavní trenér jenom krátce,“ popisuje Baránek, který doplní asistenta Josefa Muchu a Jana Palinka.

„V kádru je nyní třiadvacet hráčů, tři gólmani, takže nás trenérů je teď akorát. Já chci být nápomocný při tréninkovém procesu, při zápasech. Nic měnit nechci. Nastavené je to dobře. V Ostravě jsem byl zvyklý pracovat s mladými kluky, kterým jsem se snažil radit, povzbudit je, když nenastupovali pravidelně. Chtěl jsem, aby i když nehráli, makali pořád naplno, přidávali si a i volný čas obětovali tréninku,“ pokračuje Baránek, který bere jako samozřejmost nutnost pracovat s daty a moderními technologiemi.

„Tyto věci jsou součástí fotbalu delší dobu. Ještě když jsem hrával, tak nás zajímalo, kdo kolik naběhal a podobně. Teď se to posunuto ještě někam jinam. Důležitá je intenzita, další atributy. Dneska už každý trenér pracuje s daty a statistikami. Je to dál než před dvaceti lety, kdy se s tím u nás začínalo, protože právě těmito detaily se fotbal posouvá, vyvíjí. Žádným specialistou ale na tyto věci nejsem. Chci se věnovat všemu. Hlavní bude, abychom se v realizačním týmu všichni shodli, poslední slovo však vždycky má hlavní trenér. Chci si však říct svůj názor a být třeba i oponentem,“ dodává Baránek.