Utkání Lvíčat na stadionu Slovácka! Jednadvacítka před novou kvalifikací vyzve v prvním testu Slovensko

ceskoU21

Česká reprezentace do 21 let v září zahájí nový kvalifikační cyklus o účast na mistrovství Evropy v roce 2025. Generálkou na „ostré“ zápasy bude ve čtvrtek 7. září v Uherském Hradišti (18:00) přípravný duel se Slovenskem, které příští šampionát hostí.

Půjde zároveň o první zkoušku nově se tvořícího českého výběru, v němž mohou v kvalifikačních utkáních proti Islandu, Dánsku, Walesu a Litvě startovat hráči narození v roce 2002 a mladší. 

Předchozí výběr „Lvíčat“ se letos v červnu představil na mistrovství Evropy v Gruzii, kde obsadil v základní skupině třetí místo a nepostoupil do vyřazovacích bojů. Nyní startuje nová éra, kterou mužstvo zahájí právě přípravným zápasem na Slovácku proti hostitelům příštího Eura. 

„Pro náš tým jde o generálku na kvalifikační cyklus a jsme rádi právě za konfrontaci se Slovenskem. Rozhodně půjde o velmi užitečnou prověrku proti týmu, který už zahajuje přípravu na šampionát jako jeho jistý účastník. My se těšíme na malé derby proti našim sousedům, což je vždy prestižní záležitost. Budeme se chtít dobře naladit právě na kvalifikační start,“ řekl trenér českého týmu Jan Suchopárek.

Jeho svěřenci vstoupí do kvalifikačního cyklu pět dní po utkání se Slovenskem, 12. září je čeká premiérový duel na Islandu. A klání se Slovenskem je tak jediným zápasovým testem před kvalifikací. 

Po zářijové premiéře na Islandu čeká „Lvíčata“ v říjnu domácí dvojzápas proti Walesu a Dánsku, příští rok v březnu odveta proti Islandu a na podzim pak zářijový dvojzápas v Litvě a Dánsku a konečně říjnový kvalifikační finiš, který obstarají utkání ve Walesu a s Litvou. 

„Jsme ve velmi vyrovnané skupině, která nemá vyloženého favorita a můžeme očekávat velmi zajímavé zápasy v domácím prostředí i venku. Náš cíl je ale jasný: pokusíme se uspět jako v minulé kvalifikaci a znovu se probojovat na mistrovství Evropy. Motivací je samozřejmě také to, že jej hostí sousední Slovensko,“ uvedl Suchopárek. 

Slovensko je od rozdělení federace nejčastějším soupeřem české jednadvacítky. Obě strany se dosud poměřily již dvanáctkrát, dvakrát z toho v kvalifikaci: Češi si zatím připsali šest výher, tři zápasy skončily nerozhodně a třikrát se z vítězství radovalo Slovensko. Poslední vzájemný duel se datuje k červnu 2019, kdy český tým zvítězil 2:1 v přípravném duelu v Rakousku. 

Slovensko se může opřít o zajímavou generaci mladých hráčů z ročníku 2003, kteří loni obsadili 5. místo na domácím mistrovství Evropy, kvalifikovalo se na letošní mistrovství světa U20 v Argentině, na němž se probojovalo do osmifinále. Někteří z nich se mohou objevit právě také v nové reprezentaci do 21 let. Český tým oznámí nominaci na zářijové zápasy na konci srpna. 

Informace o předprodeji vstupenek na duel se Slovenskem v Uherském Hradišti budou zveřejněny v průběhu srpna.